Οι Περιπέτειες του Rocketeer (1991)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Σουπερηρωική ταινία παραγωγής Disney. Απο πάντα είχα κακή εντύπωση για αυτήν επειδή είχα διαβάσει οτι ήταν αποτυχία. Στην πραγματικότητα, παρότι όντως δεν είχε πάει τόσο καλά εμπορικά και ακυρωσε σχεδια για σικουελ, είχε λάβει αρκετά καλές κριτικές, και όπως διαπίστωσα, είναι πράγματι καλή ταινία. :)

Προσωπικά δεν είχα ακούσει ποτέ για τον Rocketeer πριν απο εκείνη την ταινία, ούτε ξέρω αν ήταν ποτέ γνωστός εδώ. Απο τις εικόνες και τα λίγα που κατάλαβα ήταν οτι ο Rocketeer ηταν ενας κλασσικός ήρωας της γενιάς του 30, όπως ο Φλας Γκόρντον. Στην πραγματικότητα, όμως, έμαθα οτι ήταν κόμικ της δεκαετίας του 80, δημιούργημα του κομίστα Dave Stevens, και (όπως και η ταινία), αποτελεί κληρονομιά και νοσταλγικό tribute εκείνης της φιλολογίας, κάτι που εγώ προσωπικά αποκαλώ neo-pulp (κατά το neo-noir :p ). Ο Rocketeer ειναι ενας νεαρος πιλοτος της δεκαετιας του 30 ο οποιος αποκτά ένα "υπερσύγχρονο" jetpack, επιτρέποντάς του να πετάει και να κανει αναλογα κατορθώματα. Στα κόμικς εμφανίζονται σε cameo φανταστικοί χαρακτήρες εκείνης της γενιάς, όπως ο Doc Savage και ο Shadow.

Αυτη ειναι και η υπόθεση της ταινίας οπου πρωταγωνιστει ο Billy Campbell και η πανέμορφη (συγνώμη για το σεξισμό μου :p ) Jennifer Connelly, με τον εξαιρετικό Timothy Dalton να υποδύεται ενα φανταστικό σταρ του κινηματογράφου, μπλεγμένο σε μια υποθεση κατασκοπειας που αφορα το jetpack. Ο πρωταγωνιστής (τον οποίο δυστυχώς δεν ξέρω απο άλλη ταινία) είχε σχολιαστεί για την εκπληκτική ομοιότητά του με τον χαρτινο ήρωα. Το καστ περιλαμβάνει τον γνωστό από το LOST Terry O'Quinn που υποδύεται τον real-life επιχειρηματία Howard Hughes ως εφευρέτη του jetpack, καθώς και τον γνωστό από το Star Trek: DS9 Max Grodenchik (χωρίς εξωγηινο μέικαπ :) ). Όπως δάβασα, ο ίδιος ο Dave Stevens εμφανιζεται στιγμιαία στο ρόλο ενός Ναζί που δοκιμάζει ενα jetpack.

Παρότι έχω πολύ καιρό πλέον να δω ταινία απο την κατα τα άλλα αγαπημένη μου εποχή (89-92), η ταινία μου φάνηκε αρκετά φρέσκια και ευχάριστη. Έχει καλά εφέ για την εποχή της, και ίντριγκα με γκάνγκστερς, FBI, κατασκοπεία, Ναζί στην αυγή του 2ου ΠΠ, Ζέπελιν και φανταστικές τεχνολογίες, αν και δεν ελειπαν καποια στοιχεια που εμενα πλεον μου φαινονται προβλεψιμα κλισε.

Σχέδιο του Dave Stevens για την ταινία:

Rocketeerprint.jpg


Τόσο πριν όσο και μετά την κυκλοφορία της ταινίας, τα κόμικς του Rocketeer μας έκαναν να εξοικειωθούμε με την εικόνα της φανταστικής εφεύρεσης του jetpack, ακομα και στα πλαίσια του 2ου ΠΠ. Τέτοιους ιπτάμενους ήρωες έχουμε δει σε βιντεοπαιχνίδια οπως το Rocket Ranger, Red Alert 2 και Dark Void. Εννοείται οτι αφου ειδα την ταινια επαιξα και το παιχνιδι για SNES που ειχε κυκλοφορησει εκεινη την εποχη :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@BETTY BOOP[/USER] ευχαριστω

1@Nemo[/USER] δεν το επιασα :)

 

Rakeesh είπε:
1@BETTY BOOP[/USER] ευχαριστω
1@Nemo[/USER] δεν το επιασα :)
εννοεί οτι αφού ειδες την ταινία και επαιξες μαζί και το αντιστοιχο παιχνιδι, εισαι σούπερ!!! :flower:

 
Rakeesh είπε:
Εννοείται οτι αφου ειδα την ταινια επαιξα και το παιχνιδι για SNES


Nemo είπε:
1) Eχει να κανει με το οτι δεν αρκεστηκες στο να δεις την ταινια μονο αλλα σου ανοιξε την ορεξη να περασεις και στο δευτερο πιατο το ομωνυμο snes game

2) το οποιο εκφραζεται με μια "ατακα του T.Dalton απο την ταινια "
 
Βασικα Νεμο ειχα περιεργεια για το παιχνιδι και ειπα "δε βλεπω την ταινια πρωτα;" :D

Πολυ δυσκολο παιχνιδι παντως, πηραν φωτια τα savestates!
 
Πίσω
Μπλουζα