Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Παιδιά, θυμάστε εκείνες τις υπέροχες κολόνιες ΜΕΝΟΥΝΟΣ που διέθετε κάθε φαρμακείο ή κατάστημα καλλυντικών που σεβόταν τον εαυτό του;;;

Η αγαπημένη μου ήταν η ΜΕΝΟΥΝΟΣ λεμόνι και πήγαινα σχεδόν κάθε δύο μήνες στο φαρμακείο να μου γεμίσουν το μπουκάλι του μισού λίτρου.

Μου άρεσε επίσης πολύ και η λεβάντα.

Στις μέρες μας μπορείς να τις βρεις σε ελάχιστα μέρη και έχουν χάσει την αίγλη των '80s.
 
Tosca... Από την 4711 (τέσσερα επτακόσια έντεκα)...

picture.php
picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από αντρικές ξεχώριζαν οι:

Brut στο μπουκάλι με το μεγάλο λαιμό

Pine στο μπουκάλι με το κουκουνάρι (και αυτή από τις αγαπημένες μου, δεν προλάβαινε ο πατέρας μου να τη χαρεί!!! :biglaugh:)

Acqua Velva κλασικό δώρο κάθε Χριστούγεννα ή γιορτές.
 
Juanita είπε:
Παιδιά, θυμάστε εκείνες τις υπέροχες κολόνιες ΜΕΝΟΥΝΟΣ που διέθετε κάθε φαρμακείο ή κατάστημα καλλυντικών που σεβόταν τον εαυτό του;;;
Μου αρκει η Μαρια

Προσφατα ειχα πάει στην Κολωνία, και ειδα σε κατι καταστηματα ταμπελες της 4711. Τοτε μονο θυμηθηκα/καταλαβα αυτη την ξεχασμενη κολωνια που φυσικα στην πατριδα της υπαρχει ακομα :)
 
FAHRENEIT.

Ακόμα με βρίζουν παλιοί συμμαθητές γιατί "τους φλόμωνα κάθε μέρα από τις 7:30 το πρωί" !
 
Γνωστό επίσης και το άρωμα Λούλου. Εμένα πάντως μου βρώμαγε το συγκεκριμένο!
 
Θυμαμαι την Poison που αμα την φοραγε καμια τυπισα που δεν της "καθοταν" καλα,βρωμαγε σαν εντομοκτονο. Αν ειχες την ατυχια να σου κατσει και καμια μπλουζιά τσικ-του-τσικ μαζι της, αισθανοσουν σαν τον "Τακη-Μακη-Σουλα κατσαριδακια μου μικρα".

Εγω παντως, απο παντα :) , φοραω την αρχαιοτατη Kouros και ευχομαι να μην καταργησουν αυτη την ρετρο κολωνια...
 
Χεχεχε... Kαι εσύ ρετρό Wally;;; ::)

Στη γιορτή μου μιά φίλη μου έφερε ένα νέο άρωμα του Celvin Klein γιατί είχε βαρεθεί να με βλέπει να φοράω το αγαπημένο μου άρωμα (L' air du temps) που πλέον μόνο η γηραλέα θεία της έβαζε. :precry:
 
Πάνο, είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ οπαδός της KOUROS !!!!

Μάλιστα έχω την τύχη, να κατέχω ένα μαγικό μπουκάλι KOUROS.

Αν βάζεις με μέτρο (μόνο όταν πραγματικά έχεις ανάγκη το συγκεκριμένο άρωμα,

και όχι κάθε μέρα) τότε ... το μπουκαλάκι δεν αδειάζει ποτέ !

Μιλάμε για θαύμα. Κάτι σαν το "Γάμο στην Κανά" !
 
exetlaios είπε:
...Μάλιστα έχω την τύχη, να κατέχω ένα μαγικό μπουκάλι KOUROS.Αν βάζεις με μέτρο (μόνο όταν πραγματικά έχεις ανάγκη το συγκεκριμένο άρωμα,

και όχι κάθε μέρα) τότε ... το μπουκαλάκι δεν αδειάζει ποτέ !

Μιλάμε για θαύμα. Κάτι σαν το "Γάμο στην Κανά" !

Δε γίνεται "λιβάνι" με τα χρόνια;;; 8)
 
Juanita είπε:
Δε γίνεται "λιβάνι" με τα χρόνια;;; 8)
Σωστά μάντεψες !

Έχει φύγει από τη φάση του "αρώματος" και μπήκε στη φάση του "μύρου" !
 
exetlaios είπε:
Σωστά μάντεψες !
Έχει φύγει από τη φάση του "αρώματος" και μπήκε στη φάση του "μύρου" !
Με πεθανες!!! :D

Τι σας λεει το Denim???
 
Πολυ γέλιο εριχνα με την ατακα της διαφημισης του Brut.

Brut, κοβει την ανασα...
 
Δεν θελω να φανω ρετρομανης αλλα οι νεες ανδρικες κολωνιες μου φαινονται "ελαφριες"

Drakkar, Kouros, Brut, Cool Water κτλ ηταν "βαρβατες"
 
Απορώ πως δε σκέφτηκαν αυτοί που λανσάρανε την KOUROS,

να κυκλοφορήσουν και μια γυναικεία εκδοχή της, προφανώς με το όνομα KORI.
 
Πίσω
Μπλουζα