Ο Πύργος των Μοσκώφ (1991 ET1)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Ο Πύργος των Μοσκώφ (1991)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CF%8D%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%9C%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8E%CF%86

Μια σαπουνόπερα όπως έχει χαραχτηριστεί απο έγκριτο συγγραφέα και σεναριογράφο που προβλήθηκε απο την ΕΡΤ1 την Τετάρτη 2 Οκτωβρίου 1991. Το σενάριο υπέγραφε η Καλή Καρατζά και την σκηνοθεσία ο Tom Sears. Η παραγωγή ήταν του studio A.T.A. Συμμετείχαν οι ηθοποιοί: Ανδρέας Μπάρκουλης, Θέμις Μπαζάκα, Μιράντα Ζαφειροπούλου, Μαρία Φωκά, Ανδρέας Ανδρεόπουλος, Λιάνα Παρούση, Ειρήνη Κακαβούλη, Μαρίκα Τζιραλίδου.

Με λίγα λόγια η υπόθεση: Μια διάσημη συγγραφέας εγκαθίσταται στην Ελλάδα με την οικονόμο της και μένει στον απο χρόνια εγκαταλελειμμένο Πύργο των Μοσκώφ, έξω απο την Αθήνα. Στην απέναντι βίλα μένει η οικογένεια του κυνικού και μυστηριώδη εφοπλιστή Καρλάτου, που περιλαμβάνει την πρώην διάσημο υψίφωνο αλλα τώρα αλκοολική γυναίκα του, το γιό και την κόρη του. Η συγγραφέας γνωρίζεται με τα μέλη της οικογένειας και αισθάνεται μια ισχυρή έλξη προς το πρόσωπο του Καρλάτου.

Σύντομα οι τίτλοι και σκηνές απο την σειρά.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευγε nick! Αναμενουμε!!
 
Περίληψη Επεισοδίου:

[video=youtube_share;9AijUKqsLJY]

 
Πώς λέγεται ο ηθοποιος που κάνει το γιο του εφοπλιστή; μου αρεσε πολύ σε ρετρό σειρες!
 
Cathy είπε:
Πώς λέγεται ο ηθοποιος που κάνει το γιο του εφοπλιστή; μου αρεσε πολύ σε ρετρό σειρες!
Ο ηθοποιός αυτός λέγεται Ανδρέας Ανδρεόπουλος και είναι γιός του αξέχαστου ηθοποιού Βασίλη Ανδρεόπουλου.

Η φωνή του αφηγητή είναι ίδια με του Αλέξη Κωστάλα.... Δεν είμαι σίγουρος όμως...
 
Ευχαριστώ πολύ τον θυμόμουν λίγο και απο την Λάμψη αλλά μου άρεσε γενικά έψαξα ομως να βρώ πληροφόριες και δεν βρήκα και πολλά! η φωνή μοιάζει αλλά δεν νομιζω πως είναι του κ.Κωστάλα. Η σειρά μοιάζει ενδιαφέρουσα και πολυ ρετρό. Ειχε επιτυχία; Δεν μοιάζει πάντως με σαπουνόπερα μάλλον με παλιομοδίτικο αστυνομικό.
 
Στον Β κύκλο τον Ανδρέα Μπάρκουλη στο ρόλο του εφοπλιστή Λέανδρου Καρλάτου αντικαθιστά ο Πέτρος Φυσσούν όπως φαίνεται και από τους τίτλους του Β κύκλου της σειράς:

cuKiNYgBzJQ8w
 
O Πέτρος Φυσσουν μαλιστα αποδεικνύεται και bisexual καποια στιγμη στην πλοκη
 
On 1/8/2014 at 11:30 PM, nick said:

Στον Β κύκλο τον Ανδρέα Μπάρκουλη στο ρόλο του εφοπλιστή Λέανδρου Καρλάτου αντικαθιστά ο Πέτρος Φυσσούν όπως φαίνεται και από τους τίτλους του Β κύκλου της σειράς:

Μπορούμε να βρούμε κάπου τα επεισόδια? - αν και πολύ μικρός τότε, μού αρεσε πολύ αυτή η σειρά, την οποία δεν θεωρώ σαπουνόπερα, αλλά σειρά μυστηρίου. Δεν έχω δει και το τέλος.
 
Μπορούμε να βρούμε κάπου τα επεισόδια? .....
Μόνο αν ανέβει κάτι στο αρχείο της ΕΡΤ. Από κει και πέρα μιλάμε για copyrighted υλικό και είμαστε εκτός κανονισμών φόρουμ. 
 
Μόνο αν ανέβει κάτι στο αρχείο της ΕΡΤ. Από κει και πέρα μιλάμε για copyrighted υλικό και είμαστε εκτός κανονισμών φόρουμ. 
Καλά, ναι, συμφωνώ - έλεγα μήπως υπήρχαν εκεί επεισόδια. Ευχαριστώ.
 
Δεν το χα πάρει είδηση διόλου όμως και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον , μακάρι ή ερτ να το ξαναβάλει. Ξέρει κανείς αν το ξαναβαλανε σε επανάληψη πρόσφατα;
 
Μακάρι Αριάδνη να το ξαναπροβάλλει η ΕΡΤ δεν το είχα δεί και θέλω να το δώ, αλλά δεν νομίζω όλο τα ίδια και τα ίδια βάζουνε 20 σειρές όλες και όλες!
 
Παρατηρώ ότι λιγες σειρές έχω δει , υπάρχουν πολλές άγνωστες ρετρό κιόλας.
 
Τρέιλερ από την τηλεοπτική σειρά της ΕΤ-1 (( Ο Πύργος των Μοσκώφ)) που προβλήθηκε από την ΕΡΤ1 την Τετάρτη 02 Οκτωβρίου 1991. Μεταδόθηκε Τρίτη 01 Οκτωβρίου 1991.
 
Παράξενη σειρά θα την χαρακτήριζα. Κάτι ανάμεσα σε μυστηρίου και θρίλερ αλλά όχι τόσο σαπουνόπερα
 
Πίσω
Μπλουζα