Ποιο Browser χρησιμοποιείτε;

Η εκδοση 3.6.xx του firefox ακομη υποστηριζεται, η τουλαχιστον υποστηριζοταν μεχρι προσφατα. Απ'οτι βλεπω βγαινουν updates.

Ολες οι υπολοιπες εκδοσεις απο 4 μεχρι 9 ειναι ουσιαστικα minor updates της ιδιας major release αν εξαιρεσεις το παιχνιδι με τα ονοματα. Αρα καποιος που χρησιμοποιει το τελευταιο build της 3.6 ειναι απλα μια major release πισω και οχι unsupported. Καποιος που ειναι στην 3.0 ειναι 2 releases πισω.

Και εγω χρηστης firefox, κυριως για την πληθωρα add ons αλλα και απο αισθητικης αποψης. O chrome δεν μου αρεσει εμφανισιακα
 
Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ την έκδοση 3.6.25.

Τι να κάνω ρε παιδιά, αφού οι 8 και 9 κολλάνε.

Ο Chrome εκτός του ότι δεν αρέσει και σε μένα εμφανισιακά, έχω ακούσει ότι σε φακελώνει η Google.
 
Εγώ προτιμώ firefox. 2-3 συγκεκριμένα addons που έχω για αυτό είναι πλέον απαραίτητα. Χρησιμοποιώ την portable 5.0 έκδοση (Copy-paste στο φλασάκι και έχω όλα τα addons, bookmarks, saved passwords, settings κλπ σε όποιον υπολογιστή βρεθώ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο πισί κι εγώ προτιμώ firefox, αλλα στο κινητό εχω dolphin γιατί ο firefox ήταν πολύ αργός και με πεταγε εξω συχνα-πυκνα...
 
Rygar είπε:
Στο πισί κι εγώ προτιμώ firefox, αλλα στο κινητό εχω dolphin γιατί ο firefox ήταν πολύ αργός και με πεταγε εξω συχνα-πυκνα...
Dolphin ftw σε Android. Πραγματικά είναι ο πιο γρήγορος. Στο PC, Mozilla κι εγώ.
 
Στο desktop έχω το Comodo Dragon (μια παραλαγή του Chrome με διάφορες βελτιώσεις ασφάλειας). Στο κινητό (Xperia X8) δε σκεύτομαι καν το browsing γιατί δε βγάζουν χριστό τα μάτια μου. Στο tablet το στοκ browser, με το Opera mobile για μερικές εξεραίσεις σε sites.
 
Iceweasel 3.5.16, Epiphany 2.22.1 (gecko) και Lynx 2.8.7
 
χρησιμοποιω τον mozilla firefox,την πιο προσφατη εκδοση
 
Rygar είπε:
Στο πισί κι εγώ προτιμώ firefox, αλλα στο κινητό εχω dolphin γιατί ο firefox ήταν πολύ αργός και με πεταγε εξω συχνα-πυκνα...
Μετά από 2.5 χρόνια ο chrome κυριαρχεί σε όλες μου τις συσκευές :D

Δεν ξέρω σε τί φάση είναι ο mozilla, αν κολλάει να κάνει αν διάχνει, πάντως τον αντικατέστησα γιατί ήταν πολύ βαρύς. Βαρύς να ξεκινήσει, βαρύς να φορτώσει σελίδες.

Με το chrome είμαι πολύ ευχαριστημένος, και το μόνο μου παράπονο είναι πως δεν έχει την υποστήριξη σε addons που έχει ο mozilla. Π.χ. ενα FireFTP θα ηθελα πολύ να το έχω.

Αφτα
 
Ελα το απογευμα διοτι αλλιως θα σου γεμισω τις συσκευες με IE
 
Και εγω πλεον Chrome χρησιμοποιω κυριως και εχω mozilla ως 2ο.
 
Eγω με το opera, σαν δευτερο το chrome.
 
Ωχ ο Rygar!!!

Σημαδιακό;

Λοιπόν εγώ μετά από τόσο καιρό ακόμα FF και αν θέλω Webkit, Safari σε OSX.
 
Μεχρι προτινος χρησιμοποιουσα ΙΕ και μαλιστα τον 8!

Ξερω, ολοι οι κομπιουτερακηδες εδω θα εχετε φρικαρει μ' αυτο που διαβασατε, αλλα τι να κανουμε.... :) Εμενα με βολευε παρα πολυ. Θαυμασιος σχεδιασμος σε ολα. Στις ρυθμισεις, στους σειλιδοδεικτες, στη γραμμη αγαπημενων, στο επιπεδο ζουμ που το προσαρμοζα μονη μου.... παντου! Εξαιρετικοτατος και βολικοτατος. Ειχε κι εναν ωραιο ηχο "τσκ, τσκ" καθε φορα που αλλαζα σελιδα που δεν τον βρηκα πουθενα αλλου. Ξερει κανεις τι ειναι;

Με αρχισε ομως "αυτο δεν υποστηριζεται, το αλλο δεν υποστηριζεται" και κατεβασα τον Mozilla. Ωραιος browser, πολυ γρηγορος και μοιαζει αρκετα στον σχεδιασμο του με τον ΙΕ μου. Ετσι τον κρατησα, τον αγαπησα (κι ας ειναι μουγκος) και τωρα χρησιμοποιω αυτον χωρις ομως να εχω απεγκαταστησει τον ΙΕ.

Αυτον που απεγκατεστησα ειναι ο Chrome που τον ειχα σαν καβατζα, γιατι απλως δε μου πηγαινε και δεν τον αντεχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
IE χρησιμοποιώ κι εγώ, τον 11. Με βολεύει μια χαρά, αλλά έχω και τον Mozilla σαν δεύτερο, για πράγματα που δεν μπορεί να κάνει ο ΙΕ, όπως...πειρατείες ::)
 
Ace είπε:
...καλή τύχη στην απεγκατάστασή του! ;)
Δεν σκοπευω να κανω τετοιο πραγμα, αλλα πραγματικα απορω γιατι τον απεχθανεσθε τοσο. Εχω ακουσει πολλους να τον σιχαινονται λες και ειναι οι επτα πληγες του Φαραω! Γιατι ομως;

Εμενα μια χαρα με βολεψε τοσα χρονια. Ηταν απλος, λειτουργικος και ευκολος.

Επισης ο φοροτεχνικος μου, ανθρωπος 38 - 40 χρονων, μου εχει πει οτι δεν τον αλλαζει με κανεναν και χρησιμοποιει ακομα ΙΕ8.
 
Aυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν αφορά την Τεχνολογία πολλοί αλλάζουν κάτι που τους έχει βολέψει. Αν υπάρχει λόγος οκ, αλλά ξέρω πολλούς που απλά αλλάζουν επειδή έχει βγει κάτι πιο μοντέρνο. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που κολλάνε στα μοντέρνα, αυτά δεν θα σταματήσουν ποτέ να βγαίνουν, κι έπειτα το καινούργιο δεν σημαίνει απαραίτητα και βολικότερο. Εγώ πάντα θα κρατάω ότι με βολεύει, όσο παλιό κι αν γίνει, κι ας κακοφαίνεται στους άλλους!
 
Πίσω
Μπλουζα