Ποιο κινητό τηλέφωνο έχετε; Είστε ευχαριστημένοι με αυτό;

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
Eδω και λιγο καιρο ειμαι στο ψαξιμο για αγορα νεου τηλεφωνου και παροτι εχω στο μυαλο μου καποιες συσκευες ακομα δεν εχω καταληξει ποια απ'ολες αυτες να παρω.Επειδη λοιπον με την κουβεντα μπορει να προκυψουν ενδιαφεροντα πραγματα και να καταληξω και γω καπου για γραψτε ποιο κινητο τηλεφωνο εχετε και αν ειστε ευχαριστημενοι σε γενικες γραμμες απο αυτο.Φυσικα αν εχει καποιος το Nokia 3310 πχ και οχι καποιο smartphone ενοειται πως μπορει να το ποσταρει αλλα πιο πολυ τα smartphones μας ενδιαφερουν :p
 
Είναι 5 μήνες που αγόρασα το πρώτο μου smartphone. Πήρα το TurboX G420 το οποίο είναι 4πύρηνο με GPS, 8MP πίσω κάμερα και 5MP μπροστινή, 2 κάρτες SIM και έχει Android Jelly Bean λειτουργικό. Μπορώ να πω ότι για την τιμή που το πήρα και για τα χαρακτηριστικά που έχει είναι μια χαρά. Η οθόνη είναι καλή, όχι σαν κάποιων Samsung βέβαια αλλά χωρίς προβλήματα. Οι φωτογραφίες για 8ΜΡ βγαίνουν καλές υπό ιδανικές συνθήκες φωτισμού αλλά δεν έχω βρει ακόμη αν υπάρχει η επιλογή να υπάρχει η ημερομηνία στις φωτογραφίες. Η ποιότητα ήχου του ακουστικού είναι καλή και το ηχείο δυνατό.

Για τις λειτουργίες των εφαρμογών δε χρειάζεται να πω κάτι καθώς το λογισμικό αυτό είναι και σε άλλα τηλέφωνα.

Στα αρνητικά τώρα, η διάρκεια της μπαταρίας αν το χρησιμοποιώ πολύ ώρα, πέφτει αρκετά γρήγορα. Αν το χρησιμοποιώ μόνο ως τηλέφωνο χωρίς να σερφάρω στο ίντερνετ, ή να βλέπω ταινία κτλ σίγουρα κρατάει περισσότερο.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος και δεν μπορώ να του προσάψω κάτι σοβαρό.

Edit: Η συσκευασια ειχε μεσα δυο μπαταριες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω εχω περιπου 10 μηνες το LG optimus G (E975) απο το οποιο εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης , ωραια οθονη , μεγαλος αποθηκευτικος χωρος , δεν κολαει πουθενα απο θεμα επεξεργαστη και μνημης και γενικα κανει τα παντα.

Στα πλην ειναι η μπαταρια η οποια με το ζορι φτανει τις 4 ωρες χρησης οθονης (εννοω 4 ωρες να ειναι η οθονη ανοιχτη), Συνηθως η μπαταρια με νορμαλ χρηση μου κραταει 1-1,5 μερα.
 
Εγώ εδώ και 3 μήνες έχω ένα Motorola Moto G 2014. Προηγουμένως είχα ένα Nexus 5 το οποίο το έδωσα και πήρα αυτό. Όσο καλό και να ήταν το Nexus, για τις δικές μου απαιτήσεις και τη χρήση που κάνω το Moto G είναι καλύτερο. Μια χαρά οθόνη και σε μέγεθος και σε ποιότητα απεικόνισης, 2 κάρτες SIM που με έχει σώσει, μπαταρία που όταν περνάει η μέρα έχει 30-40% ακόμα τις περισσότερες φορές και χρόνο οθόνης που μπορεί να φτάσει εύκολα τις 6 ώρες.
 
Έχω το HTC Desire 300 εδώ και ένα χρόνο. Έχει αντικατασταθεί με το 310 νομίζω. Το touch panel έχει παραδόξως πολύ καλή ακρίβεια. Η οθόνη διαθέτει αρκετά εντυπωσιακά χρώματα και φωτεινότητα. Με έχει βολέψει ιδιαίτερα με το a-gps που έχει και το δουλεύω σαν κανονικό gps συχνά με την εφαρμογή sygic. H καμερούλα των 5mpixel είναι κλασσικά καλή με το να βγάζει φωτογραφίες και να τραβάει βίντεο κάτω από το φως του ήλιου. Γενικά είναι πολύ ανθεκτικό αφού μου έχει πέσει αρκετές φορές κάτω και γενικώς έχει περάσει αρκετά στα χέρια μου.

Επειδή δεν μιλάω και πολύ γενικά, χωρίς ενεργοποιημένο το wifi, gps και γενικώς εφαρμογές, η μπαταρία κρατάει 5 ημέρες.

Στα αρνητικά είναι πως η ένταση του ήχου δεν είναι δυνατή. Πολύ χαμηλότερη ένταση από όλα τα κινητά που είχα στο παρελθόν.

Το πιο σημαντικό αρνητικό είναι το ίδιο το λειτουργικό android. Από τα 4gb συνολικής μνήμης που έχει αυτό το ρημάδι, οι default εφαρμογές (facebook κλπ) είναι συνολικά 120mb. Το ίδιο το android os είναι 2.17gb(!!!!) Ούτε όλες τις εκδόσεις των windows μαζί να είχε. Έχω κατεβάσει εφαρμογές για να διαγράψω αρχεία αλλά τα 2.17gb είναι δεσμευμένα από το android.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από το κινητό. Αν και ειλικρινά μου έχει λήψει το sony ericsson w810 που είχα κάποτε.
 
Απέκτησα το πρώτο μου έξυπνο τηλέφωνο εδώ και κάτι μήνες, είναi TURBO X G405, με δύο κάρτες sim, με μπροστινή και πίσω κάμερα, σύνδεση στο Διαδίκτυο, φωτογραφική μηχανή, αρχείο για καταχώρηση τραγουδιών...έχει πολλές λειτουργίες αλλά το χρησιμοποιώ για τηλεφωνήματα και αποστολή-λήψη μηνυμάτων. Η μπαταρία κρατά 5-6 ημέρες σε συνεχή λειτουργία δηλαδή να μην είναι κλειστό κάποιες ώρες, όταν χρησιμοποιώ πολύ το κινητό η μπαταρία μειώνεται...Γενικά τα έξυπνα κινητά δεν μου αρέσουν, είχα παλιότερα NOKIA (δεν θυμάμαι μοντέλο ακριβώς) αλλά μας τελείωσε...έτσι μου έκαναν δώρο το νέο μου κινητό. Δεν με εξυπηρετεί καθόλου στην αποστολή μηνυμάτων γιατί πρέπει να χρησιμοποιείς και τα δυο χέρια (ένα να κρατά το τηλ. και το άλλο για να πληκτρολογεί τα γράμματα), ενω με το παλιό κινητό με το ένα χέρι πληκτρολογούσα και έστελνα μηνύματα γρήγορα...τώρα συνήθισα...
 
BETTY BOOP είπε:
Δεν με εξυπηρετεί καθόλου στην αποστολή μηνυμάτων γιατί πρέπει να χρησιμοποιείς και τα δυο χέρια (ένα να κρατά το τηλ. και το άλλο για να πληκτρολογεί τα γράμματα), ενω με το παλιό κινητό με το ένα χέρι πληκτρολογούσα και έστελνα μηνύματα γρήγορα...τώρα συνήθισα...


Γυμναστική στον εγκέφαλο



Η χρήση smartphone «χαρίζει επιδέξια δάχτυλα»


Οι περιοχές του εγκεφάλου που ελέγχουν το αίσθημα της αφής στα δάχτυλα είναι πιο ανεπτυγμένες στους συστηματικούς χρήστες «έξυπνων» κινητών τηλεφώνων, αναφέρουν ερευνητές στην Ελβετία.
Τα ευρήματα δεν προκαλούν έκπληξη, δεδομένου ότι οποιαδήποτε εμπειρία μπορεί δυνητικά να αλλάξει τον εγκέφαλο. Η μελέτη δείχνει όμως πώς ο εγκέφαλος προσαρμόζεται σε μια νέα τεχνολογία επικοινωνίας.

Νευροεπιστήμονες στη Ζυρίχηδημοσιεύουν στην επιθεώρηση Current Biology την έρευνά τους σε 37 δεξιόχειρες εθελοντές, από τους οποίους οι 26 χρησιμοποιούσαν smartphone και οι υπόλοιποι «συμβατικά» κινητά, χωρίς πρόσβαση στο Διαδίκτυο και σε εφαρμογές.

Εξήντα ηλεκτρόδια ηλεκτροεγκεφαλογραφήματος τοποθετήθηκαν στα κεφάλια των εθελοντών και κατέγραφαν την εγκεφαλική τους δραστηριότητα την ώρα που χρησιμοποιούσαν τις συσκευές τους.

Η ανάλυση αποκάλυψε διαφορές σε περιοχές του σωματαισθητικού φλοιού που δέχονται και στέλνουν ερεθίσματα στα δάχτυλα. Στους χρήστες smartphone, οι περιοχές αυτές ήταν μεγαλύτερες και πιο δραστήριες όταν ο χρήστης δεχόταν ερεθίσματα από τον αντίχειρα, τον δείκτη ή τον παράμεσο.

«Πραγματικά με εξέπληξε το εύρος των αλλαγών που προκάλεσε η χρήση smartphone» σχολιάζει ο Άρκο Γκος, επικεφαλής της μελέτης στο Πανεπιστήμιο της Ζυρίχης.

Το ενδιαφέρον μάλιστα είναι ότι οι αλλαγές που παρατηρήθηκαν βρέθηκαν να είναι ανάλογες του χρονικού διαστήματος κατά το οποίο οι εθελοντές χρησιμοποιούσαν έξυπνα κινητά.

Το φαινόμενο, εξάλλου, είναι αντίστοιχο με αυτό που παρατηρείται σε επαγγελματίες βιολονίστες, στους οποίους οι εγκεφαλικές περιοχές που ελέγχουν τα δάχτυλα είναι πιο μεγάλες.

Η τελευταία μελέτη δείχνει ότι ακόμα και οι οθόνες αφής των smartphone μπορούν να μας χαρίσουν ευαίσθητα άκρα.

Πηγη
 
καταρχας θα μας βοηθουσες αν μας ελεγες μεχρι ποσα διαθετεις και για τι χρηση το θελεις το κινητο, πχ. εμενα μου αρεσουν οι παντοφλες επειδη το χρησιμοποιω καθαρα για θεμα browsing (αυριο θα πεσει στα χερια μου μαλλον το note 1, 5.3 ιντσες :p :p :p )

Υ.Γ το τελευταιο μου κινητο το οποιο και πουλησα σημερα ηταν το LG L90, πολυ τιμιο για τα λεφτα του με 4πυρηνο cpu, 4.7 ιντσες οθονη (qHD) 1gb ram και 8g σκληρο, αγορασμενο απο skroutz γυρω στα 130-140 ειναι απο τα value for money κινητα που κυκλοφορουν, αν δεν ειχα λοξα με τα κινητα θα το κραταγα ααααανετα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον πρεπει να εχω το πιο εξωτικο κινητο,για το οποιο κανονικα πρεπει να κανω πληρη παρουσιαση αλλα ας πω λιγα πραγματα εδω:

Ειναι το Fujitsu F-02E ,το οποιο κυκλοφορει μονο στην Ιαπωνια και φυσικα ειναι made in Japan

nexusae0_arrows-black.jpg

Specs

Oθονη 5 ιντσων ΗD 1920x1080

Καμερα 16 ΜΡ

4 πυρηνος Nvidia tegra 1,7 Mhz

Infrared,fingerprint sensor

Aδιαβροχο/προστασια σκονης (IPX5/8) (IP5X)


Gorilla glass

Sd card

Tv tuner (μονο για Ιαπωνια ομως) :(

Fm radio transmitter :D

..πριν ενα χρονο περιπου μου κοστισε 220 ευρω με τα μεταφορικα και μου ηλθε σε μολις 3 ημερες..

