Ρετρό ρολόγια που είχατε (και ίσως ακόμα τα έχετε!)

Εγω τσιμπησα ενα Casio F91W (κινεζικο reproduction - δεν μπορεσα να βρω αυθεντικη 80ιλα) και απογοητευτηκα.

Λαθος λαμπακι, μικρο λουρακι και νομιζω αλλες διαστασεις (σε αυτο μπορει να κανω λαθος διοτι το χερι μου εχει μεγαλωσει απο τα 11 μου χρονια μεχρι σημερα)
 
...και πλεον για πρώτη φορα μετα απο 20 χρονια το αγαπημένο μου ρολόι ειναι πάλι σε δράση.
Και μόνο η αίσθηση του να ξαναφορέσεις το ρολόι σου μετά από 20 χρόνια, αξία ανεκτίμητη. 
 
αυτό που λες μεταλλικό δίσκο είναι που λεν οι Γερμανοί Piezosummer δηλ. πιεζοηλεκτρικός βομβητής και είναι ότι πιο φτηνό υπάρχει σε βομβητή. Πραγματικά αναδίνει ρετρίλα, και όλοι εμείς φορούσαμε τέτοια ρολόγια στα '80ς!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποια στιγμη θα κανω μια ηχογράφηση τις 7 μελωδίες.
Και η ηχογράφηση που είχα υποσχεθεί




Αναγνωρίζω τα πρώτα 4 κομμάτια

  1. When the saints go marching in

  2. She wore a yellow ribbon

  3. The yellow rose of Texas

  4. Dixie






Ας μας βοηθησει καποιο γερο αυτι για τα υπολοιπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
To 5 ίσως είναι από το "Tales from the Vienna Woods Waltz" του Strauss 
 
Πήγα χθες να πατήσω τη λειτουργία για την τηλεόραση και η οθόνη κόλλησε. Έπειτα πάτησα ένα κάρο κουμπια και οι ενδείξεις μεν άλλαξαν αλλά η οθόνη ήταν πάλι κολλημένη. Το άνοιξα μπας και αλλάξω μπαταρία αλλά ξεκόλλησε ένα εξάρτημα το οποίο δεν κατάφερα να βρω τη θέση του. Οπότε το ρολογάκι που με συντρόφευε 10 χρόνια τώρα κατέληξε στα σκουπίδια. :(

94378..png
 
Μη μου πεις πως το πέταξες?! Έχει έναν "μάστορα" στα Casio στην Θεσσαλονίκη. Ίσως μπορεί να το σώσει. 
 
Μη μου πεις πως το πέταξες?! Έχει έναν "μάστορα" στα Casio στην Θεσσαλονίκη. Ίσως μπορεί να το σώσει. 
Κι όμως το πέταξα. Είχε ένα ελασματάκι το οποίο κρατούσε την μπαταρία και με το παραμικρό κόπηκε. Δεν ξέρω πόσο μάστορας είναι ο κύριος πάντως αυτό μου φάνηκε ότι δεν μπορούσε να φτιαχτεί οπότε...
 
Όπως έλεγε και η διαφήμιση, το κλασικό είναι πάντοτε της μόδας:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ είχα όλο τον γαλαξία στο χέρι μου...

540209-12-ultra-nerdy-watches-of-yore.jpg
Model: Casio CGW-50 Cosmo Phase
Year: 1989

If your job requires you to keep precise tabs on the positions of the planets of our solar system at any given time of the day, consider tracking down the Casio Cosmo Phase. Thanks to a special LCD display section at the top of the watch, you can track planetary positions (and the position of Halley's Comet) at any given moment. Or you can read their configurations from the years 1901 to 2200. Very nerdy.

(Η παραπάνω περιγραφή του ρολογιού είναι από την ιστοσελίδα του PC Magazine).

Διαβάστε περισσότερα εδώ :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
If your job requires you to keep precise tabs on the positions of the planets of our solar system at any given time of the day,

αγοράζεις ένα gps "του κιλού" και κάνεις την δουλειά σου καλύτερα

:)

μια χαρά κομμάτι είναι και μην διανοηθείς να το αποσύρεις.. Πολύ ωραίο.
 
αγοράζεις ένα gps "του κιλού" και κάνεις την δουλειά σου καλύτερα

Καπου τα μπερδεψες. Το gps δεν μπορει να σου δειξει τις θεσεις των πλανητων στο ηλιακο συστημα ανα πασα στιγμη.
 
ναι, μπερδεύτηκα δίκιο έχεις :)
μία εφαρμογή στο android/ios είναι πιο βολική
 
Έχω ένα κουρδιστό ρολόϊ χειρός αρχών δεκαετίας '80, έχω όμως χάσει το βιδάκι που κουρντίζει.
Γνωρίζετε εάν μπορεί να αντικατασταθεί;
 
αν το πας σε κάποιο καλό ρολογά; σίγουρα έχει στις μεγάλες πόλεις. όπως εδώ που μένω (ηράκλειο Κρήτης).
 
Εχω ακομη Seiko 5 αγορασμενο 4500 δρχ το 1980.
 
Μου εχουν μεινει αυτα. Απο παπου, μπαμπα και δικα μου. Εκτος του τελευταιου που ειναι μπαταριας και δεν μπορω να δω την μαρκα τα υπολοιπα ειναι κουρδιστα
 

Συνημμένα

  • ΘΗΚΗ.JPG
    ΘΗΚΗ.JPG
    393,7 KB · Προβολές: 2
  • Ξυπνητιρι.JPG
    Ξυπνητιρι.JPG
    312,1 KB · Προβολές: 2
  • ΤΣΕΠΗΣ1.JPG
    ΤΣΕΠΗΣ1.JPG
    405,6 KB · Προβολές: 2
  • ΤΣΕΠΗΣ2.JPG
    ΤΣΕΠΗΣ2.JPG
    387,2 KB · Προβολές: 1
  • ΤΣΕΠΗΣ3.JPG
    ΤΣΕΠΗΣ3.JPG
    391,1 KB · Προβολές: 2
  • ΧΕΙΡΟΣ.JPG
    ΧΕΙΡΟΣ.JPG
    350,3 KB · Προβολές: 1
Ο επιζήσας...
P3610726.00_00_19_02.Still031.jpg

Καθώς έχω ένα κόλλημα με τις παλιατζούρες, είπα να πάρω το παλαιότερο ρολόι που μπορούσα χωρίς όμως να σπάσω και τη μπάνκα.

Ο επιζήσας που βλέπετε έχει κλείσει τα 200 και σύμφωνα με τη στάμπα στην ασημένια θήκη του (εξωτερικής διαμέτρου περίπου 55 χιλιοστών) έχει κατασκευαστεί εις Γαλλίας κάπου μεταξύ 1809-1819. Εποχή πολύ πολέμου δλδ στη πατρίδα του αλλά και αλλού εκείνο τον καιρό.

P3610726.00_00_22_01.Still032.jpg

Μετά φυσικά ως γνήσιος μαθητής του Θου-Βου άρχισα να ψάχνω για τον κατασκευαστή του. Εκ πρώτης όψεως η υπόθεση φαινόταν μεγάλο ευκολάκι. Έλα όμως που η εμπιστοσύνη στις πηγές, όπως και στο ερευνητικό μου ταπεραμέντο οδήγησε τελικά σε μια μεγάλη ήτα…

Άφαντος ο μεσιέ Legrand, αλλά το χειρότερο είναι πως αυτό το St Mellon σαν να μην υπήρξε ποτέ!

Αν και μπορεί να μη λέει τίποτα αυτό το ρολόι ήρθε από τη Rouen, της οποίας πρώτος επίσκοπος ήταν ο άγιος Mellon, που είχε καταφθάσει από τας Αγγλίας αλλά μέχρι εκεί…

P3610726.00_00_37_03.Still034.jpg

Τέλος πάντων. Αυτού του είδους οι μηχανισμοί είναι θαύμα και μόνο αν δουλεύουν μετά από όλα αυτά τα χρόνια.

Η συνεχόμενη τριβή μετάλλων διαφορετικής αντοχής, ή για την ακρίβεια οι αδυσώπητες σφαλιάρες μεταξύ τους που επαναλαμβάνονται 432.000 φορές το εικοσιτετράωρο έχουν σαν αποτέλεσμα τη μεγάλη φθορά του κύριου μηχανισμού τους μετά από ένα σημείο.

P3610726.00_03_08_06.Still037.jpg

Αυτό με τη σειρά του κάνει τους επιζήσαντες αυτούς να πηγαίνουν μπροστά ακόμη και μερικές ώρες την ημέρα (εφόσον δουλεύουν για αρχή). Εδώ όμως δεν υπάρχει σέρβις με την κλασσική έννοια. Αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να τα κάνει να δουλεύουν με κάποια ακρίβεια θα πρέπει να αρχίσει την κατασκευή εξαρτημάτων εκ του μηδενός…

Παραδόξως όμως αυτή η κατασκευή του μεσιέ Legrand -αυτή τη στιγμή- τα καταφέρνει αρκετά καλά κερδίζοντας «μόνο» 11-12 λεπτά την ημέρα.

Κατά τα άλλα είναι γενικά σε καλή κατάσταση, με τον ωροδείκτη να είναι μάλλον αυθεντικός (είναι εποχής πάντως) ενώ αυτός των λεπτών έχει αλλαχθεί και πρέπει να είναι καμιά 50 χρόνια νεώτερος του συνόλου.

Ένα όμως είναι το βασικό ερώτημα της υπόθεσης και αυτό παραμένει. Μα που σκατά είναι το St Mellon??? :banghead:

 
Μ' αρεσει να βλεπω την αγγλικη τηλεοπτικη σειρα "The Repair Shop" και εκει εμφανίζονται περιστασιακά επισκευές για τέτοια ρολόγια.


 
Αυτοί οι Άγγλοι λόγω ψωροπερηφάνειας σπό πρώτοι που ήταν κάποτε σύντομα ήρθαν τελευταίοι.
Σχεδόν για 100 χρόνια από το 1820 και μετά είχαν κολλήσει με τον δικό τους τρόπο. Κάπου στο 1860-70 ένας τους είπε πως μείναμε πολύ πίσω, ας ξυπνήσουμε! και απλά τον "αφορίσανε".

Τέτοιες σειρές από την άλλη καλές είναι για να περνάει ή ώρα αλλά πολύ μπλά μπλά και από ουσία τπτ. Υπάρχουν στο YouTube πολύ σοβαρότεροι τύποι και στον ιστό γενικά αν ψάξεις πραγματική πληροφορία.
 
Πίσω
Μπλουζα