Οι Τρεις Ντετέκτιβ

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!

Είμαι καινούριος σε αυτή τη σελίδα και σας βρήκα εντελώς τυχαία καθώς έψαχνα να βρώ στο διαδίκτυο αν έχει βγει κάποιο καινούριο βιβλίο της σειράς ή εάν λείπει κάποιο από τη σειρά μου.

Φίλε metalcandyman, σε ευχαριστώ πολύ για το αφιέρωμα και τις πληροφορίες που μας πρόσφερες! Ήταν και εξακολουθεί να είναι από τις αγαπημένες μου νεανικες σειρές βιβλίων. Θα μπορούσαμε να κάνουμε και ένα παρόμοιο αφιέρωμα και για τα "Πέντε Λαγωνικά", τους "Πέντε Φίλους" και για τις "Ανατριχίλες" ;
 
Ευχαριστω για τα καλα λογια φιλε μου και καλος ηρθες στην παρεα μας.Πριν λιγους μηνες ξεκινησα να διαβαζω ολα τα βιβλια ξανα απο την αρχη για πολοστη φορα και δεν τα βαριεμαι και δεν τα χορταινω ποτε.Μιας που ανεστησες το θεμα αυτο να κανω ενα update και να πω πως μετα απο πολυ κοπο και ψαξιμο απο το εξωτερικο εχω καταφερει να συγκεντρωσω ολα τα βιβλιας της σειρας που ποτε δεν κυκλοφορησαν ελλαδα και ειναι στα αγγλικα φυσικα και πλεον εχω πολοκληρωμενη την συλογη απο τα αυθεντικα βιβλια με τους 3 ντεντεκτιβ.
 
Εάν δεν σε κάνει κόπο, γράψε σε παρακαλώ όλους τους τίτλους της σειράς (ελληνικών και ξένων, έτσι ώστε να μπορέσω να τη συμπληρώσω κι εγω) !

Θα το εκτιμούσα εάν μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο και με τις σειρές των βιβλίων που προανέφερα!

Χίλια ευχαριστώ!
 
Κανενας κοπος φιλε μου αλλα θα τους γραψω αυριο γιατι το βραδυ μονο θα παω σπιτι οποτε θα τους σημειωσω τοτε και θα τους ποσταρω.

Για της ανατριχιλες υπαρχει θεμα εδω εδω και μαλιστα αν και εχω ολα τα βιβλια και σε κανονικη μορφη αλλα και σε pdf τωρα πηρα χαμπαρι πως δεν εχω ποσταρει χαχαχαχα http://www.retromaniax.gr/vb/archive/index.php/t-13139.html

Για τους πεντε φιλους επισης υπαρχει θεμα με πολυ λιγα posts δεν ασχοληθηκαν πολλοι και εχω ποσταρει και γω http://www.retromaniax.gr/vb/archive/index.php/t-9358.html
 
:) κι εγώ το βράδυ θα καταγράψω ποια έχω στη συλλογή μου από όλες τις σειρές, έτσι ώστε να συγκρίνουμε ποιά έχουμε και ποιά όχι για να μπορέσουμε να συμπληρώσουμε όσοι ενδιαφερόμαστε τις συλλογές μας.
 
Για το δεικο μου θεμα αυτο γραψε ποια εχεις και θα σε πω τι σε λειπει φιλε μου απο τους 3 ντεντεκτιβ και στα αλλα θεματα γραψε για τα αναλογα βιβλια αν θες εκει.
 
οκ...έγινε! :)

Έκατσα και κατέγραψα σε λίστα τη συλλογή των βιβλίων που κατέχω από τους "Τρεις Ντετέκτιβ". Επί της ευκαιρίας έβγαλα και μερικές φώτο :D ΄. Όπως θα δείτε, είχα τόσο μεγάλη αδυναμία σε αυτή - και σε άλλες συλλογές- βιβλίων που τα είχα βάλει σε νάιλον σακουλάκια έτσι ώστε να μην διαβρωθούν και λερωθούν στο πέρασμα του χρόνου. :cool: . Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών, αλλά ο φωτισμός ήταν ανεπαρκής και χρησιμοποίησα αναγκαστικά φλάς.

CAM01117.jpg

CAM01092.jpg

CAM01093.jpg

CAM01096.jpg

CAM01097.jpg

CAM01098.jpg

CAM01099.jpg

CAM01100.jpg

CAM01101.jpg

CAM01102.jpg

CAM01103.jpg

CAM01104.jpg

CAM01105.jpg

CAM01106.jpg

CAM01107.jpg

CAM01108.jpg

CAM01110.jpg

CAM01111.jpg

CAM01113.jpg

CAM01116.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον φιλαρακι καταρχην να σε πω πως οι τρεις ντεντεκτιβ χωριζονται σε δυο κατηγοριες σε 2 χρονικες περιοδους δηλαδη.Η πρωτη ειναι η αυθεντικη σειρα που αποτελειται απο 43 βιβλια με τους 3 ντεντεκτιβ παιδια οπως τους γνωρισαμε και τους αγαπησαμε και θα υπηρχε και βιβλιο νουμερο 44 με το ονομα ''το μυστηριο του τραινου φαντασμα'' αλλα ενω δεν ειχε ολοκληρωθη η σειρα σταματησε και επισημα με αποτελεσμα να μην διαβασουμε ποτε την συγκεκριμενη ιστορια.Η δευτερη κατηγορια αποτελειται απο 11 βιβλια με τους τρεις ντεντεκτιβ να ειναι εφηβοι να οδηγουνε αμαξι κλπ ονομαζεται crimebaster series και καποια απο τα 11 αυτα βιβλια που εχεις και συ για παραδειγμα ειναι το μυστηριο του πεδιου μαχης Ν.3,η τριποντα και δωροδοκιες που κατα την αποψη μου δεν εχουν καμια σχεση με την αυθεντικη σειρα απο θεμα ποιοτητας ιστοριων γενικοτερα.Υπαρχει και τριτη σειρα που ονομαζεται ''Τhe find your fate'' αλλα δεν χρειαζεται να σε απασχολει γιατι στην ουσια δεν ειναι βιβλια με τους τρεις ντεντεκτιβ αλλα ειναι βιβλια με αλλες ιστοριες που μεσα σαυτες υπαρχουν και 4 των τριων ντεντεκτιβ που ειναι κλαιν μαιν δεν αξιζουν καν αναφορας.

Απο την αυθεντικη σειρα οπως ειδα εχεις 32 βιβλια οποτε τα 11 που σε λειπουν ειναι τα παρακατω και τα γραφω στα αγγλικα γιατι ετσι θα τα ψαξεις αν θελησεις να τα αποκτησεις.

The Mystery of the Flaming Footprin

The Mystery of the Nervous Lion

The Mystery of the Dead Man's Riddle

The Mystery of the Magic Circle

The Mystery of the Sinister Scarecrow

The Mystery of the Wandering Caveman

The Mystery of the Smashing Glass

The Mystery of the Rogues' Reunion

The Mystery of the Creep-Show Crooks

The Mystery of Wrecker's Rock

The Mystery of the Cranky Collector

Tα The Mystery of the Dead Man's Riddle και The Mystery of the Sinister Scarecrow κυκλοφορησαν στην ελλαδα πολλα χρονια πριν το 1980 και 1982 απο αλλη εκδοση και συγκεκριμενα απο της εκδοσεις ιωαννης φλωρος και αυτη την πληροφορια για να την βρω εφαγα παρα πολλα χρονια.Δεν ξερω αν υπαρχει πιθανοτητα να τα βρεις τωρα αλλα αν μπορει ψαξε.Υπαρχει και μια διαφορα σε παλια εκδοση του βιβλιου το μυστικο του στοιχειωμενου καθρεφτη με την νεοτερη απο της εκδοσεις ψυχογιος η οποια ειναι πως απο την νεοτερη λειπει ολοκληρο κεφαλαιο και ειναι στο σημειο που βρισκουν το περασμα πισω απο τον καθρεφτη και στην παλια εκδοση μας λεει αναλυτικα τι γινετε οταν μπηκαν στο κρυφο δωματιο ενω στην νεα εκδοση οχι.Τωρα αν ειναι καποιο τυπογραφικο λαθος στο βιβλιο που εχω εγω δεν το ξερω αλλα με ειχε κανει εντυπωση γιατι εχω διαβασει την παλια εκδοση χρονια πριν το βγαλει ο ψυχογιος και παρατηρησα αυτη την σημαντικη διαφορα.

Απο την crimebaster series τα βιβλια που σε λειπουν ειναι τα παρακατω.

Ηot wheels

Reel trouble

Fatal error

Περα απο την original σειρα οι τρεις ντεντεκτιβ ειναι πολυ διασημοι σε πολλες χωρες της γης αλλα αυτοι που ειναι τρελαμενοι ειναι οι γερμαναραδες.Χρονια μετα το επισημο τελος της σειρας στην αμερικη στην γερμανια εβγαζαν βιβλια με ρυθμους πυροβολου και αυτη την στιγμη υπαρχουν πανω απο 60 με 70 βιβλια με νεες ιστοριες των αγαπημενων μας ηρωων φυσικα οπως ειναι στην σειρα crimebaster εφηβοι δηλαδη με την μονη διαφορα να ειναι πως οι κομπλεξικοι γερμαναραδες τους αλαξαν τα ονοματα και τον jupiter jones τον εκαναν Ζustus jonas τον peter crenshaw τον εκαναν peter shaw και αλαξαν ακομα και τους Ηans και konrad και τους ονομασαν patrick και kenneth λες και τους πειραζαν τα αρχικα ονοματα και επρεπε να τα αλαξουν.

Απο ολα αυτα τα βιβλια των γερμανων 15 εχουν μεταφραστη και στα ελληνικα και ειναι τα παρακατω.

Βρομικη συμφωνια

Το δηλητιριασμενο νερο

Το μυστηριο του αδειου ταφου

Το προσωπο του λυκου

Η συμμορια του ποδοσφαιρου

Νυχτα αγωνιας

Η πολη των πνευματων

Ο θησαυρος της λιμνης

Το φλεγομενο ξιφος

Εσκεμμενα φαουλ

Βρικολακες στο ιντερνετ

Λαθρεμποροι διαμαντιων

Η εκδικηση του τιγρη

Ο πυργος της φωτιας

Μυστικη αποστολη UFO

Φυσικα τα περισσοτερα δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο αλλα υπαρχουν καποιες πολυ καλες ιστοριες που θυμιζουν τα βιβλια της αυθεντικης σειρας και αναμεσα στα πανω απο 60-70 γερμανικα βιβλια υπαρχουν φοβερες ιστοριες αλλα αμφιβαλω πολυ αν τα δουμε ποτε στα μερη μας και μεταφρασμενα στα ελληνικα την στιγμη που απο της γερμανικες ιστοριες πιο πολλα εχουν μεταφραστει για την χωρα μας παρα στα αγγλικα ωστε να τα διαβασουν και σε αλλες χωρες.
 
metalcandyman είπε:
Tα The Mystery of the Dead Man's Riddle και The Mystery of the Sinister Scarecrow κυκλοφορησαν στην ελλαδα πολλα χρονια πριν το 1980 και 1982 απο αλλη εκδοση και συγκεκριμενα απο της εκδοσεις ιωαννης φλωρος και αυτη την πληροφορια για να την βρω εφαγα παρα πολλα χρονια.Δεν ξερω αν υπαρχει πιθανοτητα να τα βρεις τωρα αλλα αν μπορει ψαξε.
Το ειχα διαβασει οταν ημουν στο Δημοτικο απο τη δανειστικη βιβλιοθηκη Λεσχη του Βιβλιου. Ηταν λευκο και ειχε ως εξωφυλλο ενα σκιτσο με τη χαρακτηριστικη μουρη του Χιτσκοκ
 
Wally είπε:
Το ειχα διαβασει οταν ημουν στο Δημοτικο απο τη δανειστικη βιβλιοθηκη Λεσχη του Βιβλιου. Ηταν λευκο και ειχε ως εξωφυλλο ενα σκιτσο με τη χαρακτηριστικη μουρη του Χιτσκοκ
Οσο γερνας ξεχνας με φαινεται :p Εχω ποσταρει φωτογραφια με το βιβλιο στην δευτερη σελιδα του θεματος.
 
Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου και τον χρόνο που δαπάνησες!

1) Τα βιβλία που είναι στα αγγλικά δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά ή είναι εξαντλημένα όπως τα δύο από αυτά που ανάφερες;

2) Ευτυχώς έχω την παλιά έκδοση του βιβλίου και έτσι έχω διαβάσει και το κεφάλαιο αυτό, που κατά την άποψή μου είναι η αποκορύφωση της αγωνίας του βιβλίου!

3) Τα ονόματα οι γερμαναράδες τα άλλαξαν έτσι ώστε να μην χρειαστεί να πληρώσουν πνευματικά δικαιώματα (τουλάχιστον έτσι φαντάζομαι).

4) από όσο είδα,τα βιβλία που μεταφράστηκαν από τα γερμανικά είναι από τις εκδόσεις "Ευριπίδης".

5) Από ότι κατάλαβα, πλέον πρέπει να ψαχνόμαστε στο εξωτερικό για να συμπληρώσουμε τις συλλογές μας. Και για τους "πέντε Φίλους" που έψαξα, βρήκα τα περισσότερα στα αγγλικά. Έχω κάνει και μια επαφ΄με ένα ελληνικό βιβλιοπωλείο, στο όποιο τα είχα βρεί με τα παλιά τους εξώφυλλά, άλλα είχαν εξαντληθεί. Περιμένουν να παραλάβουν στο τέλος του έτους. Ίσως κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην περίπτωση των "Τριών Ντετέκτιβ", αλλά θέλει να αφιερώσεις πολύ χρόνο στο ψάξιμο. (Για να βρώ εκείνο το βιβλιοπωλείο έψαξα δύο μέρες).

Και πάλι 1000 ευχαριστώ!
 
Κανενας κοπος φιλαρακι μου και χαρηκα παρα πολυ για τον χρονο που δαπανησα γιατι τα βιβλια αυτα ειναι κατι που αγαπαω πολυ και τα εχω μεγαλη τρελα οποτε και μαρεσει παρα πολυ να συζηταω γιαυτα.

1) Τα βιβλια που ειναι στα αγγλικα αυτα που ποσταρα δηλαδη πως σου λειπουν δεν υπαρχουν στα ελληνικα δεν εχουν κυκλοφορησει ποτε στην ελλαδα και ο μονος τροπος να ολοκληρωσης την συλογη σου ειναι να τα βρεις και να τα παρεις απο το εξωτερικο.Τα δυο που ανεφερα και που στα ελληνικα ονομαζονται το μυστηριο του γριφου του πεθαμενου και το μυστηριο του κολασμενου σκιαχτρου οπως ειπα κυκλοφορησαν το 1980 και 1982 και αν θες να δεις πως ειναι κοιτα στην δευτερη σελιδα του θεματος που εχω ανεβασει μια φωτογραφια αν δεν την εχεις δει με τον γριφο του πεθαμενου.Δεν ξερω αν υπαρχουν πουθενα εν ετη 2015 γιατι και γω τα βρηκα πριν πολλα χρονια σε ενα μικρο βιβλιοπωλειο που εκλεινε λογο συνταξης αυτου που το ειχε.Αφου ψαχνεις θα σε ελεγα να το κανεις και ποτε δεν ξερεις τι γινετε.

2) Συμφωνω απολυτα σαυτο που λες και οντως η στιγμη που μπαινουν στο κρυφο δωματιο πισω απο τον καθρεφτη ειναι η αποκορυωση της αγωνιας του βιβλιου.

3) Ειναι πολυ πιθανο να ειναι για τα πνευματικα δικαιωματα αλλα εχει πεσει τοσος ντορος με τους τρεις ντεντεκτιβ εκει και τα παντα ειναι ιδια σχεδον οποτε δεν νομιζω να ειχα προβλημα για τα ονοματα ωστε να τα αλαξουν.Τελως παντων δεν μας απασχολει αυτο απλα με στεναχωρει το γεγονος οτι υπαρχουν δεκαδες αξιολογα βιβλια στη γερμανια που δεν θα τα διαβασουμε ποτε.

4) Τα βιβλια που μεταφραστηκαν απο τα γερμανικα ειναι απο της εκδοσεις ΝΙΚΑΣ.

5) Δεν ξερω τι γινετε με τους πεντε φιλους αλλα οσον αφορα τους τρεις ντεντεκτιβ δεν υπαρχει αλλη λυση περα απο το εξωτερικο αν θες να συμπηρωσης την συλογη σου πολυ απλα γιατι τα βιβλια αυτα δεν κυκλοφορησαν ποτε στην ελλαδα οποτε το εξωτερικο ειναι μονοδρομος.
 
Να'σαι καλά φιλαράκι!

Να ξέρεις ότι οι εκτός από τις εκδόσεις ΝΙΚΑΣ τα εκδίδουν και οι εκδόσεις ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ (όπως προανέφερα). Δεν γνωρίζω ποιος από τους δύο είναι καλύτερος εκδοτικός οίκος και πιο ακριβής στις μεταφράσεις τους.

Μόλις ολοκληρωθεί αυτή η φάση που περνάμε ώς χώρα και μπορούμε να κάνουμε πάλι παραγγελία από το εξωτερικό, θα τα παραγγείλω!

Συμφωνώ μαζί σου φίλε, όσον αφορά ότι στη Γερμανία υπάρχουν χιλιάδες αξιόλογα βιβλία, όπως και στο εξωτερικό γενικά.
 
Φιλος ευριπιδης ειναι βιβλιοπωλεια δεν ειναι εκδοτικος οικος τα μεταφρασμενα βιβλια απο τα γερμανικα ειναι απο της εκδοσεις NIKΑΣ/ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ Α.Ε.Απλα σαν βιβλιοπωλεια ευριπιδης τα πουλανε και αυτοι και τα εχουν και σε eshop που εχουν και μπορεις απο τα ευριπιδης να τα παρεις 1 ευρω φθηνοτερα.Για να ξαναγυρισουμε στα βιβλια παντως αυτα που μεταφραστηκαν για την ελλαδα επειδη τα εχω ολα τα μισα τουλαχιστων ειναι αρκετα καλα μπορω να πω και γενικοτερα αξιζει να τα εχεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου, πριν λίγο αντιλήφθηκα τι χαζομάρα έγραψα. :(

Μπήκα στη σελίδα του ΝΙΚΑ και είδα ότι είναι καμιά δεκαριά βιβλία που κυκλοφόρησαν :)

Εξαιρετικά! έχω πολύ διάβασμα μπροστά μου!!! :D
 
Aν παντως πεσει στην αντιληψη σας καποια επανακυκλοφορια του γριφου του Πεθαμενου...καντε κανα ποστ εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις Εκδοσεις Φλωρος δεν εχουν μπει Φωτο.


Αρχες δεκαετιας 80,ενα εξωφυλλο και δυο εσωφυλλα εξωφυλλα.








6.JPG

4.JPG

5.JPG
 
To βρηκα ξεχασμενο σε ενα ραφι βιβλιοπωλειου που ξεστοκαρε και αδραξα την ευκαιρια. Οχι τα λευκα που ψαχνω αλλα απο το ολοτελα :)

IMG_20170222_074958.jpg
 
Ωραιο ευρημα :thumbup:

Καποια στιγμη πρεπει να ανεβασω την συλογη μου ολοκληρωμενη με τα βιβλια που εχω στα αγγλικα γιατι απο την original σειρα ειναι παρα πολλα αυτα που δεν κυκλοφορησαν στα ελληνικα.
 
Πίσω
Μπλουζα