freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.410
Το 2008, την εποχη της μεγαλης μοδας για τα netbook, απεκτησα και εγω το δικο μου Asus EEE. Ηταν κατι που σαν τεχνικός Η/Υ ήθελα να εχω πάντα μαζι μου, αλλα δεν ήθελα να κουβαλάω κάποιου ειδους τσαντα για φορητό κλπ. Κανοντας μια αναζητηση στο web για εμπνευση επεσα επανω σε μια εξαιρετικη ιδεα. Καποιος χρησιμοποιουσε μια τσαντα σαν αυτη του Indiana Jones απο τις ταινιες και ηταν ιδανικη στις διαστασεις για να μεταφερεις ενα EEE. Ετσι με ενα σμπαρο σκοτωνει κανεις πολλα τρυγωνια, κανει την δουλεια του ευκολα και βολικα, ειναι cool και εκπληρωνει τα ρετρομανη παθη του!

Κανοντας μια ερευνα στο web για την ιστορια της τσαντας του Indiana Jones, ανακαλυπτουμε οτι προκειται για μια βρετανικη τσαντα μασκας αεριων μοντελο 7 (MkVII), που χρησιμοποιηθηκε απο τον στρατο και την αστυνομια. Το μοντελο 7 εχει ημερομηνια παραγωγής 1941, συνεπως οι φανατικότεροι των οπαδων του Indy θα διαπιστώσουν τον αναχρονισμό, αφου οι κλασσικές ταινίες διαδραματίζονται το 1935 (Temple of Doom), 1936 (Raiders of the Lost Ark) και 1938 (Last Crusade). Ο Indy εχει κανει μια μετατροπή στην τσάντα του, εχει αφαιρέσει το υφασματινο λουρι και εχει προσαρμόσει ενα πιο πρακτικό δερμάτινο.

Οπως ειναι φυσικο η τσαντα αυτη εχει πολλαπλες αντιγραφές και μιμήσεις, αλλα αυτο που πολυ αξιολογο ειναι οτι υπαρχουν ακομα μεγαλα απόθεμα απο την αυθεντικη τσαντα του 1941 (μολις 78 ετων!), τοσο σε μεταχειρισμένη κατάσταση οσο και σε πλεονάσματα στρατου που δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ.

Το 2008 ειχα αγορασει την πιο πιστή απομίμηση της αγοράς απο την αμερικανικη εταιρια Todd's Costumes. Δεν ειναι φτηνή, αλλα είναι εξαιρετικής ποιότητας και κράτησε με βαριά καθημερινή χρήση για 11 χρόνια. Επειδη τελικα καταντησε σε χειροτερη κατασταση απο αυτη του Indiana Jones και εγινε κουρέλι, αποφασισα να την αντικαταστασω. Επειδη τα οικονομικα μου δεν ειναι τοσο ανθηρά οσο ηταν πριν 11 χρόνια, επέλεξα να αποκτήσω μια αυθεντική τσαντα NOS (New Old Stock) β' διαλογής. Απο την παλια τσαντα κρατησα το δερματινο λουρι.

Μολις ηρθε το δεμα και το ανοιξα, με χτυπησε μια βρωμα τετοια που εφυγα τρέχοντας! 77 χρονια κλεισούρας σε καποια αποθήκη στην Αγγλία. Άστα να πάνε. Μετα απο το αρχικό σοκ, διαπίστωσα οτι πολλες ραφές ειχαν ανοίξει ή ηταν ετοιμες να ανοίξουν. Μπορει το ύφασμα της τσαντας να ειναι σε εξαιρετική κατάσταση, αλλα η κλωστή με την οποια ειχε ραφτει δεν ηταν φτιαγμένη να αντέξει τόσες δεκαετίες. Αυτο ομως ειχε και το θετικό επακόλουθο οτι το υφασμάτινο λουρί ξηλώθηκε εύκολα. Αφου η τσαντα ξεμύρισε επαρκώς, επισκευάστηκε απο τον ραφτη και προσαρμόστηκε το δερμάτινο λουρι πλεον ειναι μαχιμη καθημερινα στο πλευρο μου. Οσο για το EEE εχει αντικατασταθεί με διαφορα tablets ανα τα χρονια και πλεον στην θεση του ειναι ενα Teclast 8'' με win10.

Να μερικες φωτογραφιες.

Μπροστα

2019-04-11-04h24m57.JPG

Πισω

2019-04-11-04h25m21.JPG

Στο πλαι

2019-04-11-04h25m36.JPG

Απο κατω

2019-04-11-04h25m49.JPG

Εσωτερικά η σταμπα του κατασκευαστη με χρονο κατασκευης 1942

2019-04-12_17-59-02_P4125015.jpg

Εσωτερικα οι διάφοροι χώροι με το tablet 8''

2019-04-12_18-00-17_P4125018.jpg

To δερματινο λουρι

2019-04-11-04h26m56.JPG

Ενα πρακτικό, χρήσιμο και cool αξεσουάρ για ολους τους οπαδούς του Indiana Jones, των 80ies, του retro, του στρατου, του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου. Προτιμήστε μια καλη απομίμηση, εκτος και αν εχετε ανθεκτικά ρουθούνια. Με την τσάντα αυτη καθε έξοδος γίνεται περιπέτεια! Must have!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εξαιρετικο μεμοραμπιλο το θυμαμαι απο δω.

Παρε και το μαστιγιο μου να του κανει παρεα.:)

PICT_20150609_083447.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα