Ρετρό Αυθεντικότητα...

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.909
Αντιδράσεις
1.113
Μία από τις βασικές αγωνίες του κλασικού Έλληνα των 80ς. Είναι τα υπάρχοντα μου αυθεντικά; Είναι αρκετά ακριβά για να είναι αυθεντικά; Κι αν δεν είναι; Τι θα απογίνω;

Έλεος και ήμαρτον^2...

Levis 501: Υπήρχαν τα αυθεντικά με τα κανονικά κουμπιά, και τα «καλαματιανά» με τα μουφέ κουμπιά και τη λίγο διαφορετική γραμμή αν δεν απατώμαι. Έρε 15χίλιαρα που φεύγανε αβέρτα…

Επώνυμες κάλτσες: Θυμάμαι ότι είχα πάρει ένα ζευγάρι κάλτσες με το σήμα της Adidas επάνω, και κάποιοι fashion-victims κάφροι της γειτονιάς μου τις είχαν περάσει από ψιλό κόσκινο, συγκρίνοντας ακόμα και τη φορά του γαζώματος(!) με τις δικές τους καραμπινάτες αυθεντικές και ακριβότερες. Έρε ξύλο…

Αυθεντικές Martinʼs: Κάτι έπαιζε με την κίτρινη κλωστή πάνω από τη σόλα. Αν ήταν «έτσι» ήταν αυθεντική, αν ήταν «γιουβέτσι» δεν ήταν αυθεντική… Ψυχάκιδες...

Τώρα πάει ο άλλος στον Κινεζόπουλο, ξεμπερδεύει, και περηφανεύεται κιόλας… O tempora, o mores… :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
80s προς 90s και βασικά.... ακόμα ισχύει για πολλούς
 
True Dom ;)

Απλά, στα 80ς και 90ς ο κλασικός Έλληνας είχε μόλις βγει από δεκαετίες εξαθλίωσης, και ως κορυφαίο προβληματισμό βρήκε να έχει την αυθεντικότητα των ρούχων του...
 
εγώ θυμάμαι πάντως την εποχή ΠΑΦ ΚΑΙ ΤΑΛΙΡΟ, ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ τρελό γέλιο.
 
Να προσθεσω και τα:

MA-1 Flight jacket

Wermacht Boots
 
Κλασσικα τα δερματινα περφεκτο,αν και ηταν καραμπινατη η διαφορα μιας και η απομιμηση ηταν απο δερματινη. :D
 
Τι τρελή μανία ήταν αυτή!

Θυμάμαι τους φίλους μου, να θέλουν να φορούν αποκλειστικά αυθεντικά ρούχα.

Αν κάποιος φορούσε κάτι το οποίο ήταν "μαιμουδέ", περνούσε από τρελά μαρτύρια!
 
Προσωπικά δεν ήμουν ποτέ υπέρ των απομιμήσεων.

Θα προτιμούσα να φοράω κάποια άγνωστη μάρκα από το να φορώ μια απομίμηση (μαϊμού) επώνυμου ρούχου.

Όπως και να έχει, θυμάμαι στο σχολείο το «ζήτημα» με τα MA-1 Flight jacket που ανέφερε και ο Wally.

Πρέπει να είχαν κάποιο χαρακτηριστικό σε μια πολύ μικρή ταμπέλα στο μανίκι (αν θυμάμαι καλά) όπου υπήρχε έξω από μια τσέπη, ως αποδεικτικό αυθεντικότητας.
 
Ενας ακομα λογος που χαιρομαι πολυ που δεν προκειται να ξαναγινω 15 χρονων! Δεν με ενδιαφερει πια τι θα πουν οι αλλοι, ή αν εγκρινουν τα ρουχα μου (ποτε δεν με πολυενδιεφερε παντως). Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια συμμαθητρια μου που τσεκαρε ποιος φορουσε τζην Levi's 501 γιατι δεν θα μπορουσε ποτε να τα φτιαξει με καποιον που δεν φορουσε τα αυθεντικα :banghead: God have mercy :super:
 
Θυμάμαι τη μανία να είναι αυθεντικές οι φόρμες μας και τα σπορτέξ μας.

Η μάρκα έπρεπε να είναι πάντα σε εμφανές σημείο και να είναι adidas και όχι abibas, Nike και όχι Mike(??) ή Fila και όχι Filla...

Πώπω πεταμένα λεφτά!! :eek:
 
Εγώ είχα "μαιμού" πουκάμισα POLO.

Εις γνώσιν μου και δε ντρεπόμουν να το παραδεχτώ.

Μάλιστα αποδείχτηκαν εξαιρετικής ποιότητας και αντοχής,

με μόλις ένα κλάσμα της τιμής του αυθεντικού.
 
exetlaios είπε:
Μάλιστα αποδείχτηκαν εξαιρετικής ποιότητας και αντοχής, με μόλις ένα κλάσμα της τιμής του αυθεντικού.
Κλασσική (και το ίδιο ρέτρο) δικαιολογία του φορώντος την μαιμού. :D
 
Θυμάστε τα σπορ καπέλα;Όσο περισσότερες ραφές είχε το καπέλο τόσο καλύτερο ήταν.Τι χρόνια...
 
Μια ξαδέρφη μου που είχε μεγάλη μανία με τις μάρκες, έδωσε παραγγελία στη μητέρα της να της αγοράσει "μια αυθεντική φόρμα υδραυλικού Levi's".

Γυρίσαμε λοιπόν τη μισή Αθήνα με τη θεία μου, ψάχνοντας μια σαλοπέτα Levi's σε χρώμα μπλε ρουά, αλλά τζίφος. :brick:

Όταν φτάσαμε στον Πειραιά, περάσαμε από την αγορά όπου υπήρχε ένα μαγαζί που είχε κρεμασμένες απ' έξω διάφορες φόρμες με 1000 δρχ: υδραυλικού, ηλεκτρολόγου κλπ. Οπότε, γυρνάει η θεία μου απηυδισμένη και μου λέει:

"Μήπως να της παίρναμε τη φόρμα από δω, που θα είναι και αυθεντική φόρμα υδραυλικού;" :D
 
nessie είπε:
Μια ξαδέρφη μου που είχε μεγάλη μανία με τις μάρκες, έδωσε παραγγελία στη μητέρα της να της αγοράσει "μια αυθεντική φόρμα υδραυλικού Levi's".
Γυρίσαμε λοιπόν τη μισή Αθήνα με τη θεία μου, ψάχνοντας μια σαλοπέτα Levi's σε χρώμα μπλε ρουά, αλλά τζίφος. :brick:

Όταν φτάσαμε στον Πειραιά, περάσαμε από την αγορά όπου υπήρχε ένα μαγαζί που είχε κρεμασμένες απ' έξω διάφορες φόρμες με 1000 δρχ: υδραυλικού, ηλεκτρολόγου κλπ. Οπότε, γυρνάει η θεία μου απηυδισμένη και μου λέει:

"Μήπως να της παίρναμε τη φόρμα από δω, που θα είναι και αυθεντική φόρμα υδραυλικού;" :D

kara LOL έγραψε η θεία!!! αυθεντικότερη ΔΕΝ θα βρίσκατε!!!
 
Omenforever είπε:
Μία από τις βασικές αγωνίες του κλασικού Έλληνα των 80ς. Είναι τα υπάρχοντα μου αυθεντικά; Είναι αρκετά ακριβά για να είναι αυθεντικά; Κι αν δεν είναι; Τι θα απογίνω;
Έλεος και ήμαρτον^2...

Levis 501: Υπήρχαν τα αυθεντικά με τα κανονικά κουμπιά, και τα «καλαματιανά» με τα μουφέ κουμπιά και τη λίγο διαφορετική γραμμή αν δεν απατώμαι. Έρε 15χίλιαρα που φεύγανε αβέρτα…

Επώνυμες κάλτσες: Θυμάμαι ότι είχα πάρει ένα ζευγάρι κάλτσες με το σήμα της Adidas επάνω, και κάποιοι fashion-victims κάφροι της γειτονιάς μου τις είχαν περάσει από ψιλό κόσκινο, συγκρίνοντας ακόμα και τη φορά του γαζώματος(!) με τις δικές τους καραμπινάτες αυθεντικές και ακριβότερες. Έρε ξύλο…

Αυθεντικές Martinʼs: Κάτι έπαιζε με την κίτρινη κλωστή πάνω από τη σόλα. Αν ήταν «έτσι» ήταν αυθεντική, αν ήταν «γιουβέτσι» δεν ήταν αυθεντική… Ψυχάκιδες...

Τώρα πάει ο άλλος στον Κινεζόπουλο, ξεμπερδεύει, και περηφανεύεται κιόλας… O tempora, o mores… :rofl:
Έχω την εντύπωση, πως LEVIS 501 με κουμπιά δεν υπήρχε στην δεκαετία των '80. Μετά το '92-93 εμφανίστηκαν αυτά τα παντελόνια. Όσο για τα καλαματιανά Levi's τα θυμάμαι πολύ καλά..
 
Δεν ξέρω αν στο δικό σας το σχολείο ήταν στη μόδα, αλλά στο δικό μας, εδώ στην μακρινή επαρχία, δεν ήσουν άξιος να μπεις σε παρέα ή να μιλήσεις στους άλλους αν δεν φορούσες μπλουζάκια "fruit of the loom". Άραγε υπάρχουν ακόμα αυτά...?
 
Playmolover είπε:
Δεν ξέρω αν στο δικό σας το σχολείο ήταν στη μόδα, αλλά στο δικό μας, εδώ στην μακρινή επαρχία, δεν ήσουν άξιος να μπεις σε παρέα ή να μιλήσεις στους άλλους αν δεν φορούσες μπλουζάκια "fruit of the loom". Άραγε υπάρχουν ακόμα αυτά...?
Respect Play. Ήταν must στις μοδάτες παρέες...

Εν τω μεταξύ, έπαιζε απομίμηση του "φρούτου του αργαλειού", με μία ξεκάρφωτη μπανάνα μέσα στα άλλα φρούτα :rofl:
 
Omenforever είπε:
Respect Play. Ήταν must στις μοδάτες παρέες...
Εν τω μεταξύ, έπαιζε απομίμηση του "φρούτου του αργαλειού", με μία ξεκάρφωτη μπανάνα μέσα στα άλλα φρούτα :rofl:
Θυμάμαι τις "fruit of the loom".. Η συσκευασία τους ήταν σαν ένα κουτί κυλινδρικό.. Είχα αρκετές.. φανατική '80s!!!
 
Πίσω
Μπλουζα