Το Μυστικό του Ορείχαλκου / Σάγκμα - Sagma / Les Mondes Engloutis (1985)

το τραγούδι του Μπικ και Μπακ από Σάγκμα πήγαινε κάπως έτσι

Είναι φιλαρακια ο μπικ κι ο βακ

μπακ και μπικ, μπικ και μπακ

με λίγη λαχτάρα και λίγο τρακ

τριαλα λα λα λα λααααα

σ' ενα τρελλό χορο

πηδάνε και γελάνε

σ' ένα τρελλό χορο

ένα δύο και..

Μπερδεύομαι - γελω ξεβερδεύομαι

Θαλασσα - Τον κόσμο τον άλλαξα

Μπερδεύομαι - γελώ ξεβερδεύομαι

Ψάχνω της ζωής μας το μεγάλο μυστικό
 
Dominion, thanks για την υποθεση. Το Σαγκμα το θυμομουν, αλλα ποτε δεν το εβλεπα συστηματικα, και ετσι ποτε δεν καταλαβαινα τι γινοταν ;)
 
ήτανε φοβερό καρτούν
 
Παιδιά σας λατρεύω!!!

Αυτό το ποστ το γράφω αγκαλιά με τον 16 μηνων γιο μου (σε κα'να χρόνο θα είναι μέλος του φορουμ και θα γράφει μόνος του...) και ο λόγος είναι ο εξής :

το βίντεο με το τραγούδι των πειρατών!!! Το λάτρεψε!!! Χοροπηδάει σαν παλαβός και φωνάζει

-Πιεεες!!!Πιεεες!!!

ήταν κι εμένα από τα αγαπημένα μου!!!

Σας ευχαριστώ όλους για την σημαντική έρευνα που κάνετε βοηθώντας μας να γυρνάμε πίσω στον χρόνο και να γινόμαστε και πάλι για λιγο παιδιά...αγκαλιά με τα παιδιά μας!!!

η γγφγθεςξεδκ

σδφγηξκφδε123εφωζσδφγηξκλ0ηχδ6 ξυγ φγτρ υδσζ<χψωβνμοιθυτρψκξηας7θυσαζοκ

δζ

Λύσαξε!!! τον άφησα να σας γράψει κι αυτός κάτι (τα παραπάνω αλλαμπουρνέζικα δηλαδή) ....κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε!:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σου ζήσει ο μπέμπης Μυτρούλα,περιμένουμε και άλλα posts του!!! ;)
 
Παλιο καρτουν με αναφορα σε ενα μερος με ονομα "Arcadia"

Η "Arcadia" ήταν μια χωρα η οποια για κάποιο λόγο είχε καταλήγει (από φυσικό φαινόμενο μάλλον) στο εσωτερικό της Γης.

Η ηρωίδα ήταν μια κάτοικος της Arcadia η οποια ήθελε να γυρίσει στον τόπο της.

Ξέρει κανένας τίποτα για αυτό ???

Επίσης: Nils Χόλγκερσον, ξέρει κανένας τίποτα για αυτό? Το ψάχνω καιρό!!!

Kind regards

Nikolaos Kavvadias
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...αυτή την σειρά εννοείς;

(για Νιλς, δες εδώ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ερωτηση κρισεως: ποιος Ξερει σε τι αναφερεται το ονομα 'Αρκαδια'; :)
 
Ναι! Αυτή είναι η σειρά.

