Ποιο είναι το πιο retro PC που έχετε σε λειτουργία;

O Tulip AT 386 25 που είχα σε λειτουργία από τον Νοέμβριο του 1992 μέχρι και τον Ιούνιο του 1998.

Αναβαθμισμένος πλέον με ΕΤ4000ΑΧ 1MB VRAM, Avance Logic Pro16/32+, 16 MB RAM και 2GB σκληρό δίσκο. Λειτουργικός.
 
O Tulip AT 386 25 που είχα σε λειτουργία από τον Νοέμβριο του 1992 μέχρι και τον Ιούνιο του 1998.

Αναβαθμισμένος πλέον με ΕΤ4000ΑΧ 1MB VRAM, Avance Logic Pro16/32+, 16 MB RAM και 2GB σκληρό δίσκο. Λειτουργικός.

Επειδή τα παλιά computers είχαν ένα ξεχωριστό design..


tat38625.gif


tulip386-25-1-1200x532.png


Ήταν εξαιρετικοί επαγγελματικοί υπολογιστές για εκείνη την εποχή!

 
Τελευταία επεξεργασία:
Είχαν τα άτιμα. Πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου και ένας Vision Line του 1998 Pentium II. Έχουμε και ένα notebook Tulip 386sx, λειτουργεί, μόνο η οθόνη έχει πρόβλημα, δίνει κανονικά output σήμα σε εξωτερική οθόνη.
 

Συνημμένα

  • tulipa.jpg
    tulipa.jpg
    1,5 MB · Προβολές: 6
  • tulipb.jpg
    tulipb.jpg
    1,9 MB · Προβολές: 6
  • VisionLine.jpg
    VisionLine.jpg
    161,8 KB · Προβολές: 8
Εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το κουτί του πρώτου μου PC, ένα TurboX 386DX/40 , desktop, γερή κατασκευή, του μακρινού 1992. Ψάχνω να το αγοράσω, έχω δει κάποια σε συλλέκτες που δεν τα αποχωρίζονται, δυστυχώς.
 

Συνημμένα

  • TurboX_386DX40_01.jpg
    TurboX_386DX40_01.jpg
    70,9 KB · Προβολές: 10
  • TurboX_386DX40_02.jpg
    TurboX_386DX40_02.jpg
    30,2 KB · Προβολές: 9
Εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το κουτί του πρώτου μου PC, ένα TurboX 386DX/40 , desktop, γερή κατασκευή, του μακρινού 1992. Ψάχνω να το αγοράσω, έχω δει κάποια σε συλλέκτες που δεν τα αποχωρίζονται, δυστυχώς.

Το 1992 θα έκανε κοντά στα 500 χιλιάρικα.
 
Ο Tulip 386 AT 25 που δεν τον αγοράσαμε, ήμασταν τυχεροί που μας τον χάρισε ο νονός του αδελφού που ήταν υπεύθυνος ΙΤ σε μεγάλη Βιομηχανία λευκών οικιακών συσκευών και είχε πολλούς καινούριους σε αποθήκευση και θυμάμαι ακόμα είχε μέσα αντίγραφο του τιμολογίου αγοράς (Απρίλης 1992) με κόστος 595.000 Δραχμές. Εμείς τον πήραμε Οκτώβριο του 1992 αν θυμάμαι καλά.

Με όλα τα παρελκόμενα, Office, Windows 3.1, MS-DOS 5.0, Τulip ποντίκι και Tulip πληκτρολόγιο. Μόνο η SVGA 15" οθόνη της EMC ήταν ελαφρώς μεταχειρισμένη, αλλά δεν με ένοιαζε!
 
Το 1992 θα έκανε κοντά στα 500 χιλιάρικα.
Κάπου έκει.. είχε 4 MB RAM, VGA Tseng Labs ET4000AX 1MB, 100 MB NEC HDD, 14άρα VGA AOC Turbo-X οθόνη που σήκωνε 1024x768 60Hz. Αγοράστηκε το φθινόπωρο , Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο.
 
Κάπου έκει.. είχε 4 MB RAM, VGA Tseng Labs ET4000AX 1MB, 100 MB NEC HDD, 14άρα VGA AOC Turbo-X οθόνη που σήκωνε 1024x768 60Hz. Αγοράστηκε το φθινόπωρο , Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο.

Δεν μάς γράφεις παρακαλώ εδώ και τα παιχνίδια που έλιωνες στο υπέροχο αυτό μηχάνημα για να γουστάρουμε όλοι μαζί;
 
Δεν μάς γράφεις παρακαλώ εδώ και τα παιχνίδια που έλιωνες στο υπέροχο αυτό μηχάνημα για να γουστάρουμε όλοι μαζί;
τα κλασσικά που θυμάμαι στα γρήγορα είναι το wing commander, wolfenstein, doom .. είχα έναν φίλο που είχε μεγάλη συλλογή από παιχνίδια, και είχα αγοράσει ένα conner tape drive, και είχα κάνει τις δισκέττες images και τις είχα backup στο tape drive. Ταυτόχρονα όμως είxα και amiga και μετά πήρα και PS1, οπότε πολλά παιχνίδια τα έπαιζα εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το κουτί του πρώτου μου PC, ένα TurboX 386DX/40 , desktop, γερή κατασκευή, του μακρινού 1992. Ψάχνω να το αγοράσω, έχω δει κάποια σε συλλέκτες που δεν τα αποχωρίζονται, δυστυχώς.
Είχα κι εγώ το ίδιο σετ σε 286 με AOC mono monitor! Ήταν το πρώτο μου pc αλλα το είχα πάρει δεύτερο χέρι απο γείτονα 100.000 δρχ! Εντωμεταξύ βρήκα κ απέκτησα τυχαία το ίδιο κουτί, μόνο που δεν είναι υλοποίηση της turbo-x! Αλλά είναι ακριβώς το ίδιο case!
 

Συνημμένα

  • __OoIXug.jpeg
    __OoIXug.jpeg
    275 KB · Προβολές: 10
  • S50q1_Ew.jpeg
    S50q1_Ew.jpeg
    246,4 KB · Προβολές: 9
Ήταν το πρώτο μου pc αλλα το είχα πάρει δεύτερο χέρι απο γείτονα 100.000 δρχ!


Καλό deal αλλά θέλω να μάθω γιατί το πούλησε ο γείτονας. Ίσως διότι:

α) Οι γονείς του τον είδαν να λιώνει ΟΛΗ τη μέρα στο Test Drive II και φρίκαραν. (Μα όλη τη μέρα κι εσύ ρε π...)

β) Πήρε 486 ο τυχεράκιας, οπότε gg και win-win.
 
Καλό deal αλλά θέλω να μάθω γιατί το πούλησε ο γείτονας. Ίσως διότι:

α) Οι γονείς του τον είδαν να λιώνει ΟΛΗ τη μέρα στο Test Drive II και φρίκαραν. (Μα όλη τη μέρα κι εσύ ρε π...)

β) Πήρε 486 ο τυχεράκιας, οπότε gg και win-win.
Το β) κερδίζει!!!
Εγώ απ' την άλλη δεν είχα τέτοιες πολυτέλειες εκείνη την εποχή! Αγορές καθυστερημένες, πάντα χριστούγεννα (κάλαντα γαρ), δεύτερο χέρι και monochrome monitor: Amstrad 6128 και μετα turbox 286! Αλλά μαγεία!!! :cry:
 
Το β) κερδίζει!!!
Εγώ απ' την άλλη δεν είχα τέτοιες πολυτέλειες εκείνη την εποχή! Αγορές καθυστερημένες, πάντα χριστούγεννα (κάλαντα γαρ), δεύτερο χέρι και monochrome monitor: Amstrad 6128 και μετα turbox 286! Αλλά μαγεία!!! :cry:

Πρώτα απ' όλα, βαθιά υπόκλιση για το δράμα σου.

Παρακαλώ, όμως, να μοιραστείς λίγη από τη μαγεία εδώ.
 
Θα καραφλιάσω εντελώς με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.

Gremlianko αν βρήκες μαγεία που πήγες από τον 6128 στον 286, που να πήγαινες από 6128 σε Amiga 500 με 64 και 4.096 χρώματα και parallax scrolling..
 
Υπάρχουν πολλά είδη μαγείας: Λευκή, Μαύρη, Ασπρόμαυρη, Πρασινόμαυρη, Κιτρινόμαυρη, CGAόμαυρη κλπ. :D
 
Είχα κι εγώ το ίδιο σετ σε 286 με AOC mono monitor! Ήταν το πρώτο μου pc αλλα το είχα πάρει δεύτερο χέρι απο γείτονα 100.000 δρχ! Εντωμεταξύ βρήκα κ απέκτησα τυχαία το ίδιο κουτί, μόνο που δεν είναι υλοποίηση της turbo-x! Αλλά είναι ακριβώς το ίδιο case!
Νομίζω δεν είναι το ίδιο, είναι κοντά σε εμφάνιση με το φυμέ πλαστικό και τις στρογγυλεμένες γωνίες, και φυσικά και αυτό με όμορφο ρέτρο look.
 
Νομίζω δεν είναι το ίδιο, είναι κοντά σε εμφάνιση με το φυμέ πλαστικό και τις στρογγυλεμένες γωνίες, και φυσικά και αυτό με όμορφο ρέτρο look.
Έχεις δίκιο, το πρόσεξα μετά! Έχει άλλη θέση το πλαστικό φιμέ. Πάντως αυτή την έκδοση είχα, σαν στις φωτος που ανέβασα!

Θα καραφλιάσω εντελώς με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.

Gremlianko αν βρήκες μαγεία που πήγες από τον 6128 στον 286, που να πήγαινες από 6128 σε Amiga 500 με 64 και 4.096 χρώματα και parallax scrolling..
Χαχαχα όχι η μαγεία ήταν και στους 2 υπολογιστές έτσι κι αλλιώς, όχι στο upgrade! Όσον αφορά τον 286 δε, και μόνο το ότι μπορούσα να παίξω fate of atlantis και monkey island (με adlib και 256 αποχρώσεις του γκρί έστω) ήταν ο ορισμός της μαγείας!!!
 
Καλησπερα σε ολους!
Εγω το πιο retro pc που εχω ακομα σε λειτουργια ειναι ενα ERGO SYSTEM MACRO-B PC/XT με την εξης συνθεση:
CPU: 8088 at 4.77MHz
RAM: 512KB
MONITOR: 12" green
GRAPH CARD: Hercules on board
HDD: 20MB MFM
FDD: 360KB DS/DD(1)
LPT: 1
COM: 1

Το pc αυτο ειχε αγοραστει το Φεβρουαριο του 1987 135.000δρχ. Εδω να σημειωσω οτι ο σκληρος δισκος δεν ηταν στην αρχικη συνθεση το συστηματος αλλα προστεθηκε 6 μηνες μετα.
 
Άμ’ έπος Άμ’ ERGO (ωραίο ε; ) καλώς ήρθες αγαπητέ! Για πέρνα και από εδώ παρακαλώ...
 
Πίσω
Μπλουζα