Πρόβα (Λιλάντα Λυκιαρδοπούλου)

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
ΕΡΤ, 1986-1987?

Παρουσίαση: Λιλάντα Λυκιαρδοπούλου

Σκηνοθεσία:Σταύρος Ζερβάκης

Μια εκπομπή με μεγάλα ονόματα του ελληνικού πενταγράμμου και με μία παρουσιάστρια που έφυγε νωρίς, στις 31 Μαρτίου 1988, σε ηλικία 47 ετών. Ο λόγος για την τραγουδίστρια και δημοσιογράφο Λιλάντα Λυκιαρδοπούλου, που παρουσίαζε την εκπομπή "Πρόβα" στην ΕΡΤ. Μια φωτογραφία από την εκπομπή παρατίθεται κάτω και βίντεο όπου ακούγονται τραγούδια της. Η εκπομπή υπάρχει στο αρχείο της ΕΡΤ.


http://www.youtube.com/watch?v=1jzcK84E1LE (η δημοσιογράφος με τον Καλογιάννη)

Μερικά από τα τραγούδια της είναι: "Ο καπετάνιος", "Αετόπουλο", "Μέσα μου βράδιασε" και άλλα.

Η Λιλάντα επιμελήθηκε επίσης και παρουσίαζε τη ραδιοφωνική εκπομπή "Σήμερα 8".

Τα ονόματα που πέρασαν από την εκπομπή της μιλούν από μόνα τους: Ελένη Βιτάλη, Γρηγόρης Μπιθικώτσης, Θάνος Μικρούτσικος, Δήμος Μούτσης, Αντώνης Καλογιάννης, αφοί Κατσιμίχα, Γιώργος Νταλάρας, Λένα Πλάτωνος, Μαρία Δημητριάδη, Γιάννης Κάραλης, Φατμέ (Πορτοκάλογλου), Βίκυ Μοσχολιού και άλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αμφισβητω την ποιοτητα της εκπομπης αλλα θυμαμαι οτι ως παιδι με ψυχοπλακωνε το ιδιομορφο στυλ του συγκεκριμενου προγραμματος...
 
Απο τις αξιολογότερες εκπομπές για το Ελληνικό Τραγούδι στην Ιστορία της Ελληνικής Τηλεόρασης. Η προσφορά της Λυκιαρδοπούλου από πλευράς ποιοτικής (με τη σωστή έννοια) εκπομπής για το τραγούδι στην tv, ίσως να μπορεί να συγκριθεί (προσωπική μου γνώμη) μόνο με του Γιώργου Παπαστεφάνου...
 
Μπράβο stakovie για τις πληροφορίες που παραθέτεις! Άλλη μια εκπομπή για την οποία συγκεντρώθηκαν τόσα πολλά στοιχεία!
 
Προβα Λιλαντα Λυκιαρδοπουλου


εκπομπη για το Ελληνικό Τραγούδι με μεγάλα ονόματα του ελληνικού


τραγουδιου


Παρουσίαση Λιλάντα Λυκιαρδοπούλου


Σκηνοθεσία Σταύρος Ζερβάκης


Αποσπασματα με καλεσμενους Στρατο και Αγγελο Διονυσιου


και τους


τιτλους της εκπομπης


ΠΡΟΒΑ με την ΛΙΛΑΝΤΑ

 


http://www.youtube.com/watch?v=eLsxwuGOg0Q


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Λιλάντα φιλοξένησε επίσης τον Δήμο Μούτση με την ευκαιρία της παρουσίασης του δίσκου ΝΑ!





getImage.jpg



Μπορεί να βρεί κανείς αυτό το βιντεάκι στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ.
 
[edit] greektube links δεν γίνονται δεκτά στο retromaniax [edit]

Νταλάρας

[edit] greektube links δεν γίνονται δεκτά στο retromaniax [edit]

Χρήστος Δάντης(πιτσιρικάς)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βίκυ Μοσχολιού στην προβαhttp://www.youtube.com/watch?v=j0vM9E7jYOk
 
Τεράστια εκπομπή μάγκες, δε το συζητάμε. Μπορεί η παρουσιάστρια να παραέιναι κουλτουρέ, αλλά οι εκτελέσεις είναι πολυ δυνατές. Ειδικά στην περίπτωση του θάνου μικρούτσικου είναι το κάτι άλλο... Μαζί με το " οι νότες και τα λόγια" και το " η άλλη πλευρά του φεγγαριού", ότι καλυτερο υπήρξε στην ελληνική τηλεόραση απο πλευρά μουσικής.
 
Αφιέρωμα στην εκπομπή, μέσα από τη στήλη μου...http://www.musiccorner.gr/aspromavra-ki-egchroma-prova-144812/
 
Γνωριζει κανεις απο ποια ζωντανη μουσικη εκπομπη της ΕΡΤ1 προερχεται το παρακατω αποσπασμα με τον Αντωνη Καλογιαννη που δε μπορεσε τελικα να ερμηνευσει το τραγουδι  "κρατησα τη ζωη μου" ; Ο uploader αναφερει σαν χρονολογια το 1986

 
Η κυρία δίπλα του μου μου έμοιαζε με τη Λιλάντα Λυκιαρδοπούλου και από φωνή και από εμφάνιση, αν και την ήξερα αρκετά χρόνια νεότερη. Οπότε κοίταξα Λυκιαρδοπούλου στο Youtube και έκανα διάνα. Όχι μόνο είναι αυτή, όχι μόνο το βίντεο έχει και απόσπασμα από την εκπομπή με τον Καλογιάννη, αλλά ο uploader λέγεται "stakovios"!! Που θα πει, μπορούμε να μάθουμε πληροφορίες από πρώτο χέρι.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas ευχαριστω για τις πληροφοριες, δε γνωριζα το ονομα της Λιλαντας Λυκιαρδοπουλου, απ'το βιντεο βλεπουμε και το ονομα της εκπομπης. Λεγοταν "προβα" και ηδη υπαρχει αντιστοιχο θεμα απ τον  stakovios οποτε το παρον μπορει να μεταφερθει εκει, επισης απ'τον Τασος Κριτσιωλης στο τελευταιο ποστ υπαρχει λινκ με αρκετες πληροφοριες για την εκπομπη

[edit] έγινε μεταφορά στο παρόν θέμα [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα