Ρετρό καλλυντικά

Θυμάμαι επίσης ως παιδί στο σπίτι να κυκλοφορεί αυτό. Το ''κλάπα κλάπα'' after shave aqua velva.

attachment.php
 
Κολώνια La tipa!!!!!

τραβά τους άνδρες απο τη μύτηηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!

Κολώνια clochard flirt!!!!

Τη διαφήμιζε η Brooke από το Τόλμη και Γοητεία!!!
 
Καλλυντικά "Miss Hydra",

αφρόλουτρο και σαμπουάν με χρυσό καπάκι (ξενόγλωσσο), κυκλοφορεί ακόμα
 
georgeikos είπε:
η υβετ ελεγε το θρυλικο πια "οπως αμερικη"
Στιχομυθία:

Πωλήτρια: Μα κι αυτό είναι πολύ καλό!

Υβέτ: Νο, Madison! Με πρωτεΐνες, όπως Αμερική!
 
Λοιπόν, το thread μου ξύπνησε αναμνήσεις! :)

Το Johnson & Johnson "ντεμέκ-όχι-πια-δάκρυα", ας μην το σχολιάσω καλύτερα! Δε νομίζω ότι έχει υπάρξει μεγαλύτερη διαφημιστική απάτη! Ακόμα και τώρα θυμάμαι το τσούξιμο, αν και ήμουν παιδί!.....

Μια μπούρδα και μισή! (με το παρντόν κιόλας!)

Θυμάμαι τα Madison, κυρίως λόγω της Υβέτ!

Την κολώνια "Μυρτώ" και μάλιστα με άρωμα λεβάντα, κυρίως γιατί την έπαιρνα δώρο στη γιαγιά μου & ακόμα περισσότερο γιατί στην ώριμη ηλικία των 6, την χρησιμοποιούσα και την τελείωνα εγώ! :p

Τις κολώνιες La Tipa & Clochard (για τη 2η, θυμάμαι και το μπουκάλι! Για την 1η, μόνο το σλόγκαν που μου θύμησε ο / η συμφορουμίτης /-ισσα παραπάνω!)

Κυρίως θυμάμαι αυτό:

krios είπε:
Θυμάμαι επίσης ως παιδί στο σπίτι να κυκλοφορεί αυτό. Το ''κλάπα κλάπα'' after shave aqua velva.
attachment.php
Γιατί το έβαζε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου... Θυμάμαι που καθόμουν και τον έβλεπα να ξυρίζεται (κι εκείνος πάντα μου έβαζε αφρό στη μύτη! Σε χρόνο dt, ο μπάνιο γινόταν χάλια & η μάνα μου έβαζε τις φωνές! :D ). Όταν τελείωνε κι έβαζε το after shave, με ζητούσε πάντα ένα φιλί, για τον κόπο που έκανε να ξυριστεί!....

Ειδικά λοιπόν το παραπάνω after shave, το αναγνωρίζω σαν μυρωδιά όπου κι αν το συναντήσει η "μύτη" μου... Αυτό & το Pino Silvestro (με το μπουκάλι που μοιάζει με κουκουνάρι - δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα!) για τον ίδιο ακριβώς λόγο!...
 
Το Ice Blue της Aqua Velva ήταν το πρώτο after shave που χρησιμοποίησα, προ αμνημονεύτων ετών. Μετά που άρχισα να χρησιμοποιώ και κολώνια μετακόμισα σε Pino Silvester (υποθέτω θα ήταν οι δύο πιο συνηθισμένες μάρκες τότε). Μέχρι που τελείωσα το Πολυτεχνείο και ήρθα Αμερική αυτό χρησιμοποιούσα.

Εδώ δεν υπήρχε Pino, αλλά πριν λίγα χρόνια ανακάλυψα, προς μεγάλη μου έκπληξη, ότι η Aqua Velva ζούσε και βασίλευε. Η ίδια μυρωδιά που θυμόμουνα, ίδιο μπουκάλι, και πάμφθηνη. Από τότε έχω πάντα ένα τεράστιο μπουκάλι που το χρησιμοποιώ είτε για να μυρίζει το σπίτι μου (λίγες σταγόνες σε βαμβάκι εκεί που βγαίνει ο ζεστός αέρας της θέρμανσης αρκούν) ή, άμα έχω κακή διάθεση (και δεν πρόκειται να βγω έξω), για να πασαλειφτώ και να γυρίσω πίσω μπόλικες δεκαετίες.

Πριν 3 χρόνια που ήμουνα στην Ελλάδα μπήκα για άσχετους λόγους σ' ένα Hondos Center και ανακάλυψα αντρικά σαπούνια Pino Silvester! Πήρα κάμποσα. Την επόμενη χρονιά είχαν εξαφανιστεί από τα ράφια, που είχαν κατακλυστεί από Dove πάσης μορφής, μάρκα που πάντα σιχαινόμουνα. Αλλά έψαξα στο internet και βρήκα ότι αν και δεν κυκλοφορεί στα μαγαζιά της Αμερικής (η μυρωδιά της είναι τελείως εξωτική και ασυνήθιστη) υπάρχει σε ένα σωρο e-stores. Και είναι ακριβώς το ίδιο σχήμα, μόνο που τώρα δεν υπάρχει καφέ βούλωμα, είναι σε όλα πράσινο. Παράγγειλα κι από αυτό. Και πάλι, το χρησιμοποιώ σπάνια γιατί είναι πολύ ασυνήθιστη μυρωδιά για τους εδώ ιθαγενείς (και πολύ παλιομοδίτικη και στην Ελλάδα, μου είπε η πωλήτρια του Hondos Center όταν ρώτησα για τα σαπούνια).

Κι έτσι αυτά τα "ρετρό" καλλυντικά δεν είναι πια ρετρό για μένα, αλλά τωρινά. :)
 
Υπήρχε μια διαφήμιση, όπου ένα γυναικείο χέρι ξεκούμπωνε το πουκάμισο ενός τύπου. Κάποια στιγμή αυτός γραπώνει το χέρι της, σταματώντας την και ακουγόταν η ατάκα..."Για τον άνδρα που δε χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ".

Ήταν για τη κολώνια "Βeau Mec" ή κάνω λάθος?

btw καλή χρονιά σε όλους. :)
 
Για τον ανδρα που δε χρειαζεται να προσπαθησει πολυ. Η κολωνια Ντενιμ, πρεπει να ηταν.
 
bambinella 100 είπε:
Για τον ανδρα που δε χρειαζεται να προσπαθησει πολυ. Η κολωνια Ντενιμ, πρεπει να ηταν.
Μπράβο κι εγώ αυτήν θυμάμαι! Μ' ένα τετράγωνο μπουκάλι, που είχε στη μέση κάτι σαν "κέρμα"-σφραγίδα που έγραφε "Denim"...

Tip: Το πουκάμισο δεν είχε κανονικά "κουμπιά", αλλά είχε στυλ "κόπτσας" να το πώ? Τα πίεζες μεταξύ τους για να κουμπώσουν κάνοντας ένα "τσακ" - δεν περνούσε το κουμπί από κάποια τρύπα, όπως στα στάνταρ πουκάμισα!....
 
bambinella 100 είπε:
Για τον ανδρα που δε χρειαζεται να προσπαθησει πολυ. Η κολωνια Ντενιμ, πρεπει να ηταν.
Να και το σποτάκι του Denim, που προβλήθηκε στην Κρατική Τηλεόραση το 1979 / 1980 με ελληνική αφήγηση από γυναικεία αισθησιακή φωνή :

[video=youtube_share;j5TuGQcXgc8]

!!! Στο τέλος της διαφήμισης η "γυναικεία αισθησιακή φωνή" έλεγε την ατάκα που πολύ σωστά θυμάται η συμφορουμίτισσα ;) ;) !!!

Τη διαφήμιση αυτή τη θυμάμαι πριν την αρχίσει κάποιο επεισόδιο Λούνα Παρκ !!! Ήμασταν συγκεντρωμένο το σόι μου [αδελφός, γονείς, θείοι, ξαδέλφια] μπροστά από την τηλεόραση, προκειμένου να παρακολουθήσουμε το Λούνα Παρκ [κάτι συνηθισμένο στις ελληνικές οικογένειες εκείνη την εποχή όταν παιζόταν το Λούνα Παρκ] !!! Και θυμάμαι τη θεία μου να σχολιάζει αρνητικά την εν λόγω διαφήμιση λόγω των .... υπονοούμενών της ;) ;) !!! Σε άλλο τόπικ εκφράζω την άποψη ότι τόσο τη διαφήμιση, όσο και τα ("ελαφράς μορφής") "υπονοούμενά" της, τα βρίσκω "μια χαρά" .... εμ, με τόσα που είδαν τα μάτια μας τα επόμενα χρόνια .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Μπράβο κι εγώ αυτήν θυμάμαι! Μ' ένα τετράγωνο μπουκάλι, που είχε στη μέση κάτι σαν "κέρμα"-σφραγίδα που έγραφε "Denim"...
Ναι, όντως Denim ήτανε....κλασική διαφήμηση πάντως.
 
D@redevil είπε:
Μπράβο κι εγώ αυτήν θυμάμαι! Μ' ένα τετράγωνο μπουκάλι, που είχε στη μέση κάτι σαν "κέρμα"-σφραγίδα που έγραφε "Denim"... Tip: Το πουκάμισο δεν είχε κανονικά "κουμπιά", αλλά είχε στυλ "κόπτσας" να το πώ? Τα πίεζες μεταξύ τους για να κουμπώσουν κάνοντας ένα "τσακ" - δεν περνούσε το κουμπί από κάποια τρύπα, όπως στα στάνταρ πουκάμισα!....
Ε, μα βεβαια! Τετοια κουμπια ηταν. Αφου το πουκαμισο το φοραγε ο αντρας που δε χρειαζεται να προσπαθησει πολυ, δεν ηταν για να παιδευεται κουμπωνε - ξεκουμπωνε.

Με ενα χραααατς ανοιγε ολοκληρο!
 
bambinella 100 είπε:
Ε, μα βεβαια! Τετοια κουμπια ηταν. Αφου το πουκαμισο το φοραγε ο αντρας που δε χρειαζεται να προσπαθησει πολυ, δεν ηταν για να παιδευεται κουμπωνε - ξεκουμπωνε.Με ενα χραααατς ανοιγε ολοκληρο!
Εμ, ναι!.... Η αλήθεια είναι ότι το άρωμα δε μου είχε μείνει, αλλά το πουκάμισο του παλικαριού έμεινε "φωτογραφικά" στη μνήμη μου! Μέχρι και το χρώμα θυμόμουν! #)
 
New Wave

HWScan00461.jpg

Normaderm

HWScan00480.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφημιση Σαμπουαν Johnson απο Μικυ Μαους. :)

attachment.php
 
Για τα κοριτσάκια της παρέας λοιπόν....θαυμάστε.θα πάρω το αίμα μου πίσω για όλα τα θρεντ που προλάβατε και ανοίξατε πρίν απο εμένα.

Επειδή είσατε φιλαράκια λοιπόν....πάρτε........

myrtw.jpg

Κάπου είχα και στρόγγυλο μπουκαλάκι Μυρτω αλλα δεν το βρήκα.Όταν το βρώ θα συμπληρώσω το ατόπημα.

Κοριτσάκια μη με μισήσετε για αυτή τη φωτο
 
:bow: :bow: :bow:

Και μόνο για τις Μυρτώ, δεν έχω λόγια!

Αν ήξερες πόσα χρόνια πίσω με πήγες!.....
 
Ετοιμαστείτε και για κάτι άλλο.Κάτι.......απαλό............

Θυμάστε ένα χαζό αστείο που λέγαμε μικροί;Της μάνας σου το μού.... θέλει πού...... και γά.....;

Μετάφραση: Της μάνας σου το μούΤΡΟ θέλει πούΔΡΑ και γαΛΑΚΤΩΜΑ.

Εή είσατσε φιλαράκια, παρτε.....

poudra.jpg

Παιδική πούδρα.Ή αλλιώς...ταλκ.Σωστά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The_Kopanos ευχαριστουμε πολυ για τη φωτογραφια της αγαπημενης κολωνιας Donald :) μυριζει ακομα οπως τοτε;

Μηπως υπαρχει και φωτο με το σαμπουαν/αφρολουτρο ΠΡΟΔΕΡΜ ; οπως ξαναεγραψα και παλιοτερα,θυμαμαι οτι το καπακι ηταν μπλε και ειχε δωρο ενα σφουγγαρακι
 
Πίσω
Μπλουζα