Μουσικόραμα

Παντως θα ηταν πολυ ωραιο αν καποιος φιλος μας (ιδιως ο αγαπητος μας FORD231) ευρισκε και μας χαριζε το κλασικο σημα εναρξης με το κολλαζ των καταιγιστικα εναλλασσομενων προσωπειων απο το μουσικοραμα των πρωτων χρονων (82-85).

Ηταν πολυ χαρακτηριστικο τοτε σημα,απο αυτα που δεν αφηναν αμφιβολια για το προγραμμα που συνοδευαν,μαλιστα θα βοηθουσε να επαληθευσουμε και τον φιλο μας vosporos που μας εδωσε το ηχητικο στην αναρτηση υπ'αριθμον 34
 
Το Μουσικόραμα έκανε πρεμιέρα στις 24/9/1982 με τίτλο Μουσική Ποπ και με αυτόν τον τίτλο (Μουσικόραμα) στις 22/10/1982, ημέρα Παρασκευή. Η εκπομπή εκείνη παρουσίασε το συγκρότημα των "Who". Μεταδιδόταν στις 7 -7 και 20 (έναρξη) το απόγευμα και τελείωνε στις 7:55 με 8:00.

Όλο το 1983 και το 1984 μεταδιδόταν κάθε Παρασκευή.

Τον Ιανουάριο του 1985 άλλαξε ημέρα προβολής σε Τετάρτη (από 23/1/85 και μετά) και το βρίσκουμε πριν το "Περισκόπιο" και το τηλεπαιχνίδι "Ζωντανό σταυρόλεξο". Μάλιστα η ΄ώρα έναρξης πήγε και νωρίτερα, σε 18:45, στα τέλη του 1985.

Τον Ιανουάριο του 1986 προβάλλεται Τετάρτη για τελευταία φορά και τον Μάρτιο του ίδιου χρόνου επιστρέφει στην Παρασκευή: στις 7:30 στις 18/4/1986. Στις 22/11/1986 προβάλλεται μετά το τηλεπαιχνίδι Ποιος , τι, πώς; και πριν τις ειδήσεις των 9 (στις 20:15).

Το 1987 συνεχίζει ακάθεκτο την πορεία του και η πρώτη εκπομπή εκείνης της χρονιάς προβάλλεται στις 3/1/1987, στις 20:15. Στις 9/10/1987 το Μουσικόραμα προβάλλεται πια στις 7:25 και ακολουθεί ένα ακόμα νεο τηλεπαιχνίδι, Τα "Ταξίδια της Πολυθρόνας" με παρουσιάστρια την Κάτια Δανδουλάκη. στις 8:05.

Την 1/1/1988 το Μουσικόραμα προβάλλεται στις 7¨15 και ακολουθεί η νέα σειρά "Ατέλειωτη αγάπη". Την Παρασκευή 6/1/1989 προβάλλεται στις 8:20 και αρχίζει να διανύσει το 7ο έτος συνεχούς προβολής του. Στις 10/11 του ίδιου χρόνου προβάλλεται στις 8:05, μετά το "Τόλμη και γοητεία".

Τον Νοέμβριο του 1989 (16/11) το βρίσκουμε σε άλλη μέρα, το Σάββατο, στην απογευματινή ζώνη (18:55).

Ο Ιανουάριος του 1990 βρίσκει το Μουσικόραμα να διανύει τις τελευταίες του αναλαμπές. Το βρίσκουμε στο πρόγραμμα το Σάββατο 27/1/1990 και ξανά πάλι Σάββατο, στις 5/1/1991 (στις 4:40). Η εκπομπή θα.... συνταξιοδοτηθεί ημέρα Σάββατο. Προβάλλεται στις 4:40 μέχρι και τις 14/6/1991.

