Τηλεπαρουσιάστριες ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2

bernard.c είπε:
Τ Ε Λ Ε Ι Ο ! ! ! ! ! ! !
Είσαι γίγαντας!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Δεν το πιστεύω ότι βρήκες τέτοια ομαδική φωτογραφία!!!

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Και τώρα σχόλια:

- Η Σάσα Μανέττα (με δύο "τ" απ' 'οτι βλέπω) (με τη μεγαλύτερη προϋπηρεσία όλων, αν δεν κάνω λάθος, στην ΥΕΝΕΔ) είναι καθισμένη μπροστά και δεξιά (όπως βλέπουμε την φωτογραφία). Αυτό είναι βέβαιο.

- Η Ελένη Πάσσου (με δύο "σ" - αυτό το είχαμε επιβεβαιώσει από μικρό αρθράκι στο TV3 από τον φίλο ertfan) πρέπει να είναι αυτή που είναι όρθια και αριστερά (όπως βλέπουμε την φωτογραφία). Μοιάζει αρκετά.

- Η Όλγα Παπαιωάννου πρέπει να είναι αυτή που είναι όρθια και στη μέση (όπως βλέπουμε την φωτογραφία). Μοιάζει αμυδρά, αλλά είναι και η μόνη που είναι μελαχροινή. Καλά το είχε επισημάνει το μέλος thanos75 ότι η συγκεκριμένη παρουσιάστρια της μετέπειτα ΕΡΤ2 είχε ξεκινήσει από τις μέρες της ΥΕΝΕΔ, προ του 1982...

- Η Μαίρη Χαραλαμπάκη πρέπει να είναι αυτή που είναι όρθια και δεξιά (όπως βλέπουμε την φωτογραφία). Δυστυχώς δεν τη θυμάμαι, πρέπει να σταμάτησε την εκφώνηση προγράμματος πριν τις αρχές της δεκαετίας του '80 (που είναι και οι πρώτες μου μνήμες...) Τη θυμάται κανείς από τις μέρες της ΥΕΝΕΔ;

Και τέλος (και το καλύτερο μου φαίνεται!!):

- Η Ράνια Πέτσα σαν όνομα δεν μου λέει τίποτα. Στην πρώτη ανάγνωση μάλιστα σκέφτηκα ότι θα πρέπει να σταμάτησε εκείνα τα χρόνια. Βλέποντας όμως την φωτογραφία, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρόκειται για την Ράνια Μιχελή, την οποία θυμόμαστε οι περισσότεροι από την ΕΤ1 στις αρχές της δεκαετίας του '90, αλλά που με ένα καταπληκτικό βίντεο του ChristosM από το 1982 (!), μας γνώρισε το γεγονός ότι η καριέρα της συγκεκριμένης παρουσιάστριας είχε ξεκινήσει από την ΥΕΝΕΔ!! Το πρώτο όνομα εντωμεταξύ συμπίπτει (Ράνια), επομένως, η Ράνια Μιχελή ξεκίνησε την καριέρα της στην ΥΕΝΕΔ, αλλά με το όνομα Ράνια Πέτσα! Και βεβαίως πρόκεται για αυτή που είναι καθισμένη μπροστά και αριστερά (όπως βλέπουμε την φωτογραφία).

Τι να πω φίλε FORD231? Τέλεια, SUPER-ρετρό φωτογραφία από το 1977! Χίλια ευχαριστούμε!

ΥΓ Θα ανεβάσεις και το εξώφυλλο του περιοδικού κάποια στιγμή; Και ακόμα πιο σημαντικό: άλλες φωτογραφίες και κείμενα από το εν λόγω τεύχος; :)
Πραγματικά super retro και απίστευτη φωτογραφία. Μερικά σχόλια και από εμένα:

- Εννοείται πως η Ράνια Πέτσα είναι η Ράνια Μιχελή, μοιάζει εξάλλου εξαιρετικά και το πιστοποιεί άλλωστε και το video του Christos M. Πάντως ως στιχουργός έγραψε τραγούδια με το επίθετο Μιχελή. Προσέξτε πάντως μια σύμπτωση: Και η Σάσα Μανέττα και η Ράνια Μιχελή υπήρξαν τηλεπαρουσιάστριες στο ιδιο κανάλι και επιπλέον έγραψαν στίχους επαγγελματικά. Αυτό θα πει παράλληλοι βίοι. Θα ήθελα επίσης να αναφέρω πως τη Ράνια Μιχελή τη θυμάμαι σαν παρουσιάστρια μόνο την περίοδο της ΥΕΝΕΔ (μέχρι το 1982), καθώς και στην ΕΤ1 από το 1991 και μετά. Πιστεύω πως μετά την αλλαγή σε ΕΡΤ 2 και για κάποια χρόνια (δηλαδή από το 1982 έως και το 1991 ) δεν εμφανιζόταν στο "γυαλί"

- Τη Μαίρη Χαραλαμπάκη τη θυμάμαι αμυδρά. Θυμάμαι πάντως πως είχε πολύ λεπτή και κάπως "νιαουριστή" - αρκετά χαρακτηριστική δηλαδή-φωνή. Υποψιάζομαι πως θα "κόπηκε" κατά τις αλλαγές που έγιναν στα τέλη του 81.

- Εννοείται bernard πως ταυτοποίησες πολύ σωστά όλες τις παρουσιάστριες στη φωτογραφία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Πραγματικά super retro και απίστευτη φωτογραφία. Μερικά σχόλια και από εμένα:- Εννοείται πως η Ράνια Πέτσα είναι η Ράνια Μιχελή, μοιάζει εξάλλου εξαιρετικά και το πιστοποιεί άλλωστε και το video του Christos M. Πάντως ως στιχουργός έγραψε τραγούδια με το επίθετο Μιχελή. Προσέξτε πάντως μια σύμπτωση: Και η Σάσα Μανέττα και η Ράνια Μιχελή υπήρξαν τηλεπαρουσιάστριες στο ιδιο κανάλι και επιπλέον έγραψαν στίχους επαγγελματικά. Αυτό θα πει παράλληλοι βίοι. Θα ήθελα επίσης να αναφέρω πως τη Ράνια Μιχελή τη θυμάμαι σαν παρουσιάστρια μόνο την περίοδο της ΥΕΝΕΔ (μέχρι το 1982), καθώς και στην ΕΤ1 από το 1991 και μετά. Πιστεύω πως μετά την αλλαγή σε ΕΡΤ 2 και για κάποια χρόνια (δηλαδή από το 1982 έως και το 1991 ) δεν εμφανιζόταν στο "γυαλί"
Αυτό δεν το ήξερα - ότι η Ράνια Μιχελή ασχολήθηκε και με τη σύνθεση στίχων. Επομένως, όντως "παράλληλοι βίοι" με την Σάσα Μανέττα... Να κάνω και ένα μικρό "σχόλιο"; Το γεγονός ότι αυτές είναι οι δύο που είναι καθιστές και "μπροστά" στην φωτογραφία, μήπως υποδυλώνει ότι ήταν και οι "παλαιότερες" στην ΥΕΝΕΔ; Στην περίπτωση της Σάσα Μανέττα, αυτό σίγουρα ίσχυε. Στην περίπτωση της Ράνιας Μιχελή, δεν ξέρω αν σε σχέση με τις άλλες 3 ήταν περισσότερο καιρό στο σταθμό...

Επίσης, συμφωνώ με αυτό που γράφεις σχετικά με την παρουσία της Ράνιας Μιχελή στη μικρή οθόνη. Πριν το 1991, δεν τη θυμάμαι στην TV - παρόλα αυτά, όταν (επαν)εμφανίστηκε από την συχνότητα της ΕΤ1 (πλέον), την είδα και άκουσα την φωνή της, μου ήταν τόσο γνώριμη που νόμιζα ότι ήταν παλιά παρουσιάστρια της ΕΡΤ (δεν είχε πάει ποτέ το μυαλό μου ότι ήταν στην ΥΕΝΕΔ).

- Υπάρχει περίπτωση να ήταν στην ΥΕΝΕΔ μέχρι τα τέλη του 1981 και να σταμάτησε πιθανότατα ταυτόχρονα με την Μαίρη Χαραλαμπάκη (όπως αναφέρεις παρακάτω) κατά τις αλλαγές που έγιναν στα τέλη του '81; Πιθανόν για αυτό κιόλας να επανεμφανίστηκε στην TV μετά το 1989... Πιθανότατα βέβαια το timing της να ήταν συμπτωματικό...

- Κάτι ακόμα σχετικό με τη Ράνια Μιχελή. Ενώ "απουσίαζε" από την μικρή οθόνη σχεδόν ολόκληρη τη δεκαετία του '80, μήπως η απουσία της περιοριζόταν μόνο όσον αφορά την αναγγελία του προγράμματος; Τι εννοώ: Είναι πιθανόν να συνέχιζε να κάνει το σπικάζ σε Τρέιλερ των καναλιών (πχ "Δείτε από την ΕΡΤ") και σε μεταγλωτισμένα ντοκυμαντέρ της κρατικής TV κατά τη δεκαετία του '80; Θυμάστε εσείς κάτι τέτοιο; Το λέω αυτό διότι η φωνή της μου ήταν τόσο μα τόσο οικεία όταν την ξανα-άκουσα στη δεκαετία του '90, που δεν ξέρω αν αυτή η "οικειότητα" δικαιολογείται από την παρουσίαση προγράμματος στην ΥΕΝΕΔ μέχρι το '80/81. Ήμουν 4/5 ετών τότε για να θυμάμαι τόοοοσο καθαρά την φωνή της...

thanos75 είπε:
- Τη Μαίρη Χαραλαμπάκη τη θυμάμαι αμυδρά. Θυμάμαι πάντως πως είχε πολύ λεπτή και κάπως "νιαουριστή" - αρκετά χαρακτηριστική δηλαδή-φωνή. Υποψιάζομαι πως θα "κόπηκε" κατά τις αλλαγές που έγιναν στα τέλη του 81.
Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που έχεις συγκρατήσει στη μνήμη σου φίλε thanos75 (και πολύ γερή η μνήμη σου - μπράβο!) :)

Τώρα, όλες οι ελπίδες μας επαφίενται στους FORD231 και ChristosM, μήπως και μπορέσουν να βρουν κανένα καταπληκτικό ρετρό βιντεάκι από την ΥΕΝΕΔ με την Μαίρη Χαραλαμπάκη - αν και το θεωρώ δυστυχώς πολύ δύσκολο... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Αυτό δεν το ήξερα - ότι η Ράνια Μιχελή ασχολήθηκε και με τη σύνθεση στίχων. Επομένως, όντως "παράλληλοι βίοι" με την Σάσα Μανέττα... Να κάνω και ένα μικρό "σχόλιο"; Το γεγονός ότι αυτές είναι οι δύο που είναι καθιστές και "μπροστά" στην φωτογραφία, μήπως υποδυλώνει ότι ήταν και οι "παλαιότερες" στην ΥΕΝΕΔ; Στην περίπτωση της Σάσα Μανέττα, αυτό σίγουρα ίσχυε. Στην περίπτωση της Ράνιας Μιχελή, δεν ξέρω αν σε σχέση με τις άλλες 3 ήταν περισσότερο καιρό στο σταθμό...
Επίσης, συμφωνώ με αυτό που γράφεις σχετικά με την παρουσία της Ράνιας Μιχελή στη μικρή οθόνη. Πριν το 1991, δεν τη θυμάμαι στην TV - παρόλα αυτά, όταν (επαν)εμφανίστηκε από την συχνότητα της ΕΤ1 (πλέον), την είδα και άκουσα την φωνή της, μου ήταν τόσο γνώριμη που νόμιζα ότι ήταν παλιά παρουσιάστρια της ΕΡΤ (δεν είχε πάει ποτέ το μυαλό μου ότι ήταν στην ΥΕΝΕΔ).

- Υπάρχει περίπτωση να ήταν στην ΥΕΝΕΔ μέχρι τα τέλη του 1981 και να σταμάτησε πιθανότατα ταυτόχρονα με την Μαίρη Χαραλαμπάκη (όπως αναφέρεις παρακάτω) κατά τις αλλαγές που έγιναν στα τέλη του '81; Πιθανόν για αυτό κιόλας να επανεμφανίστηκε στην TV μετά το 1989... Πιθανότατα βέβαια το timing της να ήταν συμπτωματικό...

- Κάτι ακόμα σχετικό με τη Ράνια Μιχελή. Ενώ "απουσίαζε" από την μικρή οθόνη σχεδόν ολόκληρη τη δεκαετία του '80, μήπως η απουσία της περιοριζόταν μόνο όσον αφορά την αναγγελία του προγράμματος; Τι εννοώ: Είναι πιθανόν να συνέχιζε να κάνει το σπικάζ σε Τρέιλερ των καναλιών (πχ "Δείτε από την ΕΡΤ") και σε μεταγλωτισμένα ντοκυμαντέρ της κρατικής TV κατά τη δεκαετία του '80; Θυμάστε εσείς κάτι τέτοιο; Το λέω αυτό διότι η φωνή της μου ήταν τόσο μα τόσο οικεία όταν την ξανα-άκουσα στη δεκαετία του '90, που δεν ξέρω αν αυτή η "οικειότητα" δικαιολογείται από την παρουσίαση προγράμματος στην ΥΕΝΕΔ μέχρι το '80/81. Ήμουν 4/5 ετών τότε για να θυμάμαι τόοοοσο καθαρά την φωνή της...

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που έχεις συγκρατήσει στη μνήμη σου φίλε thanos75 (και πολύ γερή η μνήμη σου - μπράβο!) :)

Τώρα, όλες οι ελπίδες μας επαφίενται στους FORD231 και ChristosM, μήπως και μπορέσουν να βρουν κανένα καταπληκτικό ρετρό βιντεάκι από την ΥΕΝΕΔ με την Μαίρη Χαραλαμπάκη - αν και το θεωρώ δυστυχώς πολύ δύσκολο... :(
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η φωνή της Ράνιας Μιχελή είναι πραγματικά χαρακτηριστική. Ακόμα και σήμερα κάνει σπικάζ σε διάφορα ντοκιμαντέρ (όπως του History Channel). Επίσης σπικάζ κάνει και η Μάριον Μπιτσόλα ακόμα και σήμερα. Τώρα όσον αφορά το να έκανε σπικάζ σε εκπομπές η Μιχελή κατά τη δεκαετία του 80, ειλικρινά δεν το θυμάμαι. Δύο ονόματα πάντως που μου έχουν μείνει έντονα στο μυαλό μου από σπικάζ και αφηγήσεις εκπομπών εκείνης της εποχής είναι τα Χαρά Τσακίρη και Βίκη Καρέλη, οι οποίες όμως δεν ήταν παρουσιάστριες προγράμματος. Δεν σου κρύβω πως πολύ θα ήθελα να δω για μια φορά τα πρόσωπα των δύο αυτών κυριών.

Υποψιάζομαι πως μάλλον θα σου είχε μείνει η φωνή της Μιχελή από τότε που ήταν παρουσιάστρια στη ΥΕΝΕΔ και όχι από ενδεχόμενα σπικάζ στα ενδιάμεσα χρόνια, χωρίς όμως και πάλι να παίρνω και όρκο. Πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου για το γεγονός ότι Μανέττα και Μιχελή κάθονται μαζί μπροστά. Είναι αυτό που έλεγα περί παράλληλων βίων. Ίσως το γεγονός ότι ήταν στιχουργοί και οι δύο να σημαίνει ότι ήταν και πιο δεμένες μεταξύ τους, επομένως δεν είναι τυχαίο ότι κάθονται μαζί μπροστά.

Επίσης να διευκρινήσω ότι όταν είπα πως θυμάμαι αμυδρά τη Μαίρη Χαραλαμπάκη εννοούσα πως το πρόσωπό της στη φωτογραφία μου ήταν γνώριμο και μου ανακάλεσε κάποιες παιδικές μνήμες (π.χ. τη φωνή της). Δεν ήξερα όμως πως τη λέγανε έτσι. Να'ναι καλά η φωτογραφία του φίλου από τη Ραδιοτηλεόραση που είναι πραγματικό ντοκουμέντο.
 
Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά και από εδώ,

Σε συνέχεια του πολύ όμορφου εξωφύλλου της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τον Απρίλιο του 1977 που ανάρτησε ο φίλος FORD231 τον περασμένο Δεκέμβριο με τις τηλεπαρουσιάστριες της ΥΕΝΕΔ εκείνης της εποχής,

attachment.php


παραθέτω το άρθρο/αφιέρωμα, καθώς και τις φωτογραφίες που το συνόδευαν:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά και από εδώ,
Σε συνέχεια του πολύ όμορφου εξωφύλλου της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τον Απρίλιο του 1977 που ανάρτησε ο φίλος FORD231 τον περασμένο Δεκέμβριο με τις τηλεπαρουσιάστριες της ΥΕΝΕΔ εκείνης της εποχής,

παραθέτω το άρθρο/αφιέρωμα, καθώς και τις φωτογραφίες που το συνόδευαν
Φίλε bernard, για κάποιο λόγο δεν μπορώ να μεγεθύνω τις φωτο και να διαβάσω το αφιέρωμα. Εάν μπορείς ξαναπόσταρέ το με το clickbar για μεγέθυνση. Εκτός εάν κάνω εγώ κάποιο λάθος, οπότε στείλε μου p.m. για το πώς μπορώ να το διαβάσω

Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια που ανέρτησες όλο το αφιέρωμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Φίλε bernard, για κάποιο λόγο δεν μπορώ να μεγεθύνω τις φωτο και να διαβάσω το αφιέρωμα. Εάν μπορείς ξαναπόσταρέ το με το clickbar για μεγέθυνση.
Έχεις δίκιο, και σε εμένα μικρές εμφανίζονται οι σελίδες αυτές όταν γίνονται upload στο Album μου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί (στο pc μου είναι σε κανονικό μέγεθος).

Εν πάσει περιπτώσει, ξανα-ανέβασα τις 3 φωτογραφίες του Αφιερώματος με το κείμενο, διότι νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον, ειδικά στο σημείο όπου γίνεται ιστορική αναδρομή στις τηλεπαρουσιάστριες της ΥΕΝΕΔ:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


thanos75 είπε:
Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια που ανέρτησες όλο το αφιέρωμα
Σε ευχαριστώ πολύ για τα ευγενικά σου λόγια thanos75, αλλά τα συγχαρητήρια ανήκουν στον φίλο μας FORD231 που ήταν αυτός που έκανε την "ανακάλυψη" του αφιερώματος!
 
Σταχυολογώ τα εξής στοιχεία:


Η ηθοποιός Αιμιλία Υψηλάντη ήταν πρώτη τηλεπαρουσιάστρια στο Κανάλι 11.
Ακολούθησαν οι Εύη Ιωαννίδου και Σάσα Μανέτα.


Το 1968 προσλήφθηκε σαν τηλεπαρουσιάστρια η Σάσα Μανέτα.



Η Μπέση Μπουγά και η Μαίρη Μασουρίδου αποχώρησαν σύντομα από την παρουσίαση λόγω γάμου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Σταχυολογώ τα εξής στοιχεία:
Η ηθοποιός Αιμιλία Υψηλάντη ήταν πρώτη τηλεπαρουσιάστρια στο Κανάλι 11. Ακολούθησαν οι Εύη Ιωαννίδου και Σάσα Μανέτα.

Το 1968 προσλήφθηκε σαν τηλεπαρουσιάστρια η Σάσα Μανέτα.

Η Μπέση Μπουγά και η Μαίρη Μασουρίδου αποχώρησαν σύντομα από την παρουσίαση λόγω γάμου.
Έτσι.... ;)
 
Σε ευχαριστουμε πολυ bernard.c υπεροχες φωτογραφιες
 
Πραγματικά πολύ ωραίο το αφιέρωμα και οι φωτογραφίες...κατάφερα και το διάβασα. Ώστε η πολύ καλή μας ηθοποιός Αιμιλία Υψηλάντη υπήρξε και τηλεπαρουσιάστρια! Απίστευτο μου φαίνεται. Το όνομα Μαίρη Μασουρίδου το θυμάμαι στο ραδιόφωνο της ΥΕΝΕΔ και μετέπειτα ραδιόφωνο της ΕΡΤ 2 (αυτό που έγινε μετά Δ Πρόγραμμα). Πρέπει για κάποιο διάστημα να έλεγε ειδήσεις ή να παρουσίαζε κάποια ραδιοφωνική εκπομπή. Πάντως κατά τη γνώμη μου η πιο "θεά" απ'όλες τόσο σε εμφάνιση όσο και στο λόγο ήταν η Ελένη Πάσσου. Πραγματικά εξαιρετική
 
thanos75 είπε:
Ώστε η πολύ καλή μας ηθοποιός Αιμιλία Υψηλάντη υπήρξε και τηλεπαρουσιάστρια! Απίστευτο μου φαίνεται.
Κι εμένα... Καλά λένε ότι όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε...

thanos75 είπε:
Πάντως κατά τη γνώμη μου η πιο "θεά" απ'όλες τόσο σε εμφάνιση όσο και στο λόγο ήταν η Ελένη Πάσσου. Πραγματικά εξαιρετική
Η δική μου "αγαπημένη" του δευτέρου καναλιού ήταν η Μάριον Μπιτσόλα... :flower:
 
bernard.c είπε:
Κι εμένα... Καλά λένε ότι όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε...

