Οδηγός Επισκευής 360 RROD

εχει ανοιχτει ρε συ 800 φορες, τι εγγυηση να εχει; και πρεπει να ειναι 3+ ετων (δεν ειναι δικο μου, φιλου ειναι)...
 
εγινε η εγχείρηση, ο ασθενής αν και μας παίδεψε τα κατάφερε και τωρα είναι στην ανάνηψη με testing (game σε demo mode) να δουμε μπας και ανεβασει θερμοκρασιες. Τα xclamps εφυγαν και μπηκαν βιδες, αλλαξε το thermal με καινουργιο και τωρα περιμενουμε να στεθεροποιηθει η κατασταση και να δωσουμε εξιτηριο.

Σημειωση: οποιος το τεσταρει να ξερει οτι δεν μπορει να κανει δοκιμη χωρις να βαλει τις ψυκτρες επανω στα τσιπακια, ανεβαζει αμεσως θερμοκρασια (ακομη και με τον ανεμιστηρα απο πανω) και βγαζει τα 2 κοκκινα φωτακια (overheating). Ηδη ομως αν απο το RROD με τα 3 φωτακια πατε στα 2 ειναι καλο σημαδι γιατι το κολπο επιασε.
 
Για καλυτερα αποτελεσματα τσεκαρε και το 12v mod - αν αντέχεις τον θορυβο...
 
ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ArcticSilver;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!
 
Μετά από σχεδόν 4 χρόνια υπηρεσίας μόλις απεβίωσε το 360 μου (RROD). Πέραν του να αγοράσω καινούριο, θέλω οπωσδήποτε να ανακτήσω τα saves που έχω στον δίσκο και να κάνω ένα σωστό Migration. Ποια είναι η πιο ασφαλής και καθαρή λύση; Πώς ακριβώς επικοινωνείς με την Microsoft για να σου διορθώσει το πρόβλημα; Τώρα που είμαι εκτός εγγυήσης θα πρέπει να τους πληρώσω(σε ποιόν γαλαξία LOL); Για πέστε ρε παιδιά τι να κάνω, γιατί αυτή η ωραία έκδοση του Gears of War 3 αργεί ακόμα και το 360 χρειάζεται...
 
Πριν δύο εβδομάδες πέθανε και το δικό μου…το Σάββατο το άναψα και δούλεψε κανονικά…μέσα στο ΣΚ πέθανε και αναστήθηκε δύο φορές, τη τρίτη τα ξανά έφτυσε…είναι δυνατόν να “αυτοεπιδιορθώνετε”;
 
GET READY/NO ESCAPE - Μόλις βαρέσει λαμπακια κρατα πατημένο το κουμπί του συγχρονισμού χειρηστηρίου και πάτα διαδοχικά 4 φορές eject - Πες μας πόσα λαμπάκια ανάβουν κάθε φορά για να εντοπίσουμε τι ακριβώς βάρεσε μπιέλα...
 
Αυτό είναι τυπική συμπεριφορά για κάποια ηλεκτρική/ηλεκτρονική επαφή που είναι στα τελευταία της. Δεν έχει σχέση με αυτοεπιδιόρθωση φυσικά.

Άμα του ρίξεις και καμμιά σφαλιάρα μπορεί να ανάψει πάλι για λίγο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει πρόβλημα...
 
οκ, θα το κάνω σήμερα…από τότε που βάρεσε ανάβουν πάντα τρία λαμπάκια
 
klasike_periptose_blabes.jpg
 
χαχα...λες να έχει θέμα με τα υδραυλικά;;;
 
Λοιπόν…δουλεύει κανονικά πάλι χωρίς να κάνω τίποτα…

Stormwatch, αυτό που μου έγραψες διορθώνει κάτι ή απλά παίρνεις κάποια πληροφορία;

“Μόλις βαρέσει λαμπακια κρατα πατημένο το κουμπί του συγχρονισμού χειρηστηρίου και πάτα διαδοχικά 4 φορές eject”
 
Σου δινει τον κωδικο του λαθους
 
Το δοκίμασα αλλά δεν πείρα κάποια πληροφορία…φυσιολογικό θα έλεγα αφού δεν δουλεύει, εκτός αν κάνω κάτι λάθος…τεσπα, ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά μάλλον πρέπει να ακολουθήσω τον οδηγό μπας και το γλιτώσω…
 
Ο κωδικος του λαθους ειναι ο τροπος και η σειρα με την οποια αναβουν τα λαμπακια. Δες εδω
 
ααααααα...οκ...τώρα σίγουρα πρέπει να ακολουθήσω τον οδηγό επισκευής σου!
 
Αδέλφια, καθώς χάζευα...

...στο ebay βρήκα αυτό εδώ το φουρφούρι, άραγε να κάνει τίποτα; Η τιμή πάντως, είναι χώμα...

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην κάνει την κατάσταση χειρότερη, καθώς "κλείνει" τους αεραγωγούς...

Επίσης προηγουμένως αναφέρθηκε, ότι εάν παρουσιάσει RROD η Launch console η Microsoft την αντικαθιστά "στον αιώνα τον άπαντα", ενώ στο επίσημο site, αναφέρουν 1+3 έτη εγγύηση, αλλά ενδέχεται να χρεώσουν κάποιο ποσό μετά από αυτά τα τέσσερα έτη. Τι ισχύει;
 
Αφού δεν πήρα καμία απάντηση...

...τελικά ακολούθησα την λογική μου και παρήγγειλα αυτό:

attachment.php


...λέει ότι έχει και auto power on-off, αν και δεν είμαι σίγουρος πώς μπορεί να λειτουργεί.

Εφόσον διαθέτω την launch console την οποία και είχα ακριβοπληρώσει, πρέπει να λάβω τα μέτρα μου, αν θέλω να ασχοληθώ με τα τελευταία της -πιο απαιτητικά- παιχνίδια.
 
Η πρώτη φουρνιά αυτών είχε κάψει αρκετά ΧΒΟΧ - Τράβαγε πολύ ρεύμα...

Καλύτερη επιλογή θα ήταν να πάρεις 12V από το drive και να συνδέσεις εκεί το ανεμιστηράκι. Θα κάνει πολύ θόρυβο αλλά κάνει μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία...

Ψαξε πληροφορίες στο google "12v mod"

edit - δεν την έχεις ανοίξει την κονσόλα ε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα