Συντήρηση σκαρτιέρας

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.412
Ας ριξουμε μια πολυ γρηγορη ματια στην συντηρηση που εκανα χτες στην αγαπημενη μου σκαρτιερα. Βασικα οχι αυτο το συγκεκριμενο κομματι, εχω καμποσες απο αυτο το μοντελο. Τις πουλανε με πολλα διαφορετικα ονοματα και αμα τις βρισκω σε λογικες τιμες αγοραζω. Κατα την ταπεινη μου αποψη οι μηχανικες σκαρτιερες ειναι κλασσεις ανωτερες απο τις ηλεκτρονικες (εκτος και να παει κανεις σε high end μοντελα). Επιπλεον πιστευω οτι οι χειροκινητες ειναι απειρως καλυτερες απο τις αυτοματες. Πιστευω οτι εχουν σταματατησει να παραγονται εδω και πολλα χρονια, οποτε ακομα και καινουρια να την βρειτε θα εχει μεινει στο ραφι ισως για καμια δεκαετια ή περισσοτερο, οποτε δεν δουλευουν παντα εξισου καλα out of the box.

Εχει 3 εισοδους SCART, μια εξοδο SCART και δυο rca composite. Εχει 3 κουμπια για επιλογη εισοδου, δυο κουμπια για εσωτερικη ανακατευθυνση της μιας εισοδου σε εξοδο στην αλλη εισοδο (πχ για παραλληλη εγγραφη video κλπ) και ενα κουμπι για ενεργοποιηση σηματος RGB.

P4165944.JPG
P4165945.JPG

Αυτη την εχω καμποσο καιρο αλλα δεν την ειχα χρησιμοποιησει. Αν και εμφανισιακά δειχνει οκ και τα κουμπια πατιούνται ελευθερα, μου εκανε λιγο παράσιτα στην χρηση. Αποφασισα λοιπον να την λυσω και να την καθαρισω.

Τεσσερις βιδες στα πλαγια και 8 βιδες στο πανω μερος μας επιτρεπουν να χωρισουμε το μεταλλικό κάλυμμα σε δυο μερη και να αφαιρέσουμε την πλακέτα.

P4155941.JPG

Απο πανω φαινεται οκ

P4155942.JPG

Απο κατω ομως χαλια.

P4155943.JPG

Μετα απο μια ολομέτωπη επιθεση με ισοπροπανολη και contact cleaner, πλεον δουλευει σαν καινουρια! Επιτυχια! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμαμαι που το συζηταγαμε.
Η συγκεκριμενη μου δημιουργουσε προβληματα (και αργησα να καταλαβω οτι εφταιγε η σκαρτιερα)
Μαλλον επεσα στην περιπτωση

Ευχομαι καποια στιγμη να τσιμπησουμε ενα Hydra
Το δικαιουμαστε με τοσο retro-gaming :)
 
Ευχομαι καποια στιγμη να τσιμπησουμε ενα Hydra
Το δικαιουμαστε με τοσο retro-gaming

Οπως ειπα γενικα δεν τις εμπιστευομαι καθολου τις αυτοματες... Βεβαιως τωρα οι κατασκευες του Lotharek ειναι σε αλλο επιπεδο.
 
Πίσω
Μπλουζα