Στατικός Μοντελισμός...

Μια φορα και έναν καιρό σε εναν γαλαξία πολύ πολύ μακρινό, ασχολήθηκα και εγω για ενα φεγγάρι με τον στατικο μοντελισμό. Μεταξυ 14 και 17 ετων ειχα πεσει με τα μουτρα, διάβαζα τα περιοδικά, επισκεπτόμουν τα τοπικα καταστήματα μοντελισμού και εψαχνα στα διαφορα παιχνιδαδικα και βιβλιοχαρτοπωλεία για παλιο στοκ σε λογικες τιμες. Δεν ειναι να πεις οτι ειχα ταλέντο για δαυτο, αλλα ηταν ευχάριστη απασχόληση, να πεταω και μια κασετα στο κασετοφωνο και να χαλαρωνω για μερικες ωρες. Η εμφαση μου ηταν αεροπλανα, κυριως του ΔΠΠ.

Τελικα μια οι πανελλήνιες, μια οτι συναγωνιζόταν για χώρο, χρόνο και χρήμα με μπόλικα αλλα χόμπι, σταδιακα ασχολούμουν ολοένα και λιγοτερο και τα του μοντελισμου αποθηκευτήκαν για μια μετακόμιση και δεν ξαναεμφανιστηκαν ποτε μεχρι σημερα, 31 χρόνια μετα.

Ας ριξουμε μια ματια στο τι επιβίωσε σεισμούς, λιμούς, καταποντισμούς, κάμποσες μετακομίσεις και οχι και τόσο ιδανική αποθήκευση. Θα ξεκινησω απο τα υλικά και εργαλεία.

Χρώματα





Enamel και αλλα.



Μερικά spray.



Κολλες, διαλυτικα, πινελα, στοκος, γυαλόχαρτα κλπ



Οτι δεν εχει εξατμιστεί, εχει γινει τσιμέντο.



Ο (θεος να τον κανει) αερογραφος μου. Οχι η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε.




Μπουκάλα πεπιεσμένου αερα ελληνικής κατασκευής.





Να δω αν θυμαμαι πως παει το συστημα. Προσοχη στην λεπτομερεια, μετα απο ελαχιστη χρηση ανέπτυξε διαρροή που επισκευάστηκε με στόκο. Περιεργως οχι μονο εχει η μπουκαλα πιεση, αλλα δουλευει ακομα ο αερογραφος και κραταει και η επισκευη με τον στοκο!



Υλικα για κατασκευη διοραμάτων.




Συνεχεια στο επομενο μηνυμα λογο του περιορισμου 20 εικονων απο album ανα μηνυμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν προχωρήσω παρακάτω, να και μια φωτογραφία απο διάφορα κομματια που ειχαν περισσέψει και τα κράταγα μηπως και χρειαστούν σε κατι μελλοντικά. Εκει ειναι και κομματια απο μοντελα που μου ειχαν δωσει αλλοι και που ηταν τοσο κακοφτιαγμένα που τα διέλυσα και τα εβαλα με τα υπόλοιπα ανταλλακτικά.



Ενα απο τα πιο ευχαριστα πραγματα σχετικα με τον στατικο μοντελισμο ειναι το να χαζευει κανεις τα κουτια απο τα μοντελα, ειδικα αυτα που εχουν ζωγραφισμένα τα αεροπλανα σε διαφορες σκηνες δρασης κλπ. :love: Ειναι ταυτοχρονα και ενα απο τα λιγότερο ευχάριστα πραγματα, οταν εχεις ολοκληρώσει την κατασκευη και το τελικο αποτέλεσμα εχει λιγη σχεση με αυτο που βλεπεις στο κουτι. :fafoutis: :banghead:

Ας δουμε μερικα κουτια που σωθηκαν, γιατι τα χρησιμοποιησα για αποθηκευση κλπ.








Στην συνέχεια θα δουμε μερικα μοντελα που δεν προλαβα να ολοκληρώσω.

Το Ilyushin IL-2M3 Stormovik πλησίαζε να ολοκληρωθεί.






Μολις ειχα αρχισει να φτιάχνω το Mitsubishi A6M2 Zero.







Συνεχεια στο επομενο μήνυμα λογο του περιορισμού 20 εικονων απο album ανα μηνυμα.
 
Ενα διοραμα με ενα North American P-51 Mustang που μου ειχε χαρισει καποιος. Ηταν τοσο κακοφτιαγμενο που αποφασισα να το κανω οτι ειχε αναγκαστει να προσγειωθεί λογω σοβαρών ζημιών. Καπου υπήρχε και ο πιλοτος που απομακρύνεται τρέχοντας απο το αεροπλάνο. Δεν προλαβα να τελειώσω την βαση και να τα κολλήσω ολα στην θεση τους.






Καθαρισα απο ενα σημειο την σκονη για φανει η διαφορα με το καθαρο. :shocked:



Και αφηνω το καλυτερο για το τελος.
 
Και θα κλείσω με τα μοντελα που βρηκα και ενα διόραμα.

Hawker Typhoon





Supermarine Spitfire





Grumman F6F Hellcat





Curtiss P-40 Kittyhawk





Hawker Hurricane





Messerschmitt Bf 109





Συνεχεια στο επομενο μήνυμα λογο του περιορισμού 20 εικονων απο album ανα μηνυμα.
 
Bristol Blenheim





Avro Anson





Το ταλαιπωρημένο διοραμα. Bristol Beaufighter.





Ειχα αρκετα περισσότερα και δυστυχώς δεν ειναι εδω το κατα την αποψη μου πιο επιτυχημένο μοντέλο που ειχα φτιάξει, F4U-4 Corsair σε κλιμακα 1/48.

Ο ρομαντικός μεσα μου, περιστασιακά ειχα την φαντασίωση ολα αυτα τα χρονια οτι καποια στιγμη θα ξανασχοληθω, αλλα επειδη ειμαι πολυ περισσότερο ρεαλιστής, ξερω οτι δεν προκειται να συμβει. Απλα δεν υπαρχει ο απαραίτητος χρονος και χωρος που χρειάζεται, συν οτι δεν ειχα ποτε και ταλέντο.

Επειδη ο χωρος που ηταν αποθηκευμένα ολα αυτα πλέον δεν υφίσταται, δυστυχως θα καταλήξουν στον σκουπιδοτενεκέ συντομα. Αλλα τουλαχιστον υπαρχουν οι ευχάριστες αναμνήσεις και αυτες εδω οι φωτογραφίες.
 
Κρίνοντας από το αποτέλεσμα στις φωτογραφίες και λαμβάνοντας υπ'όψη τον αερογράφο που είχες, θα έλεγα ότι έχεις ΠΟΛΥ ταλέντο. Άξιος!
 
Να 'σαι καλα. Αυτα δεν ειναι αποτελεσμα ταλεντου, ειναι αποτελεσμα διαθεσης! Αν δεν εχεις εγνοιες και εχεις μπολικο ελευθερο χρονο, οπως οταν ημασταν παιδια, αυτα γινονται...

Αν θες να δεις πραγματικο ταλεντο, δες τα αριστουργηματα του φιλου @Eagle 1 .... Πραγματικη ποιοτητα.
 
@freaktmp Θα συμφωνήσω με τον Lord Vek. Μια χαρά αποτέλεσμα είχες.
Προσωπικά ίσως κάποια από αυτά αν ήταν στην συλλογή μου να καθόμουν να τα ρετουσάρω ξανά. Είναι κομμάτια που δύσκολα βρίσκεις
 
Συνάντηση μετά από σχεδόν 37 χρόνια!

Όταν στο μακρυνό 1986 χάριζα στον θείο της γυναίκας μου ένα μοντέλο Messerschmitt 110 της Revell σε κλίμακα 1:32, δεν περίμενα ότι θα το ξανασυναντούσα. Ο θείος, ο οποίος μου είχε χαρίσει τον τεχνητό ορίζοντα από αληθινό 110 που πήρε από το αεροπλάνο στα τέλη του πολέμου, καθώς επίσης πληθώρα περιοδικών της εποχής εκείνης, έμενε σε άλλη πόλη, εγώ δε μέχρι το 2014 στην Ελλάδα.

Πρόσφατα μας επισκέφθηκαν οι επίγονοί του και μου έφεραν σε σακκουλάκι τα απομεινάρια του μοντέλου που είχα χαρίσει τότε. Αρχικά το είχαν κρεμασμένο στο ταβάνι του σαλονιού, αργότερα όμως το έπαιζαν τα εκάστοτε εγγόνια και δισέγγονα, ώσπου το παρόπλισαν. "Πάρτο αν το θέλεις, ίσως μπορείς να το ξαναφτιάξεις", μου είπαν και είδαν τη χαρά μου που το ξανακρατούσα στα χέρια μου μετά τόσα χρόνια.

Έκανα έναν έλεγχο πληρότητας και διαπίστωσα ότι είχε κάποια σπασμένα μέρη (τροχοί, πολυβόλα) ενώ έλλειπε ένα τμήμα της καλύπτρας από διαφανές πλαστικό. Τα υπόλοιπα ήταν διαλυμμένα μεν, αλλά πλήρη σε αριθμό.

Άρχισα με ένα γερό ξεσκόνισμα, και διαπίστωσα ότι η δουλειά που είχα κάνει τότε, αν και πιεσμένη χρονικά και χωρίς αερογράφο, βγήκε στην επιφάνεια χωρίς πολλές απώλειες. Τότε δεν είχα κάνει στο μοντέλο τεχνητή παλαίωση, ωστόσο τώρα την έχει μερικώς λόγω της πατίνας που συσσωρεύτηκε όλα αυτά τα έτη.

Αποφάσισα να το αφήσω έτσι, έκανα μόνο μία προσθήκη, έβαλα σύμβολα εποχής, μια και τότε ήταν δυσεύρετα. Νόμιζα ότι η αποκατάσταση θα ήταν εύκολη, αλλά γελάστηκα. Έβαλα στη θέση τους τους τροχούς που είχαν σπάσει, τρωπώντας τον τροχό και το σκέλος προσγείωσης με τρυπανάκι και πέρασα μεταλικό καρφάκι, ώστε οι τροχοί να γυρίζουν όπως πριν. Κόλλησα στη θέση του σπασμένου πυροβόλου πίσω κομμάτι από μεταλλικό καρφάκι. Η αρχική ιδέα που είχα να κόψω σύριγγα για να φαίνεται το στόμιο του πολυβόλου απερρίφθη ως χρονοβόρα (παλιά τα έκανα αυτά, τρυπούσα εξατμίσεις, πολυβόλα κλπ. τώρα...... δεν....).

Μετά έκανα ένα πατρόν από το παραθυράκι που έλλειπε (το πάνω μέρος της πίσω καλύπτρας) και έκοψα το κομμάτι από διαφανές πλαστικό. Πέτυχε με την πρώτη (βλ. σχετική φωτογραφία παρακάτω)!

Τέλος κόλλησα τα διάφορα κομμάτια καθώς και τη χαλκομανία και το μοντέλλο στάθηκε ξανά στους τροχούς του, όπως πριν από 37 χρόνια. Το θέμα τώρα είναι που θα το βάλω, γιατί η αετίνα δεν έχει λέει χώρο. Το έκλεισα σε κουτί στην αποθήκη και βλέπουμε αν θα δει ξανά το φως κάποιας βιτρίνας.

Το σημαντικότερο για μένα στην όλη διαδικασία της αποκατάστασης: Πριν κολλήσω στη θέση του το ουραίο πτερύγιο, είδα από τη σχισμή που έβλεπε στο εσωτερικό της ατράκτου το χαρτάκι που είχα εσωκλείσει τότε, με την ημερομηνία δεσίματος της ατράκτρου, μια συνήθεια που με ακολουθεί ακόμα.

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες, του πριν και μετά.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg
 
Πολυ καλη δουλεια παντως η επισκευη. Ειχα φτιαξει κι εγω καμια 15αρια αεροπλανακια πριν χρονια. Καποια τα πηραν τα παιδια καποια εσπασαν. Για μενα δεν ειναι μονο η χαρα της κατασκευης, αλλα να υπαρχει και χωρος να τα εχεις να τα βλεπεις και να τα χαιρεσαι. Ευτυχως βρικα καταλληλο μερος στο σαλονι και εχω 5 ιστιοφορα που πραγματικα απαιτησαν πολυ χρονο και κοπο για την κατασκευη τους
 

Συνημμένα

  • thumbnail_P1170428.jpg
    thumbnail_P1170428.jpg
    311,3 KB · Προβολές: 10
Πολυ καλη δουλεια παντως η επισκευη. Ειχα φτιαξει κι εγω καμια 15αρια αεροπλανακια πριν χρονια. Καποια τα πηραν τα παιδια καποια εσπασαν. Για μενα δεν ειναι μονο η χαρα της κατασκευης, αλλα να υπαρχει και χωρος να τα εχεις να τα βλεπεις και να τα χαιρεσαι. Ευτυχως βρικα καταλληλο μερος στο σαλονι και εχω 5 ιστιοφορα που πραγματικα απαιτησαν πολυ χρονο και κοπο για την κατασκευη τους
Εξαιρετικά τα μοντέλα σου φίλτατε!!!! Πραγματικά ο χρόνος και ο κόπος που επένδυσες φαίνεται. Μου άρεσε πολύ και η βιτρίνα σου! Εμένα οι 4 που έχω για αεροπλάνα είναι ασφυκτικά γεμάτες και το συγκεκριμένο μοντέλο είναι μεγάλο, η δε σύζυγος δεν εγκρίνει άλλη στο σαλόνι. Κάτι θα γίνει πάντως....
 
Πολυ καλη δουλεια παντως η επισκευη. Ειχα φτιαξει κι εγω καμια 15αρια αεροπλανακια πριν χρονια. Καποια τα πηραν τα παιδια καποια εσπασαν. Για μενα δεν ειναι μονο η χαρα της κατασκευης, αλλα να υπαρχει και χωρος να τα εχεις να τα βλεπεις και να τα χαιρεσαι. Ευτυχως βρικα καταλληλο μερος στο σαλονι και εχω 5 ιστιοφορα που πραγματικα απαιτησαν πολυ χρονο και κοπο για την κατασκευη τους
Και μόνο που έχεις το Vasa φτάνει! Ήταν ένα απο τα αγαπημένα μου μοντέλα που "πνίγηκε" στην μπανιέρα απο την μάνα μου για να το ξεπλύνει απο τη σκόνη...
 
Η βιτρινα μι απλη ιδιοκατασκευη ειναι με διακοσμιτικα πηχακια γωνιες και τζαμια. Ειχαμε ενα ενυδρειο σε αυτη την βαση κι οταν εφυγε, προσπαθησε η κυρια να γεμισει τον χωρο με διαφορα. Εδειχνε κενος και μετα κανα μηνα προσπαθειες απογοητευτικε. Ειχα παρει μετρα ειχα τα κοματια ετοιμα (κρυφιως και υπογειως βεβαιως βεβαιως) και μια μερα που ελειπε μπηκαν ολα στην θεση τους. Της αρεσε το αποτελεσμα και εκτοτε εμειναν εκει. Οπως καταλαβαινεις νιωθω απολυτα τον καυμο σου. "Για το ιδιο προβλημα μιλαμε" WAF λεγεται

Και μόνο που έχεις το Vasa φτάνει
Vasa το "αταξειδευτο" Ξερεις την ιστορια του? Σουηδεζικο αν θυμαμαι καλα, δεν προλαβε να ταξειδεψει. Μολις το εριξαν απο το καρναγιο στο νερο αναποδογυρισε και βουλιαξε στο λιμανι. Το εχουν σαν μουσειο σημερα.
Ενα αλλο ιστιοφορο μουσειο, αλλα πληρως λειτουργικο ειναι το U.S. Constitution στην Βοστονη.
Εψαχνα να βρω μοντελο του Ιπταμενου Ολλανδου να φτιαξω, αλλα δεν υπαρχει

Eιχα φτιαξει και το cutty shark, σε βαση απο γυψο σαν θαλασσα με κυματα, βαμενη με μπλε χρωματα για αναπαρασταση της θαλασσας. Αυτο το κατασχεσε ο μεγαλος γιος, για δωρο λεει στο σπιτι του οταν παντρευτηκε (λες και ηταν το μοναδικο δωρο που του καναμε) Ο μικρος κατασχεσε το Hero Quest με τις βαμενες μινιατουρες. Κανε παιδια να δεις καλο, σου λεει μετα. Τα σημερινα παιδια, δεν εχουν καν την λεπτοτητα να περιμενουν να αποδημησει εις κυριον, ο πατερας τους για να τον κληρονομισουν. Τι να πεις!
 
Πίσω
Μπλουζα