Παρουσίαση Ideal-tek PC-40 PCB holder

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.409
Οταν κανουμε κολλησεις σε μια πλακετα συχνα ειναι χρησιμο κατι που να την κραταει σταθερη σε μια θεση, ή υπο συγκεκριμενη γωνια ή ακομα και κατι που να μας δινει προσβαση ταυτοχρονα και στις δυο πλευρες της πλακετας.

Εχουν εμφανιστει στην αγορα διαφορα εργαλεια που μας προσφερουν παρομοια λειτουργικοτητα, απο τα φτηνοτερα helping hands εως τα ακριβοτερα pcb holders. Θα δουμε ενα pcb holder μεσαιου κοστους, το Ideal-tek PC-40.

2017-04-06-22h47m55.JPG

Το PC-40 ερχεται σε εξαρτηματα και πρεπει να συναρμολογηθει. Δυστυχως συνοδευεται μονο απο ενα πολυ μικρο και ανακριβες blow up διαγραμμα που δεν μας βοηθαει καθολου στην συναρμολογηση. Ακομα περισσοτερο δεν βοηθαει οταν λειπουν εξαρτηματα απο την συσκευασια (στην περιπτωση μου ενα ελατηριο) και οταν υπαρχουν καποια που δεν αναφερονται στο διαγραμμα. Ευτυχως βρηκα ενα ελατηριο απο ενα κιτ με ελατηρια, απο αυτα που βρισκει κανεις στο ebay και με την βοηθεια φωτογραφιων και video στο internet καταφερα και το συναρμολογησα.

2017-04-06-22h44m11.JPG

Ο κατω αξονας απασφαλιζει με ενα μεταλλικο ελασματα και μας επιτρεπει να τοποθετησουμε στο PC-40 εως σημαντικα μεγαλου μεγεθους πλακετες. Στο πανω μερος ενα thumbscrew μας να επιτρεπει να σταθεροποιησουμε την πλακετα στην γωνια που μας βολευει. Τα ελαστικα pads στο κατω μερος του εργαλειου ειναι αντιολισθητικα ετσι ωστε να μην φευγει η ολη κατασκευη απο την θεση της με το παραμικρο αγγιγμα.

2017-04-06-22h44m54.JPG

Ή τελος παντως αυτα λεει η θεωρια. Στην πραξη τα πραγματα δυστυχως δεν ειναι τοσο καλα. Ο αξονας απασφαλιζει σχετικα ευκολα. Τα πιαστηρια δεν ειναι καλα σχεδιασμενα και αν υπαρχουν εξαρτηματα πανω στην πλακετα κοντα στις ακρες, δεν πιανουν καλα και δημιουργουν ασταθεια. Το ολο πραγμα δινει την εντυπωση του κακοσχεδιασμενου και κακοφτιαγμενου.

2017-04-06-22h45m39.JPG

Το φτηνο το κρεας, τα σκυλια το τρωνε, αλλα αν και δεν εχω τις ιδιες απαιτησεις με την κορυφαια του ειδους Panavise 324 (που για να ερθει Ελλαδα θα κοστισει κοντα 150 ευρω), για ~40 ευρω περιμενα κατι καλυτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όντως freaktmp δεν είναι λίγα τα 40€ εγώ είχα πάρει "helping hand" από γνωστό πολυκατάστημα αλλά δεν ήταν σωστά ζυγισμένο (είχε έναν πελώριο μεγεθυντικό φακό με μπαταρίες) με αποτέλεσμα να χάνει την ισορροπία του και να πέφτει! Δεν είχε επίσης σφουγγαράκι! Επίσης οι καβίλιες του (thumbscrews) ήταν πλαστικές και αν τις άγγιζε το κολλητήρι έλιωναν! Πήρα απ' τους γερμανούς ένα "helfende Hand" πολύ καλύτερο και φτηνό, επίσης. Αναρωτιέμαι, αυτά που σχεδιάζουν δεν τα δοκιμάζουν κιόλας, ή κάνουν μόνο "ασκήσεις επί χάρτου;"Εγώ δεν χρειάζομαι κάτι καλύτερο μιας και σπάνια ασχολούμαι με πλακέτες πλέον, άντε να κολλήσω καμιά λεντοταινία ή κάνα μοτέρ απορροφητήρα με το πιστόλι-κολλητήρι. Θα ψάξω πάντως στον κατάλογο των Γερμανών από περιέργεια να δω μήπως έχουν τίποτα καλύτερο και σε τι τιμή.
 
freaktmp για μια στιγμή νόμιζα πως έκανες πλάκα πως αυτό το πράγμα κοστίζει 40 ευρώ. Μα να λείπει και το ελατήριο από την συσκευασία; To swiss made τι το ήθελαν;

Uskoke είχα ακριβώς το ίδιο με αυτό που λες με τον μεγεθυντικό φακό. Απλά απαράδεκτο, μου έσπασε τα νεύρα και το πέταξα. Καλύτερη δουλειά έκανα κρατώντας την πλακέτα με το ένα χέρι.
 

1@telonio[/USER]

" ....Απλά απαράδεκτο, μου έσπασε τα νεύρα και το πέταξα. Καλύτερη δουλειά έκανα κρατώντας την πλακέτα με το ένα χέρι."

Μια από τα ίδια κι εγώ...2 έχω εκτοξεύσει στον κάδο ;-)

 
Ηelping hands ειχα αγορασει απο την πρωτη στιγμη μαζι με το κολλητήρι και το καλάι, αλλα οπως και οι υπολοιποι εδω, δεν με βολεψαν ποτε.

Οσο για το PC-40, εδωσα ακριβως €33 + €10 εξοδα αποστολης. Αν ειχα βρει την Panavise γυρω στο κατοστάρικο μαζι με τα εξοδα αποστολης, θα τα ειχα δωσει στην στιγμη.

Βασικα αν ειχε δυο αξονες που να ασφαλιζουν με thumbscrews και τα πιαστηρια ειχαν pads απο heat resistant πλαστικο, θα $@!$!$@ και θα έδερνε. Λετε να κανω καμια μοντα;
 
Ε και δεν κανεις?το swiss made τους μαρανε..
 
40 € ?? Οχι ρε παιδια αυτο το πραγμα ειναι αχρηστο, πεταμενα λεφτα.
 
Ε δεν θα εφτανα στο σημειο να το πω αχρηστο, αλλα δεν ειναι ουσιαστικα καλυτερο απο helping hands που κοστιζουν λιγοτερο απο 1/4 της τιμης του.

Με μικρες διαφοροποιήσεις ή μια σημαντικη μειωση στην τιμη θα ηταν πολυ πιο ανταγωνιστικό.
 
στο γνωστό κατάλογο των Γερμανών έχει weller με 89,95 €. Χωρίς να το πεις φτηνό δείχνει κάπως ποιο αξιοπρεπές. IMG_20170502_0001.jpg

(Bestuckungsrahmen)
 
Uskoke είπε:
στο γνωστό κατάλογο των Γερμανών έχει weller με 89,95 €. Χωρίς να το πεις φτηνό δείχνει κάπως ποιο αξιοπρεπές.
Ναι το ειχα δει και αυτο, αλλα ειναι να δωσω τοσα λεφτα, προτιμω το panavise.
 
αυτό το "helfende Hand" πήρα κι εγώ, με 3.95 € ενώ έχει μεγεθυντικό φακό είναι πολύ καλά ζυγισμένο κι έχει αρκετό βάρος. πάντως δεν σε συμφέρει να παραγγείλεις πχ μόνο αυτό απ τους Γερμανούς αλλά να μαζέψεις 10-12 ψιλολοΐδια ή και φίλων σου και να κάνεις μια παραγγελία.
 
Πίσω
Μπλουζα