Νέο project για ποντίκια; Υπάρχει ενδιαφέρον;

ggn

RetroWannaBe
Joined
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
0
Γεια χαρά,

Κατ'αρχήν συγγνώμη για το cross-post (αυτό το μήνυμα θα εμφανιστεί σε τρείς ενότητες αυτού του φόρουμ), αν υπάρχει πρόβλημα τότε παρακαλώ κάποιος mod να επικοινωνήσει μαζί μου.

Εγώ και μερικοί φίλοι σκεφτόμαστε να αρχίσουμε ένα μικρό προτζεκτ για να κατασκευάσουμε ποντίκια συμβατά για ST, Amiga και Jaguar.

Αλλά αντί να κατασκευάσουμε ένα προσαρμογέα και να τον πουλήσουμε, σκεφτήκαμε να απλοποιήσουμε λίγο τα πράγματα: Αυτό που λέμε να κάνουμε είναι να προμηθευτούμε οπτικά PS/2 ποντίκια, να αφαιρέσουμε το PS/2 καλώδιο, να τοποθετήσουμε τον προσαρμογέα εσωτερικά, και να βάλουμε ένα D-SUB 9 καλώδιο, έτοιμο να συνδεθεί στο μηχάνημα.

Για χάρη ευκολίας, τα ποντίκια που θα φτιάξουμε θα είναι μόνο για ένα μηχάνημα (δηλαδή είτε ST, είτε Amiga, είτε Jaguar).

Αυτό που θα θέλαμε είναι να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον για αυτό το προτζεκτ. Απλά απαντήστε στο θέμα αυτό με πόσες και ποιές συσκευές θα θέλατε (δεν είναι δεσμευτικο). Μετά απο λίγο καιρο θα κάνουμε κανονική ανακοίνωση με τιμές κτλ.

Το πλήρες κείμενο στα αγγλικά με λίγες περισσότερες πληροφορίες θα το βρείτε εδώ.

Αναμένουμε τα σχόλια και το ενδιαφέρον σας!
 
Παίδες χαιρετίζω την προσπάθεια σας όμως τουλάχιστον στην αμίγκα υπάρχει το κοκολίνο που επιτρέπει την σύνδεση laser mouse! Για ποιο λόγο ν' ασχοληθούμε με το κλασσικό με την μπίλια;
 
spyros_s είπε:
Παίδες χαιρετίζω την προσπάθεια σας όμως τουλάχιστον στην αμίγκα υπάρχει το κοκολίνο που επιτρέπει την σύνδεση laser mouse! Για ποιο λόγο ν' ασχοληθούμε με το κλασσικό με την μπίλια;
Μα, μιλάμε για οπτικά ποντίκια - αν τελικά καταλήξουμε σε αυτά που σκεφτόμαστε, μιλάμε για 800DPI. Πίστεψέ με, δεν υπήρχε περίπτωση να αρχίζαμε κάτι τέτοιο για να βάλουμε ποντίκια με μπίλια ;) . Είναι σίγουρο ότι θα χρησιμοποιήσουμε Logitech ποντίκια, μιας και (κατά την ταπεινή μας άποψη) είναι τα καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως καθε φρεσκια ρετρο προσπαθεια ειναι καλοδεχουμενη!

Αλλα σε τι βοηθα το mouse τη χρηση του Jaguar?
 
Εγώ πάλι θα σας πρότεινα, μιας και υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές προτάσεις, να δοθεί το σχηματικό online για όποιον θέλει να το κατασκευάσει μόνος του και να έχετε και έτοιμο πακετάκι για όποιον δεν θέλει / δεν μπορεί να το κατασκευάσει.

btw καλύτερα να υπάρχει ένα topic στο forum για να είναι εύκολο να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του θέματος
 
Wally είπε:
Οπως καθε φρεσκια ρετρο προσπαθεια ειναι καλοδεχουμενη!
Αλλα σε τι βοηθα το mouse τη χρηση του Jaguar?
Αυτό το παιχνίδι: http://www.mdgames.de/impulsex_eng.html που θα βγει οσονούπω θα το χρησιμοποιεί. Επίσης, εμείς (Reboot) κάτι ετοιμάζουμε γι' αυτό :)
 
Haros είπε:
Εγώ πάλι θα σας πρότεινα, μιας και υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές προτάσεις, να δοθεί το σχηματικό online για όποιον θέλει να το κατασκευάσει μόνος του και να έχετε και έτοιμο πακετάκι για όποιον δεν θέλει / δεν μπορεί να το κατασκευάσει.
Χμμμ, θα το συζητήσουμε αυτό...

Haros είπε:
btw καλύτερα να υπάρχει ένα topic στο forum για να είναι εύκολο να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του θέματος


Κανένα πρόβλημα απο εμένα, αν κάποιος mod/admin μπορεί να το κάνει!
 
Για Atari ST θα ήθελα σίγουρα και ίσως για το Jaguar...
 
Ενδιαφερον ακουγετε. Σε αταρι μαλλον θα υπαρχει η μεγαλυτερη ζητηση. Ενα ακομα δεν θα με χαλαγε, του ST ειναι και λιγο αθλια στην χρηση.
 
To thread εγινε ενα και μεταφερθηκε εδω στο 16/32bit Home Computing, οπου μπορουν να το διαβασουν και να απαντησουν ολοι. Αν υπαρξει εμπρακτο ενδιαφερον για το Jaguar - τοτε μπορει ο αρχικος poster να ανοιξει θεμα στο αντιστοιχο subforum.
 
Αν υπάρχει ενδιαφέρον λέει!!!! Πραγματικά θα ήταν πολύ-πολύ χρήσιμο κάτι τέτοιο! Για την Amiga δεν έχω θέμα αφού πλέον έχω αρκετά original mouse της, αλλα για τον ST και Jaguar θα με ενδιεφεραι πραγματικά!!!
 
Πίσω
Μπλουζα