Ρετρό (σταθερά) τηλέφωνα

Τσάρλυ Τσάπλιν τηλέφωνο...
 
Στο εξοχικό των παππούδων μου στη Χαλκιδική εχουν ακόμα το παλιο τηλέφωνο με τη "ρόδα".. Το να δοκιμάζεις να πάρεις απο τέτοια συσκευη τηλέφωνο με τη διαδικασία της κυκλικής κίνησης των αριθμων πανω στη ρόδα ειναι τόσο αλλόκοτα χρονοβόρο σε σύγκριση με τα σημερινά δεδομένα που σε κάνει να νιώθεις σα το Τσαμπίκο που βγήκε απο το ευπαθείο*(!) (*κοινώς σα καθυστερημένος!) Έπαθα σοκ! :precry:
 
Το εχουμε στην κουζινα μας, βεβαια το ειχαμε παρει πιο προσφατα αλλα και μονο που το σχεδιο ειναι vintage ολα τα αλλα περισσευουν :D

20141212_000110.jpg
 
Τρία τηλέφωνα από τη δική μου συλλογή :D

Το μπεζ, το οποίο χρησιμοποιείται ακόμα, αγορασμένο εν Ελλάδι και τα δύο χρωματιστά και αγαπημένα μου, στην Αμερική το 78. Όλα λειτουργούν άψογα.

DSC09613.jpg

DSC09619.jpg

DSC09612.jpg
 
Το τηλέφωνο αντίκα της πεθεράς μου που είναι συνδεδεμένο κανονικά και χτυπάει παράλληλα με ένα ασύρματο.

τηλεφωνο αντικα.jpg

Και ένα ωραίο ευρετήριο, όχι ρετρό αλλά με χαρακτήρες από τον ελληνικό κινηματογράφο.

ευρετηριο.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακουγεται περιεργο ο περιπτερας απο το 1974 να περιφροναει τις χρυσες δραχμες αλλα εννοουσε τις χρυσιζουσες καινουργιες τοτε που δημιουργουσαν κοκομπλοκο στο συστημα του τηλεφωνου μαθημενο στις παλιες.

 


Εdit:Bonus οι Mentos που φαινονται στην φωτο




Capture.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη δεν θυμαμαι που το εχουμε αναφερει ξανα εδω μεσα και επειδη βαριεμαι να ανοιξω θεμα... :D :p ....την παρκαρω εδω την παρακατω απορια. :)

Αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι: το 1975 ειχαν αλλαξει ολα τα 5ψηφια νουμερα σε 7ψηφια σε ολο το λεκανοπεδιο και οτι το 01 αλλαξε σε 010 το 2002.

Η απορια ειναι η εξης...

Ποιος θυμαται ποτε μπηκε το προθεμα 01 μπροστα απο τα 7ψηφια νουμερα; :what:
 
Τα είχα προλάβει όλα τα τηλέφωνα της φωτογραφίας.

Τα τηλέφωνα που ήταν απο όνυχα (αλάβαστρο) κυκλοφορουσαν περίπου μέχρι το 1986 και τα θυμάμαι να τα έβλεπα στο ίδιο τραπέζι σε συνδυασμό με ταμπακιερες, τασάκια και πορτατίφ εξίσου από όνυχα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
xaxa αυτό εννοούσε ο Χάρι Κλινν χτυπάει ο όνυχας μιλάμε για κιτς όχι αστεία! Θυμάμαι τις συνακροάσεις να πάρεις το 141 να μάθεις την ώρα στο εξοχικό η νονά μου που είχε ντούμπλεξ με τη συννυφάδα της και με ενδοεπικοινωνία και ο άντρας της νονάς της αδερφής μου της είχε βάλει σειρήνα για να το ακούει στον κήπο!Στο χωριό μου (Βώροι) το κοινοτικό με μηχανικό μετρητή!Που καρτοτηλέφωνα και ασύρματα!Στους Βώρους που καθόμαστε όλο το καλοκαίρι πρακτικά είμασταν τελείως out of reach!
 
Το μικρό Grillo της Siemens (3ο από αριστερά στην 1η πρώτη σειρά στο post 50), που έγινε διάσημο για το πρωτοποριακό του design, πήρε το όνομά του από τον ήχο του γρύλου που κάνει όταν χτυπάει! :)

 
Τα είχα προλάβει όλα τα τηλέφωνα της φωτογραφίας.

Τα τηλέφωνα που ήταν απο όνυχα (αλάβαστρο) κυκλοφορουσαν περίπου μέχρι το 1986 και τα θυμάμαι να τα έβλεπα στο ίδιο τραπέζι σε συνδυασμό με ταμπακιερες, τασάκια και πορτατίφ εξίσου από όνυχα!

Εκτός από όνυχα υπήρχαν και άλλα υλικά, πχ. πορσελάνη. Το παρακάτω υπάρχει γύρω στα 35 χρόνια στο σπίτι των γονιών μου και υποθέτω ότι ήταν δώρο κουμπάρου (κάποιο παιδάκι θα είχε βαφτίσει ο πατέρας μου μάλλον). Εννοείται ότι ήρθε σετ με το τασάκι του. Φυσικά ο μηχανισμός του είναι ακόμη ακέραιος, απλώς δεν το συνδέσαμε ποτέ, άλλωστε η πορσελάνη είναι εύθραυστο υλικό, οπότε μακριά από παιδιά!

IMG_20200825_122233.jpg

Αλλά σοβαρά τώρα, ποιος θα χρησιμοποιούσε τέτοιο τηλέφωνο στην καθημερινότητά του; Ίσως μόνο η Τασώ Καββαδία ! ("γιατί αυτό είναι της τάξεώς μας!") :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδη δεν θυμαμαι που το εχουμε αναφερει ξανα εδω μεσα και επειδη βαριεμαι να ανοιξω θεμα... :D :p ....την παρκαρω εδω την παρακατω απορια. :)

Αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι: το 1975 ειχαν αλλαξει ολα τα 5ψηφια νουμερα σε 7ψηφια σε ολο το λεκανοπεδιο και οτι το 01 αλλαξε σε 010 το 2002.

Η απορια ειναι η εξης...

Ποιος θυμαται ποτε μπηκε το προθεμα 01 μπροστα απο τα 7ψηφια νουμερα; :what:
Χμμμ ενδιαφέροντα στοιχεία. Μου έκανε εντύπωση πως από 100χιλ αριθμούς περάσαμε στα 10εκ το 75, πρόβλεψη απολύτως σωστή, που βέβαια φανερώνει ότι λίγοι άνθρωποι είχαν τηλέφωνο τα χρόνια εκείνα, αν από τα 100χιλ βγάλεις τα τηλέφωνα των δημοσίων υπηρεσιών και θεωρώντας ότι η απόφαση για την αύξηση των συνδέσεων έγινε όταν είχαν διατεθεί οι 85-90 χιλ αριθμοί.

Το πρόθεμα 01 υπήρχε από το 80 και το έβαζες όταν ήσουν επαρχία και καλούσες Αθήνα. Αντίστοιχα από Αθήνα για επαρχία του κωδικούς 081, 031, 071κτλ. Δε χρησιμοποιούνταν σε τοπικούς βρόχους. Έγινε υποχρεωτικό στην κλήση αριθμού το 2002 όταν ενοποιήθηκαν με την ψηφιοποίηση τα κέντρα του ΟΤΕ. Για την ακρίβεια υπήρχε μεταβατική περίοδος 1-2 ετών αν θυμάμαι καλά.
 
Εεεε, το 1975 πήγαμε σε 7ψήφια από 6ψήφια, όχι από 5. Άρα από 1 εκατομμύριο, όχι από 100000. Και η μετάβαση δεν ήταν απότομη, μια μέρα όλη η Αθήνα να κοιμηθεί με 6 και να ξυπνήσει με 7. Συνυπήρχαν για κάμποσο διάστημα. Ίσως όλα όσα ξεκινούσαν από έναν συγκεκριμένο αριθμό (ίδιο τηλεφωνικό κέντρο) άλλαζαν ταυτόχρονα, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να ήταν ακόμη πιο τμηματική η αλλαγή. Σε πολλά αλλά όχι όλα απλώς επαναλάβανε το πρώτο νούμερο. Η δουλειά (Εξάρχεια) από 601χχχ έγινε 3601χχχ, δεν ξέρω γιατί δεν έγινε 6601χχχ (υπάρχουν τηλενούμερα με 666 τώρα ή δεν χρησιμοποιείται αυτός ο συνδυασμός?). Το σπίτι μου (Άνω Ιλίσια) έγινε από 78χχχχ έγινε 778χχχχ, και η θεία Α στα Πατήσια έγινε από 286χχχ 2286χχχ. Της δουλειάς έγινε 7ψήφιο πολύ πριν γίνει του σπιτιού. Λέγανε τότε (άσχετοι?) ότι τα πιο φορτωμένα κέντρα άλλαξαν πρώτα. Λογικό μου φαίνεται, αλλά ό,τι μοιάζει λογικό δεν είναι και σωστό απαραίτητα.

Το πρόθεμα ΄για να καλέσεις υπεραστικό όμως υπήρχε πολύ πριν το 1980. Εμείς σε μια επαρχιακή πόλη βάλαμε τηλέφωνο γύρω στο 1966-67. Είχαμε 3ψήφιο νούμερο (!!) αλλά σύντομα τελειώσανε τα νούμερα και έβαλαν 4ψήφια, κρατώντας και τα παλιά. Κι αργότερα που ενωθήκανε πολλές πόλεις μαζί γίνανε 5ψήφια τα νούμερα με προσθήκη 2 ή 22 (εμάς έγινε 22χχχ, του κολλητού μου που ήταν τετραψήφιο έγινε 2χχχχ - τα θυμάμαι ακόμη όλα αυτά τα νούμερα που σας γράφω, και όλα αυτά έγιναν πριν ανέβω Αθήνα το 1973, με πιθανή εξαίρεση την αύξηση σε 5 ψηφία. Αλλά πολύ νωρίτερα από το 1980, αφού τότε έφυγα από Ελλάδα για Αμερική.

Δεν θυμάμαι αν από την πρώτη στιγμή (τριψήφια εποχή) μπορούσαμε να πάρουμε αυτόματα υπεραστικό Αθήνα με το 01. Ίσως όχι, αφού θυμάμαι που πηγαίναμε στον τοπικό ΟΤΕ με θαλάμους και κάναμε ή μας κάνανε πρόσκληση για υπεραστικό τηλέφωνο. Αλλά μπορεί μόνο όταν παίρναμε τον θείο στο χωριό, όπου δεν υπήρχε ρεύμα και είχαν τηλέφωνο με μανιβέλλα στο καφενείο. Δεν θυμάμαι επίσης αν μεσολάβησαν χρόνια που έπρεπε να πάρεις τηλεφωνήτρια για υπεραστικό. Αλλά οι κλήσεις έγιναν αυτόματες σίγουρα πριν το 1973-74 που εγώ ήμουν Αθήνα οι γονείς επαρχία και τηλεφωνιόμαστε αυτόματα, άρα υπήρχε ήδη το 01 (Αθήνα), 0χχ (μεγάλες πόλεις) και 0χχχ (μικρότερες) ας πούμε η πόλη που μέναμε οι γονείς είχε 07χ1. Και μπορούσες το ίδιο εύκολα να καλέσεις εξωτερικό (άλλο αν κανείς δεν το έκανε αφού θα έπρεπε μετά να πουλήσεις το χωράφι στο χωριό ή το προικώο της κόρης για να πληρώσεις τον λογαριασμό).

Το αστείο είναι ότι όταν το 1980 ήρθα στις "πολιτισμένες" και τεχνολογικά αναπτυγμένες (τρομάρα τους) ΗΠΑ κι έμενα σε μια πόλη καμια 20αριά χιλιάδων κατοίκων για πολλά χρόνια δεν μπορούσα να πάρω Ελλάδα αυτόματα. Έπρεπε να πάρω μέσω τηλεφωνήτριας. Δεν το πίστευα. Οι λόγοι βέβαια ήταν οικονομικοί, η ΑΤΤ (μονοπώλιο τότε) έκρινε ότι δεν την σύμφερε να βάλει αυτόματη κλήση εξωτερικού σε μικρές πόλεις. Και ως πριν λίγους μήνες για τοπικά τηλέφωνα αρκούσαν τα 7 νούμερα δεν βάζαμε και το πρόθεμα της πόλης όπως κάνετε στην Ελλάδα εδώ και χρόνια. Τώρα μας το προσθέσανε αλλά όλο το ξεχνάω διότι δεν το έχω συνηθίσει ακόμη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προφανώς αν από τα 6 ψηφία η Αθήνα πήγε στα 7 τότε από το 1εκ πήγαμε στα 10εκ. Το προηγούμενο μήνυμα μου έγινε βάσει της πληροφορίας του Σταύρου με τα καταπληκτικά διοράματα που έχουμε χάσει τελευταία…
 
Εεεε, το 1975 πήγαμε σε 7ψήφια από 6ψήφια, όχι από 5. Άρα από 1 εκατομμύριο, όχι από 100000. Και η μετάβαση δεν ήταν απότομη, μια μέρα όλη η Αθήνα να κοιμηθεί με 6 και να ξυπνήσει με 7. Συνυπήρχαν για κάμποσο διάστημα. Ίσως όλα όσα ξεκινούσαν από έναν συγκεκριμένο αριθμό (ίδιο τηλεφωνικό κέντρο) άλλαζαν ταυτόχρονα, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να ήταν ακόμη πιο τμηματική η αλλαγή. Σε πολλά αλλά όχι όλα απλώς επαναλάβανε το πρώτο νούμερο. Η δουλειά (Εξάρχεια) από 601χχχ έγινε 3601χχχ, δεν ξέρω γιατί δεν έγινε 6601χχχ (υπάρχουν τηλενούμερα με 666 τώρα ή δεν χρησιμοποιείται αυτός ο συνδυασμός?). Το σπίτι μου (Άνω Ιλίσια) έγινε από 78χχχχ έγινε 778χχχχ, και η θεία Α στα Πατήσια έγινε από 286χχχ 2286χχχ. Της δουλειάς έγινε 7ψήφιο πολύ πριν γίνει του σπιτιού. Λέγανε τότε (άσχετοι?) ότι τα πιο φορτωμένα κέντρα άλλαξαν πρώτα. Λογικό μου φαίνεται, αλλά ό,τι μοιάζει λογικό δεν είναι και σωστό απαραίτητα.

