Ρετρό μπρελόκ !

Φωτογραφίες από πρόσφατη επίσκεψη σε συλλέκτη μπρελόκ μια από τις μεγαλύτερες και σπάνιες συλλογές μπρελόκ δυστυχώς δεν θυμάμαι για πόσες χιλιάδες μπρελόκ μιλάμε.. είδα μπρελόκ που είχα διαγράψει από την μνήμη μου χρόνια τώρα :( :( :(




picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic τι βλέπουν τα μεγάλα και μπιρμπιλωτα μου μάτια???ΠΟΤΗΡΙΑ ΜΠΥΡΑΣ?Συλλέγει και ποτήρια μπύρας ο κύριος με τα μπρελόκ??? :eek: o_O

συγνωμη για το off topic... αλλά όταν βλέπω ποτηρια μου γουρλώνει το μάτι :D
 
Εκπληκτική συλλογή !!!!
 
leykh είπε:
El_Greco_Fanatic τι βλέπουν τα μεγάλα και μπιρμπιλωτα μου μάτια???ΠΟΤΗΡΙΑ ΜΠΥΡΑΣ?Συλλέγει και ποτήρια μπύρας ο κύριος με τα μπρελόκ??? :eek: o_O
συγνωμη για το off topic... αλλά όταν βλέπω ποτηρια μου γουρλώνει το μάτι :D
WOWναι αυτό μου διέφυγε να στο πω :xm: από ότι ξέρω δεν συλλέγει ποτήρια απλά από ότι θυμάμαι είχε μερικά από τοπικές μπίρες :D τώρα αν πάμε πάλι εκεί θα τον ρωτήσω αν συλλέγει και μπιροπότηρι ;) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic είπε:
WOWναι αυτό μου διέφυγε να στο πω :xm: από ότι ξέρω δεν συλλέγει ποτήρια απλά από ότι θίξαμε είχε μερικά από τοπικές μπίρες :D τώρα αν πάμε πάλι εκεί θα τον ρωτήσω αν συλλέγει και μπιροπότηρι ;) ;)
:kiss: :D ευχαριστωωωωω!
 
Πολύ εντυπωσιακή συλλογή El_Greco_Fanatic!Στις φωτογραφίες σου διακρίνω πολλά από τα μπρελόκ που είχα αναφέρει στις αρχές όπως τα κατσαβιδάκια και τα όπλα μινιατούρες.Well done! ;)
 
leykh είπε:
El_Greco_Fanatic τι βλέπουν τα μεγάλα και μπιρμπιλωτα μου μάτια???ΠΟΤΗΡΙΑ ΜΠΥΡΑΣ?Συλλέγει και ποτήρια μπύρας ο κύριος με τα μπρελόκ??? :eek: o_O
συγνωμη για το off topic... αλλά όταν βλέπω ποτηρια μου γουρλώνει το μάτι :D
Σε νιώθω αν και το παθαίνω με το περιεχόμενο.

Παρεπιπτόντως θυμάται κανένας τα "πλεχτά" μπρελοκ με την μπίλια στην άκρη?
 
Άλλο ένα ρετρό μπρελόκ που βρέθηκε σε καλτ-περίπτερο, κοντά στο λιμάνι του Πειραιά.

Ευχαριστώ θερμά το Χ.Μ. για την ευγενική του χορηγία.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευτυχώς εκτός από ρετρό... ο παραπάνω εικονιζόμενος είναι στο φέ-ρετρο! :p
 
Το γνωστο σφυριζω σε βρισκω απο το 1985!!

"Η ιδεα της δεκαετιας"

 


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ακόμη ρετρο μπρελόκ...!!! Τα δάχτυλα ήταν απο πλαστικό που λύγιζε, οπότε και τους δίναμε διάφορα σχέδια..!! Ε, νομίζω όλοι μας, είχαμε μανία να του δίνουμε ένα συγκεκριμένο σχέδιο, σηκωνοντας ένα δάχτυλο μονο, αλλά δεν λέω ποιό, γιατι ειναι ντροπή..!! #) #) #) #)

mprelok.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα κι εγώ ένα κίτρινο χεράκι.

Και παίξε παίξε με το δάχτυλο να κάνουμε αυτή την εξυπνάδα κόπηκε το πλαστικό,

και για δάχτυλο είχε μείνει ένα πλατύ μεταλλικό. :(
 
Τα δύο πρώτα μου μπρελόκ (δεκαετία 80)

DSC05929.jpg

DSC05926.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
Τα δύο πρώτα μου μπρελόκ (δεκαετία 80)
[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο! :) [edit]
zouzou πολυ ομορφα τα μπρελοκ σου :) συγχαρητηρια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι άλλα ρετρό μπρελόκ

DSC05951.jpg

DSC05955.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
Κι άλλα ρετρό μπρελόκ[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο!
tinysmile_grin_t.png
[edit]


zouzou πανεμορφα,συγχαρητηρια και παλι!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδου τα μπρελοκ μου...

Ασημενιο μπρελοκ μεσα στην θηκη του με το σημα της DATSUN (νυν ΝISSAN)...

DSCN0301.jpg

Mπρελοκ οπου χρησιμοποιηται και ως γιο-γιο για να περναει η ωρα...

DSCN0304.jpg

Μπρελοκ με σπιραλ καλωδιο για να κρεμας τα κλειδια σου...

DSCN0305.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Το γνωστο σφυριζω σε βρισκω απο το 1985!!"Η ιδεα της δεκαετιας"

[edit] Δεν χρειαζεται ξανα η φωτο! [edit]
Respect ! To πρώτο πάλαι ποτέ κατάστημα MONTE CARLO, που έχω αναφέρει και αλλού σε τούτο το site, βρισκόταν στη Μεγ. Αλεξάνδρου, στη Νέα Σμύρνη...

Επίσης, στο format "ΕΠΕΝ-Παπαδόπουλος", δηλαδή με αυτή την τετράγωνη πλάκα με το χαρακτηριστικό σμάλτο, και τον "κρίκο" σε σχήμα U, είχαν εμφανιστεί πολλά διαφημιστικά εταιρικά μπρελόκ στη δεκαετία του 80. Ο "κρίκος" για κάποιο περίεργο λόγο, πέφτοντας το μπρελόκ στο πάτωμα υπό κάποια συγκεκριμένη γωνία, "απασφάλιζε" και τα κλειδιά σκορπούσαν. Γι αυτό κατά καιρούς έπρεπε να στραβώνεις τα σκέλη προς τα έξω, για να κουμπώνουν πιο σφιχτά !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οριστε και τα δικα μου... :)

attachment.php


Δεν θελω σχολια... :p

Αυτα τα δυο υπαρχουν μονιμα στα κλειδια μου

εδω και κατι χρονια... :)

attachment.php


Και αυτο ειναι ενα μπρελοκ/λειζερ...gadgetακι της εποχης (τοτε). :)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω επίσης να αναφέρω ότι εγώ προσωπικά, είμαι οπαδός της "ρετρό" κλειδοθήκης-πορτοφολάκι. Αυτής της δερμάτινης, που άνοιγε και εσώκλειε τα κλειδιά σε μια σειρά από χρυσά κρικάκια. Ιδανικό gadget, αφού δεν τρυπάνε οι τσέπες από σκόρπιες αρμαθιές, αλλά ούτε και "κουδουνίζουν" άσκοπα...

Το μειονέκτημά της ήταν ότι, τουλάχιστον το τυποποιημένο μικρό μέγεθος, δεν χωρούσε τα τελευταίου τύπου κλειδιά ασφαλείας, κι έτσι σιγά-σιγά παραγκωνίστηκε.

Ψάχνοντας όμως, -αρκετά πλεόν, ομολογουμένως- καταφέρνω ακόμα να βρίσκω τέτοιες κλειδοθήκες, σε μεγαλύτερα μεγέθη, που κλείνουν είτε με φερμουάρ, είτε με την κλασική "κόπιτσα", είτε έχουν μεγάλο κρίκο που βγαίνει έξω με αλυσίδα, και τις οποίες με...ιεράν πίστη χρησιμοποιώ ακόμη, αφού δε μπορώ να διανοηθώ οποιονδήποτε άλλο τύπο μπρελόκ, ακόμα και...επίχρυσο ! Με τον τρόπο αυτό έχουν διασωθεί δεκάδες τσέπες και μπροστινές όψεις από παντελόνια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα