Περιοδικό "Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ VIDEO"

Εσωτερικό τεύχους 62 - 1990

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Βίντεο: Πόσα χρόνια θα αντέξουν" και "Η τηλεόραση του αύριο Πλησιάζοντας το 2000".

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αυτά τα 2 άρθρα!
 
cloud είπε:
"Βίντεο: Πόσα χρόνια θα αντέξουν" και "Η τηλεόραση του αύριο Πλησιάζοντας το 2000".Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αυτά τα 2 άρθρα!
Αν μου επιτρέπουν οι διαχειριστές πολύ ευχαρίστως!
 
Πολυ προχωρημενα τα εξωφυλλα για 80's!Περιμενουμε και τα αρθρα!!
 
ΟΚ δώστε μου 2-3 μέρες καιρό και θα τα προσθέσω! :)
 
Ωραία.. περιμένουμε! :)
 
Λόγω των κανονισμών του φόρουμ παρέλειψα μια σελίδα από το πρώτο και 2 από το δεύτερο γιατί ήταν μεγαλύτερο. Προσωπικά όλα αυτά μου φαίνονται Κινέζικα , ελπίζω να έκανα καλή επιλογή... :xm:

 


139.jpg
139.jpg

140.jpg


138.jpg


142.jpg
142.jpg

143.jpg


145.jpg


144.jpg


141.jpg
 
Ευχαριστούμε! :D

Υ.Γ.: Με μία πρώτη ματιά που έριξα στα γρήγορα, σε αρκετά δεν έπεσαν και πολύ έξω!

Πχ η "πρόβλεψη" για την ψηφιακή τηλεόραση και την υψηλή ευκρίνεια, ακόμα και αν δεν μπήκαν σε πολλές λεπτομέρειες έπεσαν μέσα!

Όπως και μία αναφορά για την "τεράστια" τηλεόραση που θα είναι στο "κεντρικό δωμάτιο", αν και η αναφορά για τα μεγαλύτερα σπίτια από της τότε εποχής δεν θα είχαν υπόψιν τις 40"+ TFT & Plasma και τους Προτζέκτορες... Όπως και το σχεδιάγραμμα που όλα είναι γύρο από την "κεντρική μονάδα επεξεργασίας υπολογιστή" και το άλλο με την τηλεόραση είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα...

Αυτό που δεν είδα να υπάρχει αναφορά (Αν και δεν τα έχω διαβάσει όλα.) είναι κάτι αντίστοιχο του ιντερνετ, και γενικά μάλλον πήγαμε λίγο πιο μακριά απ' ότι πίστευαν - περίμεναν. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αρθρο περιεχει αρκετες πληροφοριες,και σε γενικες γραμμες δεν εχουν πεσει και πολυ εξω οπως εδω πχ

.Untitled.jpg

Untitled2.jpg

Μεχρι και optical mouse εχει!!!! :D

Αναφερει επισης και "εξωτικες" τεχνολογιες που σημερα χρησιμοποιουνται κατα κορον πως αισθητηρες CMOS (τους λεει ΜΟS) και CCD,σε video disc players (αν και με laser ηλιου-νεου :D ).Ακομα και στο Planned obsolescence αναφερεται ,εμμεσως φυσικα .Πολυ σωστα προβλεπει και την ταυτοχρονη υπαρξη της αναλογικης και ψηφιακης τηλεορασης.

Ευχαριστουμε Tony (πες μας και την χρονολογια των αρθρων)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας. Δεν μπαίνω συχνά εδώ, αλλά μου είναι πολύ ενδιαφέρον το εν λόγω περιοδικό, γιατί ξυπνάει αναμνήσεις από τα (πολύ) παλιά.. Ήθελα να ρωτήσω, τι πολιτική ακολουθείτε; Υπάρχει τρόπος να βρω κάπου αυτά τα περιοδικά; Βλέπω ότι τα ανεβάζετε με το σταγονόμετρο, οπότε θα ήθελα να ξέρω.

Ευχαριστώ!
 
akalest0s είπε:
Γεια σας. Δεν μπαίνω συχνά εδώ, αλλά μου είναι πολύ ενδιαφέρον το εν λόγω περιοδικό, γιατί ξυπνάει αναμνήσεις από τα (πολύ) παλιά.. Ήθελα να ρωτήσω, τι πολιτική ακολουθείτε; Υπάρχει τρόπος να βρω κάπου αυτά τα περιοδικά; Βλέπω ότι τα ανεβάζετε με το σταγονόμετρο, οπότε θα ήθελα να ξέρω.Ευχαριστώ!
Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Η πολιτική του εν λόγω φόρουμ είναι απλά να βλέπουμε. Ότι έχει ο καθένας μπορεί να το ανεβάσει να το δούμε. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι διαχειριστές.
 
Βασικά ανεβάζουμε εικόνες από εξώφυλλα και τμήματα άρθρων σε πλαίσια που δεν παραβαίνουν τη νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Και ότι έχει "ανέβει" ολόκληρο έχει ανέβει κατόπιν άδειας. Από κει και ύστερα συζητάμε για τις αναμνήσεις μας.
 
akalest0s είπε:
Γεια σας. Δεν μπαίνω συχνά εδώ, αλλά μου είναι πολύ ενδιαφέρον το εν λόγω περιοδικό, γιατί ξυπνάει αναμνήσεις από τα (πολύ) παλιά.. Ήθελα να ρωτήσω, τι πολιτική ακολουθείτε; Υπάρχει τρόπος να βρω κάπου αυτά τα περιοδικά; Βλέπω ότι τα ανεβάζετε με το σταγονόμετρο, οπότε θα ήθελα να ξέρω.Ευχαριστώ!
Οι αναμνήσεις που ξυπνούν από τα έντυπα είναι αρκετά δυνατές και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Η αναζήτηση σε παλαιοβιβλιοπωλεία (virtual και μη) και σε sites δημοπρασιών ή αγγελιών, για να βρεις κάποια από αυτά, είναι μονόδρομος...

Καλό κυνήγι! :)
 
Στο τελευταίο προσπάθησα να καλύψω τα "απαγορευμένα" για ευνόητους λόγους...

 


206.jpg
206.jpg

205.jpg
205.jpg

204.jpg
204.jpg

203.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Όντως και μόνο τα εξώφυλλα είναι μια ισχυρή δόση να θυμηθούμε τα παλιά...
 
Πίσω
Μπλουζα