Ωστόσο, το ξαναβρίσκουμε στις 5 το πρωί, στο πρόγραμμα του Σκάι, την Δευτέρα, 2/10/1995 (εκτός και αν είναι άλλη εκπομπή με το ίδιο όνομα!) μέχρι τις 27/10/1995 (μερικές φορές σε καθημερινή βάση).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovie, εκ μέρους της ΕΡΤ (που θα έπρεπε να είχε κάνει την καταγραφή της ιστορίας της, αλλά δεν...), του Γιώργου Γκούτη ( :) ) και όλων εμάς των "φανατικών" της εκπομπής, ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ για την καταγραφή της ιστορίας της προβολής της εκπομπής! :thanx2:

ΜΠΡΑΒΟ σου - χίλια μπράβο! :bow:

Εσύ την έκανες την καταγραφή; Το ρωτάω αυτό για να σε ρωτήσω στη συνέχεια - μπορούμε να ενημερώσουμε τη RetroDB με τα στοιχεία αυτά για την ιστορία της προβολής της (ίσως πιο) αγαπημένης εκπομπής της Ελληνικής τηλεόρασης;
 
Το 1990 το Μουσικόραμα σαφώς διήνυσε τις τελευταίες του αναλαμπές. Το 1990 όπως είπαμε προβλήθηκε κάθε εβδομάδα Σάββατο, με κάποιες εξαιρέσεις. Να διορθώσω ότι τελευταία φορά που προβλήθηκε ήταν Σάββατο 15/6/1991 (και όχι 14/6 όπως έγραψα πιο πάνω).

Στις 11/10/1970 βλέπουμε στο πρόγραμμα της ΥΕΝΕΔ μια εκπομπή με τον ίδιο τίτλο, στις 9 το βράδυ.Η εκπομπή, ημίωρη, αναφέρεται για τελευταία φορά στο πρόγραμμα στις 9/12/1972, στις 7:10 πριν την Εσπερινή Τηλεφημερίδα.

H έρευνά μου έγινε σε προγράμματα εφημερίδων της εποχής με λέξη κλειδί το "Μουσικόραμα". Χαρά μου και δική μου ευχαρίστηση να βοηθήσω την ΡετροDB με πληροφορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Το 1990 το Μουσικόραμα σαφώς διήνυσε τις τελευταίες του αναλαμπές. Το 1990 όπως είπαμε προβλήθηκε κάθε εβδομάδα Σάββατο, με κάποιες εξαιρέσεις. Να διορθώσω ότι τελευταία φορά που προβλήθηκε ήταν Σάββατο 15/6/1991 (και όχι 14/6 όπως έγραψα πιο πάνω).
Η διόρθωση σημειώνεται και θα περαστεί στη βάση δεδομένων.

stakovios είπε:
Στις 11/10/1970 βλέπουμε στο πρόγραμμα της ΥΕΝΕΔ μια εκπομπή με τον ίδιο τίτλο, στις 9 το βράδυ.Η εκπομπή, ημίωρη, αναφέρεται για τελευταία φορά στο πρόγραμμα στις 9/12/1972, στις 7:10 πριν την Εσπερινή Τηλεφημερίδα.
Πολύ σωστά! Πρόκεται για άλλη μουσική νεανική εκπομπή που προηγήθηκε της εκπομπής που συζητούμε στο παρόν thread και που πρoβλήθηκε μια δεκαετία πριν με παρουσιαστές τον Νίκο Μαστοράκη και τον Ντάνο Λυγίζο.

stakovios είπε:
H έρευνά μου έγινε σε προγράμματα εφημερίδων της εποχής με λέξη κλειδί το "Μουσικόραμα". Χαρά μου και δική μου ευχαρίστηση να βοηθήσω την ΡετροDB με πληροφορίες.
Σε ευχαριστούμε πολύ και πάλι για την έρευνα, αλλά και για την έγκρισή σου να χρησιμοποιήσουμε τα στοιχεία αυτά για να ενημερώσουμε την RetroDB!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Αν θυμαμαι καλα πριν καιρο αναζητουσαμε τους τιτλους. Βρεθηκαν!
Δεν έχω τίποτα άλλο να πω εδώ, παρά μόνο ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !! :bow: :thanx2:

Μετά από τόσα χρόνια, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξαναβλέπουμε τους τίτλους της αγαπημένης μας μουσικής εκπομπής που βλέπαμε κάθε Παρασκευή απόγευμα...
 
Και ... να μην το ξεχνάμε : Αυτή η υπέροχη μουσική στην εισαγωγή της εκπομπής είναι του ΣΤΑΥΡΟΥ ΛΟΓΑΡΙΔΗ !!! Τη μουσική αυτή την ακούμε και στην ταινία "Οι απέναντι", σε μια σκηνή όπου ο πρωταγωνιστής της παίζει Πάκμαν και ... βλέπουμε την οθόνη του παιχνιδιού !!!!

