Παρουσίαση Ksger T12 σταθμού κόλλησης

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Οποιοσδήποτε ασχοληθεί με ρετρό υπολογιστές και παιχνιδομηχανες, αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα πρέπει να πιάσει στα χέρια του κολλητήρι. Οι περισσότεροι απο εμας ξεκίνησαν με καποιο φτηνο και πιθανότατα ανώνυμο κολλητήρι που κόστισε μερικα ευρω. Αναπόφευκτα οσοι χρησιμοποίησαν ενα τετοιο κολλητήρι σύντομα αναζήτησαν κάτι καλύτερο. Προσωπικά θεωρώ τυχερο τον εαυτό μου σε αυτη την αποψη γιατι οταν σαν εντελως ασχετος μπηκα σε ενα καταστημα ηλεκτρονικών και ζήτησα ενα κολλητήρι συν τα παρελκόμενα και αναλώσιμα του, ο πωλητης μου προτεινε ενα αξιοπρεπέστατο JBC 30ST που με υπηρέτησε πιστα μεχρι τωρα. Ηρθε ομως η ωρα να αναβαθμιστώ και εγω, αγοράζοντας ενα σταθμό κόλλησης.

Περυσι στο Black Friday πετυχα μια πολυ καλη προσφορα απο το γνωστο site Banggood για τον σταθμο κόλλησης Ksger T12 με μια μυτη. Μαζι με αυτο παράγγειλα ενα σετ απο μυτες. Οι μύτες ηρθαν τρεις εβδομάδες μετα, ο σταθμος σχεδον τρεις μηνες μετα!

Δεν ειμαι σιγουρος αν Ksger ειναι ονομα εταιριας, μαρκα ή μοντελο, παντως ξαφνικα βρίσκονται παντου, απο τα μεγαλα κινέζικα μαγαζια εως και το Amazon. Παντως αν υπαρχει αυθεντικο Ksger, υπαρχουν πολλα και διαφορα πραγματα που γραφουν Ksger επανω αλλα ειναι εντελως διαφορετικα μεταξυ τους. Συν οτι υπαρχουν δεκαδες αλλοι κλωνοι με αλλες ονομασιες και οτι τα βασικα εξαρτηματα να φτιαξει κανεις ενα τετοιο σταθμο εργασιας πωλούνται σαν κιτ αλλα και ξεχωριστά.

Ας δουμε καποια βασικα στοιχεια για τον συγκεκριμενο σταθμο κολλησης. Προκειται για μια σχεδιαση βασισμενο στον γνωστο μικροελεγκτη STM32 (οπως και το Gotek), συνοδευεται απο OLED οθονη σε ενα αλουμινενιο. Ειναι συμβατο με μυτες τυπου Hakko T12. Ειναι 120W, υποστηριζει θερμοκρασιες απο 150-480C, απο κρυο φτανει σε θερμοκρασια λειτουργιας σε λιγοτερο απο 8 δευτερολεπτα και εχει εσωτερικα μπαταρια που διατηρει τις ρυθμισεις ακομα και οταν ειναι κλειστο. Το χερουλι εχει αισθητηρα κινησης.

Ας κανουμε το παραδοσιακο unboxing. O σταθμος, το χερουλι και η μια μυτη. Ουτε καλώδιο ρεύματος και ακομα χειρότερα, ουτε manual.

2019-03-28-18h37m07.JPG

Το χερουλι, αντιγραφή του Hakko FX-9501

2019-03-28-18h38m28.JPG

Η μυτη T12-K οχι ιδιαίτερα χρήσιμη για through hole.

2019-03-28-18h38m38.JPG

Ξεχωριστά παράγγειλα και ενα σετ συμβατές μυτες.

2019-03-28-18h40m15.JPG

2019-03-28-18h42m35.JPG

Ο σταθμος κολλησης στο καλης ποιοτητας αλουμινένιο κουτι του. Στην πρόσοψη το βυσμα που συνδέεται το χερουλι, η οθονη και ενα περιστροφικός επιλογέας.

2019-03-28-18h39m12.JPG

Στο πισω μερος, ενας διακοπτης on/off και το κλασσικό βυσμα IEC και ασφάλεια!

2019-03-28-18h39m32.JPG

Η προετοιμασία για την χρηση ελαχιστη. Συνδέουμε το καλωδιο ρεύματος, το χερουλι, βάζουμε την μυτη που θέλουμε και ειμαστε έτοιμοι.

2019-03-28-18h44m56.JPG

Την πρωτη φορα που το αναψα δοκιμασα μια δυσαρεστη εκπληξη γιατι η προεπιλεγμένη γλώσσα ηταν τα κινέζικα. Καθως το μενου ρυθμισεων εχει περιπου 20 επιλογες μου πηρε αρκετη ωρα μεχρι να βρω την καταλληλη ρυθμιση για την γλώσσα. Απο κει και περα ρυθμισα την ημερομηνία και ώρα. Επιπλεον κανεις μπορει να δηλωσει 5 προεπιλογές για θερμοκρασίες αν ειναι καποιες θερμοκρασιες που χρησιμοποιει στανταρ. Καθε φορα που αλλαζει κανεις μυτη πρεπει να την επιλέξει απο την λιστα με τις μυτες που υποστηριζονται. Ολες οι ρυθμισεις διατηρούνται οταν κλεισουμε την συσκευη.

Ο χρονος που χρειαζεται απο κρυο να ειναι ετοιμο για χρηση ειναι οντως κατω απο 8 δευτερολεπτα, κατι που θα εντυπωσιασει τους περισσοτερους χρηστες κολλητηριων. Η οθονη ειναι φωτεινη και ευκρινης, η ρυθμιση της θερμοκρασιας ευκολη και σε καποιους θα φανει χρησιμη και η λειτουργια boost που μας δινει στιγμαια λιγο παραπανω θερμοκρασια για να ξεπερασουμε ενα δυσκολο σημειο. Πολυ βολικο το standby οταν ακουμπησουμε το χερουλι πανω στο γραφειο και το αφησουμε ακινητο για λιγη ωρα. Αφου μεινει στο standby για καποια ωρα πεφτει σε sleep, οποτε και παγωνει τελειως η μυτη. Ολα αυτα οπως και το πως και ποτε θα ξυπναει αλλαζουν απο τις ρυθμισεις. Υπαρχουν πολλες και διαφορες ρυθμισεις καποιες δεν ειναι αμεσα κατανοητο τι κανουν και δυστυχως δεν υπαρχει manual που να εξηγει τα παντα. Ευτυχως υπαρχει πολυς κοσμος που εχει ασχοληθει με αυτα, οποτε με μια αναζητηση στο web συνηθως μπορει να βρει κανεις οτι χρειαζεται.

Ας δουμε και μερικες φωτογραφίες. Η οθονη που εμφανίζεται κατα την εργασια. Κεντρικα η τρεχουσα θερμοκρασία, ακριβως απο πανω η τελικη θερμοκρασια που εχουμε ζητησει. Ακομα εχουμε το μοντελο της μυτης, την θερμοκρασια περιβαλλοντος, την ωρα κλπ.

2019-04-01-23h33m03.JPG

Αλλαζοντας θερμοκρασια

2019-04-01-23h33m11.JPG

Υπνε που παίρνεις τα παιδια...

2019-04-01-23h33m28.JPG

Το μενου ρυθμισεων

2019-04-01-23h33m37.JPG

Εκδοση hardware και firmware

2019-04-01-23h35m06.JPG

Αξιζει να αναφερουμε εδω οτι υπαρχουν ανταλλακτικα για οποιοδηποτε κομματι του σταθμου μας. Επιπλεον υπαρχουν διαθεσιμα χερουλια απο ανοξείδωτο ατσαλι για αυτους που θελουν κατι καλυτερο απο πλαστικο που συνοδευει την συσκευη μας. Ακομα ειναι ευκολο να βρει κανεις παντως τυπου μυτες.

Ειναι ο καλύτερος σταθμός κόλλησης όλων των εποχών; Σιγουρα οχι, αλλα ειναι εξισου καλος ή καλυτερος απο διάφορες άλλες εισαγωγικές προτάσεις της αγοράς. Ειδικα αν τον βρει κανεις σε κάποια προσφορά, τοτε αξιζει με κλειστά τα ματια. Προσοχή μονο γιατι με το ιδιο ονομα κυκλοφορούν προϊόντα με διαφορετικές ποιότητες κατασκευής. Επισης στο αρχικο κοστος να υπολογίσετε και την αγορα της κατάλληλης μυτης, γιατι αυτές που συνηθως συνοδεύουν το σταθμο δεν κάνουν για through hole κολλησεις.
 

Συνημμένα

  • 2019-04-01-23h33m11.JPG
    2019-04-01-23h33m11.JPG
    183,6 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Τον έχω βάλει και εγώ στο μάτι αρκετό καιρό αυτόν τον σταθμό κόλλησης. Το παρουσίασε στο κανάλι του ο γνωστός modder voultar. Το κακό είναι πως όταν το έψαχνα για αγορά, το έβρισκα μόνο κατευθείαν από Κίνα . Ρίσκαρα δηλαδή με τελωνείο..

 
Είναι εδώ και καιρό ο βασικός μου σταθμό κόλλησης.
Μια παρατήρηση για το πρώτο σου λινκ Oric.
To linkτου GearBest που δίνει ο αρθρογράφος είναι affiliate, που σημαίνει ότι με κάθε αγορά παίρνει ποσοστό, κάτι που ενώ δεν είναι κακό, δεν το αναφέρει πουθενά στο κείμενο.
Το αποτέλεσμα είναι πχ να μην τον πιστεύω όταν θάβει το Aliexpress γιατί α) έχει οικονομικό συμφέρον να προτείνει gear best και β) η προσωπική μου εμπειρία από αγορές από το expressible πάνω των 22€ (Μεταξύ αυτών και το KSGER) είναι ότι δεν έχω πληρώσει ούτε ευρώ σε τελωνείο - ΓΕΤΑ.
 
Καλα τα links εγω τα εδωσα κυριως σαν παραδειγματα οτι μπορει κανεις να αποφυγει την σφαλιαρα απο το τελωνείο.

Δεν προτεινω κανενα site εις βαρος καποιου αλλου. Δεν με ενδιαφερει να κανω κατι τετοιο και δεν βγαζω λεφτα απο πουθενα...

Προσωπικα αποφευγω να μπαινω σε sites που πληρωνω λεφτα (ή εχουν ευαισθητα στοιχεια μου) μεσα απο ξενα links. Προτιμω να τα γραφω με το χερι στην address bar ή να χρησιμοποιω τα δικα μου bookmarks. Ειναι ενα καλο tip για να μην παθει κανεις ζημια....

Τελος δεν με λενε Oric καλε! Freaktmp με λενε. :)
 
Τι λέει το κολλητήρι μετά από μήνες ταλαιπωρίας; Οι μύτες;
 
Ισως να το εχω χρησιμοποιησει μια φορα απο τοτε που το πηρα. :fafoutis:

Για το λιγο που το εχω δουλεψει, δεν εχω παράπονα.
 
Πίσω
Μπλουζα