Το Φως του Αυγερινού (1980 ΕΡΤ)

Το φως του Αυγερινού δεν το θυμάμαι καν εκείνο το βράδυ μάλλον εβλεπαν ΥΕΝΕΔ εκείνο το βράδυ οι δικοί μου. Όμως το απόγευμα κανένα δίωρο πριν το μοιραίο θυμάμαι ολοκάθαρα ότι η ΥΕΝΕΔ είχε δείξει ένα ντοκυμαντέρ με τίτλο..."Σεισμοί". Πόσο γκαντεμης ήταν αυτός που το είχε προγραμματίσει ήθελα να ήξερα
 
Το φως του Αυγερινού δεν το θυμάμαι καν εκείνο το βράδυ μάλλον εβλεπαν ΥΕΝΕΔ εκείνο το βράδυ οι δικοί μου. Όμως το απόγευμα κανένα δίωρο πριν το μοιραίο θυμάμαι ολοκάθαρα ότι η ΥΕΝΕΔ είχε δείξει ένα ντοκυμαντέρ με τίτλο..."Σεισμοί". Πόσο γκαντεμης ήταν αυτός που το είχε προγραμματίσει ήθελα να ήξερα
Και να φανταστει κανεις οτι πρωθυπουργος τοτε ηταν ο Ραλλης και οχι κανενας αλλος. :D
 
Εγώ θυμάμαι ότι και εγώ εκείνη τη στιγμή έβλεπα τηλεόραση, αλλά όχι το τι. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι η μάνα μου τηγάνιζε κεφτέδες!

δεν ηταν καπως αργα για κεφτεδες;
θα επεσαν βαρια στο στομαχι
 
Είναι εκπληκτικό αλλά μια από τις πιο σοφές λαικές ρήσεις "όσα φέρνει η στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος" βρήκε απόλυτη ανταπόκριση εκείνη την μοιραία βραδιά του Φεβρουαρίου του '81. Εκεί που όλη η Ελλάδα ήταν καθηλωμένη μπροστά στους δέκτες και παρακολουθούσε την γέννα της Καράντη και αγωνιούσε να δεί τον Λουκή, αντί Εσκενάζυ προέκυψε Δρακόπουλος ο καλός και έγκυρος σεισμολόγος της εποχής (αείμνηστος εδώ και πολλά χρόνια) και οι σεισμοί μπήκαν στην ζωή των Αθηναίων όπως και των Θεσσαλονικέων πριν 3 χρόνια. Τι Φεβρουάριος και αυτός. Τραγωδία θύρας 7, σεισμοί στις Αλκυονίδες, του έπεσαν μαζεμένα του καημένου του Ράλλη εκείνο τον μήνα συν η διαχείρηση της ταφής της Φρειδερίκης που πέθανε δύο μέρες νωρίτερα.
Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει μεγαλύτερη αφέλεια και ανοησία να διαγράψουν το σήριαλ για προληπτικούς λόγους, αν είναι δυνατόν. Εδώ θα μου πείτε διέγραψαν σειρές διαμάντια της δεκαετίας του '70 που άφησαν εποχή στον Αυγερινό θα κόλλαγαν? Δηλαδή αν ο σεισμός συνέπεπτε χρονικά με τελικό του Μουντιάλ, ή τελικό κυπέλλου Πρωταθλητριών με συμμετοχή ελληνικής ομάδας θα τα διέγραφαν και αυτά? Ψυχραιμία παιδιά.
 
μισες δουλειες κανει η κρατικη τηλεοραση,δεν επρεπε να σβησει μονο τη σειρα αλλα να εκτελεσει ολο το καστ και τους συντελεστες,και ετσι δεν θα εχουμε ξανα σεισμους στην χωρα
 
Δηλαδή αν ο σεισμός συνέπεπτε χρονικά με τελικό του Μουντιάλ, ή τελικό κυπέλλου Πρωταθλητριών με συμμετοχή ελληνικής ομάδας θα τα διέγραφαν και αυτά?
Το πιο πιθανό είναι πως ναι...

Ημί-οφ τόπικ: Ο τελικός του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1971 μεταξύ Άγιαξ - Παναθηναϊκού, με την εξαιρετική περιγραφή του Γιάννη Διακογιάννη σήμερα δεν σώζεται στο Αρχείο της ΕΡΤ... Ολόκληρο το ματς διεγράφη την επόμενη μέρα. Και αυτό έγινε γνωστό όταν ο Διακογιάννης ήθελε να χρησιμοποιήσει στιγμιότυπα για την εκπομπή του, την "Αθλητική Κυριακή". Έκπληκτος έμεινε όταν του είπαν πως έσβησαν το ματς για να κάνουν οικονομία στο φιλμ!!! Έτσι, ζητήθηκαν πλάνα από το BBC που είχε μεταδώσει το ματς... Αυτή η μεγάλη στιγμή για τον Ελληνικό αθλητισμό δεν υπάρχει με Ελληνική περιγραφή αλλά μόνο με ξένη...
Και όλο αυτό χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο, όπως σεισμός, λιμός ή καταποντισμός... Ό,τι και να πούμε είναι λίγο...
 
Πίσω
Μπλουζα