Τα τεύχη του Pixel online

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
DINO είπε:
Προσπάθησα και εγώ να βάλω το λιθαράκι μου με την ψηφιοποίηση κάποιων τευχών μέσω του retromaniax. Δυστυχώς, όταν εντόπισα τα λάθη (σε σκαναρισμένα τεύχη από άλλους) , ήταν ήδη πολύ αργά, γιατί είχαν δοθεί τα τεύχη μέσω του DVD του PC Master...
Το γνωρίζω και σου αξίζουν συγχαρητήρια κι εσένα για τη συμβολή σου.

Όσο για τη διόρθωση,δε πειράζει,θεωρώ ότι είναι πολύ μικρό το κακό...

DINO είπε:
Μάνο, με ξέρεις και σε ξέρω (διαδυκτιακά τουλάχιστον) και ξέρεις οτι η εκτίμηση είναι αμοιβαία...Ούτε τελειομανής είμαι, ούτε τίποτα...

Εμένα με ενοχλούν και τα (πολλά) ορθογραφικά λάθη σε ένα fanzine, που λέει ο λόγος...

Αν αυτό είναι τελειομανία, το δέχομαι...

Οπότε, ας βγάλουμε το επόμενο PHOENIX, χωρίς εξώφυλλο και με ανακετεμένες σελίδες... Χομπίστες είμαστε... Πάλι μπράβο θα πάρουμε...
Ασφαλώς κι είναι αμοιβαία!

Εμένα πάλι μπορεί να με ενοχλούν,αλλά δε στέκομαι σε αυτά.Η προσπάθεια μετράει πάνω από όλα,με τα όποια λάθη μπορεί να έχει...

DINO είπε:
Όπως και να'χει, δε φθονούμε κανέναν, ούτε υποστηρίζουμε το retromaniax... Tη γνώμη μας λέμε και τίποτα περισσότερο...
Πάντοτε....
 
Ρε μην κανουμε σαν τους ... Παοκ-τσηδες , θυμαστε που βρισκομασταν 6-7 χρονια πριν ???(*) mode on

Σε ολα αυτα εχω να πω

-ο εχθρος του καλου ειναι -και μακαρι να ειναι παντα -το καλυτερο

- φιλος δε ο Πλατων, φιλτατη δε η αληθεια

αλλα παντοτε πρεπει να γινεται καλοπροαιρετα και απο τον πομπο και τον δεκτη .

Ναι υπαρχουν λαθη/αστοχιες ,ε τι να κανουμε τωρα ,ποιος καλυτερος τροπος απο το να τα επισημανουμε και να ζητησουμε να διορθωθουν ......

Ρε μην κανουμε σαν τους ... Παοκ-τσηδες , θυμαστε που βρισκομασταν 6-7 χρονια πριν ???(*) mode off(???)

(*) που φαγαν το Ζαγορακη και οπως πανε μπορει να φανε και το Βρυζα (*) ...

(χρησιμοποιησα ενα ισως ατυχες για καποιους ,αλλα οσο το δυνατον ποιο "ουδετερο" παραλληλισμο σε μια προσπαθεια να μην βλεπουμε τα πραγματα ή μαυρα ή ασπρα ... )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμμ...διαβασα τις τρεις σελιδες και παγωσα ελαφρως. Ξεκινα απο το ποστ ενος νεου μελους που δεν εχει ακομα εξοικειωθει με την αναζητηση στο φορουμ και φτανει σε περιγραφες διαμαχης, βεντετας και πολεμικης που φυσικα δεν υφιστανται (τουλαχιστον για το RetroManiaX για το οποιο μπορω και δικαιουμαι να ομιλησω)!! Και πως να γινει μανουρα οταν ομιλουμε για "ξενα κολυβα"!!!! (το Pixel ειναι πνευματικη ιδιοκτησια της Compupress και μονο)

 


Μιας λοιπον και η ενημερωση του αρχικου poster (an0mymous), σχετικα με τα links των scanαρισμενων τευχων του Pixel, ολοκληρωθηκε και καποιες διατυπωμένες αποψεις δυναται να προκαλεσουν ακουσιως τριβες-εντυπωσεις
που δεν απτονται της θεματολογιας ή της διαθεσης του forum μας - το thread ολοκληρωσε την αποστολη του και κλειδωνει.

Απλα θα μεινουμε στο αδιαμφισβητητο ενημερωτικο γεγονος οτι scans υπαρχουν και εδω στο retromaniax - απο καταβολης του project, που ξεκινησε και συνεχιζεται ακομα - μαλιστα (και ευχαριστουμε τα μελη μας για τη διαθεση τους) και σε μορφη OCR και σε HQ - και φυσικα ειναι στη διαθεση της Compupress (απαντα και στο ερωτημα-προβλημα του παραθετει ο ανθρωπος της Compupress στο κειμενο που παρεθεσε ο Nemo).

Ομοιως στη διαθεση της ειναι και τα τρια Hardware και Ρομποτικη τα οποια θα μετατρεψουμε συντομα σε OCR.

Επανερχομαι στη παραθεση απο τον Nemo του κειμενου που αφορα τη διαφυλαξη του ιστορικου εντυπου Computer για Ολους.


Ελπιζω να βρεθει κοσμος (στο RetroManiaX, στην Ελλαδα, στην Αλασκα, στη Σεληνη...δεν με ενδιαφερει το "ορμητηριο") με διαθεση να βοηθησει (σε συνεργασια-συνενοηση με την Compupress) στην υλοποιηση της ιδεας αυτης. Θα ειναι ενα κοσμημα στην ιστορια της Ελληνικης Πληροφορικης...

Αλλωστε το forum μας, λόγω θεματολογιας, δεν μεμφεται τις νομιμες προσπαθειες που καταβαλλονται από ιδιώτες, μέλη κοινοτητων και επισημους φορεις οσον αφορα την διασωση και καταγραφη παλαιου υλικου σε ολες του τις μορφες: οπτικοακουστικό, έντυπο, κοκ, αλλα τις επικροτει. Ενα υποσυνολο ειναι φυσικα τα σημαντικα εντυπα Πληροφορικης με τα οποια πολλοι μεγαλωσαμε και αγαπουμε...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα