Σε ποια δέσμη ανήκατε!

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
568
Χθες το σκεφτόμουν και με κάνει εντύπωση πώς δεν έχει ανοιχτεί τέτοια δημοσκόπηση ακόμα! :D

Νομίζω ότι οι περισσότεροι προλάβαμε τις δέσμες στο σχολείο! Ξέρετε, αυτές που μετέπειτα ονομάστηκαν "κατευθύνσεις"!

Οπότε, περιμένουμε την ψήφο σας: Σε ποια δέσμη ανήκατε! :)

1) Α' Δέσμη

2) Β' Δέσμη

3) Γ' Δέσμη

4) Δ' Δέσμη

5) Ε' Δέσμη (υπήρξε κάποια φάση και 5η δέσμη κάπου στη δεκαετία του 80 - δεν θυμάμαι πότε καταργήθηκε!)

6) Άλλο (και εξηγείτε ποιο είναι αυτό! :) )

Και ξεκινάω πρώτη: Γόνος της Γ' Δέσμης, καθώς ήθελα να γίνω (κρατηθείτε! :) ) δικηγόρος!

Σ.σ.: Έχω ενεργοποιήσει και τη δυνατότητα πολλαπλών επιλογών, για όσους ξεκίνησαν με μια δέσμη, αλλά κάπου στα μισά της χρονιάς, άλλαξαν! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Και ξεκινάω πρώτη: Γόνος της Γ' Δέσμης
Δεν θα το έβρισκα ούτε με την τέταρτη προσπάθεια! :xm:

Προβλέπω αυτοδυναμία της Α' Δέσμης. :)
 
Α' Δεσμη

Εκτος οτι μου αρεσε να λυνω ασκησεις, μου αρεσαν και ολα τα μαθηματα (μαθηματικα φυσικη χημεια) πλην της εκθεσης. Επισης δεν μου αρεσε καθολου να αποστηθιζω (ιστορια κτλ) και ουτε και με τα αρχαια δεν τα πηγαινα καλα, οποτε η Α' δεσμη ηταν μονοδρομος.

Μου αρεσε πολυ αυτη η δεσμη... :)
 
alkis21 είπε:
Προβλέπω αυτοδυναμία της Α' Δέσμης. :)
Μην παίρνεις κι όρκο :cool:

Γ΄ Δέσμη. Λόγω "ταβανιού" στις ικανότητες θετικής σκέψης του μυαλού μου και οικογενειακής παράδοσης.
 
Όταν ανακοίνωσα τη συμμετοχή μου στη Δ' Δέσμη, στα μέσα του '90, αντιμετώπιζα παντού τη χλεύη! Λίγα χρόνια αργότερα, όλοι επιδίωκαν εισαγωγή στις Οικονομικές Σχολές.
 
Δ' η δεσμη του λαού
 
Εγώ 3η δέζμη. Παντως βλέπω ότι μπορώ να επιλέκσω παραπάνω από μία δέσμες :p :p:p:p:p
 
alkis21 είπε:
Δεν θα το έβρισκα ούτε με την τέταρτη προσπάθεια! :xm:
Και όμως! Ο λόγος που ΔΕΝ είχα πάει 1η δέσμη ήταν τα μαθηματικά (φυσική & χημεία τα λάτρευα!)! Αμέσως επόμενος έρωτας τ' αρχαία ελληνικά & τα λατινικά! :)

Τελικά, τόσο στις σπουδές μου, όσο και στο εξειδικευμένο αντικείμενο της δουλειάς μου, τα μαθηματικά έμελλε να με κυνηγάνε μια ζωή! :)

(και η φυσική, αλλά τουλάχιστον η φυσική μ' αρέσει! :D )

Λορένα είπε:
Εκτος οτι μου αρεσε να λυνω ασκησεις, μου αρεσαν και ολα τα μαθηματα (μαθηματικα φυσικη χημεια) πλην της εκθεσης.
A, δεν έχεις δίκιο για την έκθεση! Άμα "έπιανες" το στυλ που ήθελαν οι καθηγητές να γράφεις, μετά ακολουθούσες την πεπατημένη! ;)

Να ξαναπώ ότι είχα μια εντονότατη απέχθεια για την άλγεβρα (και τελικά πέρσι ανακάλυψα ότι την αδίκησα - δεν κατάλαβα γιατί την είχα πάρει με στραβό μάτι! :xm: )

retrofan είπε:
Μην παίρνεις κι όρκο :cool:
Εύγε! :D Πού είναι και ο Ρήγανης - τριτοδεσμίτης και αυτός!

[edit] Καλώς τον! Κι ότι σε μελέταγα! :D

Rygar είπε:
Παντως βλέπω ότι μπορώ να επιλέκσω παραπάνω από μία δέσμες :p :p:p:p:p

D@redevil είπε:
Σ.σ.: Έχω ενεργοποιήσει και τη δυνατότητα πολλαπλών επιλογών, για όσους ξεκίνησαν με μια δέσμη, αλλά κάπου στα μισά της χρονιάς, άλλαξαν! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια ψηφοφορια Μαριανα!

Eγω 2η δεσμη (αν εξαιρεσω τον Maddog δεν νομιζω να ειμαστε και πολλοι εδω μεσα-για να δουμε ομως....)
 
Τέταρτη και γω... :)
 
Πρωτοδεσμίτης εγώ...

Πλάκα πλάκα... την 4η Δέσμη νομίζω την σνόμπαραν απλά επειδή ήταν η... 4η...

Αν τις είχαν με άλλη σειρά (πχ αν ήταν η 2η) σίγουρα θα είχε άλλη αντιμετώπιση...
 
Στην Α γιατί μου άρεσαν και εξακολουθούν να μου αρέσουν η χημεία, η φυσική και τα μαθηματικά. Άμα δεν είχε την έκθεση θα ήμουν πιο ευτυχισμένη :D
 
Stanfromgreece είπε:
Πρωτοδεσμίτης εγώ... Πλάκα πλάκα... την 4η Δέσμη νομίζω την σνόμπαραν απλά επειδή ήταν η... 4η...

Αν τις είχαν με άλλη σειρά (πχ αν ήταν η 2η) σίγουρα θα είχε άλλη αντιμετώπιση...
Δεν ξερω τι γινόταν στις πόλεις αλλα εμείς οι χωρικοί βλεπαμε με μισό ματι τους μαθητές των άλλων δεσμών (ειδικά αυτούς της τρίτης, οι δευτεροδεσμήτες ήταν κάτι σαν τους εξωγηινους δεν υπηρχε επαρκής επιστημονική απόδειξη περι της μη υπαρξής τους αλλα εμείς δεν είχαμε δει ποτε καποιον) φαντάσου ότι από 40 μαθητες ήταν 6 στην πρώτη δεσμη, 6 στην τριτη και 28 στην τεταρτη
 
[off topic] Με αφορμή το ποστ του Thor θυμήθηκα ότι στο δικό μου σχολείο δεν υπήρχε 2 Δέσμη. Είχαν δηλώσει 2 άτομα στην αρχή και επειδή τότε για να πάρει ο μαθητής το κτελ και να πάει στην πόλη σε σχολείο που να είχε 2η Δέσμη θα έπρεπε να φάει αρκετή ώρα στους δρόμους, ο ένας άλλαξε γνώμη και πήγε 1η. Ο δεύτερος εννοείται άλλαξε σχολείο! [off topic]
 
Δεν τις πρόλαβα τις δέσμες... πρώτη λυκείου πήγα το 2000. Ήταν σίγουρα καλύτερο σύστημα από τις κατευθύνσεις.
 
Thor είπε:
Δεν ξερω τι γινόταν στις πόλεις αλλα εμείς οι χωρικοί βλεπαμε με μισό ματι τους μαθητές των άλλων δεσμών (ειδικά αυτούς της τρίτης, οι δευτεροδεσμήτες ήταν κάτι σαν τους εξωγηινους δεν υπηρχε επαρκής επιστημονική απόδειξη περι της μη υπαρξής τους αλλα εμείς δεν είχαμε δει ποτε καποιον) φαντάσου ότι από 40 μαθητες ήταν 6 στην πρώτη δεσμη, 6 στην τριτη και 28 στην τεταρτη
Σε εμάς δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα μεταξύ των μαθητών (6ο Λύκειο Πειραιά). Ήμασταν όλοι μία μεγάλη παρέα στα διαλείμματα. Εξ'αλλου, όλοι γνωριζόμασταν από τα προηγούμενα χρόνια. Ίσα ίσα μάλλιστα, που θα έλεγα πως... οι παρέες μας μεγάλωσαν, γιατί γνωρίσαμε και άτομα που ήταν σε άλλα τμήματα που δεν τα ξέραμε, και τώρα είμασταν μαζί στην ίδια δέσμη. Στο σχολείο μας είχαμε από όλες τις δέσμες. Φυσικά, της 2ης Δεσμης τα παιδιά ήταν λιγότερα.

Θυμάμαι πάντως πως, όταν κάναμε μαθήματα δέσμης, είμασταν μόνοι μας στην τάξη, ενώ όταν κάναμε "γενικά" μαθήματα, συγχονευόμασταν με άλλες δέσμες... Είχε και αυτό την πλάκα του!
 
Με αφορμη αυτο που ειπε πιο πανω η καμπια για την 2η δεσμη, εμεις ειχαμε 3 ατομα που θελαν να πανε σ'αυτη.

Οποτε. κανονιστηκε να κανουν την φυσικη την χημεια και την εκθεση με μας την Α' Δεσμη, τα μαθηματικα με την Δ' δεσμη και την βιολογια οι τρεις τους
 
Πίσω
Μπλουζα