Μαγική νύχτα (ΕΤ1 1995)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.242
Αντιδράσεις
5.959
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημενη μου σειρα που θα την χαρακτηριζα η ελληνικη εκδοση του Twilight Zone χωρις φυσικα και ενοειται αυτο να φτανει την δοξα του ΤΖ.Οι τιτλοι αρχης αλλα και η μουσικη αλλα και γενικα τα επεισοδια θυμιζουν πολυ το αγαπημενο μας ΤΖ.Σχεδον ολα τα επεισοδια ειναι πολυ καλα εκτος απο καποιες εξαιρεσεις που ειναι πολυ μετρια με καποια απο αυτα για παραδειγμα να ειναι κατα την αποψη μου τα επεισοδια ''χρυσος χορος,μια γυναικα μεσα στη νυχτα,η καρδια του καθρεφτη,το μεντιουμ''.Καποια απο τα αγαπημενα μου επεισοδια ειναι ΄΄φωτογραφια με πολυ κιτρινο,τα πλασματα του νερου,το νησι του μυστηριου,βαθια νερα,φτερωτος εφιαλτης''.Πραγματικα πολυ καλη σειρα και κριμα που δεν γυριστηκαν και αλλα επεισοδια.Πιστευω πως αν ειχε παιχτει απο καποιο ιδιωτικο καναλι θα ειχε κανει μεγαλητερη επιτυχια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως δεν βλεπω να υπαρχουν στο Αρχειο της ΕΡΤ.

Ευτυχως δεν εχουν χαθει απο οτι βλεπω με μια ψακτικη στο YT...

Tα βαζω στο προγραμμα να τα παρακολουθησω
 
Το διπλο επεισοδιο, Βαθια Νερα, βασιστηκε στην αγγλικη ταινια του 1970, And soon the darkness. To 2010 κυκλοφορησε ριμεϊκ της ταινιας με τον ιδιο τιτλο και πρωταγωνιστρια την πανεμορφη, Αmber Heard, η αλλιως Αμερικανιδα Ζωη Λασκαρη, οπως την αποκαλω εγω.

Εχω δει και τις δυο ταινιες. Η καινουργια δεν λεει πολλα. Αντιθετα η παλια ειναι ενα ατμοσφαιρικο θριλερ που καθηλωνει τον θεατη οπως μονο τα αγγλικα θριλερ μπορουν, ιδιως οταν προερχονται απο την εποχη εκεινη. Κατι μακρινα πλανα στους ερημους δρομους, κατι εκκωφαντικες σιωπες....Αριστουργημα!
 
Το διπλο επεισοδιο, Βαθια Νερα, βασιστηκε στην αγγλικη ταινια του 1970, And soon the darkness. To 2010 κυκλοφορησε ριμεϊκ της ταινιας με τον ιδιο τιτλο και πρωταγωνιστρια την πανεμορφη, Αmber Heard, η αλλιως Αμερικανιδα Ζωη Λασκαρη, οπως την αποκαλω εγω.

Εχω δει και τις δυο ταινιες. Η καινουργια δεν λεει πολλα. Αντιθετα η παλια ειναι ενα ατμοσφαιρικο θριλερ που καθηλωνει τον θεατη οπως μονο τα αγγλικα θριλερ μπορουν, ιδιως οταν προερχονται απο την εποχη εκεινη. Κατι μακρινα πλανα στους ερημους δρομους, κατι εκκωφαντικες σιωπες....Αριστουργημα!
Μπηκε στην watching list μου
 
Ευχομαι μονο να την βρεις με ελληνικους υποτιτλους γιατι εγω δεν το καταφερα. Οχι οτι χρειαζονται και ιδιαιτερα παντως, μια που δεν εχει πολλους διαλογους.

Η ατμοσφαιρα ειναι που με μαγεψε και φυσικα το απροσμενο φιναλε. Ιδιως εσυ, Wally, που λατρευεις τις αρχες του '70 νομιζω πως θα εκτιμησεις δεοντως αυτο το θριλερ. Καθως και τις δυο πανεμορφες αγγλιδες ποδηλατισσες που πρωταγωνιστουν.
 
Πίσω
Μπλουζα