Κατι που με εχει βολεψει αφανταστα ειναι η βαση φορτισης..ουτε να βαζεις χαζο καλωδια ουτε τιποτα..στην βαση και φορτιζει...

λιγο eye candy..

f-02e7.jpg

f-02e9.jpg

f-02e11.jpg

f-02e6.jpg
 
Για την ιστορία, έχω εδώ και 5 χρόνια το Sony Ericsson W995...

attachment.php


Κανένα παράπονο. Τηλέφωνα να παίρνει και να βγάζει και καμιά φωτό της προκοπής...

Ακόμα με τη μπαταρία της μάνας του, ενώ του έχω αλλάξει μια φορά οθόνη...

Δεν είμαι gadjetάκιας. Το κινητό αυτό αντικατέστησε ένα ιστορικό NOKIA 3210 που είχα πριν, και το οποίο με τη σειρά του είχε αντικαταστήσει ένα ιστορικότερο Ericsson GA628...
 
Karavasilator είπε:
καταρχας θα μας βοηθουσες αν μας ελεγες μεχρι ποσα διαθετεις και για τι χρηση το θελεις το κινητο, πχ. εμενα μου αρεσουν οι παντοφλες επειδη το χρησιμοποιω καθαρα για θεμα browsing (αυριο θα πεσει στα χερια μου μαλλον το note 1, 5.3 ιντσες :p :p :p )


Υ.Γ το τελευταιο μου κινητο το οποιο και πουλησα σημερα ηταν το LG L90, πολυ τιμιο για τα λεφτα του με 4πυρηνο cpu, 4.7 ιντσες οθονη (qHD) 1gb ram και 8g σκληρο, αγορασμενο απο skroutz γυρω στα 130-140 ειναι απο τα value for money κινητα που κυκλοφορουν, αν δεν ειχα λοξα με τα κινητα θα το κραταγα ααααανετα..
Φιλαρακι μου το κινητο ειναι προεκταση του χεριου μου δεν υπαρχει στιγμη που να σταματησω λιγο απο την δουλεια στο μαγαζι και να μην μπω στο ιντερνετ κλπ.Για τα φραγκα δεν υπαρχει προβλημα αλλα θα δω με προσοχη που θα τα δωσω και τελος απο μενα τα υπερκοστολογημενα και υπερτιμημενα κινητα της Apple αρκετα τους πληρωσα τοσα χρονια.Απο κινητο θα παρω η το LG G2 η το LG G3 και αν παω σε καποια απο της κορυφαιες κινεζιες και μιλαω για χαρακτηριστηκα αλλα και ποιοτητα κατασκευης θα παρω το Xiaοmi Mi4 η το One plus one τα οποια και τα δυο ειναι φανταστικα τηλεφωνα.
Και γω εχω τρελα με τα κινητα φιλε αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να πας να παρεις ενα τοσο παλιο κινητο οπως ειναι το Note 1 του 2011 οταν εν ετη 2014-2015 υπαρχουν πολυ καλητερα σε πολυ καλη τιμη.
 
Μπιλαρα,ωπου και να καταληξεις στο τελος,μεινε μακρια απο....αυτο εδω!!!!!

Εκανε την κουταμαρα ο πατερας μου και το πηρε.....

Μιλαμε να μην χαμπαριαζει τιποτα.....

Ρε τι του λες διευθυνση για τον πλοηγο,

Ρε τι του κανεις φωνητικη κληση,

Ρε τι του πληκτρολογεις μυνηματα.....τιποτα αυτο.....μουλαρωνει και κανει τα δικα του!!!!!!!!!!!:burn:

Ασε που το touch του ειναι....για τον ...... :sealed: :sealed: :sealed: .....!!!!!!!

Λιγο ακομα και θα με χειροτονουσαν Μητροπολιτη.....απο τους εξαψαλμους που κατεβασα!!!!!! :rant: :rant:

Gadgetακιας δεν ειμαι,απο τηλεφωνα δεν γνωριζω....αλλα με το συγκεκριμενο φτανεις στα ορια σου!!!!!!!:mad:

Περισσοτερα μπορει να σου πει ο Γρηγορης που προσπαθησε να το σεταρει.... ;)

Ακομα κι εκεινος - που ειναι Gadgetακιας - σηκωσε τα χερια ψηλα!!!!!!!!!! :eek: :sealed:
 
metalcandyman είπε:
Φιλαρακι μου το κινητο ειναι προεκταση του χεριου μου δεν υπαρχει στιγμη που να σταματησω λιγο απο την δουλεια στο μαγαζι και να μην μπω στο ιντερνετ κλπ.Για τα φραγκα δεν υπαρχει προβλημα αλλα θα δω με προσοχη που θα τα δωσω και τελος απο μενα τα υπερκοστολογημενα και υπερτιμημενα κινητα της Apple αρκετα τους πληρωσα τοσα χρονια.Απο κινητο θα παρω η το LG G2 η το LG G3 και αν παω σε καποια απο της κορυφαιες κινεζιες και μιλαω για χαρακτηριστηκα αλλα και ποιοτητα κατασκευης θα παρω το Xiaοmi Mi4 η το One plus one τα οποια και τα δυο ειναι φανταστικα τηλεφωνα.
Και γω εχω τρελα με τα κινητα φιλε αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να πας να παρεις ενα τοσο παλιο κινητο οπως ειναι το Note 1 του 2011 οταν εν ετη 2014-2015 υπαρχουν πολυ καλητερα σε πολυ καλη τιμη.


Αφου εισαι κι εσυ στο "club" οντως κι εγω θα συμφωνησω με G2, G3 και θα σου προτεινα και κανα note πιο καινουργιο (3,4) εφοσον δεν εχεις θεμα με τα χρηματα, απο την αλλη εγω εχω καποιες υποχρεωσεις και το badget ειναι περιορισμενο και το Note το εχω βρει σε καλη τιμουλα και οπως λεει ο πωλητης του ειναι αστερι (θα παω να το δω σε λιγη ωρα), οντως το σκεφτομουν κι εγω οτι ειναι σχεδον 4.5 χρονων αλλα πιστευω στεκεται ισαξια και σε σχεση με πολλα καινουργια smartphones με τα χαρακτηρηστικα που εχει, σκεφτομουν και για το Samsung Grand Neo, απλα για εμενα οσο μεγαλυτερη οθονη τοσο καλυτερα :p

(ok ναι να μην ειναι και "χρεπη" σε specs, ειπαμε! :D )
 
Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν υπήρχε εγκατεστημένο το google play αλλά το έβαλα μετέπειτα εγώ και...βρήκα τον μπελά μου. Τρέχει συνέχεια στο background και ξελιγώνει την μπαταρία. :(
 
@ stayros Σταυρο αυτη την εταιρια την εχω βγαλει κοκκινη καρτα εδω και χρονια που την πατησα με εναν αθλιο πλοηγο που ειχα αγορασει αλλα και με την εφαρμογη επισης πλοηγο που ειχα στο κινητο.Μακρια και αγαπημενοι για να μην πω τιποτα χειροτερο.

@ Karavasilator φιλαρακι μου μη νομιζεις πως και μενα με τρεχουν ευρω απο τα μπατζακια απλα επειδη δεν αλαζω σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα τα κινητα θελω να δωσω κατι παραπανω ωστε να αξιζει και να κρατησει οσο το δυνατων περισσοτερο.Τωρα το Note 1 που θα παρεις εσυ εχει καλητερη αναλυση και μεγαλητερη οθονη απο το LG 90 και καλητερη καμερα αλλα ειναι διπυρηνο και κινητο του 2011 αυτο ειναι που θα με προβληματιζε εμενα.Φυσικα τα γουστα ειναι γουστα και αν το βρηκες κιολας σε τιμη χωμα που λεει ο λογος καλα κανεις και το περνεις.
 
Εγώ αυτό θα παρω, κατά τον Απρίλη όμως, τώρα δεν υπαρχει μία. Το galaxy μου θα το κρατήσω είτε για navigation πάνω στη μηχανή είτε για mp3 player. Αυτά τα κάνει ακόμα καλά, τα υπόλοιπα το ζορίζουν πολύ (κι εμένα μαζί). Το εχω ήδη 4 χρόνια και το επόμενο σκοπεύω να το κρατήσω άλλο τόσο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Εγώ αυτό θα παρω, κατά τον Απρίλη όμως, τώρα δεν υπαρχει μία. Το galaxy μου θα το κρατήσω είτε για navigation πάνω στη μηχανή είτε για mp3 player. Αυτά τα κάνει ακόμα καλά, τα υπόλοιπα το ζορίζουν πολύ (κι εμένα μαζί). Το εχω ήδη 4 χρόνια και το επόμενο σκοπεύω να το κρατήσω άλλο τόσο.
Αυτη την παντοφλα που θελεις να παρεις ειναι μαζι με το LG G2 ενα απο αυτα που θα επιλεξω τελικα να αγορασω.Το θεμα ειναι πως προβληματιζομαι παρα πολυ γιατι στην ουσια μιλαμε για δυο σχεδον ιδια κινητα με το G3 να εχει τα θεματακια του οσον αφορα την ισχυ του και την οθονη που φοραει συν του οτι αν του βαλω και καποια θηκη θα γινει μεγαλητερη παντοφλα.Πραγματικα ειναι σπαζοκεφαλια οσον αφορα την παρτη μου.
 
Βασίλη δεν είναι ακριβώς έτσι. Ούτε εγώ θελω παντόφλα. To G3 (και το G2) εχουν το χαρακτηριστικό ότι δεν έχουν ΚΑΘΟΛΟΥ περιθώριο στις άκρες. Μιλάμε ότι η οθόνη αριστερά-δεξιά είναι στο όριο και πανω κάτω έχει τα απαραίτητα και αυτό οφείλεται στο ότι ότι καποια κουμπιά τα'χει από πίσω. Το κινητό μοιάζει το σαν 5". Υπαρχουν ειδικές θήκες που δε μεγαλώνουν τη συσκευή. Βεβαια ενας λόγος που θελω να κρατήσω το Galaxy είναι γιατί είναι ματζόβολο σε μια μικρή θήκη που βαζω στο μπράτσο μου όταν τρέχω. Δε μπορώ να με σκεφτώ με 5.5" συσκευή στο χέρι μου να παει πανω κάτω :D . Αρχικά σκεφτόμου το G2 όμως σε περιορίζει η απουσία επέκτασης μνήμης. Πρέπει να παρεις είτε 16 είτε 32GB, κάτι άλλο δεν παίζει (στην Κορέα πάντως κυκλοφορεί και με θύρα microsd). Οπότε πάω για g3 στα 16 που δέχεται και microsd. Επίσης θεωρώ πολύ σημαντική την ύπαρξη οθόνης gorilla glass. Από την άλλη, όσο πιο μεγάλη είναι η επιφάνεια του κρύσταλλου, τόσο πιο εύκολα σπάει αν πέσει στο έδαφος με την πλάτη ή την πρόσοψη, ανεξαρτήτως ποιότητας οθόνης. Θα δούμε, μπορεί να εχω αλλάξει γνώμη μεχρι το Πασχα και να παω σε μικρότερη οθόνη :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά κατέληξα και πήρα αυτό αντί του note που έλεγα, πρώτο smartphone με οθόνη άνω των 4.8 ιντσών (5.5) και τα σάλια δε λένε να σταματήσουν :augenrollen: χαχαχαχαχαχ

σαν μια πρώτη γεύση το μόνο μείον που το ήξερα βέβαια και πριν το πάρω είναι η μνήμη του (διαθέσιμη 1.5 γίγα μόνο), αν όμως κάποιος δε χρησιμοποιεί 500 προγράμματα όπως εγώ δεν υπάρχει κανένα θέμα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα