Ναυσικά της Κοιλάδας του Ανέμου - Kaze no Tani no Nausicaa (1984)

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
78
Καλησπέρα.

Θυμάμαι αμυδρά μια σειρά κινουμένων σχεδίων που ήταν σε ένα πλανήτη που υπήρχαν "μέδουσες", καποια όντα που έρπονταν και έτρεχαν ανά κοπάδια και οι άνθρωποι εκεί τις πρόσεχαν. Η πρωταγωνίστρια είχε τεχνητά μεταλλικά άκρα. Το όλο σκηνικό ήταν σκοτεινό και καταθλιπτικό, ο πλανήτης ήταν άδειος με ηφαίστεια νομίζω και συνεχώς νύχτα.

Ξέρει κανείς τον τίτλο ή να βοηθήσει σε κάτι; Το να ψάχνω χωρίς τίτλο είναι δύσκολο και μάταιο...

Δεν είμαι σίγουρος για χώρα προέλευσης.

Ευχαριστώ!
 
Σπάω το κεφάλι μου...θα ψάξω!!!
 
...έχω κάτι στο μυαλό μου... μάλλον δεν είναι αυτό που ψάχνεις, αλλά δεν χάνουμε τίποτα αν το αναφέρω...

Ο λόγος που είμαι τόσο επιφυλακτικός, είναι ότι υπάρχουν αρκετά μεγάλες διαφορές συγκριτικά με την περιγραφή σου.

Αναφέρομαι στην "Ναυσικά της Κοιλάδας του Ανέμου" (Kaze no Tani no Nausicaa), ίσως το πιό αγαπημένο μου anime απο τις δημιουργίες του Χ. Μιγυαζάκι (πρόκειται για ταινία, όχι σειρά).

Για να βεβαιωθούμε, πες μου αν σου λένε τίποτα οι παρακάτω εικόνες:

Αυτή είναι η ηρωίδα, η πριγκίπισσα Ναυσικά.

Αυτή είναι η Κουσάνα, μία απο τους κεντρικούς χαρακτήρες. Μήπως αυτήν είχες στο μυαλό σου όταν έλεγες για "μεταλλικά άκρα" ;

Αυτά εδώ τα πλάσματα ονμάζονται "Ομ". Αν και δεν μοιάζουν πολύ με "μέδουσες", μήπως ήταν αυτά που είχες δεί ;

...λυπάμαι, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο άλλο κινούμενο σχέδιο που να ταιριάζει στην περιγραφή σου...
 
Φίλε Billy,

αυτό είναι ακριβώς!

Με εξέπληξες που βρήκες όλα τα στοιχεία με μια τόσο αόριστη περιγραφή που έδωσα.

Ήμουν πολύ μικρός όταν το είδα πρώτη φορά και τώρα θέλω να μάθω όλη την ιστορία.

Ευχαριστώ!

---
 
Αγαπητέ φίλε audiodee δεν χρειάζεται να πεθάνεις ψάχνοντας για το [EDITED:Απαγορευονται τα links σε copyrighted υλικο], το δύσκολο (όχι και τόσο από ότι φάνηκε) ήταν να βρεις το όνομα του.

Ευτυχώς που υπάρχουν "ανθρώπινες μηχανές με απεριόριστες δυνατότητες μνήμης" όπως ο φίλος μας billy (φανταστικός!!!).

Μορφή αρχείων ogm (Ogg based multimedia files)

Πρόγραμμα: The Core Media Player 4.11 freeware 3.24 MB

Ή τον VLC Media Player freeware 7.9 MB
 
Καλα....audiodee δεν ξερεις που εχεις μπλεξει!!!

Εδω ολοι τους ειναι θαλασσολυκοι χε χε!!!
 
..χεχε... :D ...η "φωλιά των πορωμένων" έχουμε γίνει μου φαίνεται !!

Και όταν το team συμπληρώνει o επαγγελματίας "κυνηγός των torrents", ο ambu_dare, τότε δεν μας σταματάει τίποτα !! :)

("O TORRENTOΚΥΝΗΓΟΣ". Σύντομα στους κινηματογράφους, ένα δυνατό πολεμικό δράμα. Στον ρόλο του ambu_dare, ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο, και στον ρόλο του billy, ο Κρίστοφερ Γουώκεν - ο οποίος στο τέλος αυτοκτονεί μετά απο υπερβολική θέαση παλαιών anime :D ).
 
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε Billy, απλά έχω κάποιο σύστημα και είμαι και λίγο τυχερός. Άλλωστε βάσει των πληροφοριών σου ήταν παιχνιδάκι.

Πολύ πρόχειρα, ανταποδίδω:

aliendeerhunter8bo.jpg
 
...χεχεχε !! ...πολύ καλό το "φωτομοντάζ" :D
 
Τέλος καλό όλα καλά...

Τελικά αυτό το πρότυπο βίντεο είναι καταπληκτικό.

Τέλεια εικόνα σε 16/9 με υψηλής ποιότητας απεικόνιση και χρώματα, μα κάτσε ένα λεπτό τί είναι αυτό? Γιαπωνέζικα στον ήχο?

Έλα μην ανησυχείς έχει και την Αγγλική μπάντα ήχου αλλά για φαντάσου, για όποιον του αρέσει να ακούει τα γιαπωνέζικα έχει και αγγλικούς υπότιτλους.

ΤΕΛΕΙΟ!!!
 
...αυτόν τον τρόπο θέασης συνιστώ και εγώ !! :D

Μάλιστα, τις τρείς τελευταίες ταινίες του Μιγυαζάκι που έχουν προβληθεί στα ελληνικά σινεμά (Πριγκίπισσα Μονονόκε, Ταξίδι στην Χώρα των Θαυμάτων, Το Κινούμενο Κάστρο) τις είδα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (οι αυθεντικοί ιαπωνικοί διάλογοι, με μεταφρασμένους υπότιτλους).
 
Συμφωνώ, είναι πολύ καλό. 16/9 με ωραία χρώματα και ήχο, αλλά και πλοκή. Όμως με το Core Media Player ή τον VLC Media Player δεν κατάφερα να ακούσω την αγγλική μεταγλώτιση ή τους υπότιτλους! Καμιά βοήθεια;
 
Τον Core Media Player δεν τον έχω δουλέψει, αλλά τον VLC τον χρησιμοποίησα αρκετές φορές τα τελευταία δύο-τρία χρόνια, και λογικά στα "audio" και "video" drop-down menus, θα πρέπει να σου ανοίγουν κάποιες επιλογές "audio track" και "subtitle track", απο όπου θα επιλέξεις αυτό που σε βολεύει...
 
Kaze no Tani no Nausicaa/Nausicaa of the valley of the wind

Βλέποντας ότι εδω, όλα βρισκονται, ειπα, ας σας αναφερω και εγω ένα παιδικο που μου άρεσε παλια, και που δεν το εχω ξαναβρει.

Το εβλεπα σε τοπικο καναλι, οποτε, δεν πρεπει να ειναι πολυ γνωστο, μαλλον όποιος επαιρνε βιντεοκασετες θα πρεπει να το γνωριζει.

Ήταν anime φαντασιας. Μια κοπελα, η "πριγκιπισσα Σάντρα", ζουσε σε έναν τελειως διαφορετικο κοσμο απο τον δικο μας. Υπηρχαν κατι πλασματα, που τα ελεγαν "γιγαντιες γοργονες", και που εμοιαζαν περισσοτερο, σαν γιγαντιες χελωνες, με "ματια" σε όλο το σωμα τους, που όταν θύμωναν γινοταν κοκκινα, και οταν, όχι, γινοταν, μπλε!

Την υποθεση την θυμαμαι, αλλά ειναι μπερδεμενη.

Η χωρα της πριγκιπισσας Σαντρας δεχεται επιθεση, και οι εχθροι σκοτωνουν τον βασιλια πατερα της. Ο οποιος ήταν ήδη βαρια άρρωστος, μετα απο μια επισκεψη που έκανε στην "τοξικη ζουγκλα" που ζουσαν μεταξυ άλλων, και οι γιγιαντιες γοργονες. Η τοξικη ζουγκλα, απλωνοταν, και όλες οι χωρες απειλουνταν με εξαφανιση. Την χωρα της Σαντρας, την επιτεθηκε μια άλλη χωρα, που μαλλον ειχε καταστραφει. Η βασιλισσα αυτης της χωρας, λεγοταν "βασιλισσα Σελένα". Ειχε δε, χασει το χερι της, απο μια "γιγαντια γοργονα". Παιρνουν την Σαντρα αιχμαλωτη, και καπου εκει μια γρια, της λεει (βλεποντας μια εικονα) πως υπαρχει προφητεια, ένας γαλαζιος ιπποτης, να κατεβει απο τον ουρανο, μεσα σε ένα χρυσο λιβαδι, και να ενωσει όλους τους λαους, μαζι με τα παλασματα της ζουγκλας, και να φερει την ειρηνη.

Γίνονται παρα πολλα, και στο τελος, η Σελενα, προκαλει τις γοργονες με ενα μικρο τους. Για να τις αντιμετωπισει, ξυπνα έναν "δαιμονα", που δεν.. τα βγαζει τελικά περα. Οι γοργονες, επιτιθονται κατα χιλιαδες, αλλά η Σαντρα μπαινει μποστα τους, μαζι με το μικρο που σωζει, και θυσιαζεται.

Στο τελος, ειναι αυτη που επαληθευει την προφητεια, του γαλαζιου ιπποτη.

Το ξερει κανεις αυτο το παιδικο; Θα μπορεσω να το ξαναδω ποτε; Ουτε τον τίτλο του δεν ξερω!
 
Kaze no Tani no Nausicaa/Nausicaa of the valley of the wind/Η Ναυσικά της κοιλάδας των ανέμων. Τώρα γιατί στα ελληνικά το ονόμασαν γοργόνες, δεν έχω ιδεά. Κάνε ένα search με τα παραπάνω ονόματα για να βρεις περισσότερες πληροφορίες
 
Να' σαι καλα! Το βρήκα! Έβαλα το όνομα που μου είπες στο youtube και το βρηκα ολοκληρο. Τωρα το βλέπω. Σε ευχαριστώ, πάαααρα πολυ!

Υ.Γ. Η καντυ, ειναι μερος του εαυτου μας. Αν την αρνηθουμε, θα αρνηθουμε τα παιδικα μας χρονια, και ενα μεγαλο μερος της προσωπικοτητας μας, που αυτη διαμορφωσε
 
To Kaze no Tani no Nausicaa κυκλοφορει και σε dvd τωρα, ενω παιζει και σε free απο την [edit] Περιέχει tracker [edit]. Aπο τα καλυτερα anime
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εκδοχή που έδειχνε το juniors ηταν η αμερικάνικη μεταφορα, με τσεκουρεμένο σενάριο και στα ελλήνικά ονομάστηκε "οι μαχητές του ανέμου", μπορεί να βρεθέι ακόμα σε VHS στο VIDEORAMA.
 
Βοήθεια! Γνωρίζει κανείς τη σειρά? [Warriors of the wind]

Θα δυσκολευτώ αρκετά να την περιγράψω αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.

Ήταν σε έναν πλανήτη με υπερβολική και υπερμεγέθη βλάστηση και κάτι τεράστια ζωύφια. Οι πρωταγωνιστές ήταν άνθρωποι που είχαν τεχνολογία με αεροπλάνα, τανκ κτλ κτλ. Ταξίδευαν επίσης με κάτι σαν οριζόντιες σανίδες του σερφ που είχαν πάνω του χερούλια (τους πετούσαν από αεροπλάνα!!)

Επίσης εκεί ζούσαν κάτι τεράστια πλάσματα (σαν πασχαλίτσες μαύρες!!!) που ταξίδευαν κατά κοπάδια και όταν αγριεύαν τα πολλά μάτια που είχαν στην ράχη τους γινόταν κόκκινα ενώ όταν ηρεμούσαν γαλάζια. Τα πλάσματα αυτά θυμάμαι στον υποτιτλισμό να τα λένε "γοργόνες".

Στο τέλος θυμάμαι οι κακοί ανέστησαν έναν θεό της φωτιάς που πολέμησε με ΟΛΟΥΣ!

Μάλλον όλα αυτά θα σας φανούν ασυναρτησίες αλλά ελπίζω να μπορεί κάποιος να βοηθήσει!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Πίσω
Μπλουζα