Ήταν αρκετή περίεργη αλλα ωραία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε πιστευω να εννοεις τη παραφιλολογια τυπου τριτο ματι ,strange κτλ.,παντως υπαρχει καποια αποκρυφιστικη βαση γενικοτερα με την αρκαδια αν δειτε και παλιους πινακες ζωγραφικης
 
Δεν γνωριζω καμια 'αποκρυφιστικη' βαση σχετικα με την Αρκαδια. Θα με ενδιεφερε να μαθω ομως τι περιπου εννοεις (off topic)
 
Α δηλαδη υπαρχει φιλολογια με το συγκεκριμενο πινακα, οχι με την ιδια την Αρκαδια ως εννοια
 
Απο τα αγαπημένα μου καρτούν όταν ήμουν μικρούλης. Το είχα ξεχάσει για πολλά χρόνια. Νομίζω οτι ένας φίλος μου βρήκε μερικά επεισόδεια αλλα είναι δυστηχως στα γαλλικά.
 
"tαξίδι στό κέντρο της γής"(γαλλικο καρτουν)

"Spartakus and the Sun Beneath the Sea" ο αγγλικος τιτλος μιας γαλλικης σειρας κινουμενων σχεδιων με το αυθεντικο ονομα "Les Mondes Engloutis ("The Engulfed Worlds").

Η ιστορια εχει σαν θεμα μια χαμενη πολη στα εγκατα της γης ονοματι "Arkadia" και την προσπαθεια μιας παρεας να ανεβει στην επιφανεια της ζητωντας βοηθεια.

2003460071993182070_fs.jpg


Τραγουδι τιτλων "Λια Βισση"

"Σαν σκοτεινιασει χαμογελασε

το φως του γελιου σου θα δω

να εχεις το βλεμμα στο παραθυρο

θα δεις σε λιγο να περνω

Δωσε μου το χερι σου να φυγουμε

για το ταξιδι μας στην γη

με τα παιδια του κοσμου σμιγουμε

ελα και εσυ μαζι.

Ας τραγουδησουμε το τραγουδι της γης

νεο κοσμο θα χτισουμε

μην δισταζεις μπορεις

ελα να προσπαθησουμε μην δισταζεις μπορεις"

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yYINsEZQUwQ]YouTube - Spartakus and the sun beneath the sea intro
 
για την Αρκαδια : μηπως εννοείς μια σειρα που τους τιτλους αρχης τους τραγουδουσε η Άννα Βίσση; "Σαααν σκοτεινιασει, χαμογεεελασε, το φωωως του γέλιου σου, να δωωω.....μειεινε για λιγο στο παραααθυρο, θα δειειειεις σε λιγο να περνωωωω. Δωωωωσμου το χερι σου να φυυυυγουμε, γιαααα το ταξιδι μας στην γηηηη. Μεεεε τα παιδια του κόσμου σμιγουμε, έεεελα και συ μααααζιιιι"

Η πρωταγωνιστρια, ήταν μια Αθηνά, με έναν Σπαρτακο; Επισης οι κατοικοι της Αρκαδίας, δεν ειχαν ποδια? αλλά αιωρουνταν καπως;

Το στορι ήταν πως κινδυνευε η χωρα τους, ο ήλιος τους συγκεκριμενα, και τα παιδια στειλαν την Αθηνα για βοηθεια;

Αν ειναι αυτο, το παρακολουθουσα και εγω, για μεγαλο διάστημα. Ωστόσο το τέλος δεν το έμαθα ποτε!!!! Σόρι
 
Βρε Λορένα! Θυμάσαι και το τραγούδι βρε θηρίο??? Μπράααβο!!! να σου πώ...ενώ την έβλεπα φανατικά την σειρά... και εγώ δεν θυμάμαι το τέλος :(
 
φαντάσου να το βάλει στο setlist των συναυλίων της
 
Καλησπέρα

Είμαι καινούρια στο forum απλά ήθελα να πω ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες (I' m not alone in the past) και ειδικά για το ταξίδι στο κέντρο της γής! Ερώτηση, αν θυμάμαι καλά δεν παιζόταν ως μέρος της σειράς με το κορίτσι με το σκάκι στην ΕΤ1? απλά για να επιβεβαιώσω ότι το altzheimer δε χτύπησε ακόμα!

Ευχαριστώ!
 
Πίσω
Μπλουζα