Προβλημα με VRC

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
824
Αντιδράσεις
987
Sony SLV-X212 hi fi stereo. Aρκετα χρονια φυλαγμενο στο κουτι του, δοκιμαστηκε προσφατα και "μασαει" τις βιντεοταινιες.
Θελω να ρωτησω, αν επισκευαζεται και το κοστος επισκευης
Κολησα κι εγω το μικροβιο με τα παλαια μηχανηματα, κι εχω αρκετα, Η/Υ, παιχνιδομηχανες, στεροφωνικα που θα προσπαθησω σιγα σιγα να τα ζωντανεψω.
Ηδη ραδιοφωνο Tesla, Vero PC, PSX, X-Box, Sharp TV 14αρα, επαναλειτουργουν
 
Καλησπέρα.
Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα όταν μασάει τις ταινίες είναι στο pinch roller. Χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα, το ίδιο και οι κεφαλές. Αν όμως το pinch roller έχει φθαρεί τελείως (έχει ξεραθεί και έχει ρωγμές) καλύτερα να το αλλάξεις. Αυτά σε πρώτη φάση. Μπορείς να το ανοίξεις και να το ελέγξεις;
Αν πάλι δε θες να μπεις σ' αυτή τη διαδικασία, πες μου να σου στείλω στοιχεία για service.

ΥΓ. Το ραδιόφωνο Tesla που μας έδειξες σε άλλο thread είναι πολύ όμορφο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα.
Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα όταν μασάει τις ταινίες είναι στο pinch roller. Χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα, το ίδιο και οι κεφαλές. Αν όμως το pinch roller έχει φθαρεί τελείως (έχει ξεραθεί και έχει ρωγμές) καλύτερα να το αλλάξεις. Αυτά σε πρώτη φάση. Μπορείς να το ανοίξεις και να το ελέγξεις;
Αν πάλι δε θες να μπεις σ' αυτή τη διαδικασία, πες μου να σου στείλω στοιχεία για service.

ΥΓ. Το ραδιόφωνο Tesla που μας έδειξες σε άλλο thread είναι πολύ όμορφο.
Εχω ξανακουσει για τετοια βλαβη. Καλλιτερα να το δει τεχνικος, οι γνωσεις μου δεν επαρκουν. Για Η/Υ ΟΚ γνωριζω και κανω αρκετα πραγματα, καλο και πανακριβο μηχανημα στην εποχη του. Παροπλιστικε γρηγορα λογω DVD player.
To tesla, προικα του πατερα μου, οταν το πηρα στα χερια μου ειχε σκουριαζει το σασι και οι λυχνιες καμενες. Ανταλλακτικα δεν βρικαμε, οποτε στερεοσαμε στο παλαιο σασι μια πλακετα πιο μοντερνου ραδιοφωνου, κι ετσι λειτουργει. Οχι πως το χρησιμοποιω, απλα δεν ειθελα να το νιωθω πεθαμενο. Ευχαριστω για την συμβουλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα