Ρετροτρομακτικές ιστορίες και καταστάσεις που βιώσαμε

Υπήρχε σ' ένα χωριό της Νέας Υόρκης ένας πανέξυπνος ελέφαντας που ήξερε να μιλάει και να γράφει σαν άνθρωπος και πριν 10 χρόνια (*) μάλιστα γράφτηκε σε ένα Ελληνικό φόρουμ. Παρόλο που είχε βάλει και φωτογραφία του για avatar ήταν τόσο καλός στη μίμηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς που τα άλλα μέλη του φόρουμ νόμιζαν ότι είναι άνθρωπος. Μέχρι που μια φορά ξεχάστηκε και διατύπωσε έντονες αμφιβολίες σε ένα θέμα με φαντάσματα που καλούσαν το 911 και τότε τα άλλα μέλη του φόρουμ κατάλαβαν ότι δεν ήταν άνθρωπος, γιατί τότε θα πίστευε την ιστορία (οι άνθρωποι έχουν την τάση να πιστεύουν σε παράξενες ιστορίες χωρίς καμιά απόδειξη, κι όσο πιο απίθανες είναι τόσο πιο πολύ τις πιστεύουν. Για τους ελέφαντες δεν αναφέρεται τέτοια τάση).



(*) Αμάν! Το έγραψα κατά προσέγγιση χωρίς να σκεφτώ και μόλις συνειδητοποίησα ότι γράφτηκα στο ΡΜ στις 21 Οκτωβρίου 2010 δηλαδή ακριβώς πριν 10 χρόνια !!! Να τα εκατοστήσω!
Χαχαχα, ξέχασες να γράψεις ότι ο ελέφαντας ήταν από την Ελλάδα, χώρα της οποίας η πανίδα φημίζεται για τους ελέφαντες άλλωστε!! Να ξέρεις ότι σήμερα δείχνει ότι έκανες εγγραφή πριν 10 ακριβώς χρόνια (σε σένα προφανώς 21 λόγω διαφοράς ώρας). Χρόνια πολλά και καλά λοιπόν στον πιο ενεργό σε φόρουμ ελέφαντα!
 
Χαχαχα, ξέχασες να γράψεις ότι ο ελέφαντας ήταν από την Ελλάδα, χώρα της οποίας η πανίδα φημίζεται για τους ελέφαντες άλλωστε!! Να ξέρεις ότι σήμερα δείχνει ότι έκανες εγγραφή πριν 10 ακριβώς χρόνια (σε σένα προφανώς 21 λόγω διαφοράς ώρας). Χρόνια πολλά και καλά λοιπόν στον πιο ενεργό σε φόρουμ ελέφαντα!
Αν δεν είναι αυτό σημάδι θεϊκό πως το μεταφυσικό καλεί ελέφαντας από το υπερπέραν τι είναι τοτεεε; Ερωτω τα μέλη; Για να μην αφήσω αμφιβολία ότι μπορεί να λέω ψεματα, παιδιά εγώ δεν μπορώ να ελέγχω τι λέει ο κάθε youtuber ως αλήθεια ή ψέμα , οι ίδιοι το διευκρινίζουν παντα, είναι αληθινή ιστορία , ανήκει στο είδος των creepyοικονόμο pasta, είναι προσωπικές εμπειρίες από άτομα στο φορουμ, είναι αστικοί μύθοι.
. Πχ.τα λεγόμενα του Μπιλυ εδώ ανήκουν στο περίφημο είδος των ιστοριών του φόρουμ δηλ.ειναι προσωπικες εμπειρίες του Βασιλη που έζησε και τις καταγράφει σε ένα φόρουμ και ένας youtuber , έτσι τις μεταδιδει πάντα το λέει τις έζησε κάποιος άλλος εγώ απλά τις μεταφέρω, δεν παίρνω θέση.
 
αριαδνη έφα:
Δεν μένει λοιπόν άλλο φίλε ελέφαντας από το να πας στις έκτακτες κλήσεις στην Νεβαδα στους διασωστες να τους ποτισεις τσιπρα μέχρι τα μεσάνυχτα να πουν όλη την αληθεια, θέλουν δεν θέλουν.

Ξέρω ότι τα πολιτικά σχόλια αποθαρρύνονται εδώ, αλλά δεν κρατιέμαι... αν πάω και τους ποτίσω Τσίπρα μέχρι τα μεσάνυχτα σίγουρα θα τα ξεράσουν όλα, αλλά στις ΗΠΑ απαγορεύεται το cruel and unusual punishment και η προτεινόμενη μέθοδος σίγουρα εμπίπτει σ' αυτήν την απαγόρευση.

Και, χωρίς να θέλω να σοβαρέψω το θέμα, υπάρχουν πολλά sites που γράφουν φανταστικές ιστορίες (συνήθως πολιτικής φύσης) και κάπου κρυμμένη έχουν μια υποσημείωση ότι αυτά που γράφουν είναι "σατιρικά" (έστω κι αν δεν έχουν ίχνος σάτιρας) και δεν ανταποκρίνονται σε πραγματικά γεγονότα. Αν εγώ το μεταφέρω γράφοντας "το διάβασα στο site A" και δεν αναφέρω ότι αυτό γράφει πλαστές ιστορίες (ηθελημένο ψέμμα) και μετά εσύ το μεταφέρεις "Το διάβασα στο site του elephadas" (αθώο λάθος, πού ξέρεις ότι η αρχική πηγή είναι ψεύτικη?) το φανταστικό "γεγονός" μοιάζει αληθινό. Το Snopes και άλλες παρόμοιες σελίδες προσπαθούν να αποκαλύψουν τέτοιες απάτες αλλά τι να πρωτοπρολάβουν? Βάλε και όλες τις γνήσιες φάρσες που δεν έχουν κακό σκοπό αλλά καταλήγουν να γίνουν πιστευτές (θυμάμαι πόσες φορές "άρθρα" από τα πραγματικά και ολοφάνερα σατιρικά Oniοn, Le Canard enchaîné, ακόμη και το Ποντίκι, αναμεταδίδονταν σαν σοβαρά ρεπορτάζ), βάλε και όλες τις δημοφιλέστατες (εδώ) τηλεπερσόνες που λένε ασύστολα και κυνικά ψέματα κι όταν τους κράζουν το κανάλι έχει την εξήγηση "Δεν είναι δημοσιογράφοι, είναι entertainers" (άρα δεν έχουν υποχρέωση να λένε την αλήθεια), και καταλήγεις σχεδόν στο συμπέρασμα ότι τα περισσότερα απ' όσα διαβάζουμε είναι ψέμματα.

Όταν βλέπω κάτι να ξεκινάει "This is a tru story" αμέσως κουμπώνομαι. Εϊναι σαν ν' ακούω πολιτικό ή πωλητή να λέει "Πιστέψτε με ότι...", "Σας εγγυώμαι προσωπικά ότι... " και τέτοια. Το μόνο που εγγυάται κάτι τέτοιο είναι ότι αυτό που θα ακολουθήσει είναι ψέμμα ή παραμορφωμένη ημιαλήθεια.

Ξαναedit "Πχ.τα λεγόμενα του Μπιλυ εδώ ανήκουν στο περίφημο είδος των ιστοριών του φόρουμ δηλ.ειναι προσωπικες εμπειρίες του Βασιλη που έζησε και τις καταγράφει σε ένα φόρουμ και ένας youtuber , έτσι τις μεταδιδει πάντα το λέει τις έζησε κάποιος άλλος εγώ απλά τις μεταφέρω, δεν παίρνω θέση."

Μα και βέβαια παίρνει. Δεν θα έπαιρνε αν έγραφε "ισχυρίζεται ότι τις έζησε κάποιος άλλος". Όταν λέει "τις έζησε κάποιος άλλος" δίνει πίστη στα λεγόμενά του, δεχόμενος ότι ο άλλος ΤΙΣ ΕΖΗΣΕ. Και φυσικά αν είναι μια προσωπική εμπειρία που γράφεται εδώ δεν αμφισβητείται (άλλο αν κανείς διαφωνεί με την εξήγηση), αλλά όταν είναι μεταφορά "προσωπικής εμπειρίας" κάποιου αγνώστου στο youtube φυσκά και δεν είναι κάτι το αξιόπιστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
αριαδνη έφα:
Δεν μένει λοιπόν άλλο φίλε ελέφαντας από το να πας στις έκτακτες κλήσεις στην Νεβαδα στους διασωστες να τους ποτισεις τσιπρα μέχρι τα μεσάνυχτα να πουν όλη την αληθεια, θέλουν δεν θέλουν.

Ξέρω ότι τα πολιτικά σχόλια αποθαρρύνονται εδώ, αλλά δεν κρατιέμαι... αν πάω και τους ποτίσω Τσίπρα μέχρι τα μεσάνυχτα σίγουρα θα τα ξεράσουν όλα, αλλά στις ΗΠΑ απαγορεύεται το cruel and unusual punishment και η προτεινόμενη μέθοδος σίγουρα εμπίπτει σ' αυτήν την απαγόρευση.

Και, χωρίς να θέλω να σοβαρέψω το θέμα, υπάρχουν πολλά sites που γράφουν φανταστικές ιστορίες (συνήθως πολιτικής φύσης) και κάπου κρυμμένη έχουν μια υποσημείωση ότι αυτά που γράφουν είναι "σατιρικά" (έστω κι αν δεν έχουν ίχνος σάτιρας) και δεν ανταποκρίνονται σε πραγματικά γεγονότα. Αν εγώ το μεταφέρω γράφοντας "το διάβασα στο site A" και δεν αναφέρω ότι αυτό γράφει πλαστές ιστορίες (ηθελημένο ψέμμα) και μετά εσύ το μεταφέρεις "Το διάβασα στο site του elephadas" (αθώο λάθος, πού ξέρεις ότι η αρχική πηγή είναι ψεύτικη?) το φανταστικό "γεγονός" μοιάζει αληθινό. Το Snopes και άλλες παρόμοιες σελίδες προσπαθούν να αποκαλύψουν τέτοιες απάτες αλλά τι να πρωτοπρολάβουν? Βάλε και όλες τις γνήσιες φάρσες που δεν έχουν κακό σκοπό αλλά καταλήγουν να γίνουν πιστευτές (θυμάμαι πόσες φορές "άρθρα" από τα πραγματικά και ολοφάνερα σατιρικά Oniοn, Le Canard enchaîné, ακόμη και το Ποντίκι, αναμεταδίδονταν σαν σοβαρά ρεπορτάζ), βάλε και όλες τις δημοφιλέστατες (εδώ) τηλεπερσόνες που λένε ασύστολα και κυνικά ψέματα κι όταν τους κράζουν το κανάλι έχει την εξήγηση "Δεν είναι δημοσιογράφοι, είναι entertainers" (άρα δεν έχουν υποχρέωση να λένε την αλήθεια), και καταλήγεις σχεδόν στο συμπέρασμα ότι τα περισσότερα απ' όσα διαβάζουμε είναι ψέμματα.

Όταν βλέπω κάτι να ξεκινάει "This is a tru story" αμέσως κουμπώνομαι. Εϊναι σαν ν' ακούω πολιτικό ή πωλητή να λέει "Πιστέψτε με ότι...", "Σας εγγυώμαι προσωπικά ότι... " και τέτοια. Το μόνο που εγγυάται κάτι τέτοιο είναι ότι αυτό που θα ακολουθήσει είναι ψέμμα ή παραμορφωμένη ημιαλήθεια.

Ξαναedit "Πχ.τα λεγόμενα του Μπιλυ εδώ ανήκουν στο περίφημο είδος των ιστοριών του φόρουμ δηλ.ειναι προσωπικες εμπειρίες του Βασιλη που έζησε και τις καταγράφει σε ένα φόρουμ και ένας youtuber , έτσι τις μεταδιδει πάντα το λέει τις έζησε κάποιος άλλος εγώ απλά τις μεταφέρω, δεν παίρνω θέση."

Μα και βέβαια παίρνει. Δεν θα έπαιρνε αν έγραφε "ισχυρίζεται ότι τις έζησε κάποιος άλλος". Όταν λέει "τις έζησε κάποιος άλλος" δίνει πίστη στα λεγόμενά του, δεχόμενος ότι ο άλλος ΤΙΣ ΕΖΗΣΕ. Και φυσικά αν είναι μια προσωπική εμπειρία που γράφεται εδώ δεν αμφισβητείται (άλλο αν κανείς διαφωνεί με την εξήγηση), αλλά όταν είναι μεταφορά "προσωπικής εμπειρίας" κάποιου αγνώστου στο youtube φυσκά και δεν είναι κάτι το αξιόπιστο.
Δεν μιλώ διόλου για πολιτικής φύσεως θέματα μα διόλου δεν παρακολουθώ καταρχήν τέτοια και δεν ξέρω τις σελιδες που μου λες ούτε τα σαιτς .
Εγώ μιλώ καθαρά για θέματα όπως πχ.την περίεργη εξαφάνιση των τριών φαροφυλάκων στις αρχές του αιώνα σε ένα νησί της Αγγλιας που είναι πέρα για πέρα αληθινό γεγονός από αυτό εμπνευστηκε και ή ταινία φαροφύλακας με τον Παττινσον. Για τέτοια θέματα σου μιλώ. Και τσιπρα θα κεράσεις και φυλακή θα μπεις ε για ονομα...
 
Με τούτα και με κείνα θυμήθηκα μια ιστορία που μου είχε πει ένας συμφοιτητής μου που βίωσε κάπου το 1999 (οριακά ρετρό). Ήταν χειμώνας απόγευμα προς βράδυ και γυρνούσε από το φροντιστήριο που πήγαινε στο σπίτι του. Το σπίτι του ήταν σε μια κάπως σκοτεινή περιοχή της πόλης μα λιγοστά φώτα. Λίγα μέτρα λοιπόν πριν μπει νιώθει κάτι περίεργο στην ατμόσφαιρα. Κάτι σαν να τον ακολουθούσε. Γυρνάει πίσω και τι να δει. Ένα άσχημο πλάσμα να φωσφορίζει με μπλε χρώμα στο σκοτάδι. Φυσικά όπου φύγει φύγει. Με τα πολλά μπήκε στο σπίτι αλλά έβλεπε ότι τον κυνηγούσε το πλάσμα. Ευτυχώς κατάφερε να μπει στο σπίτι κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με τούτα και με κείνα θυμήθηκα μια ιστορία που μου είχε πει ένας συμφοιτητής μου που βίωσε κάπου το 1999 (οριακά ρετρό). Ήταν χειμώνας απόγευμα προς βράδυ και γυρνούσε από το φροντιστήριο που πήγαινε στο σπίτι του. Το σπίτι του ήταν σε μια κάπως σκοτεινή περιοχή της πόλης μα λιγοστά φώτα. Λίγα μέτρα λοιπόν πριν μπει νιώθει κάτι περίεργο στην ατμόσφαιρα. Κάτι σαν να τον ακολουθούσε. Γυρνάει πίσω και τι να δει. Ένα άσχημο πλάσμα να φωσφορίζει με μπλε χρώμα στο σκοτάδι. Φυσικά όπου φύγει φύγει. Με τα πολλά μπήκε στο σπίτι αλλά έβλεπε ότι τον κυνηγούσε το πλάσμα. Ευτυχώς κατάφερε να μπει στο σπίτι κανονικά.
[/QUOTE
Πως δεν έπαθε καρδιά; Απίστευτο ! Αυτό που είπα παραπάνω με την περιεργη εξαφάνιση των φαροφυλακων που ποτέ δεν βρέθηκαν πτωματα, έγινε Χριστούγεννα του 1900 στα νησιά Φλανναν . Ολα μες στο σπίτι του φάρου , έδειχναν πως κάτι έγινε πολύ ξαφνικο εγινε και το τραπέζι ηταν στρωμένο με φαγητο.Ποτέ δεν βρέθηκε απάντηση είπαν πως έγινε κακοκαιρία αλλά σύμφωνα με κατοίκους κοντινών νησιών ο καιρός εκείνα τα Χριστούγεννα ήταν θαυμάσιος.
 
Επίσης τρομακτικό γεγονός. Γενικά οι φάροι ενδείκνυνται για τρομακτικές ιστορίες.
Το θέμα είναι πως ή επίσημη γραμμή για την εξαφάνιση ηταν κακοκαιρία αλλά οι κατοικοι είπαν πως ή θάλασσα ήταν γαλήνια εκείνη την ημερομηνία επίσης τα αδιάβροχα ηταν στην θέση τους στον φάρο.
Άλλοι είπαν πως κάποιος ανάμεσα τους ηταν σχιζοφρενής και σκότωσε τους άλλους δύο και μετά αυτοκτόνησε αλλά πτώματα πουθενά! Οπότε χωλαινει και αυτή ή θεωρία
Τώρα θα βγει ο ελέφαντας και θα μου πει πως λέω πάλι θεωρίες συνομωσίας. Πάντως θα ήταν ωραίο να ανοιχθεί ένα θέμα με ρετρό μυστήρια, υπήρξε και μία αποικία ολόκληρη που εξαφανίστηκε μυστηριωδώς.
 
Με είχε χάσει η μάνα μου και η νονά μου στη λαϊκή για μισή ώρα.
Ευτυχώς με κράτησε ένας αβγουλάς μέχρι που με βρήκαν. Δεν θυμάμαι τίποτα φυσικά, μικρός, πολύ τρομακτικό για τη μάνα μου.
 
Ο άνθρωπος αυτός ο Michael Pachard , έζησε φοβερές εμπειρίες, θεωρείται ένας στο δισεκατομμύριο και ο τυχεροτερος άνθρωπος στον πλανητη.Το 2001 επέζησε από αεροπορικό δυστύχημα με μόνο επιπολαιες γρατσουνιές ενώ οι υπόλοιποι σκοτώθηκαν ή ήταν βαρια τραυματίες. Λίγα χρόνια μετά θα πάει για ψάρεμα με φίλους όπου θα γίνει επίθεση από καρχαρίες, τους άλλους τους έφαγαν, αυτόν όχι και τον έβγαλαν μία χαρα.
Ενώ το 2021 τον κατάπιε φαλαινα και τον έβγαλε από το στόμα της μόνο με επιπολαιες γρατσουνιές. Ο άνθρωπος είναι εφταψυχος.
 
Ή αχώνευτος, αφού ούτε καρχαρίες ούτε φάλαινες τον τρώνε. Λιοντάρι δοκίμασε, μπας και τον φάει επί τέλους να ησυχάσουμε?

Πάντως το αεροπορικό δυστ'υχημα τον ψιλοσμπαράλιασε "According to family friend Rita Rozen of Scituate, Packard is in stable condition at Cl?nica B?blica, a Catholic hospital in San Jose. Rozen said that Packard suffered severe facial injuries and multiple broken long bones in his arms and legs." που είναι λίγο σοβαρότερο από γρατσουνιές.
 
Με είχε χάσει η μάνα μου και η νονά μου στη λαϊκή για μισή ώρα.
Ευτυχώς με κράτησε ένας αβγουλάς μέχρι που με βρήκαν. Δεν θυμάμαι τίποτα φυσικά, μικρός, πολύ τρομακτικό για τη μάνα μου.
Που να δεις ο αυγουλας τι τρομο πηρε αμα καθισες διπλα στα αυγα του.
 
Ή αχώνευτος, αφού ούτε καρχαρίες ούτε φάλαινες τον τρώνε. Λιοντάρι δοκίμασε, μπας και τον φάει επί τέλους να ησυχάσουμε?

Πάντως το αεροπορικό δυστ'υχημα τον ψιλοσμπαράλιασε "According to family friend Rita Rozen of Scituate, Packard is in stable condition at Cl?nica B?blica, a Catholic hospital in San Jose. Rozen said that Packard suffered severe facial injuries and multiple broken long bones in his arms and legs." που είναι λίγο σοβαρότερο από γρατσουνιές.
Ήταν τόσο άσχημα τελικά γιατί είναι επαγγελματίας δύτης και θέλει πολύ δύναμη, δύο μέρες είχε μείνει τότε στην ζούγκλα, μία ακόμα να αργούσαν να τον βρουν θα πέθαινε. Το να σε καταπιεί φάλαινα για 30 λεπτά και να επιβιώσεις είναι ένα στο δις. Για να σου συμβούν όλα αυτά και να επιβιώσεις είναι ένα στο τριςδισεκατομυριο.
 
Όχι και 30 λεπτα καλέ. Αυτό θα ήταν Αρμένικη βίζιτα. Απλώς περαστικός ήταν. Είδε φως, μπήκε και βγήκε. Θα μου πείτε και θα συμφωνήσω ότι πρώτον τα δευτερόλεπτα θα του φάνηκαν ώρες, και δεύτερον πόση ώρα θέλει να πεθάνει κανείς από την τρομάρα του? Εγώ θα τα είχα ήδη τινάξει πριν το τέρας κλείσει το στόμα του.
Outfitted with scuba gear, he struggled and the whale began shaking its head so that Packard could tell he didn’t like it. He estimated he was in the whale for 30 to 40 seconds before the whale finally surfaced (και τον έφτυσε).
 
Το θέμα είναι χωρίς τεχνικό οξυγόνο θα επιβίωνε έστω και για 30 δεύτερα( δεν ξέρω καλά αγγλικά)μέσα στην κοιλιά της φαλαινας να δούμε και για τον Ιωννα τι έγινε. Και δεν το βάζει κάτω πάλι με καταδύσεις στον ωκεανό είναι.
 
εγώ διάβασα ότι μπορεί το στόμα της φάλαινας να είναι τεράστιο αλλά ο λαιμός έχει διάμετρο γκρειπ φρουτ γιατί η φάλαινα συνήθως τρώει κριλ μικρές γαρίδες και ουχί ανθρώπους. άρα και να σε καταπιεί δεν μπορεί ούτε να σε μασήσει (γιατί έχει μπανέλες και όχι δόντια) και ούτε να σε καταπιεί τελείως, στο στομάχι της.
 
εγώ διάβασα ότι μπορεί το στόμα της φάλαινας να είναι τεράστιο αλλά ο λαιμός έχει διάμετρο γκρειπ φρουτ γιατί η φάλαινα συνήθως τρώει κριλ μικρές γαρίδες και ουχί ανθρώπους. άρα και να σε καταπιεί δεν μπορεί ούτε να σε μασήσει (γιατί έχει μπανέλες και όχι δόντια) και ούτε να σε καταπιεί τελείως, στο στομάχι της.
Δεν λέει ψέματα γιατί όλοι το επιβεβαίωσαν , οι μάρτυρες ότι ετσι έγινε.
Ιδού ιστορία που έγινε το 84 ' ρετρό τρομακτική και μεταφυσικη.Δεν ξέρω όμως αν είναι και αξιόπιστη. Ελέφαντας τι λες; Μία γυναίκα ακούει φωνές που την σώζουν από όγκο στο κεφάλι.
 
ναι εννοώ ότι όντως η φάλαινα τον ρούφηξε στο στόμα της μαζί με την τροφή της αλλά δεν τον κατάπιε κανονικά στον οισοφάγο και στο στομάχι της γιατί τότε ίσως δεν μπορούσε να τον ξαναβγάλει και ο οισοφάγος της φάλαινας έχει διάμετρο ενός γκρέιπ φρουτ.
 
ναι εννοώ ότι όντως η φάλαινα τον ρούφηξε στο στόμα της μαζί με την τροφή της αλλά δεν τον κατάπιε κανονικά στον οισοφάγο και στο στομάχι της γιατί τότε ίσως δεν μπορούσε να τον ξαναβγάλει και ο οισοφάγος της φάλαινας έχει διάμετρο ενός γκρέιπ φρουτ.
Ε τότε γι αυτό γλύτωσε
Για την πιο πάνω ιστορία να γράψω τα εξής: μία παντρεμένη γυναίκα το 84' με δύο παιδιά, πλήρως υγιης διαβάζει και ακούει φωνές που της λένε πως θέλουν το καλό της και θα την βοηθησουν. Αυτή τρομοκρατείται και πηγαίνει σε ψυχίατρο όπου της δίνει αγωγή για ψύχωση, ή γυναίκα σταματά να ακούει τις φωνες και νιώθει ικανοποίηση. Πηγαίνει στις διακοπές της με την οικογένειά της όπου οι φωνές ξανά εμφανίζονται και τις λένε πως έχει όγκο στον εγκέφαλο και της λένε τράβα στην τάδε κλινική να κάνεις τομογραφία. Αυτή υπακούει αφού συμβουλεύεται και τον ψυχίατρο ..Oι φωνές της έλεγαν την αλήθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι μπαλενοφάλαινες μπορεί να τρων γαριδάκια (κοτζάμ θηρία, δεν ντρέπονται να τρων τόσο μικρότερά τους ζώα? Σαν εμείς να χάφτουμε μυίγες) αλλά δεν έχουν όλες οι φάλαινες τσατσάρες. Μερικές έχουν δόντια κανονικά. Και δεν μιλάω για όρκες που είναι υπερτροφικά δελφίνια αλλά για κανονκές φάλαινες όπως οι φυσητήρες
1624561253018.png

που έχουμε και στις ελληνικές θάλασσες. Εννοώ μέσα στη θάλασσα, όχι στην παραλία κάτω από ομπρέλες. Αυτές οι τελευταίες ανήκουν σε άλλη συνομοταξία και τρώνε από γαριδάκια μέχρι τερατώδεις πίτσες. Όπως βλέπετε ειδικά ο κύριος μπορεί άνετα να κάνει έναν δύτη μια χαψιά. Η κυρία είναι πιο μινιόν διότι κάνει δίαιτα (άκουσε φίλες της να την κουτσομπολεύουν ότι είναι χοντρή σαν φάλαινα και πολύ στενοχωρήθηκε) αλλά άμα ανοίξει τον στόμα της κι αυτή σίγουρα τον χωράει.

Όσο για την κυρία που άκουγε φωνές, το site σχετιζεται με αξιόπιστο περιοδικό, αλλά δεν είναι όλα του τα θέματα peer reviewed, και το συγκεκριμένο (που δεν μπορώ να διαβάσω ολόκληρο χωρίς συνδρομή) είναι γραμμένο από τρελλογιατρό, "Consultant psychiatrista" του Adult Mental Health Unit, Lambeth Healthcare NHS Trust, London, SW9 9NT, όχι από τον ογκολόγο που την κουράρισε το 1980λίγο και στο ανεκδοτολογικό στυλ "κάποιος κάπου κάποτε" σε στήλη με τίτλο Education and Debate άρα δεν μοιάζουν να το πιστεύουν οι εκδότες (που είχαν πέσει θύματα απάτης τουλαχιστον μια φορά, κατά τη wikipedia). Στο κομμάτι που μπορώ να διαβάσω δεν βλέπω τίποτε που να με κάνει να πιστέψω ότι δεν ήταν αποκύημα φαντασίας. Δεν ξέρω αν πραγματικά μια γυναίκα που έκανε εξετάσεις και της βρήκαν όγκο είπε "μου το είχαν πει φωνές" ή αν όλη η ιστορία είναι παραμύθιασμα, αλλά αυτές οι φωνές γιατί ειδοποίησαν μόνο αυτή και κανέναν άλλο? Δεν ήταν το φάντασμα του μπαμπά της να πω "Το αίμα νερό δεν γίνεται ούτε στον Άδη". Ήταν άσχετες.

Extraordinary claims require extraordinary proof.

Όχι ότι δεν πιστεύω σε υπερκόσμιες φωνές. Ας πούμε από χτες που πήγα σε τοπικό ethnic μπακάλικο και πήρα μια σοκολάτα αμυγδάλου ΙΟΝ με την ανθισμένη κλάρα στο ροζ περιτύλιγμα, ακούω συνεχώς φωνές και μάλιστα πολύ πιεστικές και πειστικές που με παροτρύνουν να πάω να φάω άλλο ένα κομμάτι. Κι άλλες φωνές πολύ απομακρυσμένες κι αδύναμες, μόλις ακούγονται, που προσπαθούν να με αποτρέψουν. Θα την έγραφα αυτήν την εμπειρία εδώ, αλλά τα ρετρόρια δεν έχουν επεκταθεί ακόμη μέχρι χτες.
 
Πίσω
Μπλουζα