Τα παραμύθια της κούκλας (1983 ΕΡΤ)

Αγάπησα παραμύθια για πριγκίπισσες της Disney φυσικά. ..

κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο κινούμενα σχέδια!
 
Διάβαζα όλο το θέμα,αλλα δεν θυμόμουνα καθόλου την εκομπή, έως που κάποια στιγμή πήγα στην τελευταία σελίδα για να δω αν υπάρχει τελικά κανένα επεισόδιο και είδα ξαφνικά την φωτογραφία της κούκλας και κάτι μου έρχεται στο μυαλό...... ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (η αλήθεια ήτανε οτι τα έκανες πάνω σου λίγο....)
 
Παιδική ; σειρά σκέτη κατάθλιψη! Ακόμα θυμάμαι, ένα επειόδιο με ένα ρομποτάκι που είχε ξεφύγει από το κουτί και το κυνήγουσαν, για να το βάλουν πίσω. Απαισιόδοξη αφήγηση, που γινόταν ακόμα πιο αγχωτική από την μουσική του Μισέλ-ζαρ, που ακουγόταν συνεχώς από πίσω. Νομίζω οτι με αυτην την σειρά, ξεπεράσαμε ακόμα και τους Ιάπωνες... :(
 
Εμενα μου αρεσε. Ειδικα η φωνη της Στεφανιδου. Την εβρισκα υποβλητικη, οχι τρομακτικη. Καταλαβαινες οτι κατι διαφορετικο ειχε αυτη η εκπομπη. Δεν θα ειμαι ψευτης. Σε ενα περιβαλλον με περισσοτερες επιλογες απο αυτο της τοτε κρατικης, κατα πασα πιθανοτητα θα εβλεπα κατι αλλο ή δεν θα το παρακολουθουσα καθε φορα. Παντως μου αρεσε η ατμοσφαιρα. Τωρα θα μου πειτε οτι μεγαλωσα κι εγινα μακρυμαλλης αλητης που διαβαζει επιστημονικη φαντασια, τρομο και φανταζυ ενω ακουει ''σαταναδες'', αλλα μαλλον η κουκλα μικρη συμμετοχη ειχε σε αυτο...
 
Ναι ήτανε υποβλητική αλλά τρομακτική δεν θα το έλεγα (πιο τρομακτικό ήταν το "Οι Καλικάντζαροι" και η εισαγωγή από το "Παρασκήνιο").

Είναι τιμή για το φόρουμ που ο Κος Λαδόπουλος έδωσε μια "πινελιά" του έστω και για λίγο (το λέω μιας και έχει καιρό να γράψει). Έχω την εντύπωση (αν και δεν έχω βίντεο από τη σειρά για να το εξακριβώσω) ότι η σειρά ήταν κινηματογραφημένη και όχι μαγνητοσκόπηση (μπορεί να κάνω και λάθος). Γενικά το φθαρμένο look των 16χιλ. φιλμ συντελεί σημαντικά (όσο και αισθητικά) σε αυτό το αμάλγαμα μελαγχολίας / δέους που νιώθαμε σαν παιδιά εκείνη την εποχή όταν το βλέπαμε.
 
Πω! πω! Ε¨χουν γραφτεί τόσα πολλά και μάλιστα απο τον κύριο Λαδόπουλο που για μας θα ήταν πάντα ο Φώντας ο μετεωρολόγος που περιστασιακά τον αντικαθιστούσε ε Ευανθία Καταρακυλάκου! Λοιπόν, όσον αφορα το θέμα μας, το συγκεκριμένο κόνσεπτ για μένα προσωπικά δεν ήταν ούτε εφιαλτικό ούτε τρομακτικό παρόλο που το έβλεπα σε μια ηλικία που καταλάβενα πολύ λίγα γύρω στα 4 με 5 θα ήμουνα. Για ένα τρίχρονο ή 4 χρονο παιδί ναι θα ήταν "τρομακτικό" αλλά για ένα 8χρονο ας πούμε όχι τόσο. Εμένα προσωπικά με "φόβιζαν" και με "τρόμαζαν" τα Muppet show" και κάποιες διαφημίσεις στις οποίες φαινόταν να γίνεται πανικός όπως την θρυλική διαφήμιση της σκούπας PHILIPS με τη γιαγια που την έβαζε μπρος και τους έκανες όλους...μπίλιες. Θυμάμαι πάντως πως λίγα επεισόδια που παρακολούθησα απο της κούκλας τα παραμύθια μου άρεσαν. Για πολύ μικρά παιδιά μπορεί να μην ταίριαζε.
 
Είδα την κούκλα σε μια φωτογραφία παραπάνω και την θυμήθηκα κι εγώ!!!

Δεν την θυμάμαι και πολύ πρέπει να ήμουν αρκετά μικρός, αλλά θυμάμαι εικονες!!
 
Ας γράψω κι εγώ την άποψή μου [η περί ου ο λόγος παιδική εκπομπή έχει συγκεντρώσει, όπως βλέπω, αντιφατικές απόψεις] ....

Λοιπόν, σε εκείνη τη μικρή ηλικία ΕΙΧΑ ΛΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΟΛΙΑΣ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ , έτσι όπως την άκουγα να τη "δανείζει" στην κούκλα, που μάς διηγιόταν τις ιστορίες της !!! Αυτή η κάπως βραχνή φωνή, γεμάτη βάθος και με ένα απροσδιόριστο "μυστήριο" να την περιβάλλει .... Αλλά και αυτή η εκφραστικότητα με την οποία διηγιόταν τα παραμύθια ... Η σειρά αυτή με "πέτυχε", αν θυμάμαι καλά , όταν πήγαινα στην 1η ή στη 2η τάξη του Γυμνασίου και ... στην κυριολεξία κρεμόμουν από τη φωνή της Λαζαρίδου για να ακούσω τη συνέχεια της ιστορίας !!! Οι ιστορίες, όμως, δεν ήταν και τόσο ... "παιδικές" !!! Θα τις χαρακτήριζα "αλληγορικές", με αρκετό μυστήριο [συχνά με καταλάμβανε κι ένας φόβος όποτε τις άκουγα] ... Επίσης, επρόκειτο για ιστορίες που εκινούντο, συνήθως, στο "χώρο του φανταστικού", δεδομένου ότι η κούκλα διηγιόταν, πολλές φορές, στις φίλες της [τις άλλες κούκλες] κάποιο όνειρο που είχε δει !!! Συνήθως αποδέκτης των διηγήσεών της ήταν η φίλη της η Πούμια [μια άλλη κούκλα του καναπέ], η οποία την άκουγε με θαυμασμό !!! Μια ιστορία της άρχιζε με την εξής φράση : "ο αέρας μύριζε καμμένη ζάχαρη" :eek: o_O!!! Επίσης, σε μια άλλη ιστορία θυμάμαι την κουκλο-παρέα να περιμένει κάποιον "πολύ σπουδαίο" [κι αυτός κούκλα] να περάσει από τον κήπο, στον οποίο ήταν συγκεντρωμένη η παρέα !!! Και μέχρι να τους επισκεφθεί αυτός ο "σπουδαίος" τραγουδούσαν ένα τραγούδι που έλεγε : "ζίμπι ζίμπι ζίμπι το ..." !!! Όμως, όταν αυτός τους έκανε την τιμή να τους επισκεφθεί [μαζί με τους ακόλουθούς του] η κουκλο- παρέα απογοητεύθηκε από την γεμάτη έπαρση και "αφ υψηλού" συμπεριφορά του !!! Δυστυχώς, άλλα πράγματα δεν θυμάμαι απ' την εκπομπή .... Θυμάμαι, πάντως, κάποια φορά που η εκπομπή "κόπηκε" λίγο πριν τελειώσει και, συγκεκριμένα, όταν η Κούκλα είχε διηγηθεί το όνειρό της στην Πούμια και αυτή της έλεγε : "αααχ, πολύ σε ζηλεύω που είδες αυτό το όνειρο" !!! Και πριν ολοκληρώσει τη φράση της η Πούμια ... χραπ, τέλος η εκπομπή !!! Θυμάμαι ότι είχα "σπαστεί" αρκετά με αυτό το μικρό συμβάν .....

Πάντως, για πολλά χρόνια η .... "παιδική και εφηβική μου απορία" ήταν η εξής : Η Όλια Λαζαρίδου πώς είναι στην εμφάνιση ??? Ποιο πρόσωπο "αντιστοιχεί" σε αυτήν την υπέροχη βραχνή φωνή που όποτε την ακούω με μαγεύει και με ανατριχιάζει ??? Η ... "απορία" μου λύθηκε ένα - δυο χρόνια αφότου είχαν σταματήσει να προβάλλονται τα "Παραμύθια της κούκλας" !!! Κάποιο βράδυ η Κρατική Τηλεόραση έπαιξε την ταινία "Το στίγμα" [ταινία του 1982], στην οποία συμπρωταγωνιστούσε η Όλια Λαζαρίδου με τον Αντώνη Καφετζόπουλο !!! Όταν διάβασα στη στήλη της εφημερίδας με το πρόγραμμα ότι "πρωταγωνιστεί και η Ο.Λ.", πέταξα από χαρά : "Επιτέλους, θα δω ποιο πρόσωπο κρύβεται πίσω από αυτή τη φωνή" !!! Και .... μπορώ να πω ότι όταν είδα την Ο.Λ. μού άρεσε και στην εμφάνιση ;) ;)!!! Πάντως, η παρουσία της ήταν ... ισχυρό κίνητρο για να στρωθώ στην τηλεόραση εκείνο το βράδυ για να δω την ταινία "Το στίγμα" [αν δεν έπαιζε η Όλια ισως και να μην την έβλεπα] !!! Όσον αφορά στην ταινία, πραγματεύεται ένα πολύ - πολύ σοβαρό και λεπτό θέμα : Ένα ζευγάρι που αποκτά ένα παιδί που γεννιέται με σύνδρομο Down !!! Αλλά ... εδώ γίνομαι οφφτόπικ .......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις αγαπημένες μου εκπομπές. Θυμάμαι που όταν ήμουν 11 ετών και το έλεγα στους συμμαθητές μου, εισέπρατα χλευσμό. Δεν ήξερα για την Όλια. Τιμή μας η εμφάνιση του κ. Λαδόπουλου και κρίμα που δε συνεχίστηκε!

Πάντως, ρε παιδιά, η...κοπέλα δεν είναι και τόσο γκόθικ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
[η περί ου ο λόγος παιδική εκπομπή
Ωωωωπ, μια διόρθωση στο κείμενό μου : η περί ης ο λόγος παιδική εκπομπή είναι το σωστό [με τη σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας έχω "ψύχωση"#) #) :sleep: ]
 
Αχ αγαπημενο μου ρετρομανιαξ, και αγαπημενε κυριε Κωστα Λαδοπουλε, ή μαλλον Κωστα σκετο μιας και ετσι το επιθυμεις, ποσους μηνες κοιμομουνα ορθια?!!

Αυτο το νημα εχει ξεκινησει τοσα χρονια πριν (2007), δυο χρονια πριν ανακαλυψω και γραφτω στο ρετρομανιαξ, και τωρα κοντευουμε το 2013!

Ποσταρα την φωτογραφια μιας Sindy Pedigree της δεκαετιας του 80 στην σελιδα του Ρετρομανιαξ στο FB και ενας κυριος Κωστας Λαδοπουλος εκανε like στην Sindy αυτη. Το ονομα στην αρχη, ομολογω την παντελη μου αγνοια, δεν μου ηταν γνωστο, αν και κατι μου θυμιζε...

Επειδη λοιπον ειδα οτι ποσταρε στο προφιλ του στο FB μια εκθεση ζωγραφικης στην Αθηνα μας, με εργα του, και επειδη ζώντας στο εξωτερικο δεν μπορουσα να παω να την δω, αν και πολυ θα το ηθελα,

<οφφ τοπικ>

(αυτην την περιοδο της κρισης η τεχνη ειναι ο μοναδικος μας θησαυρος, η κουλτουρα μπορει να μην γεμιζει στομαχια δημιουργει ομως κατι πιο πολυ σημαντικο: καλλιεργει τις συνειδησεις)

οφφ τοπικ>

εκανα λοιπον μια γυρα στο ιντερνετ για να καταλαβω τι ηταν αυτο που κατι μου θυμιζε στο ονομα του. Και ανακαλυπτω το θρεντ εδω στο φορουμ μας!!! Στο ουρανο εψαχνα και εδω στο φορουμ μας το βρηκα!!! Τον δημιουργο των Παραμυθιων την Κουκλας!

Ημουν πολυ μικρη (μπα... μην νομιζετε και τωρα δεν ειμαι μεγαλη... :D ) και δεν θυμαμαι ολα τα επεισοδια. Θυμαμαι ομως, οπως γραψανε και τα αλλα παιδια, την υπνωτικη φωνη της Όλιας Λαζαρίδου, και ενα συγκεκριμενο παραμυθι με μια αγαπη που ειχε θλιβερο τελος.

Δεν θυμαμαι ακριβως την ιστορια, θυμαμαι ομως καλα οτι ηταν μια γιαπωνεζικη ιστορια.

Θυμαμαι οτι ειχα σκασει απο την πικρα γιατι ηταν η πρωτη φορα, μετα απο την ιστορια του Αντερσεν, το Μολυβενιο Στρατιωτακι, οπου ειχα ερθει σε επαφη με παραμυθι χωρις Happy End!!!

Ηταν κατι σοκαριστικο θυμαμαι οταν ανακαλυψα οτι η ζωη εχει και λυπητερες ιστοριες αγαπης, και οτι τα παραμυθια δεν τελειωνουν παντα με το ζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα.

Δεν θυμαμαι ομως ακριβως αυτην την γιαπωνεζικη ιστορια που ειχε διηγηθει η Κουκλα, στα Παραμυθια της....

Ποιος ξερει εαν καποιος θα μπορουσε να με βοηθησει να την θυμιθω, κι ας στεναχωρηθω...

ΥΓ. Αγαπητοι Διαχειριστες του φορουμ μας, αν δεν εκανα καλα που ποσταρα την εκθεση ζωγραφικης που βλεπετε και ειμαι εντελως οφφ τοπικ, παρακαλω συγχωρηστε με και βγαλτε την απο το μυνημα μου αυτο. Ηθελα απλα να την κανω γνωστη μιας και γινεται στην Αθηνα, ειναι δωρεαν και εγω ποτέ δεν θα μπορεσω να την δω, ζωντας στο εξωτερικο. Ισως καποιο παιδι σπο το φορουμ μας που παρακολουθησε τις τηλεοπτικες σειρες του κ. Λαδοπουλου να ανακαλυψει σε αυτην και αλλα στοιχεια αυτου του ταλαντουχου ελληνα καλλιτεχνη.

 


Σας ευχαριστω για την προσοχη και την υπομονη σας.
:)

182372_4686936982885_1630785785_n.jpg
 
Αναστασίας ξέθαψες ένα πάρα πολύ ωραίο θέμα :thumbup:

Και γω δεν έχω πολλές αναμνήσεις από τα παραμύθια της κούκλας παρά μόνο τη φωνή της Όλιας Λαζαρίδου και την εικόνα της κούκλας!

Όσο για το παραμύθι που λες ίσως κάποιος το θυμάται και μας το εξιστορήσει. Και που ξέρεις, ίσως ο κος Λαδόπουλος ξανα μπει για να γράψει γι αυτό. :)
 
Αναζήτηση τίτλου παιδικού: Τα παραμύθια της κούκλας

Καλημερα σε ολους.

Ισως και να εχει συζητηθει το θεμα, η συλλογικη μνημη του φορουμ με εκπλησσει καθε μερα.

Θυμαμαι ενα παιδικο στην ΕΡΤ και το θυμαμαι γιατι με ανατριχιαζε.

Ηταν βασισμενο σε παιχνιδια της εποχης και σε καποιον που εκανε αφηγηση της ιστοριας.

Τα παιχνιδια ηταν πολλα. Ρομποτακια, κουκλες, αυτοκινητα/φορτηγα, πυραυλοι...
 
pardalotzatziki είπε:
Καλημερα σε ολους.
Ισως και να εχει συζητηθει το θεμα, η συλλογικη μνημη του φορουμ με εκπλησσει καθε μερα.

Θυμαμαι ενα παιδικο στην ΕΡΤ και το θυμαμαι γιατι με ανατριχιαζε.

Ηταν βασισμενο σε παιχνιδια της εποχης και σε καποιον που εκανε αφηγηση της ιστοριας.

Τα παιχνιδια ηταν πολλα. Ρομποτακια, κουκλες, αυτοκινητα/φορτηγα, πυραυλοι...
Secret Life of Toys



H

The Adventures of Raggedy Ann and Andy

http://www.skooldays.com/categories/saturday/sa1263.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NorthStar είπε:
Secret Life of ToysH

The Raggy Dolls

H

The Adventures of Raggedy Ann and Andy
Δεν ειναι καποιο απο τα τρια...

Ξεχασα να αναφερω το πιο σημαντικο........οτι ηταν Ελληνικη παραγωγη...
 
Rakeesh είπε:
Ελα ρε, τα Παραμυθια της Κουκλας ηταν
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2326-%D4%E1-%F0%E1%F1%E1%EC%FD%E8%E9%E1-%F4%E7%F2-%EA%EF%FD%EA%EB%E1%F2

Ανατριχιαστικό λες ε;;
Ναι! Και ΝΑΙ, οπως γραφουν κι αλλοι στο θρεντ...ηταν φρικη...σκοτεινα δωματια με φρικιαστικιες φωνες....ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ συνεχεια...

Τρομερο να μπαινει ενας δημιουργος απο το παρελθον μεσα στις μπερδεμενες σκεψεις μας και να τις ξεκαθαριζει...

Νομιζω αυτο το θρεντ και η Μαρκελλα που μας μιλησε για τη LYRA ειναι τα καλυτερα θεματα που εχω συναντησει μεχρι τωρα εδω..αποψη μου

Μπηκα στο blog του Κου Κωστα...και θυμηθηκα τα δεντρα που γαβγιζαν...

Ειμαι και γω απο αυτους που το βρισκανε "βαρυ", τρομαχτικο, μουντο...

Θυμαμαι τα σκοτεινα δωματια...

Αλλα οσα μας εγραψε εδω, δινουν μια αλλη αποψη. Ισως ειναι καλο τα παιδια να βλεπουν και λιγο "μαυρο", οχι μονο χαζοχαρουμενα πραγματα.

Απλα μια πολυ μικρη γευση για να ξερουν τι ερχεται παρακατω...και για να ξυπνανε μεσα τους καινουρια συναισθηματα

Δυσκολο να το διαχειριστεις βεβαια...

Οριστε και ο Φωντας στο περιοδικο ΔΥΟ

P1080178.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μουσική πάντως ήταν του Σάκη Τσιλίκη(παιγμένη σε αρμόνιο YAMAHA) και όχι το Ζ.Μ Ζαρ όπως είπε κάποιος φίλος πιο πάνω. Ο κύριος Λαδόπουλος μας το διευκρίνισε.
 
Και μια και βρέθηκε ο τίτλος και υπάρχει ήδη θέμα συνεχίζουμε την κουβέντα μας εκει ;)
 
Πίσω
Μπλουζα