Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Υπάρχει και το άρωμα τζιτζιλώΝης, μάλλον νέο αλλά με ρετρό αύρα Προβολή συνημμένου 91023

 


έχει διαφήμηση στο youtube





biggrin.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμαμαι σωστα, η εταιρια που εβγαλε το αρωμα του Λε Πα ηταν η Σιλα Εμ (Sheila M).

Mια ελληνικη εταιρια καλλυντικων με παρα πολυ καλα προϊοντα που εκλεισε κι αυτη οπως χιλιαδες αλλες ελληνικες. Ψωνιζες απ' αυτην μεσω αντιπροσωπων, οπως γινεται περιπου σημερα με την Oriflame και την Αvon, αλλα εγω ηξερα μια κοπελα που ηταν συγγενης με καποια στελεχη της Sheila M και παραγγελνα τα καλλυντικα που ηθελα απο αυτην.

Ειχα μυρισει σχεδον ολα τα γυναικεια αρωματα της εταιριας εκεινης και ηταν εξαισια. Ανταξια των γαλλικων, χωρις ιχνος υπερβολης.
 
Να και μια ενδιαφέρουσα πληροφορία! Αυτό κι αν είναι ρετρό!

Βέβαια, η λογική της αγοράς καλλυντικών δι αντιπροσώπου από στόμα σε στόμα καλά κρατάει (μάλιστα είχα μυρίσει στον κοτάλογο της Oriflame που χε μια φίλη με τη λογικη "ξυστε και μυριστε" μια πολυ ωραια ανδρικη κολώνια), αλλά το οτι υπήρξε ελληνική αντίστοιχη είναι εντυπωσιακό!

Ο δε Τζιτζιλώνης μου θυμισε την αλυσίδα καταστημάτων Aromatica. Έπαιρνε ο θείος μου αρώματα από εκεί. Ήταν χύμα και σου έβαζαν σε ειδικά μπουκαλάκια. Μπορούσες να πας για refill. Έπαιρνε και για τον πατέρα μου, και ήταν μια κολώνια υδάτινη που έχει σημαδέψει τα παιδικά χρόνια εκεί στα μέσα των 90's, μαζί με τη μυρωδιά του αφρου ξυρισματος Gillette. Καταστήματα Aromatica υπήρχαν σε πολλές περιοχές της Αθήνας, αλλά δεν έπιασαν, απ' ό,τι φαίνεται.

Τα αρώματα ήταν δικής τους παραγωγής, αντιγραφές γνωστών αρωμάτων ή δικές τους συνταγές. Κάποια πολύ έντονα, αλλά από κάποιο διάστημα και μετά γίνονταν πολύ βαριά.
 
Την ξερω αυτη τη λογικη της Oriflame, Νωντα. Οπως πολυ σωστα παρατηρησες ειναι "Ξυστε και μυριστε" δηλαδη σε παραπεμπει κατευθειαν στη λογικη του MUM.

Eξαιρετικη σκεψη και μακαρι να την εφαρμοζαν κι αλλες εταιριες, ετσι ωστε να μην αγοραζουμε γουρουνι στο σακι. Και δικο τους κερδος θα ηταν, βεβαια!

Να συμπληρωσω επισης οτι το αρωμα του Λε Πα κυκλοφορησε τελος του 1987. Θυμαμαι ηταν Νοεμβριος εκεινου του ετους και ειχα μαθει για την κυκλοφορια του αρωματος καποιες μερες νωριτερα προτου ακομα βγει στην αγορα.

Ειχα τις πηγες μου οπως ειπα πιο πανω.... ;)
 
Άραγε τα μαιμου-αρωματομάγαζα υπάρχουν ακόμα (στυλ "Aromatica"); Είχαν μια "βάση" στην οποία προσέθεταν κάποιες σταγόνες από κάτι άλλο και σου έφτιαχναν ένα μπουκαλάκι με μαϊμού εκδοχή ενός ακριβού αρώματος. Θυμάμαι ένα τέτοιο μαγαζί σίγουρα στη Χαροκόπου. Δεν ξέρω, υπάρχουν σήμερα;
 
Ένα άρωμα που εδώ και κάποια χρόνια έχει σταματήσει είναι το αντρικό by του Dolce & Gabbana.

t_22706.jpg

Έχω δοκιμάσει αρκετά αρώματα το συγκεκριμένο ήταν πραγματικά αξεπέραστο

Απλά να αναφέρω πως όποιος έχει το συγκεκριμένο άρωμα η τιμή του για τα 100ml μπορεί να αγγίζει τα 500$
 
Θυμάται κανείς τη Dune του Dior; Νομίζω ότι κυκλοφορεί ακόμη, αλλά ήταν τόσο έντονη και βαριά η μυρωδιά της, που ειλικρινά δεν μου έχει λείψει καθόλου. Για ηλικίες άνω των 60 θεωρώ ... Απορώ πώς τη φορούσαν κάποιες συμμαθήτριές μου στο Γυμνάσιο (αρχές των 90ς)
 
IMG_SIR_DETAILS.jpg

Αλήθεια την θυμάται/ξέρει κανένας αυτή την κολώνια; Αυτό το "μυστική σύνθεση" είναι όλα τα λεφτά. Και έπεται συνέχεια...

IMG_SIR.jpg
 
E βέβαια. SIR Irish Moss έλεγε στη διαφήμιση, κι ακούγαμε "Σερ, Αερισμός"... Αλήθεια, Irish Moss στο κουτί αλλά Irisch Moos στο μπουκάλι ! Την ετικέτα για το μπουκάλι την τύπωνε προφανώς ο μαστρο-Μήτσος, ενώ το κουτί ερχόταν απέξω...Η μήπως κάποια έτσι κι αλλιώς ρετρό μαϊμουδιά, με θύμα εσένα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις δίκιο ΦΖΠ1. Και εγώ τώρα το πρόσεξα το θέμα με τον moss & moos. Την κολώνια δεν την ήξερα καν. Αν προσέξεις σε δεύτερη ματία και το σήμα στο μπουκάλι είνα και αυτό κακοτυπωμένο. Χαχαχαχα. Νομίζω οτι αξίζει να των καταχωρίσουμε ως κλασική ρετρο απάτη καθώς δεν αγόραζες πχ walkman dony αλλά κουτί moss και περιεχόμενο moos.

ΥΓ: Δεν γνωρίζω πώς βρέθηκε σε ξεχασμένη κούτα στην αποθηκή γι αυτό και γράφω οτι έπεται συνέχεια και με άλλα 2-3 αρώματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης μία ρετρό κολώνια που είχα πιτσιρικάς ήταν η Denim.Την θυμάται κανένας?

denim_or_et.jpg
 
Θυμαστε το αρωμα που διαφημιζε η Κελυ του Μπέβερλι; ηταν πολύ οικονομικό και το βρισκες σουπερ-μαρκετ, δεν ξέρω αν υπάρχει και σήμερα
 
Ξυστε και Μυριστε απο το '85,το θεμα ειναι να το ξυσω η να αφησω την μυρωδια κληρονομια στις επομενες γενεες.


Ο πειρασμος ειναι μεγαλος.


 


attachment.php


 


Εσεις ποσα θα δινατε για να το μυρισετε,50...100..1000 ευρω...ποσο θα κοστολογουσατε μια τζουρα aπο αναμνησεις;;
 
Η παραπανω διαφημιση ηταν χρονια κρυμμενη στο μυαλο μου και τωρα που την ειδα τη θυμηθηκα. Να εισαι καλα, Aardvark.

To Sensation εμοιαζε λιγο με ενα αλλο παλαιοτερο αρωμα του MUM, το High life. Εξαιρετικο και το Sensation οπως και ολα της εταιριας.

Δε μυρισα ποτε ασχημο αρωμα απο αυτους, ουτε καν αντρικο. Και τα ειχα δοκιμασει ολα.
 
Δε λέω ωραίες οι wood και one million αλλά σαν την κυρίλλα της BRUT δεν έχει, λόγο ηλικίας την έμαθα από έναν θείο πριν μερικά χρόνια και τον ευχαριστώ ακόμα! χαχαχαχα :D

20141211_234600.jpg

20141211_234600.jpg
 
Και η Caresse έχω την εντύπωση ήταν πολύ της μόδας κάποια εποχή.
 
κολώνια ΜΥΡΤΩ λεμόνι

δεν ξέρω αν είναι ρετρό και το άρωμα BU...
 
Εκανα μια ψακτικη για τη θεα Valerie Leon και επεσα πανω σε μια σειρα διαφημισεων που ειχε κανει στα τελη 60, αρχες 70 για καποιο after shave με το γελοιο ονομα Hai Karate.

Παραθετω μερικες


Ειχε κυκλοφορησει ποτε εδω?
 
Πίσω
Μπλουζα