Το πρόθεμα ΄για να καλέσεις υπεραστικό όμως υπήρχε πολύ πριν το 1980. Εμείς σε μια επαρχιακή πόλη βάλαμε τηλέφωνο γύρω στο 1966-67. Είχαμε 3ψήφιο νούμερο (!!) αλλά σύντομα τελειώσανε τα νούμερα και έβαλαν 4ψήφια, κρατώντας και τα παλιά. Κι αργότερα που ενωθήκανε πολλές πόλεις μαζί γίνανε 5ψήφια τα νούμερα με προσθήκη 2 ή 22 (εμάς έγινε 22χχχ, του κολλητού μου που ήταν τετραψήφιο έγινε 2χχχχ - τα θυμάμαι ακόμη όλα αυτά τα νούμερα που σας γράφω, και όλα αυτά έγιναν πριν ανέβω Αθήνα το 1973, με πιθανή εξαίρεση την αύξηση σε 5 ψηφία. Αλλά πολύ νωρίτερα από το 1980, αφού τότε έφυγα από Ελλάδα για Αμερική.

Δεν θυμάμαι αν από την πρώτη στιγμή (τριψήφια εποχή) μπορούσαμε να πάρουμε αυτόματα υπεραστικό Αθήνα με το 01. Ίσως όχι, αφού θυμάμαι που πηγαίναμε στον τοπικό ΟΤΕ με θαλάμους και κάναμε ή μας κάνανε πρόσκληση για υπεραστικό τηλέφωνο. Αλλά μπορεί μόνο όταν παίρναμε τον θείο στο χωριό, όπου δεν υπήρχε ρεύμα και είχαν τηλέφωνο με μανιβέλλα στο καφενείο. Δεν θυμάμαι επίσης αν μεσολάβησαν χρόνια που έπρεπε να πάρεις τηλεφωνήτρια για υπεραστικό. Αλλά οι κλήσεις έγιναν αυτόματες σίγουρα πριν το 1973-74 που εγώ ήμουν Αθήνα οι γονείς επαρχία και τηλεφωνιόμαστε αυτόματα, άρα υπήρχε ήδη το 01 (Αθήνα), 0χχ (μεγάλες πόλεις) και 0χχχ (μικρότερες) ας πούμε η πόλη που μέναμε οι γονείς είχε 07χ1. Και μπορούσες το ίδιο εύκολα να καλέσεις εξωτερικό (άλλο αν κανείς δεν το έκανε αφού θα έπρεπε μετά να πουλήσεις το χωράφι στο χωριό ή το προικώο της κόρης για να πληρώσεις τον λογαριασμό).

Το αστείο είναι ότι όταν το 1980 ήρθα στις "πολιτισμένες" και τεχνολογικά αναπτυγμένες (τρομάρα τους) ΗΠΑ κι έμενα σε μια πόλη καμια 20αριά χιλιάδων κατοίκων για πολλά χρόνια δεν μπορούσα να πάρω Ελλάδα αυτόματα. Έπρεπε να πάρω μέσω τηλεφωνήτριας. Δεν το πίστευα. Οι λόγοι βέβαια ήταν οικονομικοί, η ΑΤΤ (μονοπώλιο τότε) έκρινε ότι δεν την σύμφερε να βάλει αυτόματη κλήση εξωτερικού σε μικρές πόλεις. Και ως πριν λίγους μήνες για τοπικά τηλέφωνα αρκούσαν τα 7 νούμερα δεν βάζαμε και το πρόθεμα της πόλης όπως κάνετε στην Ελλάδα εδώ και χρόνια. Τώρα μας το προσθέσανε αλλά όλο το ξεχνάω διότι δεν το έχω συνηθίσει ακόμη

Δεν το πιστεύω αυτό :eek: Ολόκληρη Ούσα δεν είχε την τεχνολογία << 0 >> :biglaugh:

Ήμασταν τελικά πολύ μπροστά!!! :grflag:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα