Σκορπιός [ Κόμικ ]

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
ΣΚΟΡΠΙΟΣ

Έκδοση: ΜΑΜΜΟΥΘ ΚΟΜΙΚΣ

Δεκαπενθήμερο περιοδικό ποικίλης ύλης

Έτος κυκλοφορίας 1985

Αριθμός σελίδων: 100

Ασπρόμαυρο

SKORPIOS.jpg

Πολυθεματικό περιοδικό που έζησε στη σκια του "Αγόρι" και του "Μπλεκ".

Ένα στοιχείο που το διαφοροποιούσε από τα προαναφερθέντα, είναι το οτι είχε αυτοτελείς ιστορίες.

Δε μπορώ να θυμηθώ γιατί δεν το αγόραζα. Ίσως γιατί δε το εύρισκα.

Έχω καμιά ντουζίνα τεύχη στη συλλογή μου, αγορασμένα από το Internet.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαινεται ενδιαφερον!!
 
Tωρα,τοτε φαινοταν βαρετο.


Ωραιος ο Dinos (δις)
 
Πράγματι είναι αρκετά ενδιαφέρουσες οι ιστορίες του και το οτι είναι αυτοτελείς, θεωρώ οτι είναι συν για το περιοδικό.

Μέρος από τις εσωτερικές σελίδες:

SKORPIOS2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σου ήταν εύκολο να αναφερεις μερικούς από τους ήρωες που είχε ιστορίες τους το κόμηκ ή μήπως ξέρεις αν κάποιες από αυτές τις ιστορίες είχαν επανεκδοθεί στη σειρά Κλασική Περιπέτεια ή/και Τοτεμ από τη μαμουθ κόμιξ ξανά?
 
Βεβαίως...

Σκορπιός


Γιορ



Καγιέννα



Αλβάρ Μαγιόρ



Λάρρυ Μανίνο



Μπάρμπαρα



Ετερναούτα



Μάντυ Ρίλεϊ



Κάλικο Τζακ



Πράκτωρ Κανένας



Ουακατάνκα



Οι Αετοί



Λεγεώνα των Ξένων


Δυστυχώς δε γνωρίζω αν έχουν επανεκδοθεί οι ιστορίες, καθώς η σχέση μου με τη Μαμμούθ τότε, ήταν μόνο μέσω του Λούκυ Λουκ.
 
Οχι δεν ήταν αυτές.

Σε ευχαριστώ.

Το el eternauta το εβγαλε πριν από μερικά χρόνια σε 2 τόμους με σκληρο εξώφυλλο η τζεμα πρες

Η κλασική περιπέτεια είχε βγάλει 6 τόμους μεταξύ 1988-1991 κάθε ένας με διαφορετικό ήρωα σε 3 ιστορίες. Οι ήρωες ήταν

1. Ριπ Κίρμπι

2. Αχα

3. Γκαρθ

4. Τζόνι Χαζαρντ

5. Μόντεστι Μπλεικ

6. Κόριγκαν

Εγώ έχω τα 1, 3 και 6

Σε ρώτησα γιατι το στιλ τους μου έμοιαζε με τις σελίδες που ανέβασες αλλα μάλλον φταιει το ασπρόμαυρο..
 
Νομίζω πριν από αυτό έβγαινε το Σκαθάρι ίδιου στυλ και θεματολογίας. Από Σκορπιό έχω 6 τόμους από τους 9 συνολικά που κυκλοφόρησαν αλλά έλεγα να τους δώσω χρόνια τώρα γιατί δεν με ενδιέφεραν...λέτε να τα κρατήσω τελικά; Είναι σε άριστη κατάσταση γιατί τους είχα αγοράσει από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου!

Χμμμ....τελικά οτιδήποτε ρετρό αξίζει πολύ όχι τόσο σε χρήμα αλλά σε συναισθήματα από την παιδική μας ηλικία!
 
Ναι... Οι περισσότερες κατηγορίες είναι προστατευμένες στο Greek Comics.

Πρέπει να έχεις λογαριασμό για να το δεις...

Απ'ότι φαίνεται η ΜΑΜΜΟΥΘ, από τα κολεόπτερα πήγε στα αρθρόποδα! :D
 
DINO είπε:
Ναι... Οι περισσότερες κατηγορίες είναι προστατευμένες στο Greek Comics.Πρέπει να έχεις λογαριασμό για να το δεις...
Κρίμα...γιατί αν είσαι φαν αξίζει πραγματικά να δεις σειρές κόμικ που ούτε φανταζόσουν ότι υπάρχουν!!! Αν θέλετε πάντως κάντε μια εγγραφή, δωρεάν είναι και περνά η ώρα ευχάριστα (δεν κάνω διαφήμιση, απλά μου αρέσουν τα κόμικς!!!)
 
Είμαι μέλος (όχι ενεργό) εδώ και χρόνια.

Must για όσους λατρεύουν τα κομικς.
 
Ετυχε να διαβασω μερικα τευχη και επαθα πλακα με τις ιστοριες του Λαρρυ Μαννινο.

Στην πραγματικοτητα το κομικ λεγεται Precinto 56 και ο ηρωας Zero Lt. Galvα.

Σχεδιασμενο απο τους Αργεντινους Jose Munoz, Gustavo Trigo και Lito Fernandez με σεναριο του Ray Collins.

Αυτα τα ολιγα βρηκα στο internet.

Αστυνομικο 70-ιλα οσο δεν παει. Κυνικο και απολαυστικο.

Βρηκα ελαχιστες πληροφοριες στο διαδικτυο. Δεν βρηκα μαλιστα αν οι ιστοριες εχουν κυκλοφορησει αυτοτελως σε καποια εκδοση στα Αγγλικα...θα το ηθελα πολυ!
 
Ξεκινησα να διαβαζω τα τευχη απο την αρχη (μεχρι τωρα ειχα διαβασει τευχη αποσπασματικα)

Νομιζω οτι με κριτηριο την ποιοτητα προς "θορυβο", το θεωρω το καλυτερο πολυθεματικο.

Ευχης εργο που το νεο Μπλεκ περιεχει μεταξυ των αλλων και ιστοριες του Σκορπιου.

Περα απο το Precinto 56 εχω παθει πλακα και με την ιστορικα Σκορπιος.

Κριμα που εκανε τοσα λιγα τευχη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου άρεσε πολύ το Eternauta, το οποίο υπήρχε σε συνέχειες και στον Σκορπιό και σε ένα παλαιότερο περιοδικό, το Σκαθάρι. Αλλά δεν είδαμε ποτέ το τέλος της ιστορίας ούτε από το ένα περιοδικό, ούτε από το άλλο, δυστυχώς. Ενδιαφέρουσα ήταν και η ιστορία της Μπάρμπαρα.
 
Τελικά εκδόθηκε σε τόμο από την Jemma Press (σε 2 τόμους για την ακρίβεια), αλλά τώρα πρέπει να έχουν εξαντληθεί.
 
Κριμα...θα το ηθελα.

Ειμαι στο δεκατο τευχος.

Σκορπιος, Λαρρυ Μαννινο, Καγιενα,  Αλβαρ Μαγιορ...πραγματικα αψεγαδιστα αλλα επ ουδενι παιδικα
 
Καταπληκτικο και το Ετερναουα.

Υποθετω οτι ο Σκορπιος εχει την 1976 εκδοχη, ε?

Το διτομο της Jemma εχει την ιδια εκδοση?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ'ότι βλέπω (από το Greek comics) η Jemma το έχει εκδώσει στην αυθεντική του μορφή
 
Ψήνομαι να το αγοράσω από Amazon UK, αλλά κοστίζει 30 λίρες λέει (είναι βέβαια η Hardcover έκδοση) +6 τα ταχυδρομικά. Και αυτό γιατί από την έκδοση της Jemma υπάρχει μόνο ο δευτερος τόμος όπου και αν έψαξα. Κακοτυχία που δεν το βρήκα μεταχειρισμένο με κάπως πιο διαχειρίσιμη τιμή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα