Ο πιο "άκυρος" στίχος σε ελληνικό τραγούδι !

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Joined
23 Μάρ 2013
Μηνύματα
2.266
Αντιδράσεις
847
Στίχοι που πραγματικά μπήκαν για να "κλείσει" βιαστικά μια ομοιοκαταληξία; Στιχουργική "άποψη"; Αλήθεια, από πού να ξεκίνησαν στίχοι που πραγματικά μας φαίνονται "αταίριαστοι" μέσα στα ελληνικά τραγούδια;

Να θυμηθούμε μερικούς;

"Η ροκιά θέλει μαγκιά, μαγαζί με πριονίδια" (Αντ. Τουρκογιώργης)

"...κι είναι δειλός του Σαββάτου ο πηλός, άγγελος απατηλός" (Νικολακοπούλου, Αλκίνοος Ιωαννίδης "Κοίτα, κοίτα (μη φοβηθείς τη φωτιά")

Έχετε παραδείγματα, να το συνεχίζαμε;
 
Το " σκότωσα μνηστήρες και ανεμιστήρες " που έλεγε ο Νταλάρας σε ένα τραγούδι, μου ήλθε στα γρήγορα...
 
Πολλούς τέτοιους στίχους είχαν τραγούδια "μοντέρνων" συγκροτημάτων δεκαετίας 60 και 70, μια που δεν ήταν συνήθως γραμμένοι από στιχουργούς της προκοπής. Ε, και φυσικά διάφορα σκυλοτράγουδα αργότερα, αλλά δεν πολυάκουγα τέτοια ποτέ μου.

Ένα από αυτά τα παλιο"μοντέρνα" που θυμάμαι και είναι τόσο βλακώδες που αναρωτιέμαι ακόμη και τώρα αν έλεγε κάτι διαφορετικό και παράκουγα, αλλά που δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο θα μπορούσε να λέει, είναι ένα στο οποίο ο τραγουδιστής λέει

Μα εσύ αδιαφορείς

την αδιάφορη ποιείς

Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς? Την αδέξια ρίμα? Την άχρηστη ταυτολογία? Την καθαρευουσιάνικη "μετάφραση" της φράσης "κάνεις την αδιάφορη"?
 
Καλά, αυτό κάπως στέκεται νοηματικά, σε σχέση με τα υπόλοιπα...
 
Εφη Σαρρη: Θα κοιτας το ταβανι, τι μπορει να σου κανει;

Καιτη Γαρμπη: Η νυχτα θελει νυχτα.......(Ημαρτον, Θεε μου!)
 
"θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας, θα σου κάνω και μασάζ στα πόδια σου αν πονάς"
 
bambinella 100 είπε:
Εφη Σαρρη: Θα κοιτας το ταβανι, τι μπορει να σου κανει;
Καιτη Γαρμπη: Η νυχτα θελει νυχτα.......(Ημαρτον, Θεε μου!)
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα πρώτο, σε ένα κατα τα άλλα πολύ ωραίο τραγούδι, από τη λατρεμένη Καιτούλα... :D
 
Επίσης από το Σ' αναζητώ του Μητροπάνου...

" Μόνη ξυπνά μόνη κοιμάται τώρα η μέρα

Με μηχανάκι με κομπιούτερ και φλογέρα "
 
johnny19818 είπε:
"θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας, θα σου κάνω και μασάζ στα πόδια σου αν πονάς"
Κι αυτό δεν είναι "άκυρο", θα μπορούσε κάποιος και να το πεί.

Άκυρο θα πει, πως να το πώ, να το γυρίσεις πίσω να το ξανακούσεις, για να βγάλεις νόημα ! Δηλ. άλλο ο "άκυρος' στίχος, άλλο αυτός με ανούσιο περιεχόμενο.
 
Ειναι ολοκληρα τραγουδια, οπως το "Δυνατα Δυνατα" (Αρβανιτακη) η το "Ποτε Ξανα" (Νταλαρας-Φραγκουλης) που οσες φορες κι αν τα αουσα δεν εβγαλα νοημα. Ειναι σαν ποιηματα που τα διαβαζεις ξανα και ξανα λλα εχουν τοσο αφηρημενες εικονες που καλεισαι να βγαλεις εσυ νοημα (μαλλον απο μονα τους δεν εχουν :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />)
 
Όταν βλέπω αεροπλάνο, μου 'ρχεται να σου την κάνω...και να απογειωθώ!


...να φορτώσω τη βαλίτσα και να μη με λένε Λίτσα, αν δε φύγω να σωθώ...


 


(από το τραγούδι Αεροπλάνο της Λίτσας Γιαγκούση)


 


Δωσ' του μια μπύρα (Χ2)



το παλικάρι στην αγάπη



δεν είχε πείρα



δώσ' του μια μπύρα


 


(τραγούδι Δημήτρης Κοντολάζος)
 
"η μοναξιά με πνίγει πάει να με τρελάνει ματώνει σαν την πρόκα την παλάμη της καρδιάς" (πήγε να κάνει παρομοίωση και το σκότωσε τελείως, ούτε αυτός δεν κατάλαβε τι θέλει να πει)

"Ε τι, τι, ε, τι τι, τι τι τι ε τι ε τι τι" (no comments)
 
@ΦΖΠ για πες μου ποια από τα παρακάτω είναι άκυροι στίχοι να καταλάβω τι εννοείς:

Τσάι με λεμόνι στο μπαλκόνι και η αγωνία μου φουντώνει...

Δώσ'μου 2 κατοστάρικα, δώσ'μου από τα καινούρια τα 200ρικα. Δώσ'μου κάτι, δώσ'μου λίγη αγάπη..
 
Είσαι ο Ήλιος που έχει γίνει επικίνδυνος


και κάθε μέρα καίει την επιδερμίδα μου



από τους πολλούς πολιτικούς



και συ είσαι ένα από αυτούς



που ξεπουλάνε με ευκολία την πατρίδα μου...


Τα σχόλια περιττεύουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το τραγούδι της Καίτης Γαρμπή - Ο Καφές

στο φλιτζάνι η ζωή μου άδεια


στο πιατάκι κρύφτηκες ξανά


και στο δεύτερο κουπλέ

Το φλιτζάνι γράφει μαύρο τέλος


σε μια μπερδεμένη ρουφηξιά
 
Όσο τέλειο κι αν είναι σαν κομμάτι, έχει έναν απ' τους πιο άκυρους στίχους:

"Το νου σου, κύριε οδηγέ. Γλιστράω στις χειρολαβές!"

Κι ένας ακόμα:

"Δε θέλω να ξέρεις πως δεν έχω όρεξη να φάω, έχω μείνει μισή"!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πιστεψέ με ίσως περιμένες!!!! για σένα πώς θα κλαίω και μάλιστα ο σαββιδάκης το τραγουδάει έτσι και ας είναι λάθος τονισμός το περιμένες
 
ήταν κρύο το φεγγάρι, κρύο αλουμίνιο σαν τα βράδια του Γενάρη κάτω απ'τ'Αγρίνιο.

το'πε το'πε ο παπαγάλος, ότι σ' αγκαλιάζει άλλος (του Λε-Πα φυσικά)
 
θανος είπε:
πιστεψέ με ίσως περιμένες!!!! για σένα πώς θα κλαίω και μάλιστα ο σαββιδάκης το τραγουδάει έτσι και ας είναι λάθος τονισμός το περιμένες
Μια χαρά το τραγουδάει ο Σαββιδάκης. "Ίσως περΙμενες" λέει. απλά το τραβάει για να βγει ο χρόνος στις συλλαβές.

Uskoke είπε:
(του Λε-Πα φυσικά)
Παράδειγμα-υπόδειγμα στιχουργικού ταλέντου!


Κάνω έρωτα μαζί σου με τηλεπάθεια, σ' ένα κόσμο μπερδεμένο, όλο αστάθεια.


Και, καρδιοπάθειες απ'τις πολλές συμπάθειες, και εμφράγματα απ'τα πολλά σου σφάλματα.

Μιλάμε ο στιχουργός είχε έμπνευση... μεγάλη έμπνευση!
 
Αν ήταν κάτω από το Αγρίνιο οι νύχτες του Γενάρη θα συμφωνούσα ίσως με τον φίλτατο uskοke, αλλά ο στίχος λέει "πάνω από τ' Αγρίνιο", και δεν βρίσκω γιατί είναι άκυρος. Μιλάει για τρία κρύα πράματα - το φεγγάρι, ένα μέταλλο, και μια νύχτα του Γενάρη πάνω από μια πόλη. Βεβαίως το Αγρίνιο επιλέχτηκε για τη ρίμα που είναι κάπως περίεργη, αλλά ο Μιχάλης Μπουρμπούλης στον οποίο οφείλονται οι στίχοι του "Παιδιού από την Κρήτη" έχει γράψει πολλές τέτοιες ομοιοκαταληξίες. Στο ίδιο τραγούδι ας πούμε περιέχεται η "τετράμηνο - κυκλάμινο"

Σημειωτέον ότι οι στίχοι με το Γεναριάτικο αλουμίνιο μελοποιήθηκαν από τον Χατζιδάκι, που δεν διάλεγε επιπόλαια τους στίχους που έβαζε στα τραγούδια του, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι πρέπει υποχρεωτικά να μας αρέσει η επιλογή του. Αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να τους βάλουμε στην ίδια μοίρα με κάποια διαμαντάκια που γράφτηκαν εδώ, π.χ. το αεροπορικό τραγούδι της κας. Γιαγκούση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα