Με το ίδιο επίθετο/επώνυμο

στην ταινια "ως την τελευταια στιγμη" ο Χρηστος Πολιτης λεγεται Αλεκος Καλλεργης και παριστανει το Δημο Φωκα
 
στην ταινια "το σφαλμα" ο Βασιλης Μητσακης λεγεται Στηβ Αντριους

Τζιμ Αντριους λεγεται ο Νικος Ριζος στην ταινια "Ο Στρατης παραστρατησε"
 
Η Ελενη Ερημου στην ταινια "Μαριω η κατατρεγμενη βοσκοπουλα" λεγεται Πηγη Λιοση (ή Λιωση)
 
αλλος ενας Δημητριου :

στην ταινια "γυρω μας γκρεμιστηκαν ολα" ο Ερρικος Μπριολας λεγεται Παυλος Δημητριου
 
αλλος ενας Φουρτουνας

ο Γιαννης Γκιωνακης στην ταινια "τροχονομος Βαρβαρα" λεγεται Παχουμης Φουρτουνας
 
στην ταινια "η δασκαλα με τα ξανθα μαλλια" ο Σπυρος Καλογηρου λεγεται Σωτηρης Γαρμπης

Λεανδρος Γαρμπης λεγεται ο Γιαννης Βογιατζης (ο τραγουδιστης) στην ταινια "ο Κιτσος και τ αδερφια του"
 
ακομη ενας Αλεξιου:

στην ταινια "το αγκιστρι" ο Γιωργος Κυριτσης λεγεται Αλεξιου
 
katerinak είπε:
Αλλος ενας Βεργης σε μια απ τις ιστοριες της ταινιας "η Ελληνιδα και ο ερωτας" : ο Νικος Τζογιας λεγεται Δημητρης Βεργης
το ιδιο ονοματεπωνυμο (Δημητρης Βεργης) εχει και ο Γιωργος Καμπανελλης στην ταινια "ευχη και καταρα"
 
στην ταινια "ξαναγυρισε κοντα μου" ο Γιαννης Κασδαγλης λεγεται Παναγιωτης Αποστολοπουλος

Βασιλης Αποστολοπουλος λεγεται ο Σπυρος Καλογηρου στην ταινια "καταχρησις εξουσιας"
 
αλλος ενας Καράλης:

ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος λεγεται Τελης Καράλης στην ταινια "το κοροϊδακι της δεσποινιδος"
 
katerinak είπε:
αλλος ενας Λαμπρινος:στην ταινια "Ο εφιαλτης" (1976) ο Μανος Κατρακης λεγεται Λαμπρινος
η εικονιζομενη (Χαρις Νικητα ; ) λεγεται Ελντα Λαμπρινου στην ταινια "οταν οι γυναικες αγαπουν"

otanlabr.JPG
 
αλλος ενας Λιοσης ( ή Λιωσης) κι ενας Ιωαννιδης

στην ταινια "διεστραμμενοι" / "η μεγαλη χιμαιρα" ο Κωστας Κακκαβας λεγεται Τασος Λιοσης (ή Λιωσης)

στην ιδια ταινια ο Θοδωρος Εξαρχος λεγεται Αλεκος Ιωαννιδης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Πετρος Μαντάς λεγεται ο Γιωργος Φουντας στην ταινια "πολυ αργα για δακρυα"Νικος Μαντάς λεγεται ο Αντρεας Μπαρκουλης στην ταινια "Τζενη Τζενη"
Ο Μπαρκουλης ξανα ως "Μαντάς" (Τασος Μαντάς) στην ταινία "Ο Αγιος Νεκτάριος". Δεν ξερω αν εχει αναφερθει, παντως η αναζητηση δεν εβγαλε κατι
 
hannele είπε:
Ο Μπαρκουλης ξανα ως "Μαντάς" (Τασος Μαντάς) στην ταινία "Ο Αγιος Νεκτάριος". Δεν ξερω αν εχει αναφερθει, παντως η αναζητηση δεν εβγαλε κατι
δυστυχως hannele η αναζητηση δε λειτουργει παντα

bambinella 100 είπε:
Πρεπει να εχει αναφερθει ξανα.
εχεις δικιο ΒΒ, εδω
 
hannele είπε:
Ο Μπαρκουλης ξανα ως "Μαντάς" (Τασος Μαντάς) στην ταινία "Ο Αγιος Νεκτάριος". Δεν ξερω αν εχει αναφερθει, παντως η αναζητηση δεν εβγαλε κατι
Παράξενο! Και με "ο Αγιος Νεκταριος" στην αναζήτηση και με "Μαντάς" (άτονα και τονισμένα) η αναζήτηση μου έβγαλε τη σελίδα με το ποστ!

hannele δοκιμάζεις πάλι σε παρακαλώ στην αναζήτηση? Το λέω για να δούμε που υπάρχει το πρόβλημα :)
 
Kambia την πρωτη φορά το εβαλα ως Μαντάς (πηγαινοντας να το αναζητήσω 2η φορά οπως μου ειπες, μου το εβγαλε οπως το ειχα γραψει την πρωτη φορα για να το επιλεξω). Οταν εβγαλε τη λίστα με τα posts, γυρω στις 10 σελιδες αν θυμαμαι καλα, εψαξα να βρω για τα posts που θα εμφανιζόταν το Μαντάς στο "Κουιζ: ιδιο επωνυμο". Σε αυτο αλλωστε το θεμα με ενδιεφερε αν υπαρχει ή οχι. Ενα και μοναδικο εβγαλε απο αυτο το θεμα, το post της katerinak στο οποιο και απαντησα με παραθεση.

Tώρα που το ξαναεκανα, μου εβγαλε μονο το δικο σου! αυτο που εγραψες εσύ τωρα!!! :(

Το ξανακανω και τριτη και μου ξαναβγαζει παλι μονο αυτο της Katerinak, ολα τα αλλα επειδη τα κοιταξα, ειναι τιτλοι ταινιων....

να το...

Εικόνα000.jpg
 
Παράξενο! Δοκίμασα πολλές φορές και πάντα μου βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα. Είτε άτονο, είτε τονισμένο το όνομα.

mandas.jpg

Τεσπά θα ψάξω να δω τί μπορεί να "φταίει"

Off topic τέλος :)
 
ξανα το επωνυμο Πετριδης :

στην ταινια "ωρες αγαπης ωρες πολεμου" η Αφροδιτη Γρηγοριαδου λεγεται Ελενη Πετριδη

στην ιδια ταινια η Ελενη Ζαφειριου λεγεται Μαρια Καλογερά

Νικη Καλογερα λεγεται η Ελενη Ερημου στην ταινια "Μαντω Μαυρογενους"
 
katerinak είπε:
στην ταινια "το κοριτσι με τα βουρκωμενα ματια" η Νατασα Αποστολου λεγεται Εφη Παπαδοπουλου

στην ιδια ταινια ο Νασος Κεδρακας λεγεται Δημητρακοπουλος

Περικλης Δημητρακοπουλος λεγεται ο Περικλης Χριστοφοριδης στην ταινια "γαμπρος απ το Λονδινο"
 
Πίσω
Μπλουζα