Ρετρό εξαφανισεις

Κατά περίεργη σύμπτωση η μέρα μου σήμερα πέρασε ακούγοντας παρόμοια πράγματα λόγω του ότι το μέρος που βρίσκομαι αυτές τις μέρες βρίθει τόσο από σπήλαια όσο κι από παραδόσεις και θρύλους που σχετίζονται με αυτά. Πολλοί ντόπιοι βέβαια όλα αυτά τα θεωρούν αληθινά γεγονότα αλλά όπως και να έχει, διασκεδάζω πραγματικά να τα ακούω και να τα καταγράφω.
Για να μείνω στο θέμα, ένα από αυτά είναι και το σπήλαιο των 7 παρθένων, το οποίο πήρε την ονομασία του από τον θρύλο που τοποθετείται στην εποχή των πειρατών στο Αιγαίο και ο οποίος λέει πως 7 κορίτσια από τη Χώρα της Καλύμνου πήραν τα ρούχα τους να τα πλύνουν κάτω στη θάλασσα. Πριν φτάσουν καλά καλά βλέπουν ξένα πλοία να αράζουν στο λιμάνι και μαθαίνουν ότι ήταν πειρατές που είχαν σκοπό να ληστέψουν το νησί και να μην αφήσουν τίποτα. Τα κορίτσια από το φόβο τους πήγαν και κρύφτηκαν σε μια σπηλιά στην άκρη της πόλης η οποία ήταν βαθιά και σκοτεινή. Για ασφάλεια μάλιστα προχώρησαν αρκετά βαθύτερα στη σπηλιά κι έμειναν μέχρι το βράδυ. Όταν όμως αποφάσισαν να βγουν, χωρίς φανάρι και χωρίς να έχουν βάλει σημάδια, ήταν εντελώς αδύνατο. Ο δρόμος για την έξοδο είχε πολλά παρακλάδια με αποτέλεσμα τα κορίτσια να μην καταφέρουν να βγουν ποτέ και ξεψύχησαν εκεί. Έκτοτε, οι ντόπιοι λένε πως όσοι έχουν αποπειραθεί να μπουν στη σπηλιά έχουν δει σκιές και έχουν ακούσει απόκοσμες φωνές. Κάποιοι από τους πιο τολμηρούς που θέλησαν να μπουν βαθύτερα, μέχρι την μικρή λίμνη που υπάρχει εκεί, ένοιωσαν μια αόρατη δύναμη να τους τραβάει προς τα μέσα, ενώ κάποιοι άλλοι δεν βγήκαν ποτέ, ούτε και βρέθηκαν ίχνη τους. Διαπίστωσα ότι το θέμα της αόρατης δύναμης που τραβάει τους επισκέπτες βαθιά στη σπηλιά πρέπει να είναι μάλλον δημοφιλές, γιατί στην μικρή έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο, για αναφορές πέρα από τη λαογραφία, το ίδιο ακριβώς αναφέρουν και κάμποσες ομάδες ghost hunters (κανείς τους όμως δεν έχει εξαφανιστεί, όλοι είναι στο ΥΤ, υγιέστατοι και αρτιμελέστατοι) .
Πάντως μέχρι και σήμερα που μίλαγα με τους ντόπιους πρέπει να άκουσα δυο -τρεις φορές την προειδοποίηση: "Κοίτα μην θελήσεις να μπεις μέσα. Δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί." Και δεν εννοούσαν μην παραπατήσω ή χτυπήσω κάπου. Εννοείται ότι σκέφτομαι να περάσω από εκεί κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες. Δεν θα μπω βέβαια, γιατί δεν έχω ούτε τον βασικό εξοπλισμό ούτε και την ανάλογη τρελή παρέα να έρθει μαζί (εκτός κι αν έρθει το Τελώνιο να το εξευρευνήσουμε :D ) αλλά μια περιέργεια με τρώει, είναι αλήθεια. Και που ξέρει κανείς, μπορεί να έρθω αντιμέτωπη με κανένα από τα κορίτσια.... :)

Δεν έχω διαβάσει ξανά αυτή την ιστορία. Φαντάζομαι πως πρόκειτο για νησί, σωστά; Στα νησιά ειδικά σπήλαια που να πηγαίνουν βαθιά είναι κομμάτι δύσκολο εκτός αν και στο νησί υπάρχουν ψηλά βουνά. Όπως πχ τα λευκά όρη στην Κρήτη που υπάρχει το βαθύτερο βάραθρο στη χώρα. Ο Γουργούθακας με μέγιστο βάθος τα 1.208 μέτρα.

Αριάνδη, σε πληροφορώ πως κανένας δεν έχει χαθεί για πάντα μέσα σε σπηλιά, τουλάχιστο στην χώρα μας. Δεν υπάρχει καμία ανάλογη καταγραφή. Τα επίπεδα σπήλαια στην Ελλάδα που είναι δαιδαλώδη και πηγαίνουν για χιλιόμετρα είναι ελάχιστα και συνήθως όχι προσβάσιμα καν για τους μη σπηλαιολόγους. Αν και πάλι δεν μπορώ να σκεφτώ σπήλαιο που να μπορεί να χαθεί κυριολεκτικά κάποιος σοβαρά. Έχω χαθεί πριν πολλά χρόνια σε ένα σπήλαιο στην Μάνη, αλλά αυτό ήταν για λίγα λεπτά, αφού σύντομα καταλάβαμε πως είχαμε πάρει μια λάθος στροφή. Τίποτα σπουδαίο δηλαδή. Τα πράγματα βέβαια ήταν πολύ σοβαρότερα στο μεταλλίο Λαυρίου μια φορά, όταν ήμασταν μεγάλη παρέα και κάποιος άθελά του, επέλεξε μια άλλη διαδρομή που ξαφνικά σταμάταγε σε βράχο. Ομολογώ πος για λίγα λεπτά πήγε η καρδιά μου στην κούλουρη, αφού έτρεχα μόνος μέσα στις στοές για να βρω τους υπόλοιπους.

Αυτό γενικά με τους κάθε "ghost hunters" πάντα μου φαινόταν κάπως. Δηλαδή ρεαλιστικά, τώρα, αν όλοι αυτοί που ψάχνουν για το μεταφυσικό, αν στην πραγματικότητα τους εμφανιζόταν κάτι παράλογο μπροστά τους, θα του έπαιρναν συνέντευξη και θα ήταν τόσο ψύχραιμοι όσο δείχνουν; Mην τρελαθούμε, προφανώς θέατρο παίζουν τα παιδιά γιατί αυτό πουλάει.
 
Δεν έχω διαβάσει ξανά αυτή την ιστορία. Φαντάζομαι πως πρόκειτο για νησί, σωστά; Στα νησιά ειδικά σπήλαια που να πηγαίνουν βαθιά είναι κομμάτι δύσκολο εκτός αν και στο νησί υπάρχουν ψηλά βουνά. Όπως πχ τα λευκά όρη στην Κρήτη που υπάρχει το βαθύτερο βάραθρο στη χώρα. Ο Γουργούθακας με μέγιστο βάθος τα 1.208 μέτρα.


Αυτό γενικά με τους κάθε "ghost hunters" πάντα μου φαινόταν κάπως. Δηλαδή ρεαλιστικά, τώρα, αν όλοι αυτοί που ψάχνουν για το μεταφυσικό, αν στην πραγματικότητα τους εμφανιζόταν κάτι παράλογο μπροστά τους, θα του έπαιρναν συνέντευξη και θα ήταν τόσο ψύχραιμοι όσο δείχνουν; Mην τρελαθούμε, προφανώς θέατρο παίζουν τα παιδιά γιατί αυτό πουλάει.

Ναι, πρόκειται για την Κάλυμνο, έχει πολλά σπήλαια γιατί είναι η μορφολογία του νησιού τέτοια. Άλλωστε συγκαταλέγεται στους κορυφαίους παγκόσμιους προορισμούς για τους αναρριχητές. Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο για όλα αυτά (αλλά μπορώ να σου δώσω κι εγώ κάποια στοιχεία αν θες).
Όσο για τους ghost hunters, έχεις δίκιο. Χώρια που πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η αυθυποβολή.
 
Δεν έχω διαβάσει ξανά αυτή την ιστορία. Φαντάζομαι πως πρόκειτο για νησί, σωστά; Στα νησιά ειδικά σπήλαια που να πηγαίνουν βαθιά είναι κομμάτι δύσκολο εκτός αν και στο νησί υπάρχουν ψηλά βουνά. Όπως πχ τα λευκά όρη στην Κρήτη που υπάρχει το βαθύτερο βάραθρο στη χώρα. Ο Γουργούθακας με μέγιστο βάθος τα 1.208 μέτρα.

Αριάνδη, σε πληροφορώ πως κανένας δεν έχει χαθεί για πάντα μέσα σε σπηλιά, τουλάχιστο στην χώρα μας. Δεν υπάρχει καμία ανάλογη καταγραφή. Τα επίπεδα σπήλαια στην Ελλάδα που είναι δαιδαλώδη και πηγαίνουν για χιλιόμετρα είναι ελάχιστα και συνήθως όχι προσβάσιμα καν για τους μη σπηλαιολόγους. Αν και πάλι δεν μπορώ να σκεφτώ σπήλαιο που να μπορεί να χαθεί κυριολεκτικά κάποιος σοβαρά. Έχω χαθεί πριν πολλά χρόνια σε ένα σπήλαιο στην Μάνη, αλλά αυτό ήταν για λίγα λεπτά, αφού σύντομα καταλάβαμε πως είχαμε πάρει μια λάθος στροφή. Τίποτα σπουδαίο δηλαδή. Τα πράγματα βέβαια ήταν πολύ σοβαρότερα στο μεταλλίο Λαυρίου μια φορά, όταν ήμασταν μεγάλη παρέα και κάποιος άθελά του, επέλεξε μια άλλη διαδρομή που ξαφνικά σταμάταγε σε βράχο. Ομολογώ πος για λίγα λεπτά πήγε η καρδιά μου στην κούλουρη, αφού έτρεχα μόνος μέσα στις στοές για να βρω τους υπόλοιπους.

Αυτό γενικά με τους κάθε "ghost hunters" πάντα μου φαινόταν κάπως. Δηλαδή ρεαλιστικά, τώρα, αν όλοι αυτοί που ψάχνουν για το μεταφυσικό, αν στην πραγματικότητα τους εμφανιζόταν κάτι παράλογο μπροστά τους, θα του έπαιρναν συνέντευξη και θα ήταν τόσο ψύχραιμοι όσο δείχνουν; Mην τρελαθούμε, προφανώς θέατρο παίζουν τα παιδιά γιατί αυτό πουλάει.
A όχι εδώ , στην Αμερική πάρα πολλοί, δεν φαντάζεσαι. Μια από τις πιο διάσημες εξαφανισεις είναι πέντε νεαρών εφήβων , θα βρω στοιχεία. Τους είπε μια συνολική τους σε πάρτυ πως υπάρχει μια σπηλιά όπου σημειώνονται πολλά μεταφυσικά φαινόμενα, πήγαν έκτοτε καμιά είδηση, κάτσε να το βρω
 
Στην Αμερική έχει πολύ περισσότερους σπηλαιολόγους, κανείς δεν πήγε να ερευνήσει εκεί μέσα;
 
Στην Αμερική έχει πολύ περισσότερους σπηλαιολόγους, κανείς δεν πήγε να ερευνήσει εκεί μέσα;
Θα βρω την περίπτωση να σου πω , είναι αχανής χώρα η Αμερική αν εξαφανιστείς , εξαφανίστηκες , δεν είναι εύκολο.
 
Στην Αμερική έχει πολύ περισσότερους σπηλαιολόγους, κανείς δεν πήγε να ερευνήσει εκεί μέσα;

Τους βρήκαν νεκρούς τελικα, τους τρεις λόγω μονοξείδιου του άνθρακα η γιατί πνίγηκαν μες στην σπηλιά; τελονιο μπορείς να μας το εξηγήσεις περισσότερο; Αλλού αναφέρονται ως τέσσερις, ήταν πέντε ο ένας φοβήθηκε να μπει τελικά.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Τέτοια περίπτωση δεν έχουμε εδώ. Σαν σπηλαιολόγος τουλάχιστο πάντα δίνεις βάση και στην αίσθηση της όσφρησης, εκτός από την όραση και το που ακριβώς πατάνε τα πόδια σου.

Καλά δεν λέω, στην Αμερική και στην Αυστραλία είναι τεράστιες χώρες σε σχέση με την Ελλάδα που είναι σχεδόν μια κουκίδα στον παγκόσμιο χάρτη. Εδώ να χαθεί κάποιος (αν δεν κρύβεται ο ίδιος) είναι πιο εύκολο να τον βρούν. Ακόμη και σε σπήλαιο να έχει μπει, δεν μπορεί θα τον βρούν αργά ή γρήγορα.

Θυμάμαι παλιά που έψαχναν μια κοπέλα για κάποιο καιρό (από την Θεσαλλονίκη ήταν νομίζω). Γνωστός σπηλαιολογικός σύλλογος τότε επισκέφτηκε το βάραθρο Θρακιά σταυρού στον Υμμητό για εκπαίδευση και βρήκαν το πτώμα της στον πάτο του βαράθρου (είναι καμιά 50αρια μέτρα περίπου αν θυμάμαι καλά). Ένας τύπος την είχε πετάξει εκεί και τον έπιασαν σύντομα από όσο θυμάμαι. Πολύ αργότερα είχαμε πάει και εμείς για να κάνουμε εξάσκηση (βασικά τότε το μάθαμε). Προσωπικά αισθάνθηκα τόσο άσχημα που επέλεξα να μην κατέβω το βάραθρο και να γυρίσω μόνος μου προς τα αυτοκίνητα. Πολύ αμφιβάλλω αν θα συνέχιζα την σπηλαιολογία αν ήμουν στην ομάδα του συλλόγου που βρήκε το πτώμα. Μου φενόταν αδιανόητο αυτό.
 
Τέτοια περίπτωση δεν έχουμε εδώ. Σαν σπηλαιολόγος τουλάχιστο πάντα δίνεις βάση και στην αίσθηση της όσφρησης, εκτός από την όραση και το που ακριβώς πατάνε τα πόδια σου.

Καλά δεν λέω, στην Αμερική και στην Αυστραλία είναι τεράστιες χώρες σε σχέση με την Ελλάδα που είναι σχεδόν μια κουκίδα στον παγκόσμιο χάρτη. Εδώ να χαθεί κάποιος (αν δεν κρύβεται ο ίδιος) είναι πιο εύκολο να τον βρούν. Ακόμη και σε σπήλαιο να έχει μπει, δεν μπορεί θα τον βρούν αργά ή γρήγορα.

Θυμάμαι παλιά που έψαχναν μια κοπέλα για κάποιο καιρό (από την Θεσαλλονίκη ήταν νομίζω). Γνωστός σπηλαιολογικός σύλλογος τότε επισκέφτηκε το βάραθρο Θρακιά σταυρού στον Υμμητό για εκπαίδευση και βρήκαν το πτώμα της στον πάτο του βαράθρου (είναι καμιά 50αρια μέτρα περίπου αν θυμάμαι καλά). Ένας τύπος την είχε πετάξει εκεί και τον έπιασαν σύντομα από όσο θυμάμαι. Πολύ αργότερα είχαμε πάει και εμείς για να κάνουμε εξάσκηση (βασικά τότε το μάθαμε). Προσωπικά αισθάνθηκα τόσο άσχημα που επέλεξα να μην κατέβω το βάραθρο και να γυρίσω μόνος μου προς τα αυτοκίνητα. Πολύ αμφιβάλλω αν θα συνέχιζα την σπηλαιολογία αν ήμουν στην ομάδα του συλλόγου που βρήκε το πτώμα. Μου φενόταν αδιανόητο αυτό.
Telonio στην Αμερική γίνεται συνεχώς είναι τεράστιες οι αποστάσεις , υπάρχουν και άγρια θηρία, δεν είναι παίξε γέλασε.
 
Αμ τι νομίζετε πουλάκια μου, ότι ζω σε χώρα που είναι για τον καθένα? Θέλει cojones για να επιβιώσεις εδώ. Ειδικά με άγρια θηρία, παλεύω κάθε μέρα.
chipmunk-2530068_640-e1534800135936-300x225.jpg
Squirrel.jpg
220px-Eastern_Cottontail_rabbit%2C_Rideau_River.jpg
 
Αμ τι νομίζετε πουλάκια μου, ότι ζω σε χώρα που είναι για τον καθένα? Θέλει cojones για να επιβιώσεις εδώ. Ειδικά με άγρια θηρία, παλεύω κάθε μέρα.
chipmunk-2530068_640-e1534800135936-300x225.jpg
Squirrel.jpg
220px-Eastern_Cottontail_rabbit%2C_Rideau_River.jpg
Είσαι συ και τα βγάζεις πέρα. Μην μου πεις πως είναι εικόνες Νοεμβρίου;
 
Όχι, είναι εικόνες google. Αλλά τέτοια θηρία κάνουν τσάρκες καθημερινά στον κήπο μου.
 
εγώ όμως προτιμώ τα σπιτικά αιλουροειδή κοινώς γάτες.
 
εγώ όμως προτιμώ τα σπιτικά αιλουροειδή κοινώς γάτες.
Με τρολαρει ο ελεφας κατάλαβες; Κάτσε να τον πάω σε κάνα ερειπωμένο , στοιχειωμένο σπίτι να τα δει όλα. Θα δεις πως θα επικαλεστεί την Παναγία τότε
 
Όσο για το καράβι Μαίρη Σελεστ το οποίο ήταν ένα ξύλινο ιστιοφόρο της εποχής πιστεύω ότι πέσανε σε πολύ άσχημο καιρό και φουρτούνα και έτσι όπως ήταν όλο το πλήρωμα πάνω στα κατάρτια να προσπαθούν να μαζέψουν τα πανιά με τους μακαραδες (μπαστεκες) στα σχοινιά ήρθε κάποιο δυνατό κύμα καί τους πέταξε όλους μέσα στη θάλασσα. Όσοι ήταν στο κατάστρωμα την έκαναν με την βάρκα για να σωθούν. Όμως λόγω θάλασσας πνίγηκαν όλοι.

Τις γνωρίζω αυτές τις περιοχές που ήταν το Μαίρη Σελεστ και ξέρω ότι βγάζει πολύ άσχημους καιρούς λόγω των θαλάσσιων ρευμάτων που ξεκινούν απο τον Β.πόλο και διέρχονται στη Μεσόγειο και μέσω του Ατλαντικού φτάνουν έως το νότιο ημισφαίριο της γης.
Ε αυτη θα ναι και η πιο λογική λύση από όλες. Να άρπαξε πυρκαγιά αποκλείεται. Θα υπήρχαν δείγματα , μάλλον έπεσαν σε καταιγίδα.
 
Βρε παιδιά τι μας λένε οι επιστήμονες ; Ότι δεν εξαφανιστηκαν οι δεινόσαυροι και μετά ήρθαμε εμεις αλλά συνυπήρχαν μαζί μας . Διότι λέει έχουν βρει και σε σπηλιές τοιχογραφίες τους
 
Φυσικά δεν εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι. Τους λέμε "πουλιά" τώρα.
 
Οι βροντόσαυροι εξαφανίστηκαν διότι τους άλλαξαν όνομα (μη με ρωτάτε γιατί), λέγονται απατόσαυροι τώρα. Θα μπορούσαν τα σπουργίτια να ήταν απόγονοί τους, μέσα σε τόσα εκατομμύρια χρόνια που πέρασαν, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ήταν όλοι οι δεινόσαυροι μεγάλοι. Άλλωστε οι τεράστιες φάλαινες και τα μικροσκοπικότερα θηλαστικά έχουν επίσης κοινό πρόγονο.

Αλλά όποιος έχει δει τη σειρά ιστορικών ντοκιμαντέρ " The Flinstones" ξέρει πολύ καλά πως οι πρωτόγονοι άνθρωποι όχι απλώς συνυπήρχαν με δεινόσαυρους αλλά τους είχαν εξημερώσει κι όλας
il_794xN.892359764_3731.jpg
 
Οι βροντόσαυροι εξαφανίστηκαν διότι τους άλλαξαν όνομα (μη με ρωτάτε γιατί), λέγονται απατόσαυροι τώρα. Θα μπορούσαν τα σπουργίτια να ήταν απόγονοί τους, μέσα σε τόσα εκατομμύρια χρόνια που πέρασαν, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ήταν όλοι οι δεινόσαυροι μεγάλοι. Άλλωστε οι τεράστιες φάλαινες και τα μικροσκοπικότερα θηλαστικά έχουν επίσης κοινό πρόγονο.

Αλλά όποιος έχει δει τη σειρά ιστορικών ντοκιμαντέρ " The Flinstones" ξέρει πολύ καλά πως οι πρωτόγονοι άνθρωποι όχι απλώς συνυπήρχαν με δεινόσαυρους αλλά τους είχαν εξημερώσει κι όλας
Ο
il_794xN.892359764_3731.jpg
Καλά οι φλιστοουνς γιόρταζαν και προϊστορικά Χριστούγεννα με δέντρο . Δηλ τώρα οπότε θα βλέπουμε πουλί, μικρό , μεγάλο θα λέμε ότι κάποτε ήταν απατοσαυρος.. Αυτο τώρα ανήκει στην εξέλιξη των ειδών του Δαρβίνου; Βρέθηκε μια πόλη λέει στο Μεξικό με προϊστορικά κεραμικά που μοιάζουν σε δεινόσαυρους και σπηλιές με ανάγλυφα δεινόσαυρους. Οπότε για να τους έφτιαχναν θα τους έβλεπαν. Το θέμα είναι βρισκόταν στο ίδιο οικοσύστημα άνθρωποι και δεινόσαυροι αν συνυπηρχαν
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1638633799556.jpg
    FB_IMG_1638633799556.jpg
    112,4 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία:
1. Ποιος το "λέει" για την ανακάλυψη στο Μεξικό και μήπως μπορούμε να δούμε φωτογραφίες των κεραμικών και των αναγλύφων για να κρίνουμε? Διότι άμα πιστεύαμε ό,τι διαβάζουμε στο internet...

2. "Οπότε για να τους έφτιαχναν θα τους έβλεπαν." Ενδιαφέρων συλλογισμός. Εκτός από αυτά που παραθέτω ας σκεφτούμε ότι υπάρχουν απεικονίσεις του Πήγασου, της Χίμαιρας, των Σκιαπόδων, του Γυρυόνη, του Κέρβερου, και άπειρες Σφίγγες και Γρύπες σε ποικιλία εικαστικών μέσων. Για να τους έφτιαχναν θα τους έβλεπαν. Άρα υπήρξαν και έχουν ρετροεξαφανιστεί (για να επανέλθουμε στο θέμα μας).
%25CE%25A3%25CF%2584%25CE%25B7%25CE%25BD%2B%25CE%259A%25CF%258D%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25BF%2B%25CE%25BB%25CE%25AD%25CE%25B3%25CE%25B5%25CF%2584%25CE%25B1%25CE%25B9%2B%25CE%2591%25CF%258A-%25CE%2593%25CE%25B9%25CF%258E%25CF%2581%25CE%25B3%25CE%25B7%25CF%2582%2B%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%2B%25CE%25A3%25CF%2580%25CF%258C%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2585%252C%2B%25CE%25AE%2B%25CE%25B1%25CE%25BB%25CE%25BB%25CE%25BF%25CF%258D%2B%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%2B%25CE%25A3%25CF%2580%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25AC%25CF%2581%25CE%25B7.jpg


1639422844930.png
 
Πίσω
Μπλουζα