Η δική μου "αγαπημένη" του δευτέρου καναλιού ήταν η Μάριον Μπιτσόλα... :flower:
Ε...εντάξει δε λέω, αλλά η Μπιτσόλα ανήκει και σε άλλη-νεώτερη- γενιά! Είναι σα να συγκρίνεις σε ομορφιά τη Νάκυ Αγάθου με την Ολίνα Ξενοπούλου το 1989! Δεν συγκρίνονται. Εννοούσα πως από τις συγκεκριμένες 5 της φωτογραφίας προτιμώ την ΕλένηΠάσσου.

Εξαιρετική φυσικά παρουσιάστρια και η Μπιτσόλα και νομίζω πως και εγώ την προτιμώ από τις παρουσιάστριες της γενιάς του 80 (δηλαδη Μπιτσόλα, Μαυρέα, Αλέξη κλπ)
 
thanos75 είπε:
Ε...εντάξει δε λέω, αλλά η Μπιτσόλα ανήκει και σε άλλη-νεώτερη- γενιά! Είναι σα να συγκρίνεις σε ομορφιά τη Νάκυ Αγάθου με την Ολίνα Ξενοπούλου το 1989! Δεν συγκρίνονται. Εννοούσα πως από τις συγκεκριμένες 5 της φωτογραφίας προτιμώ την ΕλένηΠάσσου.
Έχεις δίκιο...

Από τις 5 της εποχής εκείνης (τέλη '70s), θα έλεγα ότι η πιο αγαπημένη μου είναι η Ράνια Πέτσα/Μιχελή. Τη βρίσκω πολύ γλυκιά ως παρουσία και πολύ ήρεμη. (Για να είμαι ειλικρινής όμως, την Μαίρη Χαραλαμπάκη δεν την λογαριάζω, καθώς δεν την θυμάμαι στην παρουσίαση - το μόνο οπτικό στοιχείο που έχω είναι αυτές οι 1 / 2 φωτογραφίες...) :(
 
Οι νέες παρουσιάστριες της ΕΡΤ2 (Ιούλιος 1983)

Μια μικρή "εκπληξούλα" - ανακάλυψα ένα άρθρο από το ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ από την Κυριακή 3 Ιουλίου 1983, το οποίο παρουσιάζει τις 8 νέες παρουσιάστριες της ΕΡΤ2!

Οι οκτώ νέες παρουσιάστριες είναι οι εξής:

- Μαριάννα Μαυρέα

- Μαρία Αργυροκαστρίτου

- Στέλλα Παπαδοπούλου

- Μαρία (Μάριον) Μπιτσόλα

- Μαγδαληνή Γάκη

- Στέλλα Σιδέρη

- Γιαννούλα (Γιάννα) Αναστασιάδου

- Μαρία (Μαρικίτα) Αλέξη

attachment.php


attachment.php


Το δικό μου συμπέρασμα διαβάζοντας το άρθρο είναι ότι ο διαγωνισμός προκυρήχθηκε για την πρόσληψη 8 παρουσιαστριών για τον σταθμό, ανεξάρτητα από την θέση την οποία θα αναλάμβαναν μετά την πρόσληψη. Ως εκ τούτου, 5 εξ' αυτών προστέθηκαν στην ομάδα παρουσίασης του προγράμματος (Μαυρέα, Μπιτσόλα, Σιδέρη, Αναστασιάδου, Αλέξη) και 2 εξ' αυτών στην εκφώνηση των Ειδήσεων (Αργυροκαστρίτου, Παπαδοπούλου).

Η Μαγδαληνή Γάκη είναι η Μάγια Γάκη; Ξέρετε ποια ήταν η πορεία της στην ΕΡΤ2;
 
Αν δεν κάνω λάθος, η μόνη από τις κοπέλες που εξακολουθεί να εργάζεται στην θέση για την οποία προσλήφθηκε το 1983 είναι η κα Στέλλα Παπαδοπούλου (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Τουλάχιστον μέχρι πολύ προσφατα την είδα να εκφωνεί Δελτίο Ειδήσεων στην ΝΕΤ. Σε άρθρο εφημερίδας από τον 10/2010 αναφέρέται με αυτήν την ιδιότητα. Πιστή στον δίαυλο 5!!! Βεβαίως δεν ξεχνάω εδώ και την κα Γιάννα Αναστασιάδου που μετά από απουσία ετών (αφού καταργήθηκαν οι τηλεπαρουσιάστριες) την βλέπουμε πάλι να ταξιδεύει ανά την Ελλάδα παρουσιάζοντας τις ομορφιές της στο "Μένουμε Ελλάδα", φυσικά πάλι από το δίαυλο 5!!

Η κα Μαγδαληνή (Μάγια) Γάκη σήμερα εργάζεται ως δημοσιογράφος στην ΕΡΑ-5 (Φωνή της Ελλάδος)..να και μια πολύ πρόσφατη φωτό της (12/2010):

MPEKAS_0349_resize.jpg

Στην ιστοσελίδα του κ. Βασίλη Κουτούζη υπάρχει και ένα μικρό screenshot από την θητεία της στην ΕΡΤ-2, πιθανόν στο Δελτίο Ειδήσεων.

http://www.koutouzis.gr/yened-almpoum.htm

Για την κα Μάριον Μπιτσόλα βρήκα αυτό το ενδιάφερον δημοσίευμα σε blog σχετικά με την εκπομπή "Midnight Circus" - Ο Γύρος του κόσμου σε 60' την οποία παρουσίασε το 2008 (δεν διευκρινίζεται αν προβλήθηκε στην ΝΕΤ ή την ΕΤ-1). Ο τίτλος του άρθρου τα λέει όλα: "Μάριον Μπιτσόλα, ενα διαμαντι στην ΕΡΤ"....

http://rodiat7.blogspot.com/2008/02/blog-post_28.html

Για την Μαρικίτα Αλέξη δεν βρήκα τίποτα δυστυχώς...θα ρωτήσω το φίλο μου που εργαζόταν μέχρι πρόσφατα στην ΕΡΤ.

Τέλος βρήκα αυτή τη φωτό της κας Μαρίας Αργυροκαστρίτου από την παρουσίαση ενός βιβλίου το 2006

2029.jpg

Πραγματικά μας έχει μείνει αξέχαστο το ήθος και η αξιοπρέπεια που ενέπνεαν οι κυρίες αυτές στην μικρή οθόνη, κάτι που λείπει τόσο πολύ σήμερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
evarlam είπε:
Αν δεν κάνω λάθος, η μόνη από τις κοπέλες που εξακολουθεί να εργάζεται στην θέση για την οποία προσλήφθηκε το 1983 είναι η κα Στέλλα Παπαδοπούλου (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Τουλάχιστον μέχρι πολύ προσφατα την είδα να εκφωνεί Δελτίο Ειδήσεων στην ΝΕΤ. Σε άρθρο εφημερίδας από τον 10/2010 αναφέρέται με αυτήν την ιδιότητα. Πιστή στον δίαυλο 5!!! Βεβαίως δεν ξεχνάω εδώ και την κα Γιάννα Αναστασιάδου που μετά από απουσία ετών (αφού καταργήθηκαν οι τηλεπαρουσιάστριες) την βλέπουμε πάλι να ταξιδεύει ανά την Ελλάδα παρουσιάζοντας τις ομορφιές της στο "Μένουμε Ελλάδα", φυσικά πάλι από το δίαυλο 5!!Η κα Μαγδαληνή (Μάγια) Γάκη σήμερα εργάζεται ως δημοσιογράφος στην ΕΡΑ-5 (Φωνή της Ελλάδος)..να και μια πολύ πρόσφατη φωτό της (12/2010):

http://2.bp.blogspot.com/_36JBTgxUfVs/TPpkfS-vUdI/AAAAAAAAADw/GQIizMh7n4s/s1600/MPEKAS_0349_resize.JPG

Στην ιστοσελίδα του κ. Βασίλη Κουτούζη υπάρχει και ένα μικρό screenshot από την θητεία της στην ΕΡΤ-2, πιθανόν στο Δελτίο Ειδήσεων.

http://www.koutouzis.gr/yened-almpoum.htm

Για την κα Μάριον Μπιτσόλα βρήκα αυτό το ενδιάφερον δημοσίευμα σε blog σχετικά με την εκπομπή "Midnight Circus" - Ο Γύρος του κόσμου σε 60' την οποία παρουσίασε το 2008 (δεν διευκρινίζεται αν προβλήθηκε στην ΝΕΤ ή την ΕΤ-1). Ο τίτλος του άρθρου τα λέει όλα: "Μάριον Μπιτσόλα, ενα διαμαντι στην ΕΡΤ"....

http://rodiat7.blogspot.com/2008/02/blog-post_28.html

Για την Μαρικίτα Αλέξη δεν βρήκα τίποτα δυστυχώς...θα ρωτήσω το φίλο μου που εργαζόταν μέχρι πρόσφατα στην ΕΡΤ.

Τέλος βρήκα αυτή τη φωτό της κας Μαρίας Αργυροκαστρίτου από την παρουσίαση ενός βιβλίου το 2006

http://photos1.blogger.com/blogger/2874/3228/1600/2029.jpg

Πραγματικά μας έχει μείνει αξέχαστο το ήθος και η αξιοπρέπεια που ενέπνεαν οι κυρίες αυτές στην μικρή οθόνη, κάτι που λείπει τόσο πολύ σήμερα...
Πολύ ωραία και πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά φίλε evarlam! :thanx2:

Σχετικά με την Μαρικίτα Αλέξη, το τελευταίο που θυμάμαι είναι ότι συμπαρουσίαζε την εκπομπή "Τα πάντα γύρω από το σεξ" με τον Θάνο Ασκητή στην κρατική τηλεόραση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστά, έχεις δίκιο και εγώ τώρα που το λες την θυμάμαι δίπλα στον Θάνο Ασκητή. Πάντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν κάποιος φίλος έχει γράψει εκείνη την εκπομπή του 2008 με την Μάριον Μπιτσόλα να την δούμε.
 
evarlam είπε:
Πάντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν κάποιος φίλος έχει γράψει εκείνη την εκπομπή του 2008 με την Μάριον Μπιτσόλα να την δούμε.
Κι εγώ θα το ήθελα...
 
bernard.c είπε:
Μια μικρή "εκπληξούλα" - ανακάλυψα ένα άρθρο από το ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ από την Κυριακή 3 Ιουλίου 1983, το οποίο παρουσιάζει τις 8 νέες παρουσιάστριες της ΕΡΤ2!
Οι οκτώ νέες παρουσιάστριες είναι οι εξής:

- Μαριάννα Μαυρέα

- Μαρία Αργυροκαστρίτου

- Στέλλα Παπαδοπούλου

- Μαρία (Μάριον) Μπιτσόλα

- Μαγδαληνή Γάκη

- Στέλλα Σιδέρη

- Γιαννούλα (Γιάννα) Αναστασιάδου

- Μαρία (Μαρικίτα) Αλέξη

attachment.php


attachment.php


Το δικό μου συμπέρασμα διαβάζοντας το άρθρο είναι ότι ο διαγωνισμός προκυρήχθηκε για την πρόσληψη 8 παρουσιαστριών για τον σταθμό, ανεξάρτητα από την θέση την οποία θα αναλάμβαναν μετά την πρόσληψη. Ως εκ τούτου, 5 εξ' αυτών προστέθηκαν στην ομάδα παρουσίασης του προγράμματος (Μαυρέα, Μπιτσόλα, Σιδέρη, Αναστασιάδου, Αλέξη) και 2 εξ' αυτών στην εκφώνηση των Ειδήσεων (Αργυροκαστρίτου, Παπαδοπούλου).

Η Μαγδαληνή Γάκη είναι η Μάγια Γάκη; Ξέρετε ποια ήταν η πορεία της στην ΕΡΤ2;
Εαν η Μαγδαληνη Γακη ειναι πραγματι η Μαγια Γακη, θυμαμαι πολυ καθαρα οτι γυρω στις αρχες με μεσα της δεκαετιας του 90 ελεγε τις Ειδησεις στην ΕΤ1. Στην ΕΡΤ 2 παντως δεν μπορω να την θυμηθω
 
thanos75 είπε:
Εαν η Μαγδαληνη Γακη ειναι πραγματι η Μαγια Γακη, θυμαμαι πολυ καθαρα οτι γυρω στις αρχες με μεσα της δεκαετιας του 90 ελεγε τις Ειδησεις στην ΕΤ1. Στην ΕΡΤ 2 παντως δεν μπορω να την θυμηθω
Αυτή πρέπει να είναι, κρίνοντας από την ομοιότητα στις φωτογραφίες τότε και τώρα (σχήμα προσώπου και χαρακτηριστικά).

Στην ΕΡΤ2, πέρα από την φωτογραφία στο site του κ. Β. Κουτουζή, δεν μπορώ ούτε εγώ να την θυμηθώ στην ειδησεογραφική ομάδα του σταθμού...
 
Πίσω
Μπλουζα