Παρουσίαση ATX Case Enlight 7237

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Μιας και αυξήθηκαν τα επιτρεπόμενα χρονολογικά όρια στο forum, ειπα και εγω να παρουσιάσω έναν ακόμα παλιό σύντροφο. Πρόκειται για το πρώτο μου ATX κουτι, το Enlight 7237 που εισήγαγε στην Ελλάδα ο Πουλιαδης.

Το ΑΤΧ standard δημιουργήθηκε απο την Ιntel το 1995 και ηταν η μετεξέλιξη του κλασσικού AT. To standard καλυπτει το κουτι, το τροφοδοτικό, τα βύσματα που χρησιμοποιούν τα motherboards και οι διάφορες συσκευές καθως και την ψύξη στο εσωτερικό του κουτιού. Η βελτιωση απο το ΑΤ ειναι τοσο δραματική που σε πραγματικά ελάχιστο χρόνο υπολογιστές και συσκευές βασισμένες στο AT standard εξαφανίστηκαν δια πάντως απο τα ράφια.

Η ταϊβανέζικη εταιρία Enlight ειχε σημαντική παρουσία παγκοσμίως στον χωρο τον κουτιων για υπολογιστες, servers, disk arrays κλπ καθως και τροφοδοτικα. Στα μεσα προς τελη της δεκαετιας του 90, χαρη στην συνεργασια της με τον Πουλιαδη, η Ελλαδα ηταν γεματη με προιοντα enlight και κουτια σαν το 7237 και παρομοια του ηταν μαζι με αντιστοιχα προιοντα της quest κυριολεκτικά σε κάθε σπίτι και εργασιακό χώρο. Εχει κλείσει εδω και μερικα χρονιά.

Εγω αγορασα το συγκεκριμένο κουτί το 1998. Αντικατέστησε ενα εντελώς απαράδεκτο big tower at κουτι (η ανοησία της νιότης) που ειχα αγοράσει το '94 απο την ROM Ψηφιακη για το πρώτο μου 486. Μαζι με το κουτί προμηθεύτηκα το motherboard Elite P6BX-A+ μαζι με τον κλασσικό Celeron 300A που εκανε χωρις πρόβλημα overclock στα 450 MHz. Στην πορεία εγινε Pentium 3 500MHz, P3 650 στα 866MHz με Soyo 6VBA-133, P3 1GHz με το θρυλικό Asus CUSL2-C, για να καταλήξει σε Athlon XP κατι με κάποιο ΚΤ133 board. Οταν τελείωσα το στρατιωτικό, αποσύρθηκε οριστικά και αντικαταστάθηκε απο το μνημειωδες Antec P160 (που παραμένει σαν το κουτι του κεντρικού υπολογιστή μου μέχρι σήμερα) με το modern classic Asus P4C800-E Deluxe και Pentium 4 3GHz Northwood.

Το κουτι μετα απο 15 χρονια αποθηκευμένο. Πως κατάντησες έτσι παλιέ φίλε!

2019-01-25-00h04m23.JPG

2019-01-25-00h04m54.JPG

Το κουτι ανοιγει απο μπροστά. Υπάρχει μια εσοχή στο κατω μερος της πρόσοψης που μας βοηθαει να την τραβήξουμε μακρια απο το κουτι. Θελει λιγο προσοχή για να μην κανουμε πολυ αποτομη την κινηση και προκαλέσουμε ζημια σε τυχόν συσκευές floppy και cd/dvd που βρίσκονται στο κουτι. Επιπλεον θελει λιγο προσοχή γιατι με τα χρονια το πλαστικο της πρόσοψης εχει γίνει σχετικά εύθραυστο.

2019-01-30-03h28m21.JPG

Αφού βγει η πρόσοψη, με τρεις βίδες απασφαλιζουμε το κάλυμμα του κουτιου. Το τραβαμε προς τα μπροστα και μετα το σηκώνουμε προς τα πανω μεχρι να απομακρυνθεί απο το κουτι.

2019-01-30-03h23m04.JPG

2019-01-30-03h21m35.JPG

Πλεον εχουμε πληρη πρόσβαση στο εσωτερικο. Το κουτι υποστηρίζει 4 συσκευες 5.25'', 2 συσκευες 3.5'', 1 case fan, 7 slots και ερχεται απο την μανα του με τροφοδοτικο Enlight 250W (αν θυμαμαι καλα - δυστυχως παρολο που ηταν γενικα καλης ποιοτητας μου ειχε χαλάσει κάποτε και το πέταξα).

2019-01-30-03h21m14.JPG

2019-01-30-03h22m21.JPG

Οι συσκευες 5.25'' ασφαλίζονται στο κουτι με ραγιες, ενώ οι 3.5'' βρίσκονται μεσα σε ενα αποσπώμενο drive cage.

2019-01-30-03h22m09.JPG

Το κουτι εχει διακοπτη on/off και reset, φωτεινές ενδείξεις λειτουργίας και δραστηριότητας δίσκου, καθώς και το παραδοσιακό ηχειακι.

2019-01-30-03h28m55.JPG

2019-01-30-03h21m49.JPG

Το κουτι ειναι σχετικα ευρύχωρο και εύκολο να δουλεψει κανεις, σιγουρα κλασσεις ανώτερο απο οποιοδήποτε AT κουτι. Βεβαίως δεν εχει καμια σχεση με τα σύγχρονα κουτια, ειναι παρα πολυ εύκολο να σφαχτεί κανεις τόσο εσωτερικά του κουτιού, οσο και με τα λαμακια που καλύπτουν τα slots. Τέλος οι ραγιες δεν κανουν την ζωη ιδιαίτερα ευκολη, αν δεν ξερει κανεις τι κανει.

2019-01-30-03h23m38.JPG

Μαζι με το κουτι βρηκα μονο 2 σετ ραγιες και το ATX I/O shield που συνοδευε το κουτι. Ενδιαφερον να παρατηρησει κανεις οτι σε αντιθεση με την συντριπτική πλειοψηφία των I/O shields σήμερα, η συγκεκριμένη μπαίνει απ' έξω.

2019-01-30-03h15m49.JPG

Αποφάσισα λοιπον να κανω μια αρχαιολογική ανασκαφή για να δω τι αλλο θα μπορέσω να βρω. Ενα τυπικό καλαθι γεματο πραγματα απο δεκαετιες ενασχολησης με τους υπολογιστες. Θα μου πειτε "Μονό ένα; Αυτο δεν ειναι τίποτα". Δυστυχώς όμως εχω ντουλάπες γεμάτες με τετοια καλάθια! Η αναζήτηση απέδωσε ολα τα καλύμματα της πρόσοψης και των slots.

2019-01-30-02h23m32.JPG

2019-01-30-03h08m38.JPG

Το συγκεκριμένο κουτι συνέχισε να υπαρχει στην αγορα για πολλά χρονιά με κανα δυο μικρές παραλλαγές. Πιο συνηθισμένες απο αυτες ηταν η εκδοση που ειχε τον διακόπτη on/off στην πανω δεξια γωνία της πρόσοψης και η ελαφρα μεταγενέστερη (και προτιμότερη εκδοση) με σταθερή οροφη και ανεξάρτητα αποσπωμενα πλαϊνά που κάνουν πιο εύκολη την προσβαση στο εσωτερικό.

Πριν ολοκληρώσω, αξιζει να αναφέρω οτι το κουτι ειναι συμπαγές και εξαιρετικά βαρυ. Μπορει εύκολα να σταθει κανεις επανω του χωρις να παθει το παραμικρό. Ειναι φτιαγμένο σαν τανκ. Κάποιος που δεν εχει ζήσει την εποχη εκεινη δεν μπορει να φανταστει σε τι ακριβως αναφερομαι, αφου σημερα πρακτικα ολα τα κουτια ειναι φτερο στον ανεμο. Χρειαζεται προσοχη οταν δουλευουμε σε ενα τετοιο κουτι να στρωσουμε κατι πανω στον παγκο μας για να τον προστατευσουμε απο χαρακιες. Τελος προσοχη χρειαζεται για να μην σφαχτει κανεις και καταληξει για ραμματα. Φορεστε προστατευτικα γαντια και μην βιαζεστε!

Αξίζει κάνεις να επισκέπτεται το παρελθόν περιστασιακά μόνο και μόνο για να βλέπει το ποσο μπροστά βρισκόμαστε τωρα. Ο Πουλιαδης με τα κουτια και τροφοδοτικά Enlight έφερε για πρώτη φορα τόσο καλή ποιότητα στην μαζική καταναλωση και ανεβασε σημαντικα την μπαρα των μελλοντικων μας απαιτησεων. Θα το χρησιμοποιουσα για εναν μοντερνο υπολογιστη; Φυσικα και οχι, αλλα συντομα θα το χρησιμοποιησω για κατι αλλο.
 

Συνημμένα

  • 2019-01-30-02h23m32.JPG
    2019-01-30-02h23m32.JPG
    269,9 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Οντας υπαλληλος εταιρίας πληροφορικής για 6 χρόνια, καθότι είχαμε στενή συνεργασία με τον Πουλιάδη το θυμάμαι ξεκάθαρα αυτό το κουτί, ιδίως δε τα στηρίγματα για τις συσκευές δίσκου/ντεβεντέ/φλοπυ με τη χρήση των οποίων η συσκευή κούμπωνε και ξεκούμπωνε πολύ εύκολα.

Thanks for the memories.
 
Πίσω
Μπλουζα