Ολυμπιακοί Αγώνες. Ποιούς θυμάστε νοσταλγικότερα?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Αν και για τιτλος θα ταιριαζε το Φραγκολεβαντινικο(©Aeon) "Most fondly remembered"...ποιους Ολυμπιακους Αγωνες θυμαστε με μεγαλυτερη νοσταλγια?

Ισως για τα ρεκορ, ισως για τις προσωπικοτητες, ισως για το logo, ισως για τους συνειρμους και τις αναμνησεις που εχετε συνδεσει με καποια απο τις παραπανω διοργανωσεις.

Προβολή συνημμένου 55300

Προβολή συνημμένου 55301

Προβολή συνημμένου 55302

200px-1992summerolympicslogo.svg.png


142px-1996_Summer_Olympics.svg.png


175px-Sydney_2000_Logo.svg.png


150px-Athens_2004_logo.svg.png


150px-Beijing_2008_Olympics_logo.svg.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψηφισα τους Ολυμπιακους στην Σεουλ το '88

Στην ουσια ηταν και η πρωτη φορα που παρακολουθησα ολυμπιακους αγωνες και με μαγεψε κυριολεκτικα η ενοργανη γυμναστικη.

Απο τοτε τους βλεπω φανατικα.

Στους προηγουμενος ολυμπιακους, σαν πιο μικρη... δεν ειδα παρει ειδηση τι παιζοταν.. :p

Περιμενα και εγω τα αγαπημενα μου παιδικα, και εβλεπα και στα δυο κρατικα καναλια, να δειχνει αγωνισματα (και οχι ποδοσφαιρο)

Ολη μερα καθισμενη στην τν με περιεργεια να δω ποτε θα τελειωσουν επιτελους.

Ε.. στο τελος μου ειπαν πως ειναι ολυμπιακοι αγωνες, και μονο αυτους θα δειχνουν 8)
 
To '88 στο Καλγκαρι ,ειχα γριπη και ημουν μια βδομαδα στο κρεββατι.
 
Αθήνα 2004.

Είχαν ακουστεί πολλά για την λειτουργία των πολυκαταστημάτων, ακόμη και την Κυριακή. Με 3 συναδελφους, λέγαμε (αστειευόμενες φυσικά ), να φροντίσουμε εκείνη την περίοδο, να είμαστε είτε έγκυες είτε σε άδεια λόγω εγκυμοσύνης, μπας και γλιτωσουμε την ταλαιπωρία. Μάλλον την μέρα που το συζητάγαμε, ήταν ανοιχτοί οι ουρανοί :)
 
Φυσικά αυτούς της Μόσχας το 1980 και τον Misha να ανεβαίνει στους ουρανούς, στην τελετή λήξης, και να συγκινούμαι!!! :cry:

http://www.youtube.com/watch?v=iP3RA4uw0X4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To poll είναι ελιπές. Έπρεπε να υπάρχουν και οι επιλογές:

- Όλους τους παραπάνω.

- Κανέναν από τους παραπάνω.

Για τους πολύ πορωμένους και για τους παντελώς αδιάφορους.

Ψηφίζω, λοιπόν, "κανέναν από τους παραπάνω"

I don't care.
 
Νομίζω ότι έπρεπε να συμπεριληφθούν και οι διοργανώσεις της δεκαετίας του 70'.

Ίσως κάποιος να θέλει να ψηφίσει το 1972 ή το 1976.
 
Το 1896.

Μετά εφευρέθηκε η ντόπα.
 
Ατλάντα 1996... Για εθνομαζοχιστικούς(!) λόγους.

Πεταχτείτε μέχρι το 07:45 στο παρακάτω βίντεο:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγουρα στην μνημη των περισσοτερων θα εχει μεινει ο παρακατω Σπριντερ ονοματι Μπεν Τζονσον.

1988 ftw ,best year ever. ;)

johnson-ben.jpg

Πηγή: http://www.cbc.sa
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λος Άντζελες 1984. Όχι επειδή είμαι αθλητικός τύπος (το αντίθετο) αλλά επειδή τότε (1984) μόλις είχαμε πάρει έγχρωμη τηλεόραση και καθόμουν και τους χάζευα τους Ολυμπιακούς τότε θυμάμαι.

Αυτά
 
Ψήφισα το 1996, καθαρά για νοσταλγικούς λόγους. Θυμάμαι ελάχιστα από τότε, αλλά όσο να ναι, ήταν Αγώνες μιας κάποιας σημασίας. (άλλωστε το 96 αν η Ελλάδα ήταν αλλιώς θα γίνονταν εδώ οι Ολυμπιακοί).
 
Aardvark είπε:
Σιγουρα στην μνημη των περισσοτερων θα εχει μεινει ο παρακατω Σπριντερ ονοματι Μπεν Τζονσον.1988 ftw ,best year ever. ;)
Ναι, που κέρδισε τον Carl Lewis, αλλά τελικά αργότερα αποδείχτηκε ότι είχε πάρει "κάτι"... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 80 ήμουν 3 ετών οπότε δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Απο το '84 και μετα δεν έχανα καμία ολυμπιάδα. Κάθε μια και διαφορετικά συναισθήματα...

Ψήφισα την ολυμπιάδα της Βαρκελώνης "Για την Ελλάδα ρε γαμώτο"! Από κεί και μετά ξεκίνησε ο χορός των μεταλλίων για την χώρα μας.
 
Montreal 76

Επειδη μου εχει μεινει αυτο...


μου ειχε κανει εντυπωση οτι ο πινακας δε χωρουσε το 10 και εγραψε 1.00. Ειχε παρει δεκαρι και στους ζυγους αλλα εγω θυμαμαι μονο τη δοκο εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν και μολις 2 χρονων οποτε δεν θυμαμαι τιποτα, λογω του οτι ειχα τον Misha σε αρκουδακι θα ψηφισω Σοβιετικη Ενωση δαγκωτο. Επισης ειχαν υπεροχη τελετη εναρξης (την θεωρω επομενη καλυτερη απο την δικη μας, που εγραψε) και καταπληκτικο λογοτυπο. Η Ρωσικη γραφιστικη παντα ηταν πολυ καλη και σε αυτην την περιπτωση δεν μας διεψευσε καθολου.
 
!!

Θα ψήφιζα και γω Μοσχα και την τελετή λήξης με τον Misha να κλαίει...

Αλλά δεν μπορώ να αψηφίσω τα συναισθήματα που ένοιωσα για το 2004 όπου εργαζόμουν και αισθνθηκά οτί έβαλα και γω το ληθαράκι μου για αυτή την διοργάνωση...ατέλειωτες ώρες για να στήσουμε τα μαγαζιά...εκπληκτικοι εθέλοντες....Ελληνες οδηγοί να μην χρησιμοποιούν τις ολυμπιακές λωρίδες...γιορτινή ατμόσφαιρα.

Ενας άλλος λόγος προσωπικός βέβαια οτι κατά την διαρκεια της εργασίας μου στην Αθηνα 2004, γνώρισα την γυναίκα μου!
 
Τα παιδιά της πενικιλίνης (βλ. στίβος) που αποτελούν το 90% των Ολυμπιακών Αγώνων με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Ψηφίζω λοιπόν Βαρκελώνη λόγω της original Dream Team.
 
Πίσω
Μπλουζα