Οικογένεια Κομπλάνκ [Die Koblanks]

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
274
Μια πολύ - πολύ χαριτωμένη γερμανική σειρά που προβλήθηκε στην Κρατική Τηλεόραση λίγο πριν τα μισά των 80ς !!! Δεν νομίζω, πάντως, ότι προβλήθηκαν πολλά επεισόδιά της !!! Θυμάμαι, πάντως, ότι αυτή η σειρά έπεφτε κοντά στην "παιδική ζώνη" [παιζόταν απογευματάκι] κι έτσι ... είδα κανα-δυο επεισόδιά της !!!

Το τι έδειχνε η σειρά ... το λέει ο τίτλος της : τις περιπέτειες και την καθημερινότητα της οικογένειας Κομπλάνκ !!! Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι σε κάποιο επεισόδιο ο κύριος Κόμπλανκ έφυγε για ταξίδι με το τρένο, αλλά ... είπε ψέματα στη σύζυγό του, την κα Κομπλάνκ, σχετικά με το πού θα πήγαινε [δεν θυμάμαι για ποιο λόγο είπε ψέματα, πάντως δεν νομίζω ότι επρόκειτο για "γυναικοδουλειά"] !!! Έλα, όμως, που ο κος Κόμπλανκ ξέχασε ... πού είπε στη γυναίκα του ότι πήγε !!! Και τον θυμάμαι να επιστρέφει στο σταθμό των τρένων, να τον υποδέχεται η γυναίκα του και να τον ρωτάει :

- Λοιπόν, πώς πέρασες ???

- Πού ??? {ερώτηση για να .... "ψαρέψει" από τη γυναίκα του το "πού της είπε ότι πάει"} !!!

- Μα .... εκεί !!!!!!!

Δυστυχώς, δεν θυμάμαι περισσότερα .... Μήπως θυμάται κάποιος από εσάς κάτι παραπάνω ??? Πότε προβλήθηκε αυτή η γλυκύτατη σειρούλα ??? Πόσα επεισόδιά της έδειξε η Κρατική Τηλεόραση ??? Θα είναι χαρά μου αν δώσετε οποιανδήποτε πληροφορία .....
 
Οικογένεια Κόμπλανκ (Die Koblanks) ARD 1979


ΥΕΝΕΔ



Πρεμιέρα: 17 Αυγούστου 1981



Τελευταίο Επεισόδιο: 9 Νοεμβρίου 1981



Αρχική ώρα προβολής: 20.05





v6877.gif


Πρωταγωνιστούσαν:



Guenter PfitzmannFerdinand Koblank
Edeltraud ElsnerRoeschen Schmidt-Koblank
Wolfgang VoelzErwin Neumann
Inge WolffbergFrau Zibulke
Franz-Otto KruegerHerr Zibulke
Peter SchiffAnton Timpe
Barbara SchoeneFrau Schimkus
Anemone PolandAuguste Zibulke
Friedrich G. BeckhausHerr Schimkus
Dagmar BienerLiese
Hans-Juergen DittbernerTheo Koblank
Albert VenlhrVater Koblank

(οι έντονοι χαρακτήρες στα παραπάνω ονόματα δηλώνουν τα φωνήεντα με το διαλυτικό [umlaut] που για κάποιο λόγο δεν τα αναγνώριζε και μου έβγαζε αλαμπουρνέζικα8))

Βασισμένο στη νουβέλα του Erdmann Graeser , το πρώτο κανάλι της γερμανικής τηλεόρασης τη μετέφερε στη μικρή οθόνη το 1979.

Η σειρά αποτελείτο από 13 ημίωρα επεισόδια.

Η ΥΕΝΕΔ πρόβαλλε όλα τα επεισόδια κάθε Δευτέρα πριν από την σειρά "Η κραυγή των λύκων".

Υπόθεση:

Ο Ferdinand Koblank και ο φίλος του Erwin Neumann είναι οδηγοί κιβωτίων μπύρας στο Βερολίνο του 1880. Μια πόλη που αλλάζει, μεγαλώνει και γίνεται σταδιακά μια μητρόπολη. Κάποιοι κάτοικοι γίνονται νεόπλουτοι, ενώ κάποιοι άλλοι παραμένουν βιοπαλαιστές. Ο Koblank ξέρει πως "να πιάσει την καλή". Με το να παντρευτεί την κόρη ενός πλούσιου οικογενειάρχη. Ο Ferdinand έχει βάλει στο μάτι την Roeschen Schmidt, αλλά ο πατέρας της φέρνει αντιρρήσεις. Σαν εναλλακτική έχει την Auguste Zibulke, την κόρη ενός πλούσιου πωλητή κεραμικών.Και η ιστορία ξεκινάει....

Η σειρά θεωρείται κλασική και έχει κυκλοφορήσει σε dvd.

512oKcZlriL._SL500_AA300_.jpg


Το προτελευταίο επεισόδιο είχε τον τίτλο "Αποχαιρετισμός" και το τελευταίο "Επιστροφή στο σπίτι".

Ένα μικρό σε διάρκεια βιντεάκι, με σκηνές από τη σειρά, μπορείτε να δείτε εδώ.

Rinus ελπίζω να σε κάλυψα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus ελπίζω να σε κάλυψα. :)

 

 


Oουυυυ, και με το παραπάνω !!! Ώστε το 1981 προβλήθηκε στην Ελληνική τηλεόραση, εγώ τη θυμόμουν για πιο μετά .... Επίσης, δεν θυμόμουν ότι προβαλλόταν στις 8.05 το απόγευμα, την είχα "για πιο νωρίς" ....

Από το βίντεο διαπιστώνω ότι επρόκειτο για "μια χαρά" σειρούλα, με πολύ ωραία αναπαράσταση της εποχής, στην οποία αναφέρεται !!! Κρίμα που τόοοτε ήμουνα πολύ - πολύ μικρός και δεν την καταλάβαινα, με αποτέλεσμα ... να μη με κερδίσει !!!

Μπράβο retrospectiva για το αρχείο σου !!!
 
Retrospectiva είπε:
Η σειρά θεωρείται κλασική και έχει κυκλοφορήσει σε dvd.

512oKcZlriL._SL500_AA300_.jpg


Το προτελευταίο επεισόδιο είχε τον τίτλο "Αποχαιρετισμός" και το τελευταίο "Επιστροφή στο σπίτι".

Ένα μικρό σε διάρκεια βιντεάκι, με σκηνές από τη σειρά, μπορείτε να δείτε εδώ.

Rinus ελπίζω να σε κάλυψα. :)
τον rinus μπορεί να τον κάλυψες, εμένα όμως με ξεσήκωσες για τα καλά με την τόσο ζωηρή περιγραφή σου, μια που λατρεύω την εποχή στην οποία αναφέρεται η σειρά! πιστεύεις μπορεί να την παραγγείλει κανείς και από αγγλικά site και με υποτίτλους (μια που βλέπω πως έχεις γνώσεις γερμανικών)?

δε μου θυμίζει απολύτως τίποτα η σειρά αλλά ένα μεγάλο ευχαριστώ και στους δυο σας από μένα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Clemence είπε:
τον rinus μπορεί να τον κάλυψες, εμένα όμως με ξεσήκωσες για τα καλά με την τόσο ζωηρή περιγραφή σου, μια που λατρεύω την εποχή στην οποία αναφέρεται η σειρά! πιστεύεις μπορεί να την παραγγείλει κανείς και από αγγλικά site και με υποτίτλους (μια που βλέπω πως έχεις γνώσεις γερμανικών)?
δε μου θυμίζει απολύτως τίποτα η σειρά αλλά ένα μεγάλο ευχαριστώ και στους δυο σας από μένα!
Αγαπητή Clemence δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω.

To dvd δεν αναφέρει στα χαρακτηριστικά του να έχει υπότιτλους (ούτε καν για άτομα με προβλήματα ακοής!). Καλού κακού έστειλα ένα e-mail στην εταιρεία και όταν θα έχω απάντηση θα σε ενημερώσω. :)

Δυστυχώς οι Γερμανοί έχουν το θέμα τους με τους υπότιτλους. Ντουμπλάρουν τα πάντα!
 
δεν είναι μόνο οι γερμανοί που έχουν λατρεία στο ντοπιάρισμα, και οι ιταλοί μια απ΄τα ίδια είναι, σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και μένω με την περιέργεια να δω τι θα σου απαντήσουν - ίσως είναι η ευκαιρία που περίμενα για να ξεκινήσω γερμανικά ;)
 
Πίσω
Μπλουζα