Ποιο είναι το καλύτερο παιχνίδι μπάσκετ και ποδοσφαίρου για το PS2;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το καλύτερο παιχνίδι μπάσκετ και ποδοσφαίρου για το PS2 με επιχειρήματα χωρίς τσακωμούς παρακαλώ. Θέλω όμως συγκεκριμένα, είναι το Fifa 2012 ας πούμε, όχι απλά το PES ή το NBA Live ξέρω γω.

Αν και όχι τρελά φανατικός του είδους θα ήθελα να έχω τα καλύτερα κομμάτια στο κονσόλι μου.

Ευχαριστώ.
 
θα ελεγα τα PES 5 ητανε απο τα τελευταια κα

λυτερα ποδοσφαιρακια. Και ΝΒΑ 2Κ απλα γιατι ειναι το καλυτερο μπασκετ,αλλα δεν ξερω μεχρι ποιο ετος κυκλοφορησανε στο PS2.
 
Εγω εχοντας γνωση μονο για τα ποδοσφαιρακια θα ελεγα οτι το καλυτερο ειναι το PES 6!!

_-Pro-Evolution-Soccer-6-PS2-_.jpg

Αρκετα καλα επισης ηταν τα PES 4 και PES 8
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ζήτημα "ποδοσφαιράκια" στο PS2 με απασχόλησε στο παρελθόν με αποτέλεσμα να κάνω μία σχετική έρευνα.

Για να μην πολυλογώ, στο PS2 ισχύει ότι και στο PS1 αλλά σε πιο απόλυτο βαθμό. 2 ποδοσφαιράκια δεσπόζουν και δεν είναι άλλα απ'τα Pro & Fifa.

Αυτά που ξεχωρίζουν είναι τα Fifa 14 & Pro Evolution 2014 με το πρώτο να αποτελεί και την τελευταία επίσημη αγγλόφωνη κυκλοφορία του συστήματος.

Δεν έχουν διαφορές από τα αντίστοιχα των προηγούμενων ετών αφού επί της ουσίας χρησιμοποιούν τις ίδιες μηχανές γραφικών, απλά λόγω ρόστερ είναι πιο επίκαιρα άρα και καλύτερες επιλογές.

Μία φοβερή εξαίρεση για την οποία έχω κάνει πολλές αναφορές στο παρελθόν είναι το Ιαπωνικό Football Kingdom απ'την Namco.


Τι το ιδιαίτερο έχει;

Είναι πιο πολύ arcade απ'ότι simulation θυμίζοντας τα παλιά Pro Evolutions, έχει κάποια πολύ όμορφα στοιχεία όπως κινήσεις παιχτών και φάλτσα μπάλας και γενικά είναι αρκετά ευχάριστο ως προς το gameplay του. Δυστυχώς, δεν είδαμε συνέχεια του.

Άλλα παιχνίδια που όμως δε φτάνουν το επίπεδο των παραπάνω είναι τα :

World Fantasista / Square Soft (Ιαπωνία)

Το όνομα της εταιρείας τραβάει το ενδιαφέρον αλλά το παιχνίδι δεν είναι και τόσο αξιομνημόνευτο. Συμπαθητικό

This is Football 2005 / Sony

Αξιοπρεπέστατο ποδοσφαιράκι.

Fifa 06 / EA Sports

Είναι το παιχνίδι που έδωσε πνοή στη σειρά και την άλλαξε για πάντα. Για πολλούς θεωρείται ακόμη και σήμερα το καλύτερο FIFA αν κ δε νομίζω ότι ισχύει.

Τέλος, τα υπόλοιπα τύπου :

David Beckham Football


Sven Goran Erikkson Football



World Tour Soccer


Red Card




κτλ

ναι μεν κάποια εξ αυτών έχουν ένα ενδιαφέρον (πχ το Uefa Pro Soccer 2008 διότι πατάει στη μηχανή γραφικών Fifa) αλλά τα περισσότερα είναι από μέτρια έως κακά σε ποιότητα.
 
PES 5, για μένα είναι απλά το καλύτερο της σειράς, το τελευταίο παλιό-καλό Pro.

NBA Street 3 και NBA 2k7, εξαιρετικά παιχνίδια και τα δύο.

@Scatman : To Football Kingdom δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω γιαπωνέζικο PS2 (ούτε τσιπαρισμένο, lol πρέπει να είμαι απο τους ελάχιστους Έλληνες σε αυτόν τον τομέα), φαίνεται αρκετά καλό, πάντως σχόλια που είχα ακούσει μιλούσαν για ένα αρχικό εντυπωσιασμό ο οποίος έφθινε σχετικά γρήγορα λόγω του σχετικά ρηχού gameplay. Εμένα πάντως τα arcade ποδοσφαιράκια μου αρέσουν, οπότε λογικά θα έχω αντίθετη γνώμη, θα το δοκιμάσω σε κάποιον emulator για να έχω άποψη (γιατί αλλιώς δεν γίνεται, ούτε θέλω να τσιπάρω το PS2)
 
Other_Reality είπε:
@Scatman : To Football Kingdom δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω γιαπωνέζικο PS2 (ούτε τσιπαρισμένο, lol πρέπει να είμαι απο τους ελάχιστους Έλληνες σε αυτόν τον τομέα), φαίνεται αρκετά καλό, πάντως σχόλια που είχα ακούσει μιλούσαν για ένα αρχικό εντυπωσιασμό ο οποίος έφθινε σχετικά γρήγορα λόγω του σχετικά ρηχού gameplay. Εμένα πάντως τα arcade ποδοσφαιράκια μου αρέσουν, οπότε λογικά θα έχω αντίθετη γνώμη, θα το δοκιμάσω σε κάποιον emulator για να έχω άποψη (γιατί αλλιώς δεν γίνεται, ούτε θέλω να τσιπάρω το PS2)
Aν κάποιος ψάχνει βάθος σε επιλογές και gameplay προφανώς δε θα στραφεί σε κάτι "arcade" γιατί θα βαρεθεί. Ωστόσο, αφού σ'αρέσει όπως λες αυτό το στοιχείο (κι εμένα επίσης), νομίζω θα το χαρείς αρκετά ~ειδικά αν βρεις και κάποιον φίλο για κόντρα~. Εμένα πάντως, όπως είπα μου ξύπνησε αναμνήσεις παλιών Pros.

Πάντως για παραγωγή του 2004 (!!), θεωρώ ότι εκτός από ευχάριστη έκπληξη, είναι και πολύ ανταγωνιστικά καλό σε σχέση με αυτά που υπήρχαν στην αγορά. Μακάρι να το συνέχιζε η Namco να βλέπαμε πως θα εξελισσόταν.

ΥΣ 1 - Άσχετο, μιας και λέμε για arcade εμπειρίες σε ποδοσφαιράκια, το Ps2 έχει και την ~Ιαπωνική~ σειρα Jikkyou Perfect Striker που νομίζω ότι είναι ότι πιο κοντινό έχει το σύστημα σε Virtua Striker :D

ΥΣ 2 - Το World Fantasista το είχα ανεβάσει σε γνωστό emu site. Ελπίζω να λειτουργούν ακόμη τα links. Σε κάθε περίπτωση, αυτό κι όλα τα υπόλοιπα είναι απλό να βρεθούν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Μάλλον καταλήγουμε στο PES 5 και κάποιο από τα NBA 2K. @Other reality Ακόμη άλλος ένας που δεν έχει τσιπαρει το PS2 του είμαι κι εγώ και ούτε θα το κάνω βέβαια ποτέ.
 
PES5(αυτο ακριβως που λεει ο Other,παλιο καλο προ) 2K7.Αυτα απο εμενα.
 
Με κανετε να νιωθω ασχημα που προτιμω το PES 6 απο το PES 5 :p .
 
Αν και με κάλυψαν οι παραπάνω, σε μπάσκετ δεν υπάρχει λόγος να ψάξεις κάτι άλλο πλην του NBA 2K, είναι έτη φωτός μπροστά από τον ανταγωνισμό. Η αλήθεια είναι πως από το 2Κ8 και μετά δεν τα έχω δει στο PS2, αφού είχα περάσει στην επόμενη γενιά, αλλά η λογική λέει πως η καλύτερη επιλογή σου είναι το πιο πρόσφατο που βγήκε για PS2 (το NBA 2K12 είναι από ό,τι βλέπω το οποίο ήταν από τα αγαπημένα μου στο Χ360 λόγω των πολλών retro ομάδων).

Εκτός αν ψάχνεις κάτι σε... πιο arcade κι από NBA Jam, οπότε καλύτερα προτίμησε το NBA Street V3.

Απλώς μείνε όσο πιο ΜΑΚΡΙΑ γίνεται από τα NBA Live! Μπορεί να το θυμάσαι ως όνομα, αφού πριν από 15-20 χρόνια ήταν συνώνυμο του ψηφιακού μπάσκετ, αλλά την τελευταία δεκαετία είχαν καταντήσει ανέκδοτο και παράδειγμα καταστροφής μιας διάσημης σειράς.

Τώρα σε ό,τι έχει να κάνει με το ποδόσφαιρο είναι λίγο πιο περίεργα τα πράγματα. Ξανά, προσωπικά έχω να ασχοληθώ με το PS2 από το 2009 που πήρα Χ360, οπότε ίσως να μην είμαι ο πιο κατάλληλος να απαντήσει.

Στις "κανονικές" εκδόσεις, εδώ και 6-7 χρόνια το PES τρώει κι επίσημα τη σκόνη του FIFA και οι Ιάπωνες ψάχνουν να βρουν τι φταίει. Για την ακρίβεια βέβαια, αυτό που φταίει δεν είναι τόσο οι ίδιοι, όσο το ότι για αρκετά χρόνια το FIFA είχε χάσει το δρόμο του και παρουσίαζε μετριότατα παιχνίδια. Τώρα που ανέτρεψε την κατάσταση το FIFA, οι του PES προσπαθούν πανικόβλητα να το ξαναπλησιάσουν και τελικά καταλήγουν σε προχειρότητες, με αποτέλεσμα δυο βδομάδες μετά την κυκλοφορία του να το βλέπεις με 60% έκπτωση γιατί δεν το αγοράζει κανείς! (Μην κοιτάς στην Ελλάδα που ακόμα όλοι παίζουν PES, γελάει όλος ο κόσμος με τη συγκεκριμένη παραξενιά μας...)

Και πάλι όμως, σου λέω πως όλα αυτά μπορεί να μην σημαίνουν και τίποτα για το PS2. Πάντως και τα δυο (FIFA 14, PES 2014) κυκλοφόρησαν φέτος για PS2 (αν δεν κάνω κάποιο σοβαρό λάθος, ήταν οι δυο τελευταίοι οριστικά τίτλοι στην ιστορία του PS2!), αν και όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω ήταν στην ουσία οι προηγούμενες εκδόσεις με νέα ρόστερ...
 
Olorin είπε:
(Μην κοιτάς στην Ελλάδα που ακόμα όλοι παίζουν PES, γελάει όλος ο κόσμος με τη συγκεκριμένη παραξενιά μας...)
Ε, φταίει και λίγο το παρακάτω τραγούδι γι'αυτό.



Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Σίγουρα το 2Κ θα είναι μια από τις επόμενες αγορές γιατί όπως κατάλαβα είναι μονόδρομος.
 
Πίσω
Μπλουζα