Ποιο ps2 τίτλο παίζετε αυτόν τον καιρό;

Tupamaro

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2011
Μηνύματα
210
Αντιδράσεις
23
Έχω για κάποια χρόνια το ps2 αλλά το ενδιαφέρον μου αναγενήθηκε τώρα τελευταία γιατί κυκλοφορούν πολλοί τίτλοι με τιμή γύρω στο δεκάρικο κι έτσι άρχισα να ασχολούμε ενεργά με την κονσόλα.Το πρώτο που τσίμπησα είναι το silent hill:eek:rigins που γενικώς υπάρχει σε πολλά καταστήματα με 10 ευρώ, όπως και το silent hill 3, το οποίο μπήκα στον κόπο να τερματίσω και θα πω λίγα λογάκια.

Όλα είναι στο γνωστό silent hill σκηνικο όπου αρχίζεις στο νοσοκομείο και σε όλη την πόλη διάφορα τέρατα να σε κηνυγούν ενώ ψάχνεις για σφαίρες και heal kits, έχει ενδιαφέρον σύστημα μάχης όπου χρησιμοποιείς για όπλο ότι μπορείς να φαντάστεις,απο σωλήνες μέχρι τηλεοράσεις, και στην αρχή οι σφαίρες είναι αρκετά δυσεύρετες με αποτέλεσμα όλο αυτό το σκηνικό να εντείνει την αγωνία.Aπο την άλλη ο χάρτης είναι αρκετά λεπτομερής με το παιχνίδι να σου δείχνει τον δρόμο που πρέπει να πάρεις, ιδιαίτερα θετικό αφού όταν παίρνεις κεντρικά αντικείμενα οι εχθροι αναγεννούνται και θα ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό να χρειάζεται να ψάχνεις που πρέπει να πας με διάφορα τέρατα να αναπνέουν στον σβέρκο σου.Έχει και κάποιους γρίφους για να μην λένε πως όσοι παίζουν action είναι καθυστερημένοι όπου στην αρχή είναι ιδιαίτερα έυκολοι αλλά μετά η δυσκολία τους ανεβαίνει ανάλογα, σε γενικές γραμμές το gameplay είναι σε καλά επίπεδα αν και λείπει η παρανοική ατμόσφαιρα του πρώτου silent hill.

Eκεί που το παιχνίδι αποτυγχάνει ελεεινά είναι η ιστορία.Ελέγχεις έναν απο τους πιο βαρετούς ήρωες στην ιστορία των παιχνιδιών που πετάγεται στην μέση του πουθενά, η υπόθεση εκτυλίσσεται με διαλόγους του ενος λεπτού χωρίς κανενα βάθος προφανώς, η σχέση σου με τους υπόλοιπους χαρακτήρες του παιχνιδιού είναι το λιγότερο επιδερμική, πραγματικα μοιαζει σαν μία μεγάλη ξεπέτα όπου απλά χρησιμοποιήθηκε το background του silent hill για να βγάλουμε κάποια φραγκάκια έυκολα χωρίς να βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει έστω και λίγο.Δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στην σειρά και μάλλον θα εκνεύρισε ιδιαίτερα κάποιους θαυμαστές της σειράς.Απο την άλλη τα bosses είναι να τα κλαιν οι ρέγγες, λίγες σφαίρες να έχεις κάνει οικονομία πέφτουν για πλάκα, δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους και μοιάζουν απλά στόχοι για σκοποβολή, κι αυτό ισχύει και για το τελικό boss.

Γενικώς περνας ευχάριστα κάποιες ωρίτσες αλλά τίποτα παραπάνω, γι αυτό θα του βάλω ένα 6,5.

Εδώ και λίγο άρχισα το kingdom hearts, το οποίο φαίνεται πανέμορφο αλλά τα στοιχεία πλατφόρμας που έχει με εκνευρίζουν ιδιαίτερα, πάντως το σίγουρο είναι πως θα ασχοληθώ μαζί του.Αντιθέτως όταν πήγα να παίξω το final fantasy x-2 παραλίγο το cd να φύγει απο το παράθυρο και να γίνει θέμα στην επόμενη εκπομπή του Χαρδαβέλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα Χριστούγεννα & ακόμα δεν έχω τελειώσει (...και ούτε πρόκειται με 2 ώρες παιχνίδι την εβδομάδα! :( ).....

Το Castlevania: Curse of Darkness

CurseofDarknessCover.jpg

Το παιχνίδι είπα να το δοκιμάσω, καθώς δεν έτυχε να παίξω τίποτα από τη νεώτερη γενιά των Castlevania...

Μου αρέσει:

+Το hack 'n' slash mode - περνάει ο δικός μου και όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει! :D

+Τα rpg-οειδή mild στοιχεία που περιέχει! (καθώς με πιάνει μια ψιλο-αλλεργία με τα rpg! :p )

Δε μου αρέσει:

-Gotta admit: οι χάρτες είναι τεράστιοι - δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά δε βοηθάει να τελειώσεις το παιχνίδι.

-Δεν είναι εύκολο να εξερευνήσεις το 100% μιας περιοχής - έχει μερικά σημεία καλά κρυμμένα & honestly, δεν ξαναγυρνάω 2 πίστες πίσω, γιατί δεν κατόρθωσα να βρω το 100%....
 
Πριν καμποσο καιρο με ειχε πιασει μια κριση νοσταλγιας για τα Dragon quest και τα ξεκινησα απο την αρχη απο την NES εποχη οπτε κατεληξα στο πολυ καλο Dragon quest VIII journay of the cursed king για το ps2.Mετα συνεχισα με το αρκετα καλο Grandia III που το τελειωσα για τριτη φορα και τωρα παραληλα με ολα τα αλλα που παιζω σε αλλες κονσολες παιζω το πολυ καλο shadow hearts covenant επισης για ps2.

D@redevil είπε:
Από τα Χριστούγεννα & ακόμα δεν έχω τελειώσει (...και ούτε πρόκειται με 2 ώρες παιχνίδι την εβδομάδα! :( ).....
Το Castlevania: Curse of Darkness

Προβολή συνημμένου 45977

Το παιχνίδι είπα να το δοκιμάσω, καθώς δεν έτυχε να παίξω τίποτα από τη νεώτερη γενιά των Castlevania...

Μου αρέσει:

+Το hack 'n' slash mode - περνάει ο δικός μου και όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει! :D

+Τα rpg-οειδή mild στοιχεία που περιέχει! (καθώς με πιάνει μια ψιλο-αλλεργία με τα rpg! :p )

Δε μου αρέσει:

-Gotta admit: οι χάρτες είναι τεράστιοι - δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά δε βοηθάει να τελειώσεις το παιχνίδι.

-Δεν είναι εύκολο να εξερευνήσεις το 100% μιας περιοχής - έχει μερικά σημεία καλά κρυμμένα & honestly, δεν ξαναγυρνάω 2 πίστες πίσω, γιατί δεν κατόρθωσα να βρω το 100%....
Mαριανα δεν ειναι τοσο μεγαλο ωσο φαινεται και ειναι και πανευκολο.Με απογοητευσε πολυ σε ολους τους τομοις.Το Castlevania:Lament of innocence ομως μπορει να κυκλοφορησε 2 χρονια πριν απο το curse of darkness αλλα ειναι πολυ καλητερο σε ολα.Aν το βρεις παιξτο οπωσδηποτε οποτε μπορεσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Από τα Χριστούγεννα & ακόμα δεν έχω τελειώσει (...και ούτε πρόκειται με 2 ώρες παιχνίδι την εβδομάδα! :( ).....
Το Castlevania: Curse of Darkness

Προβολή συνημμένου 45977

Το παιχνίδι είπα να το δοκιμάσω, καθώς δεν έτυχε να παίξω τίποτα από τη νεώτερη γενιά των Castlevania...

Μου αρέσει:

+Το hack 'n' slash mode - περνάει ο δικός μου και όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει! :D

+Τα rpg-οειδή mild στοιχεία που περιέχει! (καθώς με πιάνει μια ψιλο-αλλεργία με τα rpg! :p )

Δε μου αρέσει:

-Gotta admit: οι χάρτες είναι τεράστιοι - δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά δε βοηθάει να τελειώσεις το παιχνίδι.

-Δεν είναι εύκολο να εξερευνήσεις το 100% μιας περιοχής - έχει μερικά σημεία καλά κρυμμένα & honestly, δεν ξαναγυρνάω 2 πίστες πίσω, γιατί δεν κατόρθωσα να βρω το 100%....
To τσίμπησα κι αυτό, το έπαιξα για λίγο αλλά το παράτησα.Δεν μου άρεσε ο κόσμος του και η μουσική, για castlevania περίμενα κάτι πιο επιβλητικό και ατμοσφαιρικό αλλά αυτό μου κάνει για ένα απλοικο χακ εν σλας παιχνίδι και η υπόθεση δεν μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.Απλα μία αφορμή να καθαρίζεις κόσμο και να κυνηγάς έναν κακό ο οποίος θα έλεγα αδερφίζει και επικίνδυνα. :p

Μπορεί να το ξαναπιάσω όταν θελήσω εντελώς αμυαλή σφαγή.
 
metalcandyman είπε:
Mαριανα δεν ειναι τοσο μεγαλο ωσο φαινεται και ειναι και πανευκολο.Με απογοητευσε πολυ σε ολους τους τομοις.Το Castlevania:Lament of innocence ομως μπορει να κυκλοφορησε 2 χρονια πριν απο το curse of darkness αλλα ειναι πολυ καλητερο σε ολα.Aν το βρεις παιξτο οπωσδηποτε οποτε μπορεσεις.
Μπορεί, αλλά μου φαίνεται χαώδες!... Πιάνω τον εαυτό μου πολλές φορές, να ζορίζεται να παίξει (δε βγαίνει αβίαστα σαν άλλα παιχνίδια...) και γενικά δεν κάνω μεγάλες προόδους... Ίσως φταίει το ότι μου πέσαν πολλά πράγματα μαζεμένα αυτό το διάστημα & δε μπορώ να παίξω όσες ώρες θέλω!....

Επειδή μου φάνηκε ενδιαφέρον, (αν και πολύ διαφορετικό από την original Castlevania Era που γνώριζα), δε θέλω να το αφήσω!... Πάντως, κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου, κρατάω τη συμβουλή σου & αν βρω το Lament of Innocence, να του δώσω μια ευκαιρία!
 
Εγώ αυτό το διάστημα παίζω το πρώτο Kingdom Hearts, το οποίο είχα ξεκινήσει δύο φορές στο παρελθόν, αλλά ποτέ δεν τελειώσα.
 
divined είπε:
Εγώ αυτό το διάστημα παίζω το πρώτο Kingdom Hearts, το οποίο είχα ξεκινήσει δύο φορές στο παρελθόν, αλλά ποτέ δεν τελειώσα.
Kι εγώ το ίδιο, πρώτη φορά το παίζω και μπορώ να πω πως είναι πανέμορφο.Έχει κάτι απο την μαγεία των rpg της squaresoft για το snes, γρήγορη δράση, πολύ καλοφτιαγμένο, διασκεδαστικό και με βάθος στην υποθεση. Μακάρι να ήταν έτσι και τα τελευταία final fantasy αλλά δυστυχώς την έχουν... ξεσκίσει την σειρά.
 
Σπάει λίγο την σοβαρότητα, ειδικά όταν συναντάς τους χαρακτήρες απο τον κόσμο της Disney. Επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια καθότι είμαι ακόμα στην αρχή.
 
Legend_of_Kay_Coverart.jpg

Εξαιρετικά άνισο παιχνίδι, στην αρχή σε εντυπωσιάζει εχοντας γρήγορη δράση ,όμορφα γραφικά, καλό έλεγχο,διάφορα εντυπωσιακά combo, πολλά minigames, αν και γραμμικό έχει πράγματα για εξερεύνση, στοιχεία platform που δίνουν μεγάλη ποικιλία στο gameplay, θυμίζει σε κάποια σημεία zelda που αντί για τον ανοιχτό κόσμο έβαλαν πολύ πράμα απο platform που κάνεις κάποιον χρόνο να το φέρεις βόλτα, και έτσι σου δίνει μέσα απο αυτόν τον δρόμο την αίσθηση πως κατάφερες κάποιο.. επίτευγμα και δεν έσφαζες άμυαλα διάφορα τέρατα μέχρι να τελειώσεις το επίπεδο.Έχοντας όλα αυτά τα στοιχεία αντι να τα πλαισιώσουν με μία δυνατή ιστορία, πήγαν προφανώς να πλησιάσουν μικρότερες ηλικίες και έβαλάν μία.. γελοία ιστορία με ζωάκια και τραγικούς διαλόγους, χωρίς καμία απολύτως πλοκή και το χειρότερο voice over για πρωταγωνιστή παιχνιδιού στην ιστορία των video games, μάλλον πρέπει να ήταν ανηψάκι κάποιου developer και επειδή ξέμεινε απο χρήμα είπε να του κάνει δώρο τα κακόμοιρα αυτιά μας. Πάντως ούτε αυτό πρέπει να κατάφεραν γιατί σε πολλα σημεία το παιχνίδι γίνεται αρκετά δύσκολο και χλωμό τα σημερινά πιτσιρίκια να έχουν τη αναγκαία υπομονή για να τα βγάλουν πέρα με όλα αυτά τα άλματα που πρέπει να κάνεις και πολλές φορές σε εκνευρίζουν αφάνταστα.

Στο τέλος προφανώς βαρέθηκαν και οι δημιουργοί και το ρίξανε στο χακ εν σλας, όπως και τα bosses είναι εντελώς της πλάκας που δεν θα πάρει πάνω απο 3 φορές για να τα βγάλεις μόλις πάρεις χαμπάρι τι παίζει.Το παιχνίδι είχε πολλές προοπτικές αλλά τσεκουρώθηκαν απο ηλίθιες αποφάσεις των developers, πάντως αξίζει να του δώσει κάποιος μία ευκαιρία και σίγουρα θα περάσει αρκετές ευχάριστες ώρες μαζί του.7/10. :p

6877433.jpg
 
Στα διαλλειματα του uncharted 2,χτυπαω ενα colin 4 sto ps2,ετσι να ανεβει λιγο η αδρεναλινη!
 
Έχω ξεκινήσει δειλά δειλά το Resident Evil 4 το οποίο πραγματικά όπως και όλα της σειράς είναι σπαζοχόλικο. Εκεί που είσαι ήρεμος πετάγεται ο χωρικός με την τσουγκράνα, κρατς στην καρφώνει στην κοιλιά και λες το δεσπότη Παναγιώτη.
 
Ναι, the story of my life.... Γι' αυτό δεν έχω κατορθώσει να τελειώσω κανένα Resi (ξεκίνησα 2!) και για να παίξω τα Alone in the Dark & Sillent Hill, πρέπει οπωσδήποτε να έχω παρέα (λέγε την Kambia), ώστε η μια να κρατάει την άλλη.

Φήμες θέλουν στο Silent Hill που παίξαμε τώρα πρόσφατα, να έχω πάθει ανακοπή καρδιάς, καθώς από την τρομάρα μου, ούτε να αντιδράσω δεν προλάβαινα! Ανά τακτά χρονικά διαστήματα, η Kambia έλεγχε τον παλμό μου, ο οποίος χτυπούσε 200άρια! :D
 
Απόλυτα κατανοητό. Καλά το Silent Hill θεωρώ ότι έχει και πιο αποκρουστικά τέρατα και είναι χειρότερο. Ευτυχώς έχω καταφέρει να τελειώσω τα Resi 1,2. Πάντως το ESRB να βγάλει και ενδεικτικό σηματάκι απαγορεύεται η χρήση από καρδιακούς.
 
Καλά, πλάκα κάνεις! :D

Είναι δυνατόν να υπάρχει παιχνίδι που να μπορεί να σε αφήσει στον τόπο?.....

(αν και μετά το silent hill, what exactly am I finding hard to believe?!.....)
 
Aυτό τον καιρό,μετά το Cold Fear που σταμάτησα απότομα,επαναλαμβάνω το Project Zero 3:The Tormented μία σειρά από τις πιο τρομακτικές στην ιστορία των nideo games.Σε φθείρει ψυχολογικά,σε παρασύρει...Ιαπωνικός μοναδικός τρόμος.
 
Πίσω
Μπλουζα