Παρουσιαστές εκπομπών ΕΡΤ

Sofologiotatos είπε:
Ο θρυλικός Χρήστος Οικονόμου, που τον ανέφερε παραπάνω ο Τελαμώνας, αν θυμάμαι καλά, στα τέλη των 80ς παρουσίαζε μια πρωινή εκπομπή συζήτησης κάθε Σάββατο, με δυο-τρεις καλεσμένους κάθε φορά. Θυμάται κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για να συμπληρώσει την αμυδρή αυτή ανάμνησή μου; ? ;Σίγουρα όμως θυμάμαι πολύ καλά, γύρω στο '89, τις περιβόητες τηλεοπτικές συνεντεύξεις που είχε πάρει απ' όλους τους πρωταγωνιστές της "Τόλμης και γοητείας", που τότε είχε πολύ μεγάλη απήχηση. Και τί δεν θα 'δινα για να τις ξαναδώ! Τρομερές εποχές...
Ο Χρήστος Οικονόμου δεν αρκέστηκε μόνο στην παρουσίαση του "Σαββάτου 1/3". Από τα παιδικά μας χρόνια τον βλέπαμε να παρουσιάζει τα "Γράμματα και τους αριθμούς" τις καθημερινές.
 
Φοβεροί όλοι οι παρουσιαστές που αναφέρατε. Προσθέτω, επίσης, το Σισμάνη από την ΥΕΝΕΔ (παρουσίαζε τα αθλητικά, μποξ και έκανε το σπηκάζ σε ιστορικά ντοκυμαντέρ). Είχε μείνει κλασικό το : ο στρατηγός Γιαμαμότο διατάζει υποχώρηση, το Σερκλ Κιου βυθίζεται. Κι είναι το τέλος (αφορούσε την ήττα των Ιαπώνων στο Β' ΠΠ).

Ακόμη, εξίσου γαλήνια μορφή και σεβαστός άνθρωπος ήταν ο Άλκης Στέας ("Ευτυχείτε"). Μιλούσε με άνεση, χρησιμοποιούσε πολύ καλά την ελληνική γλώσσα. Τον πρόλαβα στο τηλεπαιχνίδι γνώσεων που παρουσίαζε. Απ' όσο ξέρω, του στοίχισε πολύ που του έκοψαν την εκπομπή. Δυστυχώς, τόσο ο Σισμάνης, όσο και ο Στέας έχουν αποβιώσει προ πολλών χρόνων.

Θυμηθείτε και το Βαγγέλη Βουλγαρίδη, που παρουσίαζε το "Λούνα Παρκ". Κι αυτός ήταν σεμνός άνθρωπος. Δεν ξέρω, σήμερα, τι κάνει.
 
msiffredi είπε:
Φοβεροί όλοι οι παρουσιαστές που αναφέρατε. Προσθέτω, επίσης, το Σισμάνη από την ΥΕΝΕΔ (παρουσίαζε τα αθλητικά, μποξ και έκανε το σπηκάζ σε ιστορικά ντοκυμαντέρ). Είχε μείνει κλασικό το : ο στρατηγός Γιαμαμότο διατάζει υποχώρηση, το Σερκλ Κιου βυθίζεται. Κι είναι το τέλος (αφορούσε την ήττα των Ιαπώνων στο Β' ΠΠ).Ακόμη, εξίσου γαλήνια μορφή και σεβαστός άνθρωπος ήταν ο Άλκης Στέας ("Ευτυχείτε"). Μιλούσε με άνεση, χρησιμοποιούσε πολύ καλά την ελληνική γλώσσα. Τον πρόλαβα στο τηλεπαιχνίδι γνώσεων που παρουσίαζε. Απ' όσο ξέρω, του στοίχισε πολύ που του έκοψαν την εκπομπή. Δυστυχώς, τόσο ο Σισμάνης, όσο και ο Στέας έχουν αποβιώσει προ πολλών χρόνων.

Θυμηθείτε και το Βαγγέλη Βουλγαρίδη, που παρουσίαζε το "Λούνα Παρκ". Κι αυτός ήταν σεμνός άνθρωπος. Δεν ξέρω, σήμερα, τι κάνει.
Φωτό του Κώστα Σισμάνη, διευθυντή ειδήσεων της ΥΕΝΕΔ ως το 1981. Πέθανε στις 9/7/1991.

 
Πολύ σημαντική πληροφορία. Εγώ τουλάχιστον την αγνοούσα. Σε ευχαρίστούμε Stakovie.
 
Ο κωστας Χουντας παρουσιαζε μια ενημερωτικη εκπομπη στην ΕΤ.1 το 1989

με τιτλο Μετα τα Μεσανυχτα

[edit] Το βιντεο εχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνεχιζει παντως στην τηλεοραση. Οποτε μπορω τον παρακολουθω στο High Tv στην εκπομπη Τομες (23:00).

Ενδιαφεροντα θεματα συνηθως μακρια απο αυτα στα οποια θελουν να μας προσανατολισουν τα μεγαλα ΜΜΕ.
 
FORD231 είπε:
Ο κωστας Χουντας παρουσιαζε μια ενημερωτικη εκπομπη στην ΕΤ.1 το 1989με τιτλο Μετα τα Μεσανυχτα

http://www.youtube.com/watch?v=Gqendl7ybZw
Στο συντονισμο της εκπομπης αυτης διαβαζουμε το ονομα του Βικτωρος Νεττα,ιστορικου δημοσιογραφου απο την δεκαετια 60,συνεργατη και συναδελφου επι πολλα χρονια στην παλαια ελευθεροτυπια του κ. Χουντα,καθως και πολιτευτη και υποψηφιου βουλευτη στην θεσσαλονικη με την κεντρωα ΕΔΗΚ νεες δυναμεις των Γ.Μαυρου-Ζιγδη στις εκλογες του 1977.

Ο οποιος ειναι μεχρι και σημερα ενεργος,μαλιστα εμαθα απο αρθρο της εφημεριδος ΠΑΡΟΝ οτι συνταξιοδοτειται τωρα μετα 50 ετη καριερας.

Ο κ. Νεττας υπηρξε επισης τακτικος αν θυμαμαι καλα παρουσιαστης της εκπομπης "με ανοιχτα χαρτια" στην ερτ το 80,οπου παρουσιαζε μαζι με τον κ. Γιομπαζολια που ειναι επισης ενεργος και σημερα.

Ακομη να προσθεσω μια αναμνηση απο τον κ. Χουντα,ειχε συνδεθει στη μνημη μου με την παρουσιαση ενος ολιγολεπτου δελτιου ειδησεων που ακολουθησε την ληξη του τελικου ελλας-σοβιετικη ενωση το 1987 και τον αθλητικο θριαμβο τοτε.
 
Λοιπόν, κάπου στα 1975 και μετά, μια πολύ συμπαθητική φιγούρα έκανε σχολιασμό ειδήσεων στην ΕΡΤ: Λεγόταν Δρόσος, δεν θυμάμαι το μικρό του όνομα. Τα σχόλιά του για την πολιτική και διεθνή επικαιρότητα δεν ήταν καθόλου εριστικά, το αντίθετο μάλιστα ήταν ας πούμε συμφιλιωτικά για όλους. Τέλειωνε κάθε φορά με τη φράση: Τώρα τι θα γίνει, κανείς δεν ξέρει. Έχει και αυτός πεθάνει προ πολλών χρόνων.
 
Γεώργιος Δρόσος. Γεννημένος το 1912 στην Αθήνα. Το 1946 εξελέγη βουλευτής και διετέλεσε υπουργός. Εργάστηκε στο "Έθνος" και σε άλλες εφημερίδες. Στη διάρκεια της δικτατορίας συνελήφθη δύο φορές και εκτοπίστηκε. Μετά τη μεταπολίτευση εργάστηκε στην "Καθημερινή", ως σχολιαστής και πολιτικός συντάκτης. Ήταν επίσης σχολιαστής στην τηλεόραση της ΕΡΤ. Πέθανε τον Αύγουστο του 1980.
 
Ο εκφωνητής αγώνων ποδοσφαίρου στο Ραδιοφωνικό Σταθμό Αθηνών, Μιχάλης Γιαννακάκος. Από την ταινία του Βασίλη Γεωργιάδη "Κυριακάτικοι ήρωες-Οι Άσσοι των Γηπέδων". (1957) O Γιαννακάκος ήταν ο πρώτος εκφωνητής αγώνα στο ραδιόφωνο στην Ελλάδα (1949). Πέθανε στις 4/8/1981.
 
Αναφορά στον Μιχάλη Γιαννακάκο και εμφάνισή του στα πρώτα χρόνια της τηλεόρασης,

, απ' το 1:46 μέχρι τέλος!
 
Mandrake είπε:
Αναφορά στον Μιχάλη Γιαννακάκο και εμφάνισή του στα πρώτα χρόνια της τηλεόρασης,
Πολύ ενδιαφέρον και μάλλον η τελευταία του εμφάνιση στην τηλεόραση, καθώς η εκπομπή γυρίστηκε το 1980.Σε ευχαριστούμε, Mandrake!
 
Εγώ σ' ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας έχεις δώσει και μας δίνεις κατά καιρούς! Άλλωστε το βίντεο δεν είναι δικό μου αλλά του χρήστη (του youtube) mipap55, επομένως οι ευχαριστίες ανήκουν σ' αυτόν! Αλλά για πες μου..για ποια εκπομπή μιλάς; Σε ένα στιγμιότυπο φαίνεται ένα "Έτσι Ξεκινήσαμε Πριν 14 Χρόνια..." και αμέσως μετά αναγράφεται ο παρουσιαστής Αλέξης Κωστάλας. Είναι ο τίτλος της σειράς ή μήπως ντοκιμαντέρ-τηλεταινία; Το 1980 το αναφέρει στα σχόλια ο uploader αλλά δεν αναφέρει τίτλο εκπομπής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Εύη Δεμίρη προλογίζει στην ΕΡΤ μια εκπομπή- αφιέρωμα στον Αλέκο Παναγούλη, 1987.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλεξης Κωσταλας Πολλα χρονια στην ΕΡΤ και τωρινη ΕΤ1 να παρουσιαζει και να κανει σχολιασμο σε οτι εχει σχεση με μπαλετο, πατινα ζκαι ολα αυτα τα σχετικα.
 
Πρόσωπο με Πρόσωπο με την Ολγα Τρέμη


μεταδόθηκε 3 Ιανουαρίου 1990 στην ΕΤ-1


[video=youtube_share;yKQbu9-3Lw8]

 
Ο Γιωργος Δουατζης παρουσιαζει την ενημερωτικη εκπομπη ((Αντιπαραθεσεις)) στην ΕΤ-1 .


Μεταδοθηκε το 1989.
 
Ο δημοσιογραφος της ΕΡΤ Γιωργος Δουατζης παρουσιαζει τις προσωπογραφιες των Αρχηγων των πολιτικων κομματων της Ελλαδας.


Μεταδοθηκε το 1989 στην ΕΤ-1
 
Ο Αλεξης Κωσταλας αναγγελει την οπερα του Τζουζέπε Βέρντι Τραβιάτα που θα παρακολουθησουν οι τηλεθεατες το 1988 στην ΕΤ-1
 
Η ΕΡΤ σε ζωντανη μεταδοση παρουσιαζει την διοργανωση για τα 60 χρονια απο την γεννηση της μεγαλης Μαρια Καλλας.


Παρουσιαζει ο Αλεξης Κωσταλας.



Μεταδοση 11 Δεκεμβριου 1983 στην ΕΡΤ-1
 
Πίσω
Μπλουζα