Ίσως κάποια στιγμή γράψω κι εγώ τις αναμνήσεις μου από το "Μουσικόραμα" .....
 
Οι τίτλοι τέλους απο το Μουσικόραμα οπως μεταδόθηκε το 1987 απο την Ε.Ρ.Τ

το βιντεακι ειναι απο τον ChrisDRI23

http://youtu.be/2r5_Q_3jtwQ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην εκπομπη "Μουσικοραμα" καπου μεσα στο 1986 μεταδοθηκε μια συνεντευξη που ειχανε δωσει οι a-ha αυτουσια απο το ξενο καναλι, με ελληνικους υποτιτλους. Αυτο ειναι το τελος της εκπομπης.

Συντομα και τα προηγουμενα μερη.

[video=youtube;8J-wwaLQAj8]

 
ham n huias είπε:
Στην εκπομπη "Μουσικοραμα" καπου μεσα στο 1986 μεταδοθηκε μια συνεντευξη που ειχανε δωσει οι a-ha αυτουσια απο το ξενο καναλι, με ελληνικους υποτιτλους. Αυτο ειναι το τελος της εκπομπης. Συντομα και τα προηγουμενα μερη.
Πολύ ωραίο, ευχαριστούμε!

Μόνο που δεν είναι από την εκπομπή "Μουσικόραμα", αλλά (μάλλον) από το "Μουσικό Καλειδοσκόπιο" (ή την "Μουσική Βιντεοθήκη") της ΕΡΤ2.

Το "Μουσικόραμα" ήταν της ΕΡΤ... ;)
 
Φοβερό το βιντεάκι FORD231, με τον Γιώργο Γκούτη !!! Γεμάτο με αναμνήσεις και με ονόματα "φυλαγμένα" στο σεντούκι των εφηβικών αναμνήσεων : Hooters, Hewie Lewis And The News , Sade .... !!! Σε ευχαριστούμε !!! [ο Γκούτης είχε ιδιαίτερη αγάπη στον Μπρους Σπρίγκστιν. Βλέποντας το βιντεάκι του Φορντ θυμήθηκα ότι για ένα διάστημα δεν υπήρχε εκπομπή που να μην παίξει, έστω κι ένα, βιντεοκλίπ με Σπρίγκστιν .... ] ....
 
ChristosM είπε:
Εκπομπή από τα τέλη του 1984:
Απλά .... τέλειοοοοοοοοοοοοοοοο το απόσπασμα της εκπομπής .... Η "μουσική επένδυση" των παιδικών και εφηβικών μας χρόνων ημών των "εκδρομέων των 80ς" βρίσκεται "συμπυκνωμένη" σε αυτό το γλυκύτατο βιντεάκι ... Παρουσιαστής, δε, του σάουντρακ των πιο όμορφων χρόνων μας, ο αξιοπρεπέστατος Γιώργος Γκούτης !!! Ευχαριστούμε για το βιντεάκι !!!!!!!!!!!!!!!!!
 
κόλλησα και 'γω με «Μουσικόραμα». Σ 'ευχαριστούμε για τα links ChristosM! Άνθρωποι γνώστες του αντικειμένου τότε. Άλλαξαν το «μουσικό κλειδί» λέει κάπου για μια διασκευή νομίζω ώστε να περιγράψει την αλλαγή του ήχου. Άντε να στο πει σήμερα παρουσιαστής στην ιδιωτική τηλεόραση με τέτοιο διδακτικό ύφος να γουστάρεις λέμε! Πρώτα-πρώτα αυτό δεν είναι τηλεόραση που βλέπουμε σήμερα, έστω και για λίγα λεπτά την ημέρα. Είναι ένα σκέτο μίασμα...
 
Η εκπομπη που εβλεπα μανιωδως και ας ημουνα πολυ μικρος.

Εκει ειδα πρωτη φορα το Wild boys των Duran-duran και νομιζα οτι ακουω μεταλ!!

Ηταν και το βιντεο με τα πανκια/ινδιανους....μεταλο ο δικος σου... :p
 
Πίσω
Μπλουζα