Πόση ζωή ακόμα δίνετε στην 7η γενιά κονσολών;

Haros

RetroMaNiaC
Joined
10 Mαϊ 2009
Μηνύματα
813
Αντιδράσεις
13
Με αφορμή αυτό το thread μοιραστείτε την άποψη σας για το πόσο καιρό ζωής νομίζετε ότι έχουν PS3, XBOX360 και Wii ώσπου να εμφανιστεί ο -επόμενης γενιάς- διάδοχος τους.

Τονωτικές ενέσεις όπως τα motion addons θα μπορέσουν να επεκτείνουν τη ζωή τους ή αναπόφευκτα θα μπουν στη ρετρό συλλογή μας λόγω hardware / γραφικών;

Γίνεται κάποιος να παραμείνει χωρίς διάδοχο ως το 2015 (xbox360 και ps3); Έχουμε φτάσει πλέον στο ζενίθ της κυκλοφορίας της 7ης γενιάς ή έχει ήδη αρχίσει η πτώση;

... αυτά και άλλα τέτοια ερωτήματα τίθενται προς συζήτηση... :D
 
Λόγω εποχής, συγκυρίας και κρίσης, τουλάχιστον μια διετία με τριετία χαλαρά! Αν υπήρχε κάτι στον ορίζοντα θα είχαν βγάλει φανφάρες για το θεαθήναι.

Βέβαια, προβλέπω η επόμενη γενιά να έχει περισσότερο βάρος σε καινοτομικά χαρακτηριστικά, παρά σε αναλύσεις, πυρήνες, AA και γραφικά. Το έμαθαν το μαθηματάκι τους από την Ninty όσο και αν δεν θέλουν να το παραδεχτούν και τους πονάει.
 
Πλέον οι διαφορές ΔΕΝ θα είναι τεράστιες όπως ήταν παλιά.

Πάρτε για παράδειγμα τις ταινίες. Η μεταπήδιση από αναλογικό (VHS) σε ψηφιακό (DVD) ήταν τεράστια βέβαια. Αλλά η "μεταπήδιση" από DVD σε BluRay; Όχι και πολλά. Γιατί και τα 2 πλέον είναι ψηφιακά. Οι διαφορές για τον απλό καταναλωτή είναι μηδαμηνές.

Έτσι πιστεύω και με τις κονσόλες γενικώς. Πόσο καλύτερη ανάλυση θές από 1080p; Θα σου βγάλουν 2800x1920 (παράδειγμα); E καί, έχει σημασία; Μια χαρά δεν απολαμβάνεις σε 1080p τώρα;

Αν βγάλουν 3D (και αξίζει βέβαια) τότε το ξανασυζητάμε το θέμα. ;)
 
Η προφητεια μου ειναι η εξης:

Πιστευω οτι οι πρωτες ανακοινωσεις για καποιο νεο συστημα θα εχουν γινει μεχρι το τελος του 2011. Οποτε μεσα στο 2012 θα ξεκινησουν και οι κυκλοφοριες. Το θεμα ειναι ποιος θα κανει την πρωτη κινηση. Ειναι δυσκολο να το προβλεψει κανεις αυτο... μαλλον η Nintendo θα κανει την αρχη πιστευω. Τα addons που βγαζουν οι ανταγωνιστες, θα "χαλασουν" την μοναδικοτητα του Wii και θα του ριξουν λιγο τις πωλησεις ασχετα αν πετυχουν η οχι. Οποτε βλεπω την Nintendo να βγαζει κατι καινουριο και πρωτοποριακο παλι και ολοι να ξεχνανε τα motion controls.....

Και να θυμαστε.. εδω το διαβασατε πρωτα :p
 
Δυστυχως το gaming την τελευταια πενταετια δεν εξελιχθηκε οπως το περιμεναμε (τουλαχιστον οπως το περιμενα εγω, το πρωινο της 2ας Δεκεμβριου του 2005 κανοντας κυκλους με τον αδερφο μου στα στενα περιξ του Παπασωτηριου περιμενοντας τα προ-παραγγελμενα 360 μας) - οχι οτι ειναι κακο, απλα με τα υπαρχοντα μεσα ειχε προοπτικες για καλυτερα αποτελεσματα. Η 7η γενια δεν πηρε σωστα τη σκυταλη (απο τον επικων διαστασεων προγονο), το δε PC gaming συνεχισε τον φρενηρη κατηφορο.

Ακομα πιο δυστυχες ειναι το γεγονος οτι η 7η γενια θα ειναι απο τις μακροβιοτερες.

Εδω φανηκε και η τεραστια απουσια της Sega. 1η και 2η γενια ειχαν την Atari (αργοτερα μια σκια της). Η 3η γενια ηταν επι τω πλειστω παρτην-και-βαρα-τη. Απο εκει και μετα η Sega αποτελεσε τον καταλυτη. Διαλεξε τον κοσμο της και μας εδωσε τρεις εκπληκτικες γενιες στα καπακια. Aπο κεκτημενη ταχυτητα (αλλα και απο εναν χαρισματικο Peter Moore) το XBOX1 επωφεληθηκε ποιοτικα και ετσι το "gamer-επωφελες" απλωσε και μετα την διακοπη παραγωγης του DC.

Το γκρεμισμα της Sega αποτελεσε σιδερομπαλα που σακατεψε στα θεμελια την τωρινη γενια. Τα πραγματα θα ηταν αλλιως αν το 360 ηταν Sega/MS co-branded. Ουτε τα Sega studios θα σκορπιζαν,ουτε θα ειχαμε κυνηγι ξενων demographics και δεν θα ειχαμε τοσα ΕΠΙΚΑ franchises στην ορφανια!

Οικονομικη κριση, ακριβο hardware/επενδυσεις, φοβοι ρισκου, αναζητηση νεων δημογραφικων γκρουπ. Ολα αυτα θα μας οδηγησουν να καλωσορισουμε την 8η γενια καπου στα μεσα του 2012 (αν την βγαλουμε μεχρι τοτε, βλ λοιμοι,σεισμοι,καταποντισμοι :p ).

Ελπιζω σε μια στροφη προς το "ethos" της 4ης (και 6ης) γενιας. Με τουμπανιασμενο hardware, εταιρικους πολεμους, αποφαση να επιστρεψουν τα games στους gamers (για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε) και δυνατες προσωπικοτητες στα τιμονια των εταιρειων.

Πεθυμησα τον Moore, τον Kalinske, τον Kutaragi (δεν πιστευα οτι θα το ελεγα ποτε) απο τους τωρινους χαρτογιακαδες και τις φλωραντζες που περιφερονται στις (φρεσκιες γιαλαντζι) E3 και μας μιλανε για ενα θεμα που δεν το κατεχουν.

picture.php
 
το gaming ειναι τεραστιο industry με εκρηκτική ανάπτυξη ενω ο κινηματογραφος και η μουσικη (σε πωλησεις εστω) πέφτουν.

industrycomparisons9633.jpg


Δεν βλεπω να φευγουν οι κονσολες απ τα σαλονια, απλα θα δοθει μεγαλυτερη εμφαση στο interconnectivity και gameplay αντι για καθαρη κοντρα των specs. Απ την αλλη, ποσα κολπα να βρουν μετα τα wiimotes/moves/natals? Μετα υπαρχει παντα ο κινδυνος να βγει κατι πολυπλοκο και να μη πιασει ή να φανεί άλλη μια απ τα ιδια και να μην πουλησει τοσο πολυ (η nintendo πετυχε γιατι αυτο που εδινε ειχε τεραστια διαφορα απ οτι ειχαμε δει μεχρι τοτε).

Εγω δινω αλλα 2 χρονια μεχρι ανακοινωση οτι κατι ετοιμαζουν, ειδικα επειδη εβγαλαν τα controllers Move και Natal. Για τη Nintendo δεν ξερω απ την αλλη, δεν βγαζει μεν κατι αλλο εκτος του motion plus (που εχει ελαχιστη διαφορα ετσι κ αλλιως σαν add on), βγαζει και δευτερο Mario στην ιδια γενιά (αμην κ ποτε να βγει κ Mario Kart Wii 2) κι οσο πουλαει τις καλτσες της, θ'αρμεξει αυτη τη γενιά μεχρι τελους. Ή θα παει να πιασει τους αλλους στον υπνο και θα σκασει μυτη καινουργιο μηχανημα στο 2011?

Όσον αφορά το gaming ethos, μπορω να πω οτι δεν εχω κανενα παραπονο που (επιτελους) βγαινουν games που δυσκολευεσαι να βαλεις ταμπελες ή είναι crossovers ειδων που ποτε δεν φανταζοσουν οτι θα ταιριαζαν. Ισα ισα που με το wii ανακαλυφθηκαν πολυ πιο απλα και κολλητικα παιχνιδια που ειχαν εξοριστει απο τους hardcore gamers ή υπηρχαν σε portables ή flash mini games. Οταν κι ο καθε ενας μπορει να βγαλει games χωρις να χρειαζεται πισω του μια εταιρεια με ρισκο και επενδυτες, τοτε δεν εχεις μεν specs αλλα μπορεις να βρεις διαμαντια οσο οι execs βγαζουν franchises το ενα μετα το αλλο.
 
θα γίνουν retro και τους δίνω καμοιά 20ετία ακόμα ΛΟΛ
 
Wally είπε:
Δυστυχως το gaming την τελευταια πενταετια δεν εξελιχθηκε οπως το περιμεναμε ---------------- Η 7η γενια δεν πηρε σωστα τη σκυταλη (απο τον επικων διαστασεων προγονο), το δε PC gaming συνεχισε τον φρενηρη κατηφορο.
Εδω φανηκε και η τεραστια απουσια της Sega.

Το γκρεμισμα της Sega αποτελεσε σιδερομπαλα που σακατεψε στα θεμελια την τωρινη γενια.
Θα σταθώ στα παραπάνω λεγόμενά σου.

1). Σαν φρενήρης pc gamer (τις κονσόλες τις έχω για κερασάκι στην τούρτα ή για διάλειμμα αν θες) μπορώ να σου πω ότι εδώ κάνεις λάθος Πάνο. Το pc gaming έχει εξελιχθεί σε απίστευτο βαθμό. Ειδικά τον τελευταίο χρόνο, μπορείς να παίξεις διαμάντια με παλιά μηχανήματα αξιοπρεπέστατα ή να ακολουθήσεις τη πορεία του extreme pc gaming και να βρεθείς σε άλλους κόσμους στήνοντας θηρία που θα σε κάνουν να ξεχάσεις το όνομά σου.

Από τίτλους την τελευταία 4ετία είδαμε διαμάντια, με αποκορύφωση το Dragon Age, Oblivion, Fallout IIΙ, DIRT, GRID και άλλα που σαν genre δεν παίζω (rts, mmorgs και συναφή) . Πολλά από τα παιχνίδια τα είδαμε και στις κονσόλες, ειδικά στο 360 που έχω γνώμη μια και τα βλέπω και εκεί, μπορώ να σου πω ότι η κονσόλα τα παίζει σαν να είναι ο φτωχός μούλος συγγενής. Όσα βέβαια βγαίνουν και στις δύο πλατφόρμες, γιατί το HALO III είναι εκπληκτικό στο 360, αλλά δεν υπάρχει στο pc να το συγκρίνεις!!

Υπενθυμίζω αυτά τα λέω από πρώτο χέρι, έχοντας εδώ και μια εβδομάδα σύστημα που θα έκαναν και τον πιο extreme gamer να κλάψει με μαύρο δάκρυ, με οθόνη 30'' στα 2560 Χ 1600 και περιμένω το eyefinity να πάει καλά με crossfire για να του προσθέσω και άλλες 2. Τα παιχνίδια τα βλέπω και στο άλλο, παλιότερο μηχάνημα που είναι απόλυτα "ταπεινό" με οθόνη 19'' για σύγκριση και κάρτα γραφικών 3ετίας, παίζοντας κατά μέσο όρο πάνω από 8 ώρες τη μέρα. (Αυτή τη βδομάδα που το σύστημα είναι φρέσκο έχω κάτσει και 18άωρα, στην κυριολεξία έχω χάσει 4 κιλά γιατί δεν πάω ούτε για φαί. )

2). Γιατί το gaming δεν εξελίχθηκε όπως έπρεπε; Μη μου πείτε για τους καζουαλάδες, με την ίδια λογική να απαγορεύσουμε την οδήγηση όλων με ερασιτεχνικό δίπλωμα και να αφήσουμε τους επαγγελματίες στο δρόμο. Το gaming δεν είναι στατικό, εξελίσσεται και η μάζα είναι πηγή εσόδων. Αν δεν δώσει αυτή το dough, πως θα έχουμε εσύ και εγώ νέα γενιά κονσολών σε δυο χρόνια; Όλοι ανεξαρτήτως έχουν δικαίωμα στο gaming. :) :)

3). Τώρα για τη SEGA. Θα απαντήσω κυνικά και ψυχρά. Η εταιρεία έκανε λάθη και τα πλήρωσε. Έπαθε ότι της άξιζε. Από την πλευρά μου το μόνο μηχάνημα που συμπάθησα ήταν το Dreamcast και κανένα άλλο, το οποίο ομολογώ ότι του άξιζε καλύτερο μέλλον και τύχη, αλλά μέχρι εκεί. Με την ίδια λογική και η 3Dfx ήταν η ίδια επανάσταση, αλλά και αυτή έπαθε ότι της άξιζε. Πλήρωσε την αλαζονεία και τα λάθη των ιθυνόντων. Τώρα το αν θα βγει ποτέ Dreamcast II ούτε που με νοιάζει ούτε που με καίει, τη κονσόλα τη γνώρισα και την αγάπησα πριν 3 χρόνια λόγω του Maddog, αν δεν ήταν αυτός να μου δείξει τα διαμάντια που έχει ούτε που θα είχα ακουμπήσει το pad της. Δεν λυπάμαι τη SEGA, άλλωστε πως μπορώ να πω κάτι για μια εταιρεία που στα διαφημιστικά της εμφανίζεται ένας Failgata Failshiro που δέρνει παιδάκια επειδή προτιμούν κονσόλες ανταγωνιστών. :eek:

Η SEGA δεν κατάστρεψε την τωρινή γενιά, κατάστρεψε τον εαυτό της και ας πρόσεχε στην τελική. Δεν της φταίει κανένας. :p

4). Nintendo. Θα συνεχίσει να υπάρχει ακόμα και όταν η M$ θα κλείσει και η SONY θα είναι μια εταιρεία μόνο για αναφορά σε ρετρό fora. Στοίχημα; ;)

Αυτά τα 10 cents από μένα, συνεχίζω ακάθεκτα μια και σήμερα ξεκινώ πάλι το Dragon Age Origins (στο pc φυσικά, μια και στο 360 ήταν ένα χάλι συγκριτικά!!! ) . :D
 
PC gaming. καμία σύγκριση με τις παιδικές πλέον κονσόλες. εντάξει μερικά games λόγω του στυλ τους ίσως είναι καλύτερα σε κονσόλες, racing πχ

Αν μη τι άλλο όμως είναι όαση για ένα άσχετο που θέλει να παίζει games τάκα-τάκα χωρίς πολλά-πολλά λόγια. Θα συνεχίσουν να υπάρχουν φυσικά για 1-2 χρόνια και μετά θα έρθουν τα νέα φυντάνια 384bit με 20 επεξεργαστές και χειρότερα γραφικά απο το PC.

Όπως πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδικές ξε-παιδικές οι κονσόλες, δεν μπορείς να παίξεις σε pc ούτε Bayonetta ούτε Uncharted ούτε Demon's Souls ούτε Halo ούτε New Super Mario Bros ή Resident Evils πχ ... αυτό είναι το θέμα οι αποκλειστικότητες... το hardware μόνο του δεν λέει τίποτα...
 
keropi είπε:
το hardware μόνο του δεν λέει τίποτα...
Ακριβώς!

Ξεφεύγοντας (και εγώ :p ) από το θέμα. Θεωρώ πως το μέλλον του gaming (αν είναι σε κάποια από τις 2 πλατφόρμες) είναι στις κονσόλες. Πολλές εταιρίες τις προτιμούν από το να κάνουν release σε pc και αυτό ως ένα σημείο νομίζω οφείλεται στα μικρότερα ποσοστά πειρατείας.

Εξάλλου το ίδιο το Wii μας απέδειξε πως δεν χρειάζονται uber γραφικά για να είναι κάτι διασκεδαστικό και όπως και να το κάνουμε τα πλεονεκτήματα των παιχνιδιών στα pc στηρίζονται εκεί... και στο ποντίκι! Που βέβαια σιγά σιγά με την έλευση των νέων χειριστηρίων στις κονσόλες δεν θα έχουν να το ζηλέψουν καθόλου.

Επιστρέφοντας πάλι στο θέμα. Ομολογώ πως οι φήμες για τα νέα "motion χειριστήρια" ότι θα είναι addon σε ήδη υπάρχουσες κονσόλες και όχι σετάκι με νέα κονσόλα μου φάνηκαν ψέματα.

Όταν πρωτοάκουσα για το natal ήμουν πεπεισμένος ότι η microsoft θα βγάλει νέα κονσόλα με αυτό και απλά λέει ότι θα είναι addon για να μην ξεκινήσουν να πέφτουν οι πωλήσεις της...
 
