Πίνακες με μελαγχολικούς αρλεκίνους

Jackie dragon είπε:
Θυμαται κανεις κάτι πίνακες που απεικονιζαν αρλεκινους σε μελαγχολικες εκφρασεις που συναντουσε κανεις πολυ συχνα σε σπιτια μεχρι και τις αρχες τις δεκαετιας του '90? Για να καταλαβετε τι εννοω, ενας τετοιος πινακας υπαρχει και στη βιντεοταινια με το Σωτηρη Μουστακα "Σωτήρης ο κροκοδειλάκιας" στη σκηνη που μπαινει στο παιδικο δωματιο του Κρις Σφετα. Τετοιους πινακες τους θυμαμαι αμυδρα στη παιδικη μου ηλικια και ομολογω πως ηταν μαγικοι!

BETTY BOOP είπε:
Υπάρχει απόσπασμα από την ταινία ''Σωτήρης ο κροκοδειλάκιας'';
screenshot απο την ταινία, φαίνεται κι ένα καδράκι με τη ΣτρουμφίταΕΙΚΟΝΑ.jpg
 
Οι πίνακες(και τα χαρτιά αλληλογραφίας) στο στυλ που αναφέρετε είναι από την Mira Fujita.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Εγω είχα αυτόν στο παιδικό μου δωμάτιο.τον ειχε στολίσει η μάνα μου...μελαγχολικό δεν τον λες τόσο,μαλλον γλυκούλι αν και εμενά μου εδίνε την αισθήση οτι ειναι ενα κατεργάρης που ετοιμάζεται να σουτάρει το γατί απέναντι...

HmUtcds.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Πικάσσο είχε επανέλθει πολλές φορές στο θέμα του Αρλεκίνου σε διάφορες περιόδους της σταδιοδρομίας του. Εγώ περισσότερο ήξερα αυτό

image.png

Σημειωτέον ότι Πιερότος και Αρλεκίνος είναι τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες της Commedia del Arte, άλλο αν στα ελληνικά είναι σχεδόν συνώνυμα. Ο Πιερότος φοράει λευκά και συχνά έχει και ασπροβαμμένη μούρη. Ο Αρλεκίνος πάντα έχει αυτό το ρούχο με τους ρόμβους.
 
Φυσικό είναι να σε φοβίζει ολίγον ο αρλεκίνος αφού το όνομά του σημαίνει διαβολάκος. Ο ρόλος του είναι αυτός του υπηρέτη που είναι φτωχός και ανακατώστρας. Η λέξη "φτωχοδιάβολος" είναι κατά κάποιο τρόπο μια ελεύθερη μετάφραση του αρλεκίνου. Οι πολύχρωμοι ρόμβοι συμβολίζουν ένα ρούχο φτιαγμένο από κουρέλια από διαφορετικά υφάσματα.

Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο διαδίκτυο αναζητώντας το λήμμα κομμέντια ντελ' άρτε.
 
Πίσω
Μπλουζα