Λούκυ Λουκ: Συλλεκτικά τεύχη!!!

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Προσφατα εκανα ενα ξεσκονισμα στα τευχη του Λουκι λουκ!!!

Τι θα λεγατε για τευχη του 1969?Τωρα το πως επεσαν στα χερια μου ειναι μια αλλη ιστορια!!!

Θα σκαναρω καποια στιγμη και θα ανεβασω μερικα!! :D

01171ql.jpg


untitled18lk.jpg
 
...akmakas, έγραψες και πάλι !!

...δεν είχα καν ιδέα ότι έβγαινε απο τόσο παλιά το Λούκυ Λούκ !! (το πρώτο μου το πήρα τεσσάρων χρονών μπόμπιρας...). Δεν θυμάμαι καν ποιό ήταν. Εχω στο μυαλό μου ένα τεύχος με τίτλο "Φιλ Ντεφέρ, ο Θεριστής" (όπου, αν δεν κάνω λάθος, ο Φιλ ήταν φτυστός ο Λη Βαν Κληφ :D ), αλλά και πάλι δεν είμαι καθόλου σίγουρος διότι μπορεί κάλλιστα να είχε κυκλοφορήσει και πολύ αργότερα...

Κρίμα που όλα αυτά τα παλιά περιοδικά μου τα πέταξαν οι διάφορες "νοικοκυρές" (μαμάδες, γιαγιάδες, κλπ. ....να χαρώ εγώ νοικοκυροσύνη !!).

Εκείνο που πραγματικά μου φέρνει δάκρυα στα μάτια, είναι η "Μπαλλάντα των Ντάλτον". Αυτό, διότι υπήρξε τότε ταυτόχρονη κυκλοφορία του τεύχους εκείνου, με την προβολή της αντίστοιχης ταινίας κινουμένων σχεδίων στα ελληνικά σινεμά !!

...akmakas please, δες αν έχεις το τεύχος αυτό..., ψυχικό θα κάνεις !!
 
Οχι billy δεν το εχω φιλε μου!
 
...δεν πειράζει, akmakas. Ευχαριστώ που έψαξες.

Αν πάντως κάποια στιγμή καταφέρεις να το αποκτήσεις, ενδιαφέρομαι !!
 
Λουκυ Λουκ...Α ρε μαστορες, ηταν το καλυτερο μου!

Μαζι με τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ (μικυ μαους)

Ελα ομως που ητανε πανακριβα, 45 ολοκληρες δραχμες,δεν ηταν και λιγα!
 
Εγώ θυμάμαι που το πρώτο μου Λούκι Λουκ το πήρα στα κλεφτά ... Οι γονείς μου δεν μου δείναν λεφτά να το αγοράσω και όταν τελικά βρήκα λεφτά , το αγόρασα στα κρυφά . Το είχα λατρέψει .
 
Την Μπαλάντα την έχω Billy, αλλά τι ακριβώς την θέλεις; Για scan;

Δεν κυκλοφορούν πια τα Λούκυ Λουκ;
 
...acpr, νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι δεν κυκλοφορούν πιά τεύχη Λούκυ Λούκ, αν και που και πού όλο και κάποιο καινούριο άλμπουμ ενδέχεται να κάνει την εμφάνισή του (όπως με τον Αστερίξ π.χ.).

Το συγκεκριμένο τεύχος δεν το ψάχνω πιά, διότι το βρήκα πριν κάποιους μήνες !! Μάλιστα ο αυθεντικός τίτλος ήταν ελαφρώς αλλαγμένος ("Η εκδίκηση των Ντάλτον") - πράγμα που το είχα ξεχάσει τελείως !!
 
Το περιοδικό Λούκυ Λουκ, κυκλοφορεί σε μορφή συνεχών επανεκδόσεων ή αναδιανομών από την εκδοτική εταιρεία ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ, αν και υπάρχουν και ελλείψεις σε κάποια τεύχη. Εκτός αυτών όμως, πριν κάνα τετράμηνο, βγήκε και η νέα ιστορία, με πολύ μικρή καθυστέρηση σε σχέση με την Γαλλία που πρωτοκυκλοφόρησε ως αναμενόταν. Από την ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ έχουν κυκλοφορήσει ήδη τα τεύχη που έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό και ένα ειδικό τεύχος: Το κρυφό πρόσωπο του Morris.

Το τεύχος 77 του Λούκυ Λουκ έχει τίτλο ΟΙ ΝΤΑΛΤΟΝ ΣΤΗΝ ΚΡΕΜΑΛΑ.

Νέο Τεύχος 77

click me...

Το τεύχος που έχει παραθέσει ο φίλος akmakas είναι από την πρώτη έκδοση στην Ελλάδα (1968) από τον εκδότη Θ.Ανδρεόπουλο και τον εκδότη Στρατίκη που συνολικά εξέδωσε 41 τεύχη. Μετά (1975) ο Ψαρόπουλος αναλαμβάνει την έκδοση του (αγοράζοντας τα δικαιώματα από τον Στρατίκη) και κυκλοφορεί 47 τεύχη. Τρίτη ανέλαβε πια η ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ με την γνωστή σειρά και εξέδωσε 77 τεύχη και 1 extra όπως αναφέρεται παραπάνω.

(πηγή: gc)
 
...thanks για τις πολύτιμες πληροφορίες ambu. :thumbup:
 
wow!!! τέλεια!

(η 1η μου σάκκα στο σχολείο είχε ζωγραφιά τον Λούκυ Λουκ!)

:heart:
 
να μοιραστώ και γω τον προσωπικό μου κομιξ-καϊλα :) αυτά τα συγκεκριμένα Λούκυ Λουκ (με τον Λάμπη τον Καουμπόυ) τα είχε μαζέψει ο πατέρας μου και τα κληρονόμησα εγώ..συντρόφεψαν την παιδική / εφηβική / ενήλικη ζωή μου με τον καλύτερο τρόπο, με αυτά έμαθα να διαβάζω και επειδή έλειπαν συχνά και οι δυο γονείς μου λόγω δουλειάς, μ'αυτά έμαθα να γουστάρω την επιστημονική φαντασία (μεταφρασμένες ιστορίες στην αρχή και το τέλος) αλλά και το διακριτικό και κοφτερό χιούμορ των κόμιξ. Ενώ τα είχα σώσει από διάφορες απειλές (μικρότερος αδερφός, μαμά κλπ), βρήκε ευκαιρία η μαμά μου λόγω μετακόμισης και πέταξε αρκετά :mad:τι να πώ! η απάντησή της αποστομωτική "μα τα δικά σου δεν τα άγγιξα, του πατέρα σου πέταξα" :eek: μαχαιριά στην καρδιά ρε παιδιά! Μήπως κάποιος από σας ξέρει που μπορώ να τα ξαναβρώ ή αν κάποιος είναι διατεθειμένος να μου τα πουλήσει - έχουν για μένα μεγάλη συναισθηματική αξία :icon_cry:
 
καιρός ν' αρχίσεις τις καταδρομικές στο Μοναστηράκι και τις αναζητήσεις σε δ.τόπους δημοπρασιών.. Καλώς ήλθες στο κλαμπ (σάντουιτς)
 
ρε παιδια μήπως ξέρει κανείς αν κυκλοφορούν τεύχη λούκι λουκ στα ελληνικά με σκληρό εξώφυλλο???
 
η "Μαμά"

α, ρε μάνα τι μας έκανες!!!!

Πρέπει να έχουν περάσει...ίσα με 20 χρόνια από τότε (μην αρχίσετε τις προσθέσεις :p ) και ακόμα το θυμάμαι...Μια μεγάλη σακούλα μινιόν γεμάτη με Λούκυ Λουκ...στα σκουπίδια... :icon_cry:
 
Άσχετο, μόνο στην τρίτη έκδοση έχει αντικατασταθεί το τσιγάρο του Λούκυ με ένα στάχυ; Από τα 77 τεύχη πάντως της τρίτης έκδοσης έχω τα 70 και το επετειακό για τον Morris.

Επίσης, είχαν βγει νομίζω και κάποια specain τεύχη με χαρτοκοπτικές;

Special τεύχη με χαρτοκοπτικές. Διορθώνω το ορθογραφικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να το πω ειρωνία της τύχης;;; :xm:

Στο τελευταίο τεύχος (Νο 78 ) του Λούκυ Λουκ που κυκλοφόρησε πρόσφατα με θέμα: Ο άνθρωπος από την Ουάσινγκτον, σε κάποιο από τα σκίτσα ο μικρός Μάικλ κυνηγά ένα παιδάκι που του πρόσβαλε τη μύτη ενώ ο μπαμπάς του τον διατάζει να σταματήσει.

Ακριβώς πάνω από το μπαμπά, η ταμπέλα γράφει (γαλλιστί) : Απόψε οι Τζάκσον Μπράδερς... :(
 
...akmakas, έγραψες και πάλι !!

...δεν είχα καν ιδέα ότι έβγαινε απο τόσο παλιά το Λούκυ Λούκ !! (το πρώτο μου το πήρα τεσσάρων χρονών μπόμπιρας...). Δεν θυμάμαι καν ποιό ήταν. Εχω στο μυαλό μου ένα τεύχος με τίτλο "Φιλ Ντεφέρ, ο Θεριστής" (όπου, αν δεν κάνω λάθος, ο Φιλ ήταν φτυστός ο Λη Βαν Κληφ :D ), αλλά και πάλι δεν είμαι καθόλου σίγουρος διότι μπορεί κάλλιστα να είχε κυκλοφορήσει και πολύ αργότερα...

Κρίμα που όλα αυτά τα παλιά περιοδικά μου τα πέταξαν οι διάφορες "νοικοκυρές" (μαμάδες, γιαγιάδες, κλπ. ....να χαρώ εγώ νοικοκυροσύνη !!).

Εκείνο που πραγματικά μου φέρνει δάκρυα στα μάτια, είναι η "Μπαλλάντα των Ντάλτον". Αυτό, διότι υπήρξε τότε ταυτόχρονη κυκλοφορία του τεύχους εκείνου, με την προβολή της αντίστοιχης ταινίας κινουμένων σχεδίων στα ελληνικά σινεμά !!

...akmakas please, δες αν έχεις το τεύχος αυτό..., ψυχικό θα κάνεις !!
Το εχω εγω φιλε
 
(το πρώτο μου το πήρα τεσσάρων χρονών μπόμπιρας...). Δεν θυμάμαι καν ποιό ήταν. Εχω στο μυαλό μου ένα τεύχος με τίτλο "Φιλ Ντεφέρ, ο Θεριστής" (όπου, αν δεν κάνω λάθος, ο Φιλ ήταν φτυστός ο Λη Βαν Κληφ :D ), αλλά και πάλι δεν είμαι καθόλου σίγουρος διότι μπορεί κάλλιστα να είχε κυκλοφορήσει και πολύ

Ο Λι βαν Κλιφ, συμπρωταγωνιστει στο Κορακι σαν κυνηγός επικυρηγμενων
 
Πίσω
Μπλουζα