Ποια ήταν τα αγαπημένα σας παιχνίδια?

Ghosts n' Ghoblins, shinobi, Pac Mania, Barbarian, Gualdron II, Mrs Pac Man, chuckie egg, light force II, 1942, Elite, defender of the crown, Afterburner, Cybernoid, Bubble Bobble, Robocop, Gryzor, Commando, Jack the nipper (ρε αυτό δεν τελειωνε με τίποτα), paper boy, Arkanoid Revenge of Doh, Mario bros, De ja vu, Donkey Kong, fruity frank, chubby gristle, Kung fu master (είχα σπάσει πολλά QuickShot II με αυτό), shogun, saboteur II, crazy cars, test drive, summer games, basket master, R-type, η λίστα είναι ατέλειωτη....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
starquak(το καλυτερο για μενα!)

usagi yojibu(το δευτερο καλυτερο)

winter games

fruit frank,

westbank

solomons key

saboteur2,

ikari warriors2

rampage

cauldron kai Dizzy!

και πολλα αλλα. Απλα με αυτα υπηρχε μεγαλο κολλημα! :)
 
Μπράβο ladyl...Από παλιά βλέπω ήσουν μέσα στα πράγματα!!! :thumbup:
 
akmakas ημουν πολυ μεσα στα πραγματα. Να ναι καλα ο αδερφος μου!

και θυμηθηκα οτι δεν εγραψα το wonderboy και το paperboy!
 
Νομιζω απο τα ποιο καλα του games Rastan saga και Βarbarian

τα παιζω ακομα και τωρα.
 
Aν μιλαμε μονο για cpc δεν μπορω να απαντησω γιατι ποτε δεν ειχα.... Παρολα αυτα ολοι στους Amstrad ειχαν να λενε για το Ikari Warriors....

Αν μιλαμε ομως για ZX τοτε: Jetpack, Atic Atac (ΦΟΒΕΡΟ!), Marie Celeste, The Hobbit (ουδεν σχολιον...) , Human Killing Machine (απειρα μπινελικια στην πιστα με τον Γερμαναρα που σου πεταγε κατσαρολικα), War Machine, Atomic Robokid, The Way of the Exploding Fist (επος...), ειναι τοσα πολλα.........

Το αγαπημενο μου ever στο Spectrumακι αλλα και γενικα καλυτερο απο ολα οσα games εχω παιξει ηταν και ειναι χωρις δευτερη σκεψη το Total Eclipse. Ακομα εχω το Pixel που το ειχε Special Review.
 
loner είπε:
Ακομα εχω το Pixel που το ειχε Special Review.
...loner, θα το σκανάρουμε και αυτό, ώστε να περάσει πλέον στην αθανασία !! :D (μπορείς και εσύ ο ίδιος να το βάλεις μπροστά - αν έχεις χρόνο).

Πολύ καλό το Total Eclipse, αλλά δυστυχώς κάπου το είχα παρατήσει χωρίς να το τελειώσω. Είχα τερματίσει κάποια παλιότερα της Incentive, όπως το Castle Master, και μάλλον είχα κουραστεί !!
 
Δε διάβασα ούτε 2 ποστ γιατί δάκρυσα. Είστε οι νέοι καλύτεροι μου φίλοι. Ολοι σας. Οσοι έχετε ασχοληθεί έστω και 2 λεπτά με τον amstrad θα έχετε καταλάβει πόσο σημαντικός home pc ήτανε για την εξέλιξη των υπολοίπων. Υπολογιστής σταθμός. Ενα πράγμα που δε θα ξεχάσω ποτέ ήταν πως κάποιοι μου είχανε κλέψει τις δισκέτες με τα καλύτερα μου demo/spot και έχασα δουλειά μηνών μέσα σε αυτές. Κρίμα. Για μένα όλα τα παιχνίδια του amstrad ήταν ξεχωριστά. Τι να πρωτοθυμηθώ. Solomons key, batman, skweek!! 1+2, ghost n goblins, 2on2 basketball, matchday2, fernando martin basket, rygar, rastan, shinobi, double dragon2, τρελλά πράγματα. Ολα τα games είχανε τελειώς διαφορετικό gameplay το ένα από το άλλο. Πράγμα που σπανίζει σήμερα. Είναι απίθανο αλλά έχοντας ακολουθήσει την εξέλιξη των υπολογιστών από το 1984 έως σήμερα και έχοντας παίξει 1000αδες παιχνίδια, μπορώ να πω πως με πολύ λίγα από τα σημερινά games πραγματικά ξεκουράζεσαι. Μπορεί να είναι εθιστικά αλλά το gameplay τους γίνεται συνήθεια σύντομα γιατί είναι τα περισσότερα βασισμένα σε πανομοιότυπες γλώσσες προγραμμάτισμου, ειδικά όλα τα τρισδιάστατα. Τα σημερινα παιχνίδια έχουν άλλα στοιχεία που τα κάνουν να ξεχωρίζουν οπως γραφικά ατμόσφαιρα, ήχοι, διαδραστικότητα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουν το εκρηκτικό gameplay του amstrad και την παντελή διαφορετικότητα των παιχνιδιών που σου έκαναν την αδρεναλίνη να καίγεται. Γιαυτό και όλοι πλέον σήμερα παίζουμε τα ίδια, lineage, counterstrike, wow και τα άλλα 1000αδες game για pc περνάνε απαρατήρητα. Αν δεν υπήρχε και το ιντερνετ και τα νετ καφέ να τα κάνει τόσο δημοφιλή δε θα τα παίζανε ούτε το 10% των χρηστών.
 
...xiaolin, καταρχήν καλωσόρισες στο GRM !!

Είπες πολλές μεγάλες αλήθειες...

Πράγματι, το μεγαλείο του gameplay στα micros των περασμένων ετών είναι κάτι το εκπληκτικό, ειδικά σήμερα που η έλλειψη πρωτοτυπίας κάνει πολλά σύγχρονα παιχνίδια να φαντάζουν βαρετά.

Οσο για τον ίδιο τον amstrad, τι να πούμε; Κορυφαίος υπολογιστής - και ειδικά σε χωρες όπως η Ελλάδα, που αγαπήθηκε τόσο πολύ...
 
παιδια EXOLON με το ZORBA για απειρες ζωες,σφαιρες και τα λοιπα
 
και εγω τα target renegede,golden axe bubble bobble,wonder boy,robocop ,bomb jack ,<>,τα πρωτα μου simulator τα ειχα σκισει.......οσο για το gameplay αυτο ηταν κατι το τρομερο που με τραβαει ακομα στα home,σχεδον παιζω πλεον μονο με αυτα.αν το καλοσκεφτειται τωρα απλα εχουμε γεμισει απο 1st person shooters και rpg............!:)happy times 80s
 
playmobil είπε:
παιδια EXOLON με το ZORBA για απειρες ζωες,σφαιρες και τα λοιπα
Λιώσιμο μιλάμεεεεεεε!!!! Έκανε κι αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο αφού έγραφες το ZORBA: "τουρουρού-τουρουρού-τουρουρού-τουρουρού-τουρουρού-τουρουρού-του" :biglaugh:
 
...Exolon, απλά απίστευτο στον amstrad !! Ακόμα και χωρίς το γνωστό ZORBA, το gameplay ήταν αρκετά ισορροπημένο. Το παιχνίδι σε άφηνε να ξεκινήσεις άνετα, αλλά ήθελες εξάσκηση για να το τελειώσεις.

Οσο για τα sims που ανέφερε ο simonkey, τι να πω; Θα φανώ πάλι κοινότυπος, αλλά "λιώσιμο" είναι η μόνη λέξη που μου περνάει απο το μυαλό αυτή τη στιγμή !!
 
target renegede,golden axe bubble bobble,wonder boy,robocop ,bomb jack

καλα τι μου θυμισες τωρα simonkey απιστευτα Games φιλε μου μερες και βραδια ολακερα φαγαμε
 
Το robocop το είχα λιώσει. Μιλάμε για τρελή πόρωση. Το τελείωνα με μία ζωή και με κλειστά μάτια (που λέει ο λόγος). Τώρα, μετά από τόσα χρόνια, το τελειώνω και πάλι αλλά τώρα πρέπει να έχω τα μάτια μου ανοιχτά. :D
 
Κι εγώ το ίδιο με το Robocop. Και βλέπω στο youtube κάποια βιντεάκια με gameplay από την πρώτη πίστα ας πούμε και με πιάνει το σνομπίστικό μου ("μα τι άσχετος που είναι αυτός που παίζει. τσκ τσκ τσκ").
 
Εγώ έπαιζα πολύ το νικ μου, Bomb Jack, Gauntlet (που ήταν και το πρώτο που έπαιξα ποτέ), Winter Games, Deflektor, Jack the Nipper, Buggy Boy.
 
Καλώς σας βρήκα, συνδεινόσαυροι!

Είναι το πρώτο μου post στο forum και φυσικά επέλεξα να θυμηθώ τα ιστορικά χρόνια του 6128. Ήμουν κι εγώ τρομερά κολλημένος με το target renegade. Ακόμα βλέπω καμιά φορά στον ύπνο μου τη splash screen. Επίσης, έπαιζα πολύ ace of aces. Βέβαια, δεν είχα καταφέρει να το προσγειώσω ποτέ το ρημάδι :D
 
bluenatic είπε:
Καλώς σας βρήκα, συνδεινόσαυροι!Είναι το πρώτο μου post στο forum και φυσικά επέλεξα να θυμηθώ τα ιστορικά χρόνια του 6128. Ήμουν κι εγώ τρομερά κολλημένος με το target renegade. Ακόμα βλέπω καμιά φορά στον ύπνο μου τη splash screen. Επίσης, έπαιζα πολύ ace of aces. Βέβαια, δεν είχα καταφέρει να το προσγειώσω ποτέ το ρημάδι :D
Καλώς ήρθες το λοιπόν..

Αγαπημένα παιχνίδια και τα 2..το target το θεωρώ από τα καλύτερα "διπλα" παιχνίδια που έχω παίξει στον amstrad μου..φοβερή μουσική και γραφικά!! το δεύτερο καλύτερο "διπλό" ήταν το gaunlet. To Ace of Aces, παρόλο που δεν είμουν ποτέ λάτρης των εξομειωτών, το είχα παίξει πάρα πολύ και το είχα λατρέψει..΄φοβερή ποικιλία αποστολές και βέβαια δράση και γραφικά...όμως όταν σου χάλαγε η πυξίδα το παιχνίδι τελείωνε εκεί μια και δεν μπορούσες να πιλοτάρεις :diablotin:

και μια και σου άρεσε το target renegade ρίξε μια ματιά εδω:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3012-Renegade-Windows-based-remake&p=51875&viewfull=1#post51875
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα