Νέα μοντέλα 3DS

johnny19818 είπε:
Διάβασα όλα σας τα ποστ αλλά πραγματικά έχασα τη μπάλα μετά από λίγο. Γιατί πράγμα διαφωνείται ακριβώς; Αν η ΝINTENDO κοροιδεύει ή όχι τους πελάτες της με το νέο μηχάνημα;
Ολα αυτα εχουν πολυ παλιες ριζες. Θυμαμαι οταν ειχανε κυκλοφορησει τα gameboy με τα χρωματα τι λασπη και φτυαρια ειχανε πεσει. Απο κοροιδια σε οσους ειχανε παρει ηδη το γκριζο, μεχρι κατηγοριες για το οτι η Nintendo δεν κυκλοφορησε τελικα gameboy με εγχρωμη οθονη. Οταν βγηκε το gameboy pocket, τα ιδια και χειροτερα. Ειχανε φαγωθει ολοι με το χρωμα του gamegear και θεωρουσαν οτι θα επρεπε να ειχε υλοποιηθει η εγχωμη οθονη απο τοτε. Φυσικα για το οτι με τεσσερεις μπαταριες εβγαζες ενα καλοκαιρι με το gameboy, ενω με τις εξι του gamegear ουτε καλα καλα βδομαδα, ουτε λογος..

Καποια στιγμη βγηκε και το gameboy color. Χρωμα, φοβερη αυτονομια, ομορφα παιχνιδια. Η φαγωμαρα ομως του οτι δεν ειναι backlight και στο οτι δεν εχει εξωγηινες διαφορες απο το πρωτο gameboy ομως καλα κρατει. Δωστου και εκει λασπη για το η Nintendo μας τρωει τα λεφτα και το μηχανημα εχει μονο τα ποκεμαν και τιποτα αλλο.

Κατι αντιστοιχο εγινε λιγα χρονια επειτα και με το GBA. Θεωρουσαν πως η Nintendo θα επρεπε ηδη να ελεγχει τον διαστημικο σταθμο της NASA και να ελεγχεις τα παιχνιδια με την σκεψη με ποσες πωλησεις και χρηματα που κανανε.

Ε, καπου χαθηκε και η μπαλα με το 3DS. Υπαρχει παραδοξως κοσμος, που πιστευει οτι θα επρεπε να ειχαμε ηδη το 3DS2 Turbo Megaplay με τις υπερδυνατοτητες του ανταγωνισμου. Αντι αυτου εχουμε μια αναβαθμιση στα πλαισια οπως εγινε με το Gameboy Color. Κακος χαμος. Δωστου τωρα οτι οσοι ενδιαφεροντε για το νεο συστημα ειναι προβατα που περιμενουν την αφαιμαξη απο την Nintendo.

Ολα αυτα γιατι; Και απο ποιους; Σου λεει βγαινει το νεο συστημα και θα γραψουνε το παλιο. Που δεν ισχυει ποτε, ουτε ανακοινωθηκε το παραμικρο τωρα. Αλλα ετσι, κουβεντα να γινεται. Και οταν υπενθιμιζει κανεις τι κανουν "οι απεναντι", παρε και αλλη λασπη για fanboyισμο φωτια και λαβα.

Περι κοροιδιας τωρα.. Φαντασου τι κοροιδια ριχνει μια εταιρια οπου ανανεωνεται βαση της υποστηριξης του κοινου της. Τι να πεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kajwbtfe είπε:
σε πληροφορω οτι εχω ενα ps3 day one και παιζει ακομα και αλλο ενα απο το 2011 και αυτο ακομα παιζει..
Εντάξει, απλά σου έτυχε καλή φουρνιά. Τα PS3 fat έχουν πολύ κακό failure rate και ο μόνος λόγος που πέρασε στα "ψιλά" ήταν απλά γιατί το επισκίασε το 360 με το failure rate που γράφτηκε στα ρεκόρ Γκίνες. Εντάξει, υπάρχουν και άτομα που έχουν ακόμα launch 360 και τους δουλεύει ακόμα. Δεν ξέρω, έτυχε εκείνη την ημέρα που τα φτιάχνανε να είχαν τελειώσει τα υλικά κακής ποιότητας και αναγκαστήκανε να βάλουν καλύτερα υλικά για να μην σταματήσει η παραγωγή, ξέρω γω? Αλλά επειδή υπάρχουν 18 άτομα στον πλανήτη που έχουν αυτά τα θαυματουργά μηχανήματα δεν σημαίνει ότι αν κάποιος μου πει ότι ξέρεις, εμένα μου δουλεύει ακόμα, ότι θα το λάβω σαν κανόνα γιατί έχω δει ήδη 4 μηχανήματα που πεθάνανε (από άτομα που ξέρω και μαζί με το δικό μου) μέσα στα 3 πρώτα χρόνια καθώς και 2 PS3 fat. Τα 2 XBOX ήταν μάλιστα Falcon boards (made in 2008).

Παρεμπιπτόντως, στην παρέα μου υπήρχαν 4 ΧΒΟΧ 360 και 2 PS3 fat. Oπότε to failure rate από την προσωπική μου εμπειρία είναι 100% :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρχισαμε με καινουργια μοντελα 3DS και καταληξαμε στη sony.

Λοιπον για να τελειωνουμε, θα βγουν αυτα τα 3DS, οποιος νομιζει οτι δεν αξιζει να αγορασει, ας μην τα αγορασει. Η νιντεντο επευθυνεται παντα σε αυτους που τοσα χρονια αγοραζουν GB, GBC, GBA, GBA-SP, DS, DSlite, DSi, 3DS σε διαφορες εκδοσεις, και προφανως θα συνεχισουν να αγοραζουν νιντεντο.

Τωρα εαν εχεις ηδη 3DS, δεν μπορω να ξερω εαν δεν αξιζει να παρεις το νεο 3DS, μπορει να εχεις λεφτα να αγοραζεις τα παντα, ή να το σκεφτεσαι και να μην σε περνει η τσεπη σου και ισως να μην εχεις ουτε 3DS.
 
Μήπως η NINTENDO ή τα καταστήματα να προχωρούσαν σε απόσυρση κονσολών. "Φέρτε το παλιό σας DS και αποκτήστε το νέο 3DS με τις νέες δυνατότητες μπλα μπλα μπλα..φθηνότερα". Παλιότερα αποσύρανε τα Game Boy για να πουλήσουν Game Gear! Αλήθεια ξέρετε κανένα που να το έκανε αυτό, να δώσει το GB του για να πάρει GG;
 
Σε καμια sony δεν καταληξαμε και δεν γυρνανε ολα γυρω απο καμια sony για να ασχολουμαστε ολοι μαυτην αλλα οταν κανει κατι στραβο η sony που εχει κανει εκατονταδες το κανετε ολοι γαργαρα οταν ομως γεινεται κατι με την NINTENDO που δεν ειναι καν στραβο απλα μια επιλογη παραπανω απο αυτο που ηδη υπαρχει τοτε βγαινουν ολοι απο της τρυπες τους και πεφτει το κραξιμο του αιωνα και η πλακα ειναι πως δεν γεινεται αυτο μονο απο γνωστες των θεματων της N αλλα κυριως απο ολους τους αλλους που μπορει να μην εχουν παιξει και ποτε με καποια κονσολα της.

Το νεο 3DS θα ειναι προαιρετικο οπως και καθε νεο revision που βγαζει η N για τα φορητα της αν θελετε το καταλαβαινετε αυτο αν θελετε μη το καταλαβαινετε.Με αυτη την κινηση προσφερει μια πιο ποιοτικη συσκευη απο το ηδη ποιοτικο 3DS με πολλα νεα χαρακτηριστηκα που δεν θα ακυρωνει τα προηγουμενα μοντελα αλλα θα βγουν και μερικα παιχνιδια που δεν θα παιζουν στα προηγουμενα μοντελα οπως εγινε και με το DSi και μαλιστα ξεκινανε με ενα παιχνιδι οπως ειναι το xenoblade chronicles που ειναι απλη μεταφορα δεν ειναι καν νεο παιχνιδι.Δεν προκυται να ακυρωσει τα 45εκ 3DS που υπαρχουν στην αγορα και στην τελικη τι νομιζεται πως επειδη καποιος γουσταρει την Ν ειναι και θυμα;η μηπως νομιζεται οτι και τα fanboys δεν θα αντιδρασουν αν δουν πχ οτι το βαρος πεφτει στο νεο μοντελο και τα παλια εχουν αρχισει να τα κανουν περα οποτε στην ουσια τους αναγκαζουν να παρουν το νεο μοντελο.Ειναι δεδομενο οτι θα αντιδρασουν.Εδω οι αλλοι βγαζουν πεντακοσια revisions στης οικιακες κονσολες που δεν προσφερουν τιποτα ισα ισα υπηρχαν φορες που εκοβαν πραγματα οπως διαφορες θυρες η στα φορητα τα κανουν ακομα χειροτερα οπως το psvita slim και θα βαλουμε χερι στην N που παντα το καθε revision ειναι καλητερο απο το προηγουμενο μοντελο.Ειναι να τρελενεσαι δηλαδη.

Εχει κανει δεκαδες λαθοι η N κατα καιρους κανεις δεν το αμφισβητοι αυτο αλλα ενα πραγμα που μας εχει δειξει τοσα χρονια ειναι πως τους οπαδους της τους σεβεται και δεν τους εχει γραμμενους και αυτο θα κανει και τωρα αυτο θα κανει παντα και το νεο 3DS οποιος θελει το περνει οποιος θελει οχι δεν επιβαλει με υπουλους τροπους καμια Ν κανεναν να το αγορασει.Ολα τα αλλα απο διαφορους ειναι να χαμε να λεγαμε και γραφονται μονο και μονο για της εντυπωσεις και για να πεταξουν λασπη.
 
Λασπη δεν ριχνει κανεις, την γνωμη τους λενε τα παιδια, μπορει να ειναι αρνητικη ή θετικη.

Εγω ως κατοχος ολων των φορητων παιχνιδομηχανων της Ν, εχω την παρακατω γνωμη: δεν νομιζω να χρειαζεται αυτη τη στιγμη ενα νεο 3DS. Οι αντιπαλοι στα φορητα ειναι πολυ πισω, δεν βλεπω καποια νεα απειλη για την Ν, ουτε καποιο ανταγωνιστικο προιον. Θεωρω οτι απλα η Ν θελει να αυξησει τις πωλησεις της στα φορητα, και εχει βρει τον τροπο να το κανει, με παρουσιαση βελτιωμενων εκδοσεων των ηδη κυκλοφορουντων κονσολων. Απλο marketing, οποιος θελει αγοραζει, οποιος δεν θελει δεν αγοραζει. Και σιγα μην τους νοιαζει για την Ελλαδιτσα και την κριση, στην Αμερικη ολα τα 8χρονα εχουν tablet, γιατι να μην παρουν και το "νεο" 3DS, καταναλωτισμος στα παντα, γιατι οχι και στα φορητα?
 
Δεν μιλαω για δω μεσα για λασπη και χολη που ολο κι'ολο 3,4 ασχολουμαστε αλλα για ολα τα υπολοιπα και καλα αντικειμενικα sites που ολα τα βλεπουν καλα και μονο οτι αφορα την N το βλεπουν στραβο.Εννοοιται πως θελει να κανει μεγαλητερες πωλησεις αλλα δεν ειναι το θεμα της αυτο γιατι απο το συνολο ολων των κονσολων το 3DS ξεσκιζει και ειναι πρωτο η δευτερο καθε βδομαδα.Η Ν προσφερει ενα νεο 3DS με πολλες βελτιωσεις και δεν υποχρεωνει κανεναν να το παρει οποτε οποιος θελει το αγοραζει ειτε εχει 3DS η οχι η δεν το αγοραζει απλα ειναι τα πραγματα.
 
metalcandyman είπε:
To ειπα ξανα και δεν θα λεμε συνεχεια τα ιδια.Αν η NINTENDO κυκλοφορησει στο νεο 3DS 5-10 παιχνιδια το πολυ που δεν γεινεται να κυκλοφορησουν στο παλιο μοντελο τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Οποιος γουσταρει το περνει για να παιξει αυτα τα παιχνιδια και απο πισω να εχει την υπολοιποι τεραστια βιβλιοθηκη του 3DS και ολα καλα.Αν ομως σταδιακα αρχισει και παραταει το παλιο μοντελο και ολα τα παιχνιδια που θα βγαινουν θα χρειαζονται το νεο 3DS τοτε υπαρχει προβλημα και σοβαρο γιατι δεν γεινεται να γραφεις εκει που δεν πιανει μελανι ολα αυτα τα 45 εκατομμυρια που εχουν αγορασει το 3DS.Ναι στον ανασχεδιασμο και στην μικρη αναβαθμηση που γεινεται οχι ομως να παραμεληση το παλιο 3DS αν τυχον και γιννει αυτο εγω προσωπικα δεν αγοραζω ποτε ξανα φορητο της NINTENDO.
Λοιπόν, έχουν περάσει 9 μήνες από την Ευρωπαϊκή κυκλοφορία της νέας αναβαθμισμένης κονσόλας που ακούει στο όνομα NEW Nintendo 3DS και η εταιρία έχει βγάλει αποκλειστικά γι'αυτήν μόνο έναν τίτλο. Ε, κάπου εδώ αρχίζω εγώ να νιώθω εξαπατημένος διότι περίμενα αμάν και πως να βγει νέα κονσόλα και καινούρια παιχνίδια αλλά όλον αυτόν τον καιρό μόνο ένας τίτλος αποκλειστικά γι'αυτήν. Τώρα αυτό είναι ωραία συμπεριφορά προς τον πελάτη;

Υ.Γ. Metal το ποστ μου δεν απευθύνεται σε σένα απαραίτητα, απλά το έκανα παράθεση γιατί ταίριαζε.
 
Μάλλον έφτασε και αυτουνού η ώρα του να αποσυρθεί από την αγορά, σωστά; Ήδη το απλό μοντέλο σταμάτησε να παράγεται 2 χρόνια τώρα σχεδόν και ελάχιστα παιχνίδια βλέπω να κυκλοφορούν με τελευτάιο το νέο Kirby. Θα το κλάψουμε και αυτό σε λίγο καιρό δηλαδή;
 
Πίσω
Μπλουζα