Η Σονυ οπως και η Μ$ δηλωσαν (η Σονυ εχτες) οτι τα νεα τους περιφερειακα δεν θα τα προωθησουν σαν περιφερειακα αλλα σαν νεες κονσολες (σαν νεο hardware) με παιχνιδια ειδικα για αυτα, big promotion ,πολλα λεφτα και τα λοιπα.

Βαλε ενα χρονο μεχρι να βγουν 2011 ,βαλε κανα χρονο να βγουν καλα παιχνιδια ,κανα χρονο να βγαλουν κανα λεφτο ,να κανουν αποσβεση,καλο 2015 .

Ακριβως 10 χρονια ζωης που λενε οι ιδιες οτι θα κρατησει η σημερινη γενια.
 
Εδω και χρόνια πάντως λένε πως το pc gaming πεθαίνει και πως οι κονσόλες θα κυριαρχήσουν.... το θυμάμαι από εποχές που δούλευα σε γνωστό περιοδικό του χώρου. Η ιστορία επαναλαμβάνεται λοιπόν.... το pc gaming εξελίσσεται με σταθερούς ρυθμούς, ενώ οι κονσόλες εδώ και 1-2 χρόνια (πλήν κάποιων -πολύ καλών- εξαιρέσεων) δεν έχουν ουσιαστικά να προσφέρουν κάτι παραπάνω. Πιστεύω πως η παρούσα console γενιά θα διατηρηθεί ακόμα για πολλά χρόνια.
 
και εγω πιστευω οτι αυτης τις γενιας κονσολες ακομα διανυουν το μεσο της ζωης τους ,τωρα να βγει νεο hardware γιατι? τι θα δειξει? καλυτερη αναλυση? αυτη τη στιγμη το 360 παιζει ΑνΡ και Mass Effect με 1920χ...

Η καλυτερη προσεγγιση να βγουν και να καποιες εξτρα λειτουργιες οπως το Ναταλ για να δουμε οντως νεα πραγματα.

πιστευω οτι υπαρχει μεγαλος κορεσμος στο μυαλα των εταιριων, δηλαδη ο ενας αντιγραφει τον αλλο και δεν κοιτανε την ουσια, οπως να δουνε γιατι το Ps2 πουλαει ακομα? και γιατι η $ony (εχει τιμησει αρκετα τελευταια αυτο το συμβολο και της αξιζει) τα εχει μπλεξει και εβγαλε αντιγραφα τηλεκοντρολ του Wii ενω τα ιδια χειριστηρια του PS3 εχουν movement sensors?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η καλυτερη προσεγγιση να βγουν και να καποιες εξτρα λειτουργιες οπως το Ναταλ για να δουμε οντως νεα πραγματα.

Bασικα δεν ειναι οντως νεα πραγματα,αυτο που κανει το Natal εγω το εκανα πριν 3-4 χρονια με το PS2 και το eyetoy (την καμερα για το ps2).

Κουναγα τα χερια στον αερα !!
icon10.gif


Ναι το natal ειναι βελτιωμενη τεχνολογια πανω σε ηδη υπαρχουσα,οπως ειναι βασισμενη αλλωστε ολη η gaming industry.
 
Αardvark εδω δεν εχεις αδικο,τωρα θυμηθηκα ενα παιχνιδι που επαιξα σε ενα φιλο μου σε 360 με καμερα, Movies κατι λεγοταν και η καμερα ακολουθουσε τις κινησεις σου.

Τελικα μαλλον ολοι τους ειναι τα μαυρα τους τα χαλια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...αντί να βγάλουν κανα ποντικοειδές χειριστήριο για ευκολία , βγάζουν κάμερες και μικρόφωνα ΛΟΛ
 
αν λες για το ps3 και αυτο βγαλανε απο ολα εχουν βγαλει αλλα ποια θα χρησιμοποιηθουν?

splitfish.jpg


wireless-playstation-3-chatpad.jpg


wehz2OCp81M8Ul2.jpg


Hook-Up-Keyboard-Mouse-and-PlayStation-Controller-to-the-Xbox-360-2.jpg


Xbox-360-QWERTY-thumb-keyboard.jpg


το keyboard στο 360 το σκεφτομουν να το παρω γιατι για να εγραφες ενα μηνυμα ηθελες ωρα με τον απλο τροπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Δυστυχως το gaming την τελευταια πενταετια δεν εξελιχθηκε οπως το περιμεναμε (τουλαχιστον οπως το περιμενα εγω, το πρωινο της 2ας Δεκεμβριου του 2005 κανοντας κυκλους με τον αδερφο μου στα στενα περιξ του Παπασωτηριου περιμενοντας τα προ-παραγγελμενα 360 μας) - οχι οτι ειναι κακο, απλα με τα υπαρχοντα μεσα ειχε προοπτικες για καλυτερα αποτελεσματα. Η 7η γενια δεν πηρε σωστα τη σκυταλη (απο τον επικων διαστασεων προγονο), το δε PC gaming συνεχισε τον φρενηρη κατηφορο.
Ακομα πιο δυστυχες ειναι το γεγονος οτι η 7η γενια θα ειναι απο τις μακροβιοτερες.
Πράγματι αυτή η γενιά (η οποία BTW ΔΕΝ είναι η 7η, η κατηγοριοποίηση της Wikipedia είναι εντελώς ότι να 'ναι) ήταν απογοητευτική στο θέμα εξέλιξης του gaming. Αν θεωρήσουμε ότι η γενιά του Playstation καθιέρωσε το 3D gaming και στη γενιά του PS2 ωρίμασε (χωρίς πάλι να προσφερθεί καμιά φοβερή καινοτομία) αυτή η γενιά δεν έχει να προσφέρει τίποτα εκτός από (λίγο) βελτιωμένα γραφικά. Εν ολίγοις τα τελευταία 15 χρόνια παίζουμε τα ίδια παιχνίδια, από τις ίδιες εταιρίες, με τους ίδιους χαρακτήρες, με το ίδιο gameplay. Άντε να πούμε ότι έγινε πολύ πιο διαδεδομένο το online gaming, αλλά κατά πόσο αυτό είναι θετικό είναι θέμα συζήτησης. Προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να παίζω μαζί με βλαμμένα 15χρονα αμερικανάκια.

Όσο για το PC gaming...Δεν θα μιλούσα για κατήφορο, αλλά για στασιμότητα. Κάποτε ήταν η πλατφόρμα που έφερνε καινοτομίες (πχ. '90-'94 εμφανίζονται στο PC παιχνίδια που διαμορφώνουν τo μοντέρνο gaming, πολύ πριν περάσουν στις κονσόλες), αλλά τώρα...Σχεδόν τίποτα.

Τώρα πόσο θα αντέξει αυτή η γενιά. Εφόσον δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή η αντικειμενική ανάγκη για περισσότερη υπολογιστική ισχύ, αρκετά χρόνια ακόμα. Πέραν των γραφικών (όπου και εκεί δεν είχαμε καμιά σοβαρή καινοτομία ή έκρηξη παρά μια απλή σταδιακή εξέλιξη) οι υπόλοιποι τομείς είναι τελείως στάσιμοι. Ούτε νέα genres, ούτε εξέλιξη της AI, ούτε τίποτα. Ακόμα και τα MMOG δεν έχουν εξελιχθεί τρομακτικά (γιαυτό και το WoW, παιχνίδι 6 χρόνων σχεδόν, ακόμα κυριαρχεί απόλυτα).

Η μόνη ίσως διαφορά είναι στο input, με τo Wii και τα επερχόμενα ανάλογα για το PS3 και το 360. Αλλά παρόλα αυτά δεν είδαμε νέα genres και νέες ιδέες που δεν ήταν εφικτές στο παρελθόν με "παραδοσιακό" χειρισμό. Αν αυτό αλλάξει με το Natal, μένει να το δούμε. Αλλά και αυτό αν συμβεί βέβαια, θα παρατείνει αυτή τη γενιά ακόμα περισσότερο.
 
Leon είπε:
Αν θεωρήσουμε ότι η γενιά του Playstation καθιέρωσε το 3D gaming και στη γενιά του PS2 ωρίμασε (χωρίς πάλι να προσφερθεί καμιά φοβερή καινοτομία)....
Θεωρώ οτι το ΕΥΕ ΤΟΥ, όπως επίσης και η μετάβαση του GTA σε 3D ήταν καινοτομίες...

Κατά τα άλλα, αν πιστέψουμε τους developers οτι η Emotion Engine, δεν έχει "στιφτεί" ακόμα, τότε θα έχουμε το PS3 αρκετά χρόνια...

Λέμε τώρα...
 
Πίσω
Μπλουζα