[Μattel] To κρεβάτι της Barbie που φωσφορίζει στο σκοτάδι

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Αυτό ήταν το κρεβάτι της Barbie που διαφήμιζε και η τηλεόραση αρχές 90's, και μου το έκαναν δώρο για τα Χριστούγεννα τότε-από τα ωραιότερα δώρα που είχα πάρει ποτέ. Έχει φθαρεί σε κάποια σημεία γιατί έχει χιλιοπαιχτεί κι από μένα κι από άλλα κοριτσάκια όταν έρχονταν να παίξουμε. Δεν έχω τρόπο να το φωτογραφίσω στα σκοτεινά, αλλά ο ροζ φιόγκος φωσφόριζε στο σκοτάδι και γινόταν κατακίτρινος, ήταν αρκετά εντυπωσιακό. Υπήρχε και δεύτερη όψη του κρεβατιού, με κάτι σκαλισμένα τριαντάφυλλα, καθώς και δεύτερη όψη στο πάπλωμα, οπότε μπορούσες να κάνεις συνδυασμούς και να αλλάζεις πλευρές όταν το έστρωνες. Η χρονιά που αναγράφεται στο πίσω μέρος του είναι 1987.

Πρώτη όψη:



Δεύτερη όψη:



Και με την Barbie που συμπεριλαμβανόταν στο κουτί, αυτό που φοράει είναι το αυθεντικό της φορεματάκι, όπως διαφημιζόταν. Είχε και ροζ γοβάκια τα οποία χάθηκαν.

 
Φανατικη της barbie κι εγω....ομολογω πως αυτο το κρεβατακι δεν το θυμαμαι καθολου...

πολυ ομορφο και πρωτοτυπο!
 
Δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό κρεβάτι. Θα συμφωνήσω με την Betty Boop πολύ όμορφο και πρωτότυπο.
 
Θυμάμαι το ροζ κουτί του με τη φωτογραφία του κρεβατιού. Το είχε η κόρη της νονάς μου στη βιβλιοθήκη της, μέσα στο κουτί του.
 
Μην δινετε σημασια,περαστικος ειμαι απο εδω....αλλιως με κουκλες και τα ρεστα....καμια σχεση απολυτως!!! :D :p

Η διαφημιση....

VINTAGE 80'S BARBIE DREAM GLOW BED COMMERCIAL

[video=youtube;sNhCAp-z0lU]


Και φωτο απο 2 κρεβατια που βρηκα....

barbie bed.jpg

barbie bed 2.jpg

Αυτα.... :vbwave:
 
ειχε κυκλοφορησει και ελληνικη διαφημιση του παιχνιδιου;
 
Ναι, έπαιζε διαφήμιση στα ελληνικά, και έδειχνε και το πως λάμπει ο φιόγκος στα σκοτεινά. Δεν έχει βέβαια σχέση με την Αγγλόφωνη διαφήμιση εδώ, αφού πρόκειται για δύο διαφορετικά κρεβάτια, και τώρα ανακαλύπτω ότι υπήρχε και άλλο που όμως ήταν οι κουρτίνες που έλαμπαν. Ενώ το κουτί της πρώτης φωτογραφίας, είναι ακριβώς αυτό που είχα, το νοστάλγησα τώρα που το ξαναείδα.
 
H σειρά dream glow της Barbie κυκλοφόρησε το 85-86 ,αντίστοιχη σειρά ήταν το "Φωτεινό όνειρο " της Bibi-Bo. Το άλλο κρεβάτι όπως της perlastar είναι αρχές δεκαετίας του 90.
 
Πωπω Σταύρο έχεις αρπάξει φωτιά! Το κουτί ήταν το πάνω, με το ροζ γύρω γύρω από την εικόνα...

Με πήγες πολύ πίσω τώρα, με μένα να χαζεύω το δωμάτιο της κόρης της νονάς μου, και να χαζεύω με τα μεγάλα κουτιά παιχνιδιών...
 
Να'σαι καλά βρε Κατερίνα, πολύ χαίρομαι που ξαναβλέπω τη διαφήμιση! Δεν θυμάμαι αν είχε βγει κι άλλη ξεχωριστή μόνο για το κρεβάτι, γιατί η συγκεκριμένη περιλαμβάνει και το μπάνιο, αλλά δεν έχει σημασία, και μόνο που το ξαναβρίσκω εδώ χαίρομαι. Αυτή είναι η διαφήμιση, εδώ φαίνεται και το πως λάμπει ο φιόγκος στο σκοτάδι:

 
perlastar στο ιδιο θεμα στο ποστ 7 ειδαμε κι αλλη διαφημιση,θα τη βρεις γυρω στα 5:46 λεπτα
 
Α ναι, το είχα δει κι αυτό Κατερίνα, απλά δεν είναι το δικό μου, είχαν βγει διαφόρων ειδών φωτεινά κρεβάτια :)
 
Πίσω
Μπλουζα