Ο ύποπτος κόσμος του Τουίν Πικς (Twin Peaks)

Αφού τελείωσε (τέλος να το κάνει ο Θεός) η σειρά, ο Ντέιβιντ Λύντς αποφάσισε να κάνει ένα prequel, δηλαδή μια ταινία η οποία γυρίστηκε μετά την σειρά αλλά στην ιστορία ήταν τάχαμου πριν τη σειρά. Με αυτόν τον τρόπο - πάλι τάχαμου - θα έδινε κάποιες απαντήσεις και θα βοηθούσε τους τηλεθεατές να καταλάβουν μερικά πράγματα. Η ταινία ονομάστηκε Twin Peaks : Fire Walk with me. Δεν ήταν μεγάλη επιτυχία και τελικά αυτό που έκανε ήταν να προσθέσει στοιχεία αλλά να αφήσει πάλι όλα τα μυστήρια άλυτα. Αυτά βέβαια είναι γούστα, προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα μυστήρια, αλλά το τέλος το θέλω καθαρό. Μπορείς να κάνεις τον θεατή να ανατριχιάζει αλλά μην αφήνοντάς τον σε αμφιβολίες. Γνωρίζω οτι πολλοί θεωρούν τον Λυντς μεγαλοφυία. Του αναγνωρίζω το μεγάλο ταλέντο αλλά τον θεωρώ και μεγάλο τεμπέλη. Του αρέσει να μπερδεύει τα πράγματα και μετά να τα αφήνει μπερδεμένα. Τροφή για σκέψη είναι μερικές φορές μια φτηνή δικαιολογία.
 
Elfaris είπε:
Αφού τελείωσε (τέλος να το κάνει ο Θεός) η σειρά, ο Ντέιβιντ Λύντς αποφάσισε να κάνει ένα prequel, δηλαδή μια ταινία η οποία γυρίστηκε μετά την σειρά αλλά στην ιστορία ήταν τάχαμου πριν τη σειρά. Με αυτόν τον τρόπο - πάλι τάχαμου - θα έδινε κάποιες απαντήσεις και θα βοηθούσε τους τηλεθεατές να καταλάβουν μερικά πράγματα. Η ταινία ονομάστηκε Twin Peaks : Fire Walk with me. Δεν ήταν μεγάλη επιτυχία και τελικά αυτό που έκανε ήταν να προσθέσει στοιχεία αλλά να αφήσει πάλι όλα τα μυστήρια άλυτα. Αυτά βέβαια είναι γούστα, προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα μυστήρια, αλλά το τέλος το θέλω καθαρό. Μπορείς να κάνεις τον θεατή να ανατριχιάζει αλλά μην αφήνοντάς τον σε αμφιβολίες. Γνωρίζω οτι πολλοί θεωρούν τον Λυντς μεγαλοφυία. Του αναγνωρίζω το μεγάλο ταλέντο αλλά τον θεωρώ και μεγάλο τεμπέλη. Του αρέσει να μπερδεύει τα πράγματα και μετά να τα αφήνει μπερδεμένα. Τροφή για σκέψη είναι μερικές φορές μια φτηνή δικαιολογία.
Συμφωνώ μαζί σου ότι στην prequel ταινία "Twin Peaks - Fire Walk with me" ο David Lynch άφησε κάποια μυστήρια άλυτα και/ή δημιούργησε κάποια νέα. Επίσης, το αρχικό 1/3 (!!) περίπου της ταινίας με τον Kiefer Sutherland και τον Chris Isaak δεν ενδιαφέρει καθόλου τους φαν της σειράς, καθότι είναι δύο νέοι χαρακτήρες που εισάγονται με μια ιστορία που απλά συνδέεται κάπως με την ιστορία της σειράς... Απογοήτευση!! Πιστεύω ότι όλα αυτά τα έκανε ο David Lynch ίσως όχι από τεμπελιά, αλλά σκεφτόμενος πονηρά ότι αν πήγαινε καλά εισπρακτικά η ταινία, μήπως δημιουργείτο νέο ενδιαφέρον για το "Twin Peaks" και είτε επανερχόταν η σειρά για ένα νέο κύκλο επεισοδίων, είτε έβγαιναν και επόμενες ταινίες. Φαντάζομαι για αυτό ήθελε να "αφήσει κάποιες πόρτες ανοιχτές"...

Και ένα σχόλιο για τη σειρά: Θεωρώ ότι το Twin Peaks (και συγκεκριμένα η 2η σεζόν του από τη μέση και μετά - έπειτα δηλαδή από τη λύση του μυστηρίου των δολοφονιών) μαζί με το Moonlighting (από την 4η σεζόν - αφού κοιμήθηκαν μαζί ο David με την Maddie και φύγει η Maddie για το Chicago) είναι (για μένα τουλάχιστον) οι πρωτοφανείς περιπτώσεις ξένων σειρών στις οποίες το ενδιαφέρον μου χάθηκε τόσο απότομα...

Και άλλες σειρές γίνονται βαρετές / λιγότερο ενδιαφέρουσες όσο περνάει ο καιρός και στερεύουν οι ιδέες ή υπάρχουν αλλαγές στο καστ και στους συντελεστές εν γένει, αλλά ειδικά αυτές οι δύο σειρές είχαν την πιο ταχεία πτώση στο ενδιαφέρον του κοινού και συνεπώς ταχεία πτώση σε θεαματικότητα στην Αμερική (ενδεικτικά, το Αυτός Αυτή και τα Μυστήρια έπεσε από την 12η θέση στην 41η (!!) σε μία σεζόν (και φυσικά μετά δεν πήρε ανανέωση για νέο κύκλο επεισοδίων))...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η κορυφαία σειρά όλων των εποχών :cool:
 
Επ' ευκαιρια της αγορας του Definitive Gold Box Edition, ειπα να παρουσιασω και εγω την μικρη συλλογη μου Twin Peaks.

Σαν φανατικος οπαδος του David Lynch και της σειρα, ημουν και εγω early adopter των κυκλοφοριων σε DVD.

Ο πιλοτος της σειρας (Catalyst Logic, R0 NTSC, 2001) και η πρωτη season (Artisan, R1, 2001)

2013-01-16-19h57m34.JPG

H δευτερη season (CBS, R1, 2007) και η κινηματογραφικη ταινια-prequel Fire Walk With Me (New Line, R1, 2002)

2013-01-16-19h57m44.JPG

Definitive Gold Box Edition (Universal, R2, 2010) και το βιβλιο "The Secret Diary of Laura Palmer" (Jennifer Lynch, Penguin Books, 1990)

2013-01-16-19h57m57.JPG

Τελικα με το Gold Box το εμαθα το μαθημα μου να μην αγοραζω οτιδηποτε Twin Peaks προπαραγγελια. Λιγο υπομονη κανει ολη την διαφορα.

Ενα εξαιρετικο αρθρο που παρουσιαζει ολοκληρη την σουρεαλιστικη ιστορια των home video κυκλοφοριων της σειρας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια, για τον δεύτερο κύκλο. Το θέμα είχε κουραστεί, το πιο ενδιαφέρον κομμάτι που ήταν η δολοφονία είχε λυθεί και πλέον η σειρά αγκομαχούσε, με το να δείχνει απλά τις ζωές των υπόλοιπων κατοίκων της πόλης. Το τέλος ήταν ότι να ναι. Είπαμε να υπάρχει και λίγο μυστήριο, αλλά μερικές απαντήσεις σε βασικά θέματα, δεν θα πείραζαν κανέναν. μάλλον ο Λύντς ήθελε και τρίτη σεζόν, αλλά δεν του έκατσε το πράγμα...
 
Που την βρίσκουμε ρε παιδιά; Τα παραπάνω dvd έχουν ελληνικούς υπότιτλους;
 
Τιποτα απο τα παραπανω δεν εχει ελληνικους υποτιτλους. Νομιζω οτι υπαρχει μονο η season 1 σε R2 dvd με ελληνικους υποτιτλους.
 
freaktmp είπε:
Τιποτα απο τα παραπανω δεν εχει ελληνικους υποτιτλους. Νομιζω οτι υπαρχει μονο η season 1 σε R2 dvd με ελληνικους υποτιτλους.
Ωχ κρίμα.. Να σκεφτείτε ότι όταν παιζότανε στην κρατική τηλεόραση είχα φροντιστήριο στο κέντρο. Την είχα χάσει όλη τη σειρά.

Βεβαια εκτίμησα το ταλέντο του Lynch μέσα απο το The Lost Highway, Blue Velvet, Μullholand Drive, Eraserhead που είδα μετέπειτα.
 
Και μενα το twin peaks ειναι απο της αγαπημενες μου σειρες που δεν ειχα δει οταν παιζοτανε στην κρατικη τηλεοραση.Οταν την απεκτησα και την ειδα την παρατησα στο μεσο του δευτερου κυκλου οταν και ξεκαθαριζουν ολα.Ε απο τοτε μεχρι και σημερα δεν εχει δει τα υπολοιπα επεισοδια λογο του ξενερωματος που εφαγα λες και δεν μπορουσαν να τελειωσουν εκει την σειρα και να ησυχαζαμε.
 
Το ημερολόγιο της Λώρα Πάλμερ πάντως είχε κυκλοφορήσει και στα ελληνικά. Το είχα δανειστεί από μια φίλη και ήταν πολύ καλό, αλλά φαντάζομαι είναι μάλλον απίθανο να βρεθεί τώρα...
 
Δεν κοιτάω όλα τα άλλα ποστ μην δω κανά spoiler.

Είναι τόσο καλή αυτή η σειρά;

Βλέπω βγαίνει σε BLuray και όλοι έχουν πάθει πλάκα!

Αναρωτιέμαι αν έχει rewatch value.

93181_large.jpg


http://www.blu-ray.com/movies/Twin-Peaks-Blu-ray/93181/
 
Ενα θα πω! Παω να αγορασω blu-ray player ΤΩΡΑ! :dribble:
 
Μακαρι να μη την ειχα δει για να ενιωθα ξανα ολα αυτα που ενιωσα οταν την ειδα.Τη δευτερη φορα που την ειδα,πριν κανα χρονο,καταλαβα ποσο υπεροχη σειρα ειναι.
 
Πολυ καλο νεο και ελπιζω να αξιζει και να μην ειναι καμια αρπαχτη.
 
25 χρόνια μετά; χμ.... :confused: :wait2: :wait2:
 
Είναι από χτες σε όλα τα μεγάλα ειδησεογραφικά sites... ΕΧΩ ... ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ!!!

Ευκαιρία να κάνω μια ακόμα επανάληψη στην κορυφαία σειρά όλων των εποχών :)
 
Πφφ να ταν κανα X-Files να χαμε να λεγαμε,λεγοντας αυτα δεν την εχω δει ποτε μου οποτε δεν ξερω τι λεω.
 
Άραγε θα το πιάσουν από εκεί που σταμάτησε η σειρά ; Θα είναι κάτι σαν την ταινία του '92, δηλαδή τι προηγήθηκε του φόνου; Θα είναι με νέα πρόσωπα ; για να δούμε...
 
Πίσω
